:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,006
Активни 485
Страници 24,416
За един ден 1,302,066

А къде беше Бойко Борисов, когато се надуваше балонът в енергетиката?

Вместо да се заеме с тежките реформи, правителството си отвори безсмислен фронт срещу бизнеса. Резултатът е предизвестен
Карикатура: Христо Комарницки
Туш
Правителството си отвори нов безсмислен фронт в енергетиката и по всичко личи, че днешните управляващи не са си взели никаква поука от събитията отпреди 2-3 години, когато бяха принудени да се разделят с властта. По някаква неразбираема докрай традиция и премиерът Бойко Борисов, и подопечните му министри са склонни да си нарочват някакви "изедници", които им пречат да реализират върховните си идеи за добруването на народа.

В "горещата" зима на 2012 - 2013 г., на фона на масови протести срещу високите сметки за ток и за парно, изедниците се оказаха ЕРП-тата. Срещу тях бе насочена цялата енергия на държавната машина - финансов контрол, НАП, прокуратура, ДАНС. Резултатът бе нулев, но трябваше да минат цели две години, преди обществото да разбере, че проблемът не е в енергоразпределителите, а в порочната система за управление на енергетиката, която води до непрекъснато трупане на дефицити.

Днес за изедници са нарочени за пореден път ВЕИ централите. В неделя премиерът Борисов се закани, че ще създаде специално звено с прокурори, специалисти и ДАНС, които да следят всяка фактура. Освен това щял да се срещне скоро с представители на БЕХ. Българският енергиен холдинг е онази паразитна структура, за която и наши, и чужди експерти отдавна ни съветват просто да я закрием. Няма да стане - прекалено удобна е за покриване на всички, меко казано, неуспехи в енергетиката.

Едновременно с това премиерът нападна остро и бизнеса. Четирите най-големи работодателски организации заедно с двата най-големи синдиката за втори път в рамките на месец



организираха безпрецедентни протести



срещу рязкото вдигане на така наречената "такса задължение към обществото". На практика тя се удвоява и натоварва бизнеса с нови непредвидени разходи в средата на годината. Особено тежък е ефектът върху малките и средните фирми, които и без това трудно оцеляват в силно конкурентната пазарна среда. Работодателите предупредиха, че протестите ще продължат и през идния месец и ще стават все по-мощни. Те искат и оставката на шефа на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той, от своя страна, отказа да я подаде и обяви, че защитава интересите на обществото, а бизнесът се борел за своите интереси по брутален и безпардонен начин. Премиерът, видимо изнервен, се нахвърли върху бизнеса с познат рефрен - къде е бил този бизнес, когато са подписвани договорите за "Белене" и за "Цанков камък", когато правителството на Пламен Орешарски изтеглило 1 млрд. лв. заем и сега трябва да му се плащат лихвите. На предупрежденията, че новите цени на тока за бизнеса ще доведат до поскъпване на основни стоки, най-вече на храните, Бойко Борисов отговори, че нищо няма да се вдигне, защото пазарът ще регулира цените.

Това поведение е удивително арогантно. Защото е нормално да се попита -



къде беше Бойко Борисов, когато се подписваше за "Белене"



и "Цанков камък"? Защо не протестира? Той не беше кой да е, а беше главен секретар на МВР в правителството на Симеон Сакскобургготски, което размрази "Белене" (2002) и започна строителството на "Цанков камък" (2004). Защо Борисов, неговите министри и депутати не протестираха между 2009 и 2012 г., когато се развихри вакханалията с присъединяване на нови ВЕИ мощности с гарантирани високи цени? Та те бяха управляващи! Едва в средата на 2012 г. тогавашната ДКЕВР се сети да блокира въвеждането на нови мощности, но с уговорката, че вече заявените за построяване централи ще се водят за присъединени. Забраната за нови големи мощности от ВЕИ впрочем важи и досега и не е отменяна. И едва в средата на 2015 г. някой се сеща да прави проверка на сключени тогава договори, да проверява фактури и да обяснява как ще има санкции. И още - къде са сега премиерът, неговите министри и депутати, та напук на здравата логика, парламентът разреши нови преференции за електроцентрали на биогаз. Заради тези, впрочем очаквани, промени в закона вече се надува нов балон точно в този сектор. Тук дори не си струва да се говори за подозренията в лобизъм, за влиянието и налагането на интересите на една или друга политическа сила, нито дори за онези странни и изглеждащи на пръв поглед необясними конкубинати при гласуванията в Народното събрание. А за крайната цел на чаканите с десетилетия промени в енергетиката. За балансирането на системата.



За справедливи, но пазарно определени цени



Шефът на КЕВР Иван Иванов се закле тези дни, че комисията няма да позволи новия балон за тока от биогаз. Но пък позволи да се надуе балонът от обещания как щяло да има облекчения за фирмите, които са големи консуматори на енергия. Кога? Когато и ако ни позволи Брюксел. Какво правим обаче с малките, които са в основата на веригата? Какво правим с дългосрочните договори на фирмите и ангажиментите им към техните доставчици? А ако одобрение от ЕК не дойде?

В сегашните цени на тока КЕВР залага и на нови стойности на енергията от т. нар. американски тецове в "Марица-изток". Те принципно са договорени, но има особеност, за да влязат в сила - старите дългове на НЕК, над 700 млн. лв., трябва да бъдат платени. Със заем. Но кой би отпуснал изгоден заем на една на практика фалирала компания? БЕХ, който трябва да бъде закрит? Държавата? Предстои да видим.

В последните седмици за пореден път видяхме замеряне с числа. За обикновените хора е трудно, по-скоро невъзможно, да се ориентират в змийското кълбо от сметки, реални изчисления и пожелателни облекчения. И не е нужно. Засега е ясно, че реалната необходимост е



цената на тока за бита да не се пипа до изборите



За по-нататък - не е ясно. От януари трябва да има напълно либерализиран пазар на ток. Засега управляващите избягват да коментират, че свободният пазар не значи непременно по-евтина енергия. Да не говорим, че за въвеждането му също има разходи, и то немалки. Те не са калкулирани никъде. Може би затова преди месеци имаше намеци, че либерализацията може и да се отложи. България е в наказателна процедура заради липсата на свободен пазар на ток. Реално рано или късно цената за бита ще се вдигне, това е неизбежно и отлагането на решението вещае големи сътресения в бъдеще. Ако някой е забравил, по време на предишното управление на ГЕРБ дълго цената на тока за бита бе натискана надолу. Когато вече нямаше накъде, последва рязък скок. Той приключи с масови бунтове месеци по-късно.

Вероятно никой не е обърнал внимание, но в последните седмици, при рекордните жеги и яростното слънце данните на Централното диспечерско управление показваха, че в България освен АЕЦ, който няма как да бъде спрян, токът идва основно от ТЕЦ. Фотоволтациите работеха с една четвърт до 40% от мощността си, а вятърните централи - символично. Но пък работеха заводски централи и топлофикационни когенерации, мини ВЕЦ (не големите и системните ВЕЦ) и т.н. Това дори не е въпрос на баланс, а просто на избор. Доколко този избор е оправдан?



Проблемите обаче предстоят



Първият от тях е, че премахването на Д-то от абревиатурата на КЕВР не я направи независима. Не защото, по молба на премиера, в очакване на законова промяна, отложи с месец новите цени на тока. А защото видимо продължава да се води по акъла на управляващите. И защото, видимо от думите на шефа й Иван Иванов, и занапред държавата ще се опитва да провежда социална политика през цената на тока. Политика порочна и доказано вредна.

Вторият проблем е, че в рамките на по-малко от месец предстои да се произнесе арбитражът по любимата на премиера тема за АЕЦ "Белене". Там руските контрагенти ни съдят за около 1 милиард евро. Надявам се на добро за нас решение, но ако не е?

Предстоят решения и по арбитражни дела, заведени от две ЕРП-та заради нефелната политика на страната ни в енергетиката. Те са зад над милиард, но лева.

На този фон да си отвориш безсмислен фронт срещу бизнеса изглежда нелепо. Колкото и да е относително, финансите на страната изглеждат що-годе стабилни. Досега всички прогнози са за макар и умерен и недостатъчен, но все пак растеж на брутния вътрешен продукт. Брутният вътрешен продукт идва от бизнеса, от работата му и от перспективите му за развитие. Защо точно тях искаш да спънеш? С медийни политически изяви пари в хазната не се вкарват.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
За първи път работодатели и синдикати заедно протестираха срещу безумната политика в енергетиката, но това не вразуми управляващите, които са твърдо решени да продължат да наливат пари в черна дупка като НЕК.
9
21264
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
04 Август 2015 19:29
Ей СЕГА ви приключиха ! /пък и този Комар/
04 Август 2015 20:30
Реформи та реформи - ако ви вдигнат данък сгради и да се въведе данък имоти върху всички имоти - ще се съгласите ли? А за енергетиката - ще се съгласите ли да минете на абонамент? така както е в другите държави и всеки да си плаща постоянните разходи по поддръжката на трасетата /да не говорим, че в постоянните разходи в момента се включва и зелената ел. енергия - която се изкупува винаги и то по най-високи цени/? А не както е сега - милиони абонати, обаче само малко от тях потребяват достатъчно за да покрият тия разходи. И резултатът - вдига се цената на тия които потребяват. Същото се отнася и за В и К.

Никой не иска реформи. Всеки иска да си цоца. И колкото цоцането е по-нечестно и неоправдано, толкова по-силно се пази. Щото това е все едно жокер.

Всеки иска реформи - но ако него не го закачат тия реформи. И не му спрат кранчето на неговите вече пари, удобства и т.н.
04 Август 2015 22:38
бяха принудени да се разделят с властта

Нищо бе, г-н Цигуларов, пак ще излязат, вие пак ще ги вкарате, те пак ще излязат, вие пак ще ги вкарате, и така ще си играем на "пролет" с населенийцето: вие ще го вкарвате, а то ще цъфти.
04 Август 2015 23:14





"В сегашните цени на тока КЕВР залага и на нови стойности на енергията от т. нар. американски тецове в "Марица-изток"."



А за старите стойности кой подписа? Ето за това е имало Народен съд и пак трябва да има .
05 Август 2015 09:17
Добре би било Бойко да престане с мантрите "Цанков камък" и "Белене". "Любимият" му ЦК си е на печалба и успешно ще се изплати за десетина години (което си е в "реалната", а не в "хайдушката" норма). И "Белене" щеше да е така, ама... трябва да слушаме Големия брат. Установено е, че бум-ът на ВЕИ-тата е бил през 2012 г (КОЙ беше тогава на власт?) Защо не се гърми по медиите за злоупотребите с ВЕИ, на ЕРП-тата? Dust in the Wind...
05 Август 2015 12:30
Защо Борисов, неговите министри и депутати не протестираха между 2009 и 2012 г., когато се развихри вакханалията с присъединяване на нови ВЕИ мощности с гарантирани високи цени?

Къде беше Борисов? Ами при Киро - на кирия!
Красимир Цигуларов
05 Август 2015 13:21
Цветелина Бориславова от 3 години също е във ВЕИ бизнеса
05 Август 2015 13:25
Очаквано, един от най-големите печеливши от далаверата с ВЕИ е Цветелина Бориславова – бивша приятелка и бизнес партньорка на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пише столичен сайт. От години тя сред основните ВЕИ – лобисти, а нейната Българо-американска кредитна банка се занимава основно със „зелени проекти“.

Контролираната от нея компания „Дисиб“ е най-големият играчи на пазара. Проверка в Търговския регистър показа, че съдружник във фирмата с над 1 млн. лв. дялов капитал е фондът й „Си Ес Ай Еф“. В активите на „Дисиб“ са ветрогенератори край Каварна с обща мощност от 20 МВт, а още 100 са в процес на доизграждане. Приходите от продажби на компанията през 2012 г. са около 4,78 млн. лв.

Простите сметки показват, че ако беше влязъл в сила новия данък от 20% върху печалбата, Бориславова щеше да плаща по 1 млн. годишно на държавния бюджет.

Разследваният бивш зам.-шеф на ДПС Христо Бисеров и доведеният му син Ивайло Главинков също са сред крупните играчи във ВЕИ – сектора. Както BPost.bg писа неотдавна, Ивайло Главинков е съдружник в множество фирми от ВЕИ сектора, като в 5 от тях той си партнира със зам.-председателя на фотоволтаичната асоциация Владимир Аличков. Най-солидно участие Главинков има в дружеството „Солар вижън“, където държи 30%. Няколко от дружествата са взели милиони евро изгодни кредити от държавната Българска банка за развитие. Като народен представител, Христо Бисеров направи всичко възможно за приемането на Закона за възобновяемите енергийни източници, гарантиращ огромните печалби на собствениците на фотоволтаици.

Най-големият защитник на ВЕИ е бизнесменът Никола Николов. Той е бивш министър в правителството на Иван Костов и в края на 90-те години на миналия век беше известен като лидер на бизнес кръга „Агнешките главички“. В момента е член на Българската фотоволтаична асоциация и редовно изразява мнение пред медиите по проблемите на бранша.

Преди време ексдепутатът от БСП Антон Кутев обяви, че по време на управлението на Бойко Борисов към мрежата са били присъединени десет пъти повече ВЕИ, отколкото при управлението нао тройната коалиция. Кутев преброи 30 основни играчи. Сред тях са Валентин Златев и „Лукойл Енерджи“, чиито годишни приходи от ВЕИ са 17-18 млн. лева.

В далаверата очаквано е и издателят и бизнесмен Иво Прокопиев, който печели по около 9,4 млн. лв. годишно от производство на зелена енергия. Бизнес с фотоволтаици има и собственикът на „Горубсо Мадан“ и „Горубсо Златоград“ Николай Вълканов. Години наред, той бе сред най-приближените на Ахмед Доган и ръководеше част от тайния бизнес на ДПС.

7,6 млн. лв. годишно от фотоволтаици печели и общинският съветник от ГЕРБ в Сливен Тодор Начев. Фирми с участието на Владимир Аличков, който бил пряко свързан с тогавашния зам.-министър в МОСВ Евелина Василева, имат 6,7 млн. лева годишна печалба от зелената енергия.

Компании на Светослав Донев, пряко свързан със злополучната еврокомисарка Румяна Желева, прибирали годишно по около 4,6 млн. лв.

В челната десятка по пазарен дял при вятърните паркове са „Гео пауър“ ООД и американската АES, която е собственик и на ТЕЦ „Марица-изток 1″. Двете дружества изградиха вятърен парк „Свети Никола“ с мощност 156 МВт на стойност 270 млн. евро. В своебразната класация е „Ветроком“ ЕООД с двата вятърни парка „Ветроком“ и „Контакт консул“, с обща мощност 72,5 мегавата. Двата парка са 100% собственост на швейцарската ALPIQ Holding. На трето място е испанското дружество „Еолика България“ ЕАД, което построи вятърен парк „Суворово“ за около 103 млн. евро. Мощността е 103 млн. евро.

Малка фотоволтаична централа има и кандидат – депутатът от ГЕРБ Георги Андонов. Фирмата му „Виа Кънсракшън“ ЕООД е собственик на фотоволтаична централа на покрива на стопанска сграда и трафопост в местността „Жингов бряст“ край село Гайтаниново, община Хаджидимово. Цялата инвестиция е за около 90 000 лв. ВЕИ-централата им сключен договор с ЧЕЗ.

През 2011 г. бившият министър на земеделието и храните в кабинета на Симеон Сакскобургготски - Мехмед Дикме и съдружникът му Светослав Бобойчев прибират 5 млн. евро от продажбата на две ВЕИ фирми на "Самсунг". Дваматана практика са продали дружества, чийто единствен капитал са получени през същата година разрешения за строеж на фотоволтаични централи край Враца.
05 Август 2015 20:41
Искахте да е като на запад - стана като на запад: приватизация на печалбите и национализация на загубите.
Капитализъма трябва да бъде защитен от лапите на неразумните лумпени
А, стига бе, пичове, вие още ли вярвате, че България има "правителство"? Не виждате ли, че това са разсилни, които се адаптират (нагласят) към брюкселската и НАТОвската хунта? Нали се натискахте за ЕС и НАТО!? Не са ви казали, че ще сядате на такъв к...? Да, невежеството е голяма сила! Вие си мислехте, че те са ви "приятели", заради "страданията" при социализма ще ви дадат "европейски заплати" Свещенна (не чак толкова) простотоя! Такива овце като нас имат с милиарди! И вие още си мислите, че те ще дадат точно на вас най-прясната люцерна!?
Важното, че карате западни коли, че е пълно с "президенти" на фирми и че ви дават да миете задници на баби "у Еуропата". На вас не ви трябва държава, а пари. Остава да си ги изкарате, с мрънкане и протерсти няма да стане, защото с/у себе си имате умни хора, не лумпени, които се навеждат "удобно" ва свеки 5 лева.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД