:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,037
Активни 427
Страници 23,447
За един ден 1,302,066
Казус

Семейството на самоубил се столетник съди АЕЦ "Фукушима"

102-годишен японец не иска да бъде евакуиран от дома си след ядрената авария и решава да се обеси, а роднините му искат 500 хил. долара обезщетение
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Земетресението от 9-а степен по скалата на Рихтер и последвалото цунами нанесоха изключително тежки поражения на АЕЦ "Фукушима".
Роднините на 102-годишен японец, който се самоубива през 2011 г., след земетресението, предизвикало цунами и довело до тежка авария в АЕЦ "Фукушима", заведоха дело срещу компанията оператор на централата заради смъртта на възрастния мъж. Те настояват да получат обезщетение от 60 млн. японски йени (около 500 000 долара) за психичното страдание, което столетникът е изпитал, след като е бил принуден от властите да напусне дома си, намиращ се в близост до авариралата атомна централа.

102-годишният Фумио Окубо живеел в градчето Иитате, на 40 км северозападно от АЕЦ "Фукушима". Мъжът бил роден там и целият си живот изкарал в това населено място. Той толкова бил привързан към дома си, че отказвал да го напусне въпреки рисковете за здравето и живота, които крие тежкият инцидент в ядрената централа. Аварията в АЕЦ "Фукушима", която бе предизвикана от земетресението с магнитуд 9 по скалата на Рихтер и последвалото цунами, доведе до изтичане на радиация от трите най-засегнати реактора. Най-застрашени от замърсяване бяха намиращите се в близост населени места и затова властите се заеха да ги евакуиран в по-безопасни райони. Властите наредиха пълна евакуация в началото на април 2011 г., след като е установено повишено ниво на радиацията в района. Окубо обаче отказва да приеме това и решава да сложи край на живота си.

Съдебният иск срещу компанията оператор на централата ТЕПКО е заведен от трима от най-близките роднини на Фумио Окубо - снаха му и двама внуци. Те обвиняват ръководството на централата, че не е предприело адекватни мерки, за да не се стигне до инцидента. Според ищците на 11 април 2011 г., точно месец след земетресението и аварията в АЕЦ "Фукушима", столетникът разбира от новините по телевизията, че правителството подготвя пълната евакуация на родния му Иитате. "Не искам да напускам дома си", заявил тогава възрастният мъж на снаха си Миеко Окубо (62 г.). Отчаян, че е принуден да спази нареждането на властите, той споделил също: "Смятам, че животът ми продължава прекалено дълго". На следващата ден Миеко Окубо



намира столетника обесен в дома му



В съдебния иск, който ищците са завели в съда във Фукушима, се казва, че 102-годишният мъж "не можел и да си помисли да се пресели и да живее на друго място", тъй като "познатите, имотът и целият му живот са в Иитате". Роднините на Фумио Окубо са категорични, че правителствената заповед за предстоящата евакуация на населеното място е причината за самоубийството на столетника.

Снахата Миеко Окубо си спомня пред изданието "Джапан таймс" добрите времена, когато със свекър си стояли в дневната в дома му и се радвали на природните красоти в Иитате. Възрастният мъж имал осем деца. Той рядко се отдалечавал на голямо разстояние от дома си. Фумио Окубо бил в добро здраве въпреки достолепната си възраст, можел сам да се движи и обичал да се разхожда близо до дома, в който се родил и живял цял век. Освен това сам се грижел за себе си, като си пазарувал и готвел. "Чудя се какво ли си е мислил татко, когато е решил да се обеси", споделя Миеко Окубо. "Искам и другите да знаят, че има хора, които са починали по такъв начин заради ядрения инцидент". Според нея, ако не се е бил случил инцидентът в централата свекър й вероятно още е щял да бъде жив. "Ако не се беше случила аварията, той вероятно щеше да е сред нас, в добро здравословно състояние. Точно защото беше възрастен, всяка секунда от живота му беше ценна.



Искам справедливост за него",



казва Миеко Окубо. В периода след природното бедствие и аварията в АЕЦ "Фукушима" нейният съпруг и син на столетника, Казуо Окубо, е настанен в болница в префектура Ниигата. Тя не посмяла да каже на болния си съпруг, че баща му се е самоубил. Мъжът починал през юни 2011 г. на 66-годишна възраст.

Окръжният съд във Фукушима, където е заведено делото, вече се е произнасял по подобни две дела. Съдиите са на мнение, че съществува причинно-следствена връзка между евакуацията в населените места в префектура Фукушима и самоубийствата. В края на юни т.г. магистратите наредиха на компанията ТЕПКО да плати обезщетение в размер на 27 млн. йени (220 000 долара) на роднините на 67-годишен мъж, който сложил край на живота си, след като бил евакуиран от дома си, намиращ се в застрашен район край АЕЦ "Фукушима". Мъжът избрал смъртта, като се удавил в намираща се наблизо река, заради "стрес, причинен от ядрения инцидент", се казва в съдебното решение. Семейството на покойния искаше обезщетение от 87 млн. йени (около 700 000 долара) за нанесените щети.

Първото съдебно решение по подобен казус е от август 2014 г. Тогава магистратите присъждат компенсация в размер на 49 млн. йени (около 400 000 долара) на семейството на жена, която се самоубива през юли 2011 г. , след като е принудително евакуирана от дома си. Дни след като е напуснала жилището в Кавамата, тя се връща в него, залива се с керосин и се самозапалва. Жената изгаря заедно с дома си. В този случай ТЕПКО не обжалва съдебното решение, а дори поднесе извинения на съпруга и трите деца на покойната. Семейството искаше обезщетение от 91 млн. йени (730 000 долара).

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ръководството на компанията оператор на централата ТЕПКО публично се извини на жителите на Япония за тежкия инцидент, въпреки това последва дело срещу фирмата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Жители на населени места, близо до АЕЦ "Фукушима" са проверявани за радиация, след като са евакуирани от домовете си. Много от хората бяха принудително изведени от жилищата си, защото категорично отказваха да ги напуснат.
Снимка: www.thehandstand.org
Снахата на самоубилия се столетник Фумио Окубо държи негов портрет. Тя е сред ищците, завели делото срещу ТЕПКО за обезщетение от 500 000 долара.
1843
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД