:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,108
Активни 736
Страници 23,011
За един ден 1,302,066
СЕМЕЕН БЮДЖЕТ

При избор на GSM втора ръка се гледа най-вече батерията

Употребяван апарат може да се намери и за 50, и за 500 лв. Във втория случай е по-добре да се купи нов
Снимки: Вера Петкова
Най-добрият вариант за покупка на мобилен телефон е нов апарат. И двата GSM-оператора - "Мобилтел" и "Глобул", продължават да правят промоции. Част от тях предвиждат изплащане на апарата между 6 и 12 месеца и около 30% първоначална вноска.

Но каквито и примамки да се предлагат, новият GSM продължава да е сериозна инвестиция. За да не се ощети много семейният бюджет, може да се помисли и за апарат втора ръка. Още повече че тези на изплащане в повечето случаи са кодирани и работят само в мрежата, от която са купени. Те стават лична собственост едва след като изтече срокът на лизинга. Тогава при желание на клиента той се обажда на предварително обявен телефон и получава кода, който разблокира апаратчето след въвеждането му. Дотогава може да го разблокира само срещу 20 до 40 лева. Има и сервизи, които извършват тази дейност, макар че тя е полулегална.

Вариантът "употребяван GSM" е за тези, които искат да спестят някой лев. Истинска находка е, ако човек попадне на малко употребяван телефон. Освен това на пазара не се предлага голямо разнообразие от модели, защото само някои апарати са достатъчно издръжливи, за да сменят няколко притежателя. Но все пак има и маниаци, които ползват телефоните си само до излизането на следващия модел.

За цената на употребяван GSM



купувачът може да се пазари



Изключение правят само моделите на "Nokia", които не падат под 20% от цената на нова машинка. Сумата се определя в зависимост от модела и времето, за което е използван апаратът. На повечето места телефоните втора ръка струват между 50 и 500 лв. Най-скъпи са апаратите, които все още са в гаранция. Те се продават под 20% от цената на нов апарат и търговците не са склонни да се пазарят. Купувачът трябва да има предвид, че по-скъпи бизнесмодели мобилни телефони се намират трудно на пазара за употребявани апарати.

Употребяван телефон може да се избере и по Интернет. Голямо разнообразие от цени и модели има на сайта http://www.top.bg. От http://www.dir.bg може се използва търсачката - при въвеждането на ключова дума "GSM" със сигурност ще излязат още дузина подобни сайтове. От такива сайтове може да се вземе пълна информация за моделите, годината на появяването им на пазара и оценки на потребители. Ако някой ще става притежател на GSM за първи път, няма да намери по-лесен, бърз и евтин начин да се осведоми.

Но тъкмо при покупката от ръцете на предишния притежател трябва да се подхожда най-внимателно. Специалистите съветват да се избира измежду четирите най-известни и разпространени в България марки - "Nokia", "Siemens", "Ericsson" (или "Sony-Ericsson") и "Motorola". Слабоизвестните екзотични марки трябва да се избягват.



Състоянието на батерията е основното

при избора на употребявано апаратче



Това е най-скъпата част на телефона след платката и ако е изтощена, трябва да се купува нова, тоест да се дадат пари почти колкото за нов апарат. Затова тестването на батерията е много важно при покупката на GSM втора ръка. Повечето специализирани магазини предлагат тази услуга срещу минимално заплащане. В "Germanos" например проверката на батерията е безплатна.

Другото важно условие при покупката на GSM втора ръка е телефонът да не е бил ползван над една година. Нормално е колкото повече е говорил предишният собственик, толкова по-ниска да е цената. Все пак това е и въпрос на късмет. Срещат се и маниаци, които оставят апаратите си за продажба само защото вече искат следващия модел, но те са малко.

За да се направи правилният избор при покупката на употребяван GSM, трябва да се обиколят поне няколко магазина. Добре е машинката да се вземе от място, където има и сервиз за поправка.

Цените на използваните GSM-и са най-различни. В момента най-скъпите апарати са от марката "Nokia", а най-евтините са "Alcatel". Обикновено сумата тръгва от 20%-30% под цената на телефона като нов. Може да падне и до 50%-60% от цената на неизползван апарат, но това може да се очаква само при най-старите модели.

Едни от най-продаваните мобилни телефони в България са "Siemens". Неупотребяваните модели с тази марка варират от 149 до 813 лв. с изключение на два-три хай-тек модела, чиито цени надвишават 1000 лв. 149 лв. обаче струва нов "Siemens А 36" - модел, който предлага само основни функции. Като употребяван той може да се срещне и за 40-50 лв., но има ли смисъл да се дават дори толкова пари за нещо "втора ръка"? По-добре е да се купи направо нов апарат.

Моделът на "Siemens" А-50 струва 207 лв., а С-45 - 184 лв. Ако клиентът държи непременно да има мобилния вариант на Интернет - WAP, калкулатор, игри, календар, може да се спре и на "S-55". Макар че вече



става въпрос за сериозна инвестиция,



защото струва 813 лв. Употребяван апарат от същия модел не може да се намери под 500-600 лв.

Моделите среден клас на "Siеmens" "М-50" и "МТ-50" струват около 250-270 лв. Използваните апаратчета варират между 190-230 лв. Ако телефонът е бил употребяван по-дълго време, цената може да падне и под 150 лв. Добър избор са моделите "ME-45"и "S-35". В магазините, на които има специален щанд за употребявани апарати, цените на тези са между 90 и 220 лв.

Качествени апарати втора ръка често могат да носят и марката "Samsung". Ако някой държи апаратът "Samsung" да е нов, трябва да приготви сериозна сума: мобилните телефони от тази марка вървят от 390 до 1000 лв. Много популярните в момента "S-100" и "T-100", които имат полифонични мелодии и цветен екран, вървят между 743 и 1000 лв. Тези модели така или иначе почти не могат да се намерят "втора ръка", така че ако ще е употребяван "Samsung", по-добре да е от сравнително евтините модели "N-100" и "N-200". Като нови те струват съответно 363 и 397 лв. А като стари - между 260 и 300 лв. в зависимост от времето, през което са били ползвани.



Като издръжливи се славят телефоните "Motorola"



По-новите модели "V-60", "V-70" и "V-3690" са идеални, ако купувачът иска да има модерна и многофункционална машинка. Като употребявани обаче се намират рядко.

Сравнително евтини и също качествени са моделите "T1-191"и "T2-50". Нови те струват между 199 и 220 лв. За употребявани се плащат около 20% по-малко. Необходим е обаче сериозен маркетинг, защото някои от тези модели често се включват в промоции и човек, снабден с такъв употребяван апарат, може искрено да съжалява.

Търговците на употребявани телефони гарантират, че апаратите "Ericsson" ще може да се ползват дълго и няма да създават проблеми. В специализираните магазини старите GSM-и от тази марка струват между 290 и 300 лв. Повечето търговци гарантират, че апаратите са от най-стабилните и рядко дават дефекти.

Най-голям избор и между новите, и между употребяваните апарати обаче предлага "Nokia". Тези, които са решили да си купят телефон втора ръка, трябва да знаят, че машинките не падат под 20% от цената на нов. На пазара има голямо разнообразие от модели, но качествените, сравнително нови като модели апарати тръгват от 200 лв. нагоре. Най-евтино излиза да се купи неизползван апарат стар модел. Излезлият на пазара през 1999 г. "Nokia 3310" например струва около 200 лв. Със 150 лв. повече излизат моделите 3350 и 3410.

Най-евтино на пазара се продават моделите на "Alkatel". Цената на апаратите втора ръка може да стигне до 50%-60% от цената на нов телефон. Моделите втора ръка вървят между 50 лв. и 180 лв.
 
Обикновено GSM-ите, които се продават на промоции, са от скъпите модели. Те се изплащат разсрочено между 6 и 12 месеца.
 
Най-добре е изборът на употребяван телефон да се сведе до четири марки - "Nokia", "Motorola", "Siemens" и "Ericsson".
15153
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД