Всеки шофьор може да разкаже поне по няколко класически случки с корумпирани катаджии. Има вицове, скечове, клипчета... Не може да се твърди, че и МВР не е наясно с порочните практики, които от години разяждат системата. През няколко години министерството прави различни тестове за лоялност и установява очевидното. Така например още в зората на демокрацията шеф на Национална служба "Сигурност" пусна през нощта екипи от свои "брадясали и цивилни служители", които да провокират корумпирани пътни полицаи. И се оказа, че всеки втори катаджия си е поискал подкуп. Години по-късно МВР пак пусна полицаи под прикритие по пътищата. И само 3 от общо 37 патрула действаха в рамките на закона. Само за денонощие бяха установени 14 корумпирани и 19 неспазили задълженията си автопатрули на КАТ. Можем да продължаваме с примерите, но резултатите са идентични. Изводът е, че
корупцията сред катаджиите е масова и устойчива
Затова им трябва независим контрол под формата на микрофони, камери, GPS и т.н. Точно в този дух беше заповедта, издадена миналата година от тогавашния вътрешен министър Веселин Вучков. Той забрани на служителите на КАТ внезапните проверки и наказания на пътя, ако те не се извършват в обхвата на монтирана в служебната им кола камера.
Заповедта обаче оцеля само половин година. Преди няколко дни вътрешният министър Румяна Бъчварова отново даде право на пътните полицаи и служители от звената "Престъпления по пътищата" и "Сигма" да санкционират нарушители при установено от тях явно нарушение на Закона за движение по пътищата, като не е задължително проверката да се извършва в условията на видео- и аудиозапис. Оправданието - мерките са за "ограничаване на жертвите и пострадалите при пътни произшествия през отпускарския сезон". А и само половината от автопатрулите били оборудвани с камери. Бъчварова призна, че наказания от КАТ на пътя без камера може да създаде условия за вземане на подкупи на пътя, но щели да се вземат мерки, за да се предотвратят такива ситуации. Тя призова гражданите да подават сигнали и обяви надеждите си, че "в крайна сметка резултатът ще бъде положителен за много хора, които биха станали потенциална жертва на пътнотранспортни произшествия".
На практика обаче Бъчварова просто се нареди в списъка на своите предшественици, които все се заканват на тази повсеместна катаджийска корупция.
И нито един не е успял досега
Основният проблем е, че няма наказани. Преди няколко месеца например бяха задържани седем служители на МВР и им бяха повдигнати обвинения за подкуп и изнудване. Тогава бе обявено, че начело на организираната престъпна група е бил шеф от специализираното звено "Сигма", заловените са "изнудвали водачи на моторни превозни средства да дават различни по размер подкупи, за да не бъдат санкционирани за извършени от тях нарушения на пътя". Самият задържан шеф и неговите адвокати обаче твърдяха, че той бил натопен от хора от МВР, защото не бил удобен. И до момента по този случай няма присъда. Обвинителният акт е пратен в съда, но какъв ще е крайният резултат, е рано да се прогнозира.
Няма присъда и за т.нар. частен КАТ. При него имаше също много задържани, които се оплакваха, че при ареста им ги събличали голи. По този повод тогавашният, а и настоящ премиер Бойко Борисов отсичаше: "Да се оплакват колкото си искат.
Не са намерили църквата, в която да се молят
Ще ги гоня с вътрешната сигурност докрай, защото това да взимат пари полицаите под всяко дърво или на магистралата няма да го бъде!". Резултатът - нулев.
В този период беше извършена и шумната операция "Палките", при която бяха арестувани други 10 души - този път от магистрална полиция в Пловдив и Пазарджик, които редовно прибирали рушвети на магистрала "Тракия". На практика бяха заловени всички полицаи, контролиращи магистралата от София до Пловдив. Обявено бе, че само през последните 2 месеца полицаите са прибрали над 1000 рушвета. Обикновено си искали между 20 и 50 лева. И дори си изобретили тайник за прибиране на подкупите - развинтвали болтовете на стоп палките и криели в дръжките банкнотите от рушвета. Не е известно да има присъди.
Няколко месеца по-късно бе разбита поредната катаджийска банда. При операция "Палките 2" бяха арестувани 17 служители от столичната магистрална полиция. Обвиненията бяха същите - месеци наред са следени и записвани хиляди шофьори, които са платили рушвет. Присъди - няма.
Така че пътната корупция е толкова масова, че
въпросът не е дали някой си е направил частен КАТ,
а има ли изобщо държавен? Чудно ли е тогава, че КАТ е от службите, където има по много кандидати за едно място, и то при условие, че заплатата е максимум 700-800 лв.? Публична тайна е и че корупцията не е само в КАТ, но и при шофьорските книжки, и при техническите прегледи, и при разрешителните за таксита, маршрутки или товарни камиони, и при делата за катастрофи, и при вещите лица, и при лекарите и медицинските сестри, които подменят кръвни проби за алкохол. В общи линии навсякъде. Как тогава на пътя да няма агресия, безпардонност, технически проблеми по колите, катастрофи, жертви? Ако всички пороци на системата не бъдат премахнати, касапницата по пътищата няма да спре. И утре всеки може да е следващата й жертва.