:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,688
Активни 572
Страници 13,253
За един ден 1,302,066
Тарикати

Как магазините по летищата печелят от бордните карти?

Големите вериги правят милиони, като прибират ДДС от пътниците, тръгнали за страни извън ЕС
Снимка: www.vwmin.org
Магазините на британските летища се възползват от вратичка в закона и на гърба на нищо неподозиращите си клиенти трупат сериозни печалби, сочи разследване на в. "Индипендънт".
"Бордната карта, моля" - това чува всеки пътник, когато стигне до касата в магазин на летище, независимо дали купува пакетче дъвки, вестник или цигари. И пътниците чинно показват поискания им документ, като много рядко някой по-любопитен или пазаруващ за първи път на летище клиент си позволява да попита за какво е необходима тази информация. Смутен служител на безмитния магазин обикновено набързо обяснява, че такива са правилата или пък, че това се налагало заради мерки за сигурност. Ако клиентите са прекалено настойчиви в желанието си да разберат за какво се използват данните от бордните им карти, най-доброто обяснение е, че се провежда проучване, твърди пред в. "Гардиън" бивш служител на голяма верига магазини, работеща на британските летища.

Британският в. "Индипендънт" разкри, че във Великобритания изобщо не става въпрос за законова разпоредба клиентите да представят бордните си карти в магазините по летищата, нито пък за мерки за сигурност. Благодарение на пътните документи магазините трупат милиони лири печалба от ДДС за сметка на клиентите, чийто полети са извън територията на ЕС и закупените от тях стоки не подлежат на данъчно облагане. Разследването предизвика скандал на Острова и накара пътниците по летища масово да отказват в последните дни да си показват бордните карти в магазините. Призивът тръгна от социалните мрежи и само за часове стотици пътници започнаха да отказват да изпълняват исканията на продавачите. На мушка са магазините, които всъщност не правят нищо незаконно, но се възползват от вратичка в закона и на гърба на нищо неподозиращите си клиенти трупат сериозни печалби. Според правилата пътниците не са длъжни да си показват бордните карти, когато в летищните магазини си купуват стоки, различни от цигари и алкохол.

Защо магазините си навлякоха гнева не само на пътниците и на британските власти? Според законодателството пътниците, които напускат територията на ЕС,



не трябва да плащат ДДС



върху стоките, които купуват, т.е. цената на продуктите за тях трябва да е по-ниска от тази, която плащат останалите пасажери. Те обаче купуват стоките на стойността, която плащат и неползващите данъчни преференции пътници, тръгнали за страни от ЕС. Чрез информацията от бордните карти магазините печелят ДДС, което са платили клиентите им, пътуващи извън ЕС. "Ако си купите от магазин на британско летище плажно масло, чиято цена е 6 британски лири, то ДДС е 1 лира. В случай че пътувате за Гърция, например, търговецът ще трябва да внесе тази 1 лира в британската хазна. Ако обаче пътувате за Турция и търговецът разбере това от бордната карта, то 1 лира отива директно в неговата сметка - и в това няма нищо незаконно. Нечестното е, че от това се възползва търговецът, а не клиентът", обяснява пред Би Би Си Саймън Колдър, който е редактор в "Индипендънт". Разследването на изданието показва също, че летищните магазини искат бордна карта дори и в случаите, когато клиентът иска да си купи книги или списания, на които изобщо не се начислява ДДС.

Оказва се, че веригите се възползват от недобрата информираност на пътниците за правата им. "Изобщо не знаех, че причината да ми искат бордната карта в магазините е, за да не плащат ДДС", споделя пред "Индипендънт" Гай Енкър от уебсайта Money Saving Expert. "Смята се, че безмитен означава по-евтин. Изобщо не е така. Безмитен всъщност означава, че самите магазини не плащат налози. И клиентите им може изобщо да не се възползват от това", допълва той.

Джонатан Стейтън, който е ръководител на отдела за дигитални продажби в компанията "Нинтендо" и често пътува, настоява да му бъде възстановено ДДС, което е плащал. "Не е често магазините да прибират парите... Ние плащаме основно ДДС и те го прибират. Винаги съм си мислил, че искат бордната ми карта от съображения за сигурност. Никой никога не ми е обяснявал истинската причина да ми я искат", разказва разпалено Стейтън пред в. "Гардиън".

Доста от пътниците обвиняват правителството, че не е предприело мерки. "Тази практика трябва



да бъде обявена за незаконна...



Ако магазините могат да се възползват от преференциите, властите са допуснали грешка, че са позволили това да се случи. Ясно е, че всеки иска да направи най-доброто, за да върви бизнесът му, но не и за сметка на клиентите", смята пътникът Оуен Евънс, който е интервюиран от репортер на "Гардиън" на летище "Хийтроу".

Британските власти също реагираха на разкритията на "Индипендънт". Омбудсманът, отговарящ за търговията на дребно, Дийн Дънам призова правителството да обяви за незаконна практиката магазините по летищата да печелят от ДДС и да не позволяват на клиентите си да се възползват от това.

Министърът по данъчните въпроси Дейвид Гаук обяснява, че целта на намаляването на ДДС за стоките в летищните магазини е да се свалят цените за пасажерите, а не да носят печалба на търговците. "Много от магазините спазват това, но е разочароващо, че някои от тях са решили да не се съобразяват. Призоваваме всички магазини на летищата да използват намалението на ДДС в ползва на клиентите си", заяви той.

От разследването на "Индипендънт" става ясно, че британската верига за козметични продукти Boots, която има магазини по всички най-големи летища на Острова, е сред най-големите печеливши от ДДС върху стоки, продадени на хора, пътуващи извън ЕС. От фирмата потвърждават, че цените в магазините им на летищата са същите както и в останалата част на страната. Оттам признават, че изискват бордните карти на клиентите си, но "не е задължително да ни ги показват". Полетните документи се използвали, за да се направят по-точни счетоводни сметки.

Компанията WH Smith, която също има много магазини по британските летища, е категорична, че засега не е възможно за един продукт да въвежда по две цени - една за пътуващите за страните от ЕС, и друга - за всички останали. "Засега не е възможно да се направи това, но се опитваме да намерим решение", писаха от фирмата в профила й в "Туитър".

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Магазините по летищата масово се възползват от недобрата информираност на пътниците за правата им и трупат печалби.
4
5872
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Август 2015 19:55
Е, и каква е разликата между тия тарикати и новобогаташите в България, които са споменавани в съседна статия?
Със всичките им "вековни" английски традиции.
13 Август 2015 20:08
Да се пазарува от летища като правило е безсмислено - цените са по-високи, отколкото в съответния град. Купувам си обикновено само цигари на излизане от България - да си имам за пътуването, че в чужбина са по-скъпи. Ако е за извън ЕС, са по-евтини, но само с около 25%, а не с цялата сума на акциза и ДДС. Другото е продукти, които се произвеждат специално за магазини по граници и ги няма другаде - шоколад Nestle Swiss е много хубав.
14 Август 2015 09:24
" Полетните документи се използвали, за да се направят по-точни счетоводни сметки. "

Това (ако е преведено правилно) е най-големият шедьовър. Бордни карти за счетоводни сметки. Уникално....
14 Август 2015 10:32
Да се пазарува от летища като правило е безсмислено - цените са по-високи, отколкото в съответния град.

Така е, защото наемите за единица търговска площ са много високи. Наистина няма смисъл да се купува от тези магазини, но в много случаи пътниците или не са имали време да купят подаръци и ги купуват в последния момент или имат много време да чакат полета си и мотаейки се все пак купуват.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД