Германско семейство, отказало адекватно лечение на болното си дете, отива в затвора за три години. Това е решението на базирания в Карлсруе Федерален съд на Германия, който е най-висшата съдебна инстанция в страната при разрешаването на граждански дела. Магистратите потвърдиха присъдата, произнесена преди година от окръжен съд в провинция Бавария. Делото разтърси цяла Германия и предизвика голям медиен шум. Името на ищеца не се съобщава заради местния закон за защита на личните данни.
През 1999 г. Сузане Б., майка на 13-годишно момче, и партньорът й Герхард Лебок решават да прекратят лечението на детето, което страда от муковисцидоза - заболяване, за което все още няма лечение, но болните получават облекчение от лекарства и специални процедури. Жената обаче не вижда подобрение в здравословното състояние на сина си. Двамата с мъжа си се увличат от алтернативни начини на лечение и
решават да спрат предписаните медикаменти на детето,
за да преминат към нетрадиционната медицина. Доведеният баща на момчето, който германските медии наричат "гуруто от Лонерщат" - градчето, където семейството живее, се самоопределя като "учител на неостаряващата мъдрост" и дори има свои последователи. Той предписва медитация и гладолечение. В периода между 1999 и 2002 г. момчето не посещава лекари и не приема предписаното лечение за състоянието му, а майката следва съветите на Герхард Лебок.
В резултат на лечението, прилагано от "гуруто от Лонерщат" , когато навършва 15 години, момчето тежи едва 30 килограма. През 2002 г. тийнейджърът успява да избяга при биологичния си баща, с когото майка му Сузане Б. не позволявала да се вижда и да контактува. При баща си момчето постепенно се възстановява. Десет години по-късно, малко преди изтичането на давността на деянието, той решава да заведе дело срещу майка си и партньора й. "Клиентът ми не иска да позволи и други хора да преживеят това, през което той е преминал", споделя адвокатът му Матиас Клозе. Ищецът смята, че доведеният му баща с "неостаряващата мъдрост", която предава на хората, може да навреди и на други болни.
През август м.г. окръжният съд в баварския град Нюрнберг-Фюрт осъди двойката на по три години затвор всеки, след като ги призна за виновни по обвинението, че
не са спазили задължението си да защитават живота
на детето. Позовавайки се на представени медицински документи, съдията заяви, че момчето е било изложено на реален риск да умре в рамките на няколко седмици, ако не е успяло да отиде при биологичния си баща. Според съда родителите е трябвало да продължават да дават на непълнолетното момче предписаните му лекарства въпреки волята си, защото носят отговорност за живота на детето. По време на свидетелските си показания ищецът заяви, че пастрокът му обещал, че ще се почувства по-добре, ако медитира всеки ден и изпълнява стриктно дадените указания. "Той ми казваше, че ако правя това, което ми казва - да медитирам и да гладувам, ще се излекувам, когато навърша 17-18 години", разказва потърпевшият в съдебната зала. "Бях в ада", споделя ищецът, който в момента е на 28 г. и според адвоката му Матиас Клозе здравословното му състояние е сравнително добро.
Майката Сузане Б. (50 г.) и партньорът й Герхард Лебок (56 г.) обжалваха наказанието, произнесено от баварския съд с мотива, че детето е било в състояние само да избере начина, по който иска да бъде лекувано.
Федералният съд на Германия обаче преди дни потвърди присъдата на семейната двойка, издадена от магистратите в Нюрнберг-Фюрт. От съда в Карлсруе обявиха, че преди да се произнесат, съдиите дълго време са обсъждали казуса, който се оказа доста сложен. Обвиняемите са носели отговорност за безопасността на детето, се казва в решението, с което се потвърждава наказанието на "гуруто от Лонерщат" и Сузане Б. Според решението майката и вторият й съпруг не са измъчвали активно момчето, но в същото време не са взели и адекватни мерки, за да го лекуват правилно, и в резултат на това са му причинили изключително страдание. "Съдът приема това за вид мъчение", обясни той.
Адвокатът на ищеца Матиас Клозе заяви, че клиентът му е "щастлив, че делото вече приключи". Процесът срещу собствената му майка е бил огромно психологическо предизвикателство за него, но той успял да премине през него благодарение на подкрепата на останалите членове на семейството си.
Казусът бе внимателно следен и от Асоциацията на педиатрите в Германия. Оттам припомнят, че
това не е единственият случай,
в който родители решават да се доверят на алтернативна медицина с надеждата да помогнат на децата си. През 2007 г. семейство започва постепенно да намалява предписаното количество инсулин на 2-годишната си дъщеря, която е болна от диабет. За сметка на инсулина те увеличават количеството на пресните плодове и зеленчуци, които дават на момиченцето с надеждата, че така ще преодолее болестта. Детето обаче умира, когато е на 4 години. По-късно родителите й са осъдени за убийство и получават условни присъди от по 8 месеца затвор. От Асоциацията на педиатрите в Германия настояват родителите да се съветват с лекари, преди самостоятелно да спират вече назначено лечение на децата си, или да се ориентират към алтернативна медицина.
|
|