:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,629
Активни 469
Страници 24,039
За един ден 1,302,066
Дежавю

С увеличаването на корупцията няма да се спре войната по пътищата

Решението на МВР да даде право на катаджиите отново да спират и наказват нарушители, без да се записват с микрофон и камера, е странно и неоправдано
Снимка: Архив "Сега"
Множеството тестове за лоялност, направени от МВР, доказаха, че корупцията сред катаджиите е масова. Въпреки това МВР отново реши да им върне правото да спират коли, без действията им да се снимат от камери.
Всеки шофьор може да разкаже поне по няколко класически случки с корумпирани катаджии. Има вицове, скечове, клипчета... Не може да се твърди, че и МВР не е наясно с порочните практики, които от години разяждат системата. През няколко години министерството прави различни тестове за лоялност и установява очевидното. Така например още в зората на демокрацията шеф на Национална служба "Сигурност" пусна през нощта екипи от свои "брадясали и цивилни служители", които да провокират корумпирани пътни полицаи. И се оказа, че всеки втори катаджия си е поискал подкуп. Години по-късно МВР пак пусна полицаи под прикритие по пътищата. И само 3 от общо 37 патрула действаха в рамките на закона. Само за денонощие бяха установени 14 корумпирани и 19 неспазили задълженията си автопатрули на КАТ. Можем да продължаваме с примерите, но резултатите са идентични. Изводът е, че



корупцията сред катаджиите е масова и устойчива



Затова им трябва независим контрол под формата на микрофони, камери, GPS и т.н. Точно в този дух беше заповедта, издадена миналата година от тогавашния вътрешен министър Веселин Вучков. Той забрани на служителите на КАТ внезапните проверки и наказания на пътя, ако те не се извършват в обхвата на монтирана в служебната им кола камера.

Заповедта обаче оцеля само половин година. Преди няколко дни вътрешният министър Румяна Бъчварова отново даде право на пътните полицаи и служители от звената "Престъпления по пътищата" и "Сигма" да санкционират нарушители при установено от тях явно нарушение на Закона за движение по пътищата, като не е задължително проверката да се извършва в условията на видео- и аудиозапис. Оправданието - мерките са за "ограничаване на жертвите и пострадалите при пътни произшествия през отпускарския сезон". А и само половината от автопатрулите били оборудвани с камери. Бъчварова призна, че наказания от КАТ на пътя без камера може да създаде условия за вземане на подкупи на пътя, но щели да се вземат мерки, за да се предотвратят такива ситуации. Тя призова гражданите да подават сигнали и обяви надеждите си, че "в крайна сметка резултатът ще бъде положителен за много хора, които биха станали потенциална жертва на пътнотранспортни произшествия".

На практика обаче Бъчварова просто се нареди в списъка на своите предшественици, които все се заканват на тази повсеместна катаджийска корупция.



И нито един не е успял досега



Основният проблем е, че няма наказани. Преди няколко месеца например бяха задържани седем служители на МВР и им бяха повдигнати обвинения за подкуп и изнудване. Тогава бе обявено, че начело на организираната престъпна група е бил шеф от специализираното звено "Сигма", заловените са "изнудвали водачи на моторни превозни средства да дават различни по размер подкупи, за да не бъдат санкционирани за извършени от тях нарушения на пътя". Самият задържан шеф и неговите адвокати обаче твърдяха, че той бил натопен от хора от МВР, защото не бил удобен. И до момента по този случай няма присъда. Обвинителният акт е пратен в съда, но какъв ще е крайният резултат, е рано да се прогнозира.

Няма присъда и за т.нар. частен КАТ. При него имаше също много задържани, които се оплакваха, че при ареста им ги събличали голи. По този повод тогавашният, а и настоящ премиер Бойко Борисов отсичаше: "Да се оплакват колкото си искат.



Не са намерили църквата, в която да се молят



Ще ги гоня с вътрешната сигурност докрай, защото това да взимат пари полицаите под всяко дърво или на магистралата няма да го бъде!". Резултатът - нулев.

В този период беше извършена и шумната операция "Палките", при която бяха арестувани други 10 души - този път от магистрална полиция в Пловдив и Пазарджик, които редовно прибирали рушвети на магистрала "Тракия". На практика бяха заловени всички полицаи, контролиращи магистралата от София до Пловдив. Обявено бе, че само през последните 2 месеца полицаите са прибрали над 1000 рушвета. Обикновено си искали между 20 и 50 лева. И дори си изобретили тайник за прибиране на подкупите - развинтвали болтовете на стоп палките и криели в дръжките банкнотите от рушвета. Не е известно да има присъди.

Няколко месеца по-късно бе разбита поредната катаджийска банда. При операция "Палките 2" бяха арестувани 17 служители от столичната магистрална полиция. Обвиненията бяха същите - месеци наред са следени и записвани хиляди шофьори, които са платили рушвет. Присъди - няма.

Така че пътната корупция е толкова масова, че



въпросът не е дали някой си е направил частен КАТ,



а има ли изобщо държавен? Чудно ли е тогава, че КАТ е от службите, където има по много кандидати за едно място, и то при условие, че заплатата е максимум 700-800 лв.? Публична тайна е и че корупцията не е само в КАТ, но и при шофьорските книжки, и при техническите прегледи, и при разрешителните за таксита, маршрутки или товарни камиони, и при делата за катастрофи, и при вещите лица, и при лекарите и медицинските сестри, които подменят кръвни проби за алкохол. В общи линии навсякъде. Как тогава на пътя да няма агресия, безпардонност, технически проблеми по колите, катастрофи, жертви? Ако всички пороци на системата не бъдат премахнати, касапницата по пътищата няма да спре. И утре всеки може да е следващата й жертва.





10
2933
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
04 Август 2015 19:47
В държава, в която активи за милиарди бяха законно разграбени, полицейската, здравната, правната и всякаква друга корупция са в реда на нещата. Подкупът си е заместник на глобата. Подкуп дава само този, който е извършил нарушение. При това колкото по-голямо е нарушението, толкова по-голям е подкупа. И нещо друго - за разлика от глобата, която обикновено не се плаща, от подкупа няма мърдане. Дава се и не се обжалва. По тази логика, според мен, корупцията действа възпитателно, ако не върху всички, то поне върху по-бедните нарушители.
04 Август 2015 19:58
Някак смешен плач и в тая статия. Едва ли КАТ са спрели някой, който не е нарушил ЗДвП. А ако са го спрели и са си искали рушвет, то дой им е бил даден с ясното съзнание, че се нарушава закона. От друга старна даването на рушвет означава облекчение от тежката процедура по налагане на санкция - писане на АУАН, издаване и връчване на НП, плащане и т.н. Самата камера и микрофони не са някакво решение на проблема, тъй като те запечатват момента след самото спиране на нарушителя. И ако съставът, който има право да санкционира нарушения на ЗДвП е редуциран драстично именно след разпореждане на министъра на ВР, то да не би нещо да се промени? Освен че джигитите знаят къде ще ги чакат патрули (да, имаше такива разпореждания - да се обявява предварително къде ще се извършват проверки), то джигитите знаят и че само няколкото екипа на КАТ в града могат да ги спират и санкционират по ЗДвП. Когато тези екипи се занимават с контрол на движението де, защото обичайно са на сигнали за неправилно паркиране или за катастрофи.
05 Август 2015 00:17
Фразата "корумпирани катаджии" не е съвсем точна. По удачно би било - рекетиращи катаджии. Няма да видим полицай или катаджия да маха с палка пред дупка на пътя побираща танк. Но ще видим същия, заврян в храстите зад малоумно ограничение, поставено най вероятно с една единствена цел - полуграмотния пътен полицай за си изкара някой лев.
05 Август 2015 09:22


Не е нормално корупцията да бъде защитава при никакви обстоятелства. Това, че била действала "възпитателно" и разтоварвала администрацията, е най-глупавият и несъстоятелен аргумент, който съм виждал. Корупцията действа деморализиращо на обществото. Тя показва, че има проблем. Хората си мислят веднага "щом катаджията е корумпиран, значи всички в тази държава са корумпирани", което не е и далеч от истината.

За да има някакво усещане за нормалност, трябва напълно да се изкорени корупцията на ниските нива. Докато гражданите виждат и имат пряк досег с корупцията, тя започва да се възприема като част от ежедневието и апатията обхваща и корупцията на най-високо ниво. В крайна сметка дори тези, които искат да си вършат работата съвестно, не могат да го направят заради корумпираната атмосфера.

А пълната глупост за полезността на рушветите не взема предвид, че ако глобите се плащаха напълно, то и бюджетът щеше да е различен, вероятно и заплатите по-високи. Как може изобщо някой да защитава подкупи? Без думи съм, надявам се, че написаното от FuFighter не е сериозно, а шега.
05 Август 2015 12:15
От коментарите разбирам,че шофьорите са виновни затова,че дават подкупи,ами тогава да премахнат глобите,да им махнат заплатите и пенсиите на тези в КАТ и да се издържат от подкупите бе.
05 Август 2015 12:34
Никакво даване на пари на полицаи. Ако си нарушил правилата - чакаш си глобата и после през epay или другите форми (електронно банкиране) си плащаш. Съгласен съм - никакво толериране на корупцията. Даже като ти искат пари ти им поискай имената, вземи номера на автомобила им и ги докладвай. Досега не съм давал 1 стотинка на шосето на катаджии и съм горд с това. Сума ти подигравки и в този форум съм отнесъл, че съм се правел на светец. Не не съм. Просто не давам. Като имам глоба и знам, че съм нарушил правилата си плащам както се полага. Само да кажа, че една нощ пък едни сигмаджии ме държаха на дъжда над час. Ей така заядоха се с мен. Писаха ми и акт и още в него възразих. И да - после акта ми го отмениха в КАТ, въпреки, че 4 пъти ходих до там и от Мото Пфое документи изисквах, че да им занеса. Но като знам, че нямам вина и се разправям докрай.
Това е пътят -казаха го по-горе. Корупцията е развращаваща, а не дисциплинираща както някой се изказа. За момента може да е така за конкретният водач, но като цяло е зле. И полицаите като видят, че не става постепенно ще свикнат.
05 Август 2015 12:53
Законодателството създава условия за корупция по пътищата с размера на глобите на фона, на доходите на хората!
Рибата се вмирисва от главата!
05 Август 2015 15:16
tatul, a ако ги направим глобите по 5 лева какво следва? Говедото ще си ги плаща и ще продължава все така. А колко е по-лесно да се спазват правилата само... Но и КАТ да си оправят схемата и да махнат ненужните знаци. Да речем на излизане от Момин проход по посока Мирово има знак 60 (забранителния). След него реално е междуселищно пространство без никакви странични шосета и пресечки. Идея нямам защо още стои.
05 Август 2015 20:54
Пътните знаци не са на КАТ, а на пътното стопанство към съответната община.
tudor, подкрепям те изцяло! Форумите са пълни с мрънкачи, които хем не спазват правилата, хем са недоволни, че са ги спрели! Като нарушавате правилата, бъдете готови да си носите последствията, а не да търсите съчувствие!
05 Август 2015 20:55
Няма по-голяма радост за робската душа да наруши и да не го хванат.
Всичко опира до ценностна система и култура на населението. Градските гета са пълни с граждани със селски манталитет. "Ся ей тука ша са изпикая/паркирам, кво кату ма видат"
На запад се гордеят, когато са дисциплинирани, каквото и да им струва това. В България се гордеят ако са недисциплинирани, даже и когато не се налага. Това повдига самочувствието на нищожната българска смачкана душа, за която нарушаването на законите е критерий за величие и успех
Има начин да се справим с нарушителите, като се уради по най-милото им - парите. Всяка следваща глоба - с 10% по-висока.
На полицаите им се слагат камери, които да записват разговорите и с корупцията на ниско ниво - до тук. Как обаче ще стане с корупцията на по-високо ниво, като всеки има връзки и като корупцията върви с пазарната икономика като кон с конски фъшкии?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД