:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,730
Активни 798
Страници 25,633
За един ден 1,302,066
СДЕЛКИ

Дружбата на ГЕРБ с ДПС крепне неуморно

Според премиера Бойко Борисов целта оправдава средствата и "компромисите". Въпросът е кой прибира дивидентите
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Националният протест срещу поскъпването на тока в сряда напомни на управляващите, че лобистките поправки в закони и тарифи са равносилни на грабеж. Въпреки горчивия опит с взимането на решения на парче и грешките с преференциалните цени за избрани сектори не личи ГЕРБ да са научили урока.
Ако някой се е съмнявал, че същинската управляваща коалиция са ГЕРБ и ДПС, изборът на тримата подуправители на БНБ оня ден не остави никакво място за двоумене.

Серията от важни решения, които партията на Бойко Борисов взима - напук на формалните си коалиционни партньори и в синхрон с уж опозиционното движение на Лютви Местан, Йордан Цонев и Делян Пеевски - е повече от показателна. Става дума за решения, които засягат целия спектър на обществено-икономическото ни битие - от цените на тока до начина, по който да избираме народните си представители. И не става дума за спорадични гласувания по съвест и заради принципи, тъкмо обратното е. Решенията са



плод на политическа търговия,



която остава скрита за простосмъртните, но резултатите са очевидни. Така се препънаха важни реформи и ключови законови промени, а в същото време се промушват други - спорни, откровено лобистки, дори скандални и обществено вредни.

Само преди дни парламентът съвсем неочаквано зачерта два от трите въпроса за референдума, предложени от президента Росен Плевнелиев и така важни за бъдещето на политическата ни система. Изненадата дойде със странно объркване в редиците на ГЕРБ, което съвсем "случайно" съвпадна с интересите на ДПС и доведе до отпадане на въпроса за задължителното гласуване. След което от ГЕРБ взеха да се оправдават с повреда в пултовете в пленарната зала. Обидно е някак. ГЕРБ вече не са млада и неопитна партия. А продължават да трупат тежки политически гафове.

Дружбата на ГЕРБ с ДПС се бетонира и покрай смените в ръководството на БНБ. Димитър Костов, Калин Христов и Нина Стоянова бяха избрани за подуправители на централната банка с мълчаливото одобрение на ДПС и неубедителната подкрепа на ГЕРБ и въпреки тежките упреци от всички останали партии, пледиращи за морал и отговорност. Темата за морала и отговорността се оказа твърде важна, защото и тримата заемаха важни позиции в БНБ и по времето на възхода, и при сгромолясването на КТБ - Костов и Христов пак си бяха подуправители, а Стоянова бе главен юрист на БНБ. Но депутатите от ГЕРБ и ДПС прегазиха като валяк темата за "доверието, реномето и морала".

Това не са фаворитите на ГЕРБ. Това са избраниците на ДПС, макар че не е афиширано. Върнете лентата назад - партията на Доган-Местан не е искала оставки в БНБ. А в деня на избора на старите нови подуправители Алиосман Имамов, депутат от ДПС, обяви, че "Цветан Василев също е против този екип на БНБ". С други думи, който критикува избора на тези кадри, е от отбора на обвиняемия банкер. Странна логика, нали?

По-важното е обаче



шизофренното поведение на ГЕРБ



Да си припомним някои знакови изказвания:

13 юли 2014 г. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е бесен и иска оставки и арести заради кризата "КТБ": "Арести на всички - както Цветан Цветанов го влачеха по съдилищата... Целият Управителен съвет в БНБ да си хвърли оставката и в понеделник да ги сменим с нови хора, които да отидат, да извадят и да кажат защо е допуснато това. Те страдат от липса на репутация. Каквото и да кажат, аз не мога да им вярвам. Първото, което трябва да се направи, е оставката им да бъде като точка първа в дневния ред на НС. Аз съм казал и на Цецка Цачева."

Някой ще каже - от юли 2014 г. изтече много вода, тогава положението бе много критично, Борисов е бил под напора на големи емоции и тревоги. Тогава да видим какви бяха позициите на ГЕРБ в късната есен, когато емоциите вече бяха охладени.

8 ноември 2014 г., Цецка Цачева, председател на Народното събрание, е категорична: "Смяната на ръководството на БНБ няма да засегне само гуверньора Иван Искров, но и всички останали членове на Управителния съвет".

18 ноември 2014 г., Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия, обяснява: "Законът пази независимостта на централната банка и оставки не могат да се искат в пленарна зала, но трябва целият Управителен съвет да поеме моралната отговорност".

Как се понася морална отговорност? Като се натоварят морално отговорните с нов мандат? Кога Менда Стоянова заема принципна позиция - в изказването си от ноември, или в пледоарията си от завчера: "Изказаха се много хора, които нямат хал хабер от това какво върши БНБ и какви са функциите й. Хората, които знаят за какво става дума, няма да направят никога такива изказвания от трибуната. Имаме доверие на Димитър Радев и затова днес ще гласуваме за екипа, който той е предложил, на който има доверие, екипа, който той смята, че може да свърши работата, като я е вършил компетентно до момента в своите области. Лесно е, когато не познаваш структурата и закона, да хвърлиш вина, лесно е да се правим на морални съдници".

Спорът доколко всички в управата на БНБ са виновни и отговорни тече от първия ден на кризата с КТБ. Така и депутатите, и широката публика научиха, че



всеки в УС си е имал "портфейл"



и че дори управителят не е имал право да се бърка в работата на подуправителя с ресор "Банков надзор" - по настойчивите твърдения на Иван Искров. Политиците приеха с резерви тези уверения, признаха, че едва ли може да се търси законова отговорност на други от УС освен на подуправителя Цветан Гунев, но това не отменя въпроса за моралната отговорност. А остава и темата за непростимото подценяване на тежък проблем - защото, ако от двора на съседа ти замирише на пушек, трябва да тичаш натам с пожарогасител в ръка, а не да чакаш комшията сам да се справи, понеже това си е неговият терен. От КТБ отдавна се носеха дим и зловония и ги усещаше цялото общество. Защо в БНБ всички бяха със запушени носове?

Никой не подлага на съмнение опита и вещината на новоизбраните подуправители. Както стана ясно покрай обсъждането на номинациите, БНБ е парирала заплахата за 13 от 14 атакувани преди година банки и е предотвратила с бързи и решителни действия надвиснала опасност за банкова ваканция. Управата на БНБ се е справила в тежката ситуация, но въпросът е друг - защо е допуснала феномена "КТБ".

Ясно е, че в този си нов стар състав ръководството на БНБ няма да се втренчва в миналото и да търси вина и отговорност в собствените си редици и в други институции. Това обяснява и защо ДПС толкова държи на запазване на "приемствеността" в БНБ - тоест на статуквото. Да сте чували Йордан Цонев да упреква централната банка за краха на КТБ, която той самият най-охотно нарича "пирамида". Явно от гледна точка на ДПС ръководството на



БНБ е действало и бездействало съвсем правилно по казуса "КТБ"



ГЕРБ отстъпи на ДПС и в енергетиката. През януари т.г. бившият министър от кабинета "Борисов 1" и настоящ депутат Делян Добрев обяви, че следващият опасен ценови балон в енергетиката е токът от биомаса и че ГЕРБ ще го обезвреди, като премахне със закон големите преференции. Преди дни обаче ГЕРБ направи поредния си лупинг, забрави за "балона" и се отказа да ограничава привилегиите за тока от биомаса. Обяснение не се чу, но и не е необходимо. Лобистките интереси отново надделяха. Не е тайна, че ДПС от години лобира за високи цени за тока от оборски тор, тютюневи стъбла, дървесина.

ДПС вече се ползва с такава сила, че дори Реформаторският блок се вижда принуден да преговаря с тази партия - та да прокара поне нещичко от така желаните и важни промени в правосъдната система. ДПС постигна своето - реформата бе отложена, защото бе внесено питане до Конституционния съд съответстват ли промените на основния закон на републиката.

Малко преди Коледа в парламента падна поредна законодателна бомба. Промените, лансирани внезапно от финансовия министър Владислав Горанов, предвиждаха вноските на хората, които започват да се осигуряват за пенсии, автоматично да влизат в НОИ, освен ако човек изрично не посочи, че иска парите му да отиват в точно определен частен фонд. И освен това всеки, който и когато поиска, да може да се прехвърли от частен фонд в НОИ, без обаче обратният преход да е възможен. Зад тези предложения застана отново странният конкубинат - управляващата ГЕРБ и опозиционното ДПС. Текстовете подпалиха скандал и приемането им бе отложено. Онзи ден депутатите гласуваха смекчен вариант, който позволява многократен избор и придвижване на вноските обратно от НОИ към частен фонд. Но защо изобщо се стигна дотук?

Тогава, през декември 2014 г., Бойко Борисов много се обиди на коалиционните си партньори, че критикуват ГЕРБ за странната му близост и единомислие с ДПС. "И на мен много неща не ми харесват, но човек преглъща и гледа крайната цел", коментира премиерът. Точно това е големият въпрос - коя е крайната цел на Бойко Борисов, защо се прави на лидер на дясна партия, споделя формално властта с РБ, ПФ и АБВ, а всъщност играе с ДПС?

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
С решаващата подкрепа на ГЕРБ и на ДПС Димитър Костов, Калин Христов и Нина Стоянова бяха избрани за подуправители на БНБ. Всеки от кандидатите събра по-малко от 130 гласа "за". Много депутати не дадоха доверието си на тримата номинирани, защото са били част от управлението на централната банка и при фалита на КТБ.
14
13956
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
30 Юли 2015 19:25
Управлява БОСТАН.Другите ,с изключение на Атака и БСП са смокинов лист,гарниран с кокалчета...
30 Юли 2015 19:25
коя е крайната цел на Бойко Борисов

Да влезе за дълго на бул. "Дондуков" 2
30 Юли 2015 19:41
Да, Боко разочарова все повече... с таз дружба със сараите...
30 Юли 2015 20:34
Никой в българската политика никога не би могъл да пренебрегне или заобиколи разполагащия с над 300 000-на вярна и послушна армия от гласоподаватели. Особено при раздробени и с непрестанно воюващи помежду си партиини лидери и агитки традиционни партии. Няма как да го направи и Бойко. Въпросът е до къде е готов да стигне и на каква цена.
Засега едно не мога да си представя - че Бойко ще тръгне да се целува и прегръща с Местан пред погледа на хиляди хора насред София. Но не бих си и заложил главата, че това никога няма да стане.
30 Юли 2015 20:38
Крепне дружбата в Статуквото. И нема парламентарна партия извън него...
30 Юли 2015 21:31
Отдавна дружбата им е скрепена с общи престъпления срещу българите и България, няма накъде повече да укрепва.
30 Юли 2015 22:18
Крайната цел на Бойко е да краде колкото може по-вече и колкото може по-дълго. И всякакъв "компромис" е част от играта. А наглостта и безочието му са безпределни.
30 Юли 2015 23:20
За автора
31 Юли 2015 07:55
Не е тайна, че ДПС от години лобира за високи цени за тока от оборски тор , тютюневи стъбла, дървесина.

и

"И на мен много неща не ми харесват, но човек преглъща и гледа крайната цел", коментира премиерът.


Какво му се налага да преглъща на генерал-лейтенанта, а в горещите новини Радан Кънев се пери в бяло!
31 Юли 2015 08:57
Какво му се налага да преглъща на генерал-лейтенанта

Някой беше казал, че в една специфична ситуация гълтането е по желание
31 Юли 2015 09:02
Fafner, ти за копрофагията ли?
31 Юли 2015 09:39
Не, за фелациото
31 Юли 2015 17:32
Точно това е големият въпрос - коя е крайната цел на Бойко Борисов, защо се прави на лидер на дясна партия, споделя формално властта с РБ, ПФ и АБВ, а всъщност играе с ДПС?


Целта е очевидна, да не кажа очевадна. Целта Му е власт. Герб има електорат който може да бъде отмъкнат единствено от Реформаторите и в някаква степен от националистите - не руските или турските, разбира се... Следователно, герберите нямат сметка реформите да успеят, защото РБ ще обере лаврите. Нямат сметка и да не успеят, защото те ще оберат негативите. Имат сметка от беззъби реформи, където кРадан и кукумицинът ще оберат негативите. Сякаш никой не е забалязал как управлява Бойко - фойерверки с еврофондове и показни проекти за пред населението налапало близалката, а всъщност никакви реформи. Застой. Нищо не помръдва. Използва падането на еврото за да се позакрепи икономиката и времето си тече, а той се е на власт. Не Герб е проблемът. Те толкова си могат. Радан и Кунева са проблемът, защото нямат стратегия за извеждането на реформаторите от омагьосания кръг. Трябват лидери.
31 Юли 2015 19:40
ГЕРБ са бесни, че им се вижда голото д.пе, и сега се опитват да приписват всякакви грехове на Реформ. блока . Чета тука, че Цв. ЦВ. се изцепил, че 6 от бюлетините "за" Пчеличката Мая да стане обмудсман били на депутати от РБ.... Мъка, братя!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД