Правителството си отвори нов безсмислен фронт в енергетиката и по всичко личи, че днешните управляващи не са си взели никаква поука от събитията отпреди 2-3 години, когато бяха принудени да се разделят с властта. По някаква неразбираема докрай традиция и премиерът Бойко Борисов, и подопечните му министри са склонни да си нарочват някакви "изедници", които им пречат да реализират върховните си идеи за добруването на народа.
В "горещата" зима на 2012 - 2013 г., на фона на масови протести срещу високите сметки за ток и за парно, изедниците се оказаха ЕРП-тата. Срещу тях бе насочена цялата енергия на държавната машина - финансов контрол, НАП, прокуратура, ДАНС. Резултатът бе нулев, но трябваше да минат цели две години, преди обществото да разбере, че проблемът не е в енергоразпределителите, а в порочната система за управление на енергетиката, която води до непрекъснато трупане на дефицити.
Днес за изедници са нарочени за пореден път ВЕИ централите. В неделя премиерът Борисов се закани, че ще създаде специално звено с прокурори, специалисти и ДАНС, които да следят всяка фактура. Освен това щял да се срещне скоро с представители на БЕХ. Българският енергиен холдинг е онази паразитна структура, за която и наши, и чужди експерти отдавна ни съветват просто да я закрием. Няма да стане - прекалено удобна е за покриване на всички, меко казано, неуспехи в енергетиката.
Едновременно с това премиерът нападна остро и бизнеса. Четирите най-големи работодателски организации заедно с двата най-големи синдиката за втори път в рамките на месец
организираха безпрецедентни протести
срещу рязкото вдигане на така наречената "такса задължение към обществото". На практика тя се удвоява и натоварва бизнеса с нови непредвидени разходи в средата на годината. Особено тежък е ефектът върху малките и средните фирми, които и без това трудно оцеляват в силно конкурентната пазарна среда. Работодателите предупредиха, че протестите ще продължат и през идния месец и ще стават все по-мощни. Те искат и оставката на шефа на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той, от своя страна, отказа да я подаде и обяви, че защитава интересите на обществото, а бизнесът се борел за своите интереси по брутален и безпардонен начин. Премиерът, видимо изнервен, се нахвърли върху бизнеса с познат рефрен - къде е бил този бизнес, когато са подписвани договорите за "Белене" и за "Цанков камък", когато правителството на Пламен Орешарски изтеглило 1 млрд. лв. заем и сега трябва да му се плащат лихвите. На предупрежденията, че новите цени на тока за бизнеса ще доведат до поскъпване на основни стоки, най-вече на храните, Бойко Борисов отговори, че нищо няма да се вдигне, защото пазарът ще регулира цените.
Това поведение е удивително арогантно. Защото е нормално да се попита -
къде беше Бойко Борисов, когато се подписваше за "Белене"
и "Цанков камък"? Защо не протестира? Той не беше кой да е, а беше главен секретар на МВР в правителството на Симеон Сакскобургготски, което размрази "Белене" (2002) и започна строителството на "Цанков камък" (2004). Защо Борисов, неговите министри и депутати не протестираха между 2009 и 2012 г., когато се развихри вакханалията с присъединяване на нови ВЕИ мощности с гарантирани високи цени? Та те бяха управляващи! Едва в средата на 2012 г. тогавашната ДКЕВР се сети да блокира въвеждането на нови мощности, но с уговорката, че вече заявените за построяване централи ще се водят за присъединени. Забраната за нови големи мощности от ВЕИ впрочем важи и досега и не е отменяна. И едва в средата на 2015 г. някой се сеща да прави проверка на сключени тогава договори, да проверява фактури и да обяснява как ще има санкции. И още - къде са сега премиерът, неговите министри и депутати, та напук на здравата логика, парламентът разреши нови преференции за електроцентрали на биогаз. Заради тези, впрочем очаквани, промени в закона вече се надува нов балон точно в този сектор. Тук дори не си струва да се говори за подозренията в лобизъм, за влиянието и налагането на интересите на една или друга политическа сила, нито дори за онези странни и изглеждащи на пръв поглед необясними конкубинати при гласуванията в Народното събрание. А за крайната цел на чаканите с десетилетия промени в енергетиката. За балансирането на системата.
За справедливи, но пазарно определени цени
Шефът на КЕВР Иван Иванов се закле тези дни, че комисията няма да позволи новия балон за тока от биогаз. Но пък позволи да се надуе балонът от обещания как щяло да има облекчения за фирмите, които са големи консуматори на енергия. Кога? Когато и ако ни позволи Брюксел. Какво правим обаче с малките, които са в основата на веригата? Какво правим с дългосрочните договори на фирмите и ангажиментите им към техните доставчици? А ако одобрение от ЕК не дойде?
В сегашните цени на тока КЕВР залага и на нови стойности на енергията от т. нар. американски тецове в "Марица-изток". Те принципно са договорени, но има особеност, за да влязат в сила - старите дългове на НЕК, над 700 млн. лв., трябва да бъдат платени. Със заем. Но кой би отпуснал изгоден заем на една на практика фалирала компания? БЕХ, който трябва да бъде закрит? Държавата? Предстои да видим.
В последните седмици за пореден път видяхме замеряне с числа. За обикновените хора е трудно, по-скоро невъзможно, да се ориентират в змийското кълбо от сметки, реални изчисления и пожелателни облекчения. И не е нужно. Засега е ясно, че реалната необходимост е
цената на тока за бита да не се пипа до изборите
За по-нататък - не е ясно. От януари трябва да има напълно либерализиран пазар на ток. Засега управляващите избягват да коментират, че свободният пазар не значи непременно по-евтина енергия. Да не говорим, че за въвеждането му също има разходи, и то немалки. Те не са калкулирани никъде. Може би затова преди месеци имаше намеци, че либерализацията може и да се отложи. България е в наказателна процедура заради липсата на свободен пазар на ток. Реално рано или късно цената за бита ще се вдигне, това е неизбежно и отлагането на решението вещае големи сътресения в бъдеще. Ако някой е забравил, по време на предишното управление на ГЕРБ дълго цената на тока за бита бе натискана надолу. Когато вече нямаше накъде, последва рязък скок. Той приключи с масови бунтове месеци по-късно.
Вероятно никой не е обърнал внимание, но в последните седмици, при рекордните жеги и яростното слънце данните на Централното диспечерско управление показваха, че в България освен АЕЦ, който няма как да бъде спрян, токът идва основно от ТЕЦ. Фотоволтациите работеха с една четвърт до 40% от мощността си, а вятърните централи - символично. Но пък работеха заводски централи и топлофикационни когенерации, мини ВЕЦ (не големите и системните ВЕЦ) и т.н. Това дори не е въпрос на баланс, а просто на избор. Доколко този избор е оправдан?
Проблемите обаче предстоят
Първият от тях е, че премахването на Д-то от абревиатурата на КЕВР не я направи независима. Не защото, по молба на премиера, в очакване на законова промяна, отложи с месец новите цени на тока. А защото видимо продължава да се води по акъла на управляващите. И защото, видимо от думите на шефа й Иван Иванов, и занапред държавата ще се опитва да провежда социална политика през цената на тока. Политика порочна и доказано вредна.
Вторият проблем е, че в рамките на по-малко от месец предстои да се произнесе арбитражът по любимата на премиера тема за АЕЦ "Белене". Там руските контрагенти ни съдят за около 1 милиард евро. Надявам се на добро за нас решение, но ако не е?
Предстоят решения и по арбитражни дела, заведени от две ЕРП-та заради нефелната политика на страната ни в енергетиката. Те са зад над милиард, но лева.
На този фон да си отвориш безсмислен фронт срещу бизнеса изглежда нелепо. Колкото и да е относително, финансите на страната изглеждат що-годе стабилни. Досега всички прогнози са за макар и умерен и недостатъчен, но все пак растеж на брутния вътрешен продукт. Брутният вътрешен продукт идва от бизнеса, от работата му и от перспективите му за развитие. Защо точно тях искаш да спънеш? С медийни политически изяви пари в хазната не се вкарват.
|
|