Обичайният ред за постъпване в "Пирогов" е този - с линейка. Само след стабилен скандал санитарите може да повикат някой на помощ - дори и спешният пациент да е само на 50 м от болницата. |
Възрастен мъж припадна в жегите на 50 метра от "Пирогов". След половин час разправии може или не може персоналът на болницата да му окаже първа помощ извън територията на лечебното заведение, човекът все пак е пренесен и приет, но умира. Случаят, естествено, доведе до възмутено позоваване на Хипократовата клетва, "малко ви бият" и прочее коментари. Но, както повечето скандали с лекари, той няма нищо общо с клетвата на медиците, а по-скоро с неписания и неподписан обществен договор, установен в България.
В "Пирогов", както и във всяка друга болница, персоналът е нает и получава възнаграждение за работа в болницата. Оказването на медицинска помощ извън болницата в работно време се смята за нарушение. И така е във всяка една професия и във всеки офис. Поради спецификата на лекарската професия обаче се смята, че лекарят е длъжен да се отзове при всеки нуждаещ се, във всеки един момент, независимо от обстоятелствата. Това е единствено етично задължение. По закон лекар не може да откаже медицинска помощ, когато такава е потърсена от него, но не е длъжен, например, да спре колата си и да помогне, ако пред него стане катастрофа. Естествено, има лекари, които оказват първа помощ на непознати, без да са били потърсени. Има лекари, които не го правят. Някои не искат да се забъркват в неприятности, защото има вероятност намесата им да се обърне срещу самите тях заради недоволни роднини и т.н. На други просто не им се занимава и, да - не им пука. Както на част от представителите на всяка друга професия в България. Колко души от спирката са опитали да помогнат на припадналия човек?
Всички до един?
Или половината са стоели безучастно и са си тръгнали, когато е дошъл трамваят? И колко от тези, които са опитали да спасят човека, ще го направят отново, след като са видели, че това съвсем не е лесно, дори на 50 метра от "Пирогов"?
В конкретния случай медицински екип все пак се е озовал при припадналия човек. Въпросът обаче изобщо не е до лекарите, защото хората, които са потърсили помощ в болницата, са говорили с охраната и санитарите. И ако нещо е показателно в този случай, то е именно тяхната реакция, а не тази на лекарите, за които вече ни карат да свикнем, че по правило са цинични, комерсиални, бяла мафия и прочее. Именно охраната и санитарите са тези, които отказват да си мръднат пръста, те обясняват, че нямат право да помагат извън болницата, да изкарват навън носилки и че това е работа на "Бърза помощ". Те са тези, които трябва да съобщят на лекуващите вътре в лечебното заведение какво става и да искат от шефа на дежурния екип да им позволи да проявят човещина, ако тя евентуално им идва отвътре. Защото решението в този случай изглежда елементарно - санитарите и охраната просто да вземат една носилка и да пренесат човека през въпросните 50 метра на територията на болницата. Но те явно не желаят и започва половинчасово размотаване.
И на тях не им пука
Да, лекарите у нас са дехуманизирани. От години им се плаща за свършена работа - идва пациент с болно сърце - лекуваме сърцето по описания от здравната каса алгоритъм в клиничната пътека. Всичко останало е извън пътеката, за него не се плаща и съответно - то не ги интересува. Работодателят им - болницата, също прави всичко възможно да не се влиза в излишни разходи, това важи и за този, който й плаща - здравната каса. Средата, в която лекарите работят, не ги стимулира да бъдат хуманни. Средата, в която живеят - обществото ни, също е далеч от подобни стимули. Когато обществото се сети за тях, обикновено е, за да ги обвини гръмогласно, че са некадърни и корумпирани. Когато спасяват животи, се приема, че просто си вършат работата и заслужават не повече уважение от всеки друг, който се труди съвестно. Извън медицинската тематика обществото е това, което виждаме всеки ден по пътищата, магазините, заведенията, медиите - агресия, некадърност, алчност. Така че този, който смята, че лекарите малко ги бият - както са крещели някои от възмутените граждани на спирката, не бива да очаква нещо различно като отношение, когато сам потърси лекар.
При санитарите нюансът е по-различен. Те получават заплата, срещу която имат определени задължения. Извън това отдавна са се научили, че също могат да изкарват и пари за дейност - дребни рушвети за "по-внимателно отношение". Никой не ги забелязва и никой не иска нищо от тях, освен да чистят подлоги и да изнасят трупове. Би трябвало да имат повече човещина от лекарите, но нямат. Освен че са претръпнали, те виждат и атмосферата в болницата, в която работят. А тя не насърчава ненужни жестове.
От охраната на болница, която по принцип не се състои от напомпани със стероиди ММА бойци, уж се очаква да е най-готова да откликне на нечие нещастие извън служебните си задължения. Да, охранителите също всеки ден наблюдават месомелачката "Пирогов", но все пак не са част от нея. Но те обикновено идват от друга безпощадна система - полицията или армията.
Ситуацията е отчайваща и безнадеждна. И ще става все по-зле. Но общество, което всеки ден избира да живее по определен калъп, от който понятието етика е отдавна изпаднало, не бива да се позовава на Хипократовата клетва и да очаква, че някой е длъжен да бъде хуманен.