:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,428
Активни 626
Страници 11,993
За един ден 1,302,066
Погледи

Пътен лист за емиграция

В една обикновена история от едно провинциално градче се огледа държавата България – с цялата си отвратителност
Думи метафора - стоят в центъра на Сърница, сътворени са незнайно кога. Но как да прилегнем на настоящето? Милиони българи "прилягат", като емигрират - физически и духовно.
На 18 януари 2008 г. в центъра на високопланинското градче Сърница се състои шумно тържество. Ленти, шампанско, речи, развълнувани хора. "Повече от 15 години чакан повод за празник имаха жителите на града. Почти целият град се събра на площада, за да посрещне новата линейка "Мерцедес"", пишат регионалните сайтове. Там е велинградският кмет Иван Лебанов, там е шефът на фонд "Пътна инфраструктура" Веселин Георгиев. Линейката е дарена от фонда, идва "в отговор на едно от предизборните обещания" на кмета. "Аллах да помага болните да са по-малко", казва той.

Ден по-късно около линейката се суетят хора, след още един - извозва дърва, а на третия е забучена в тресавище до кметството. Оказва се, че не е оборудвана, няма и лекари за нея. Тези подробности нито са попречили на шумното "даряване на придобивката", нито са провокирали някой вдъхновен журналист да се размисли какво всъщност получават местните хора. Години наред непотребната линейка стои в тресавището като



паметник на... на подигравката, безхаберието, лъжата



Сърница е на 50 км от Велинград. По завъртените и раздрънкани родопски пътища до градчето се стига за около час и двадесет минути, връщането е пак толкова, сложете през зимата поне 30 минути отгоре - това е времето, за което идва и се прибира във Велинград линейката с болния. Затова на Сърница й трябва не само автомобил, но и Спешен център, където на място да се оказва помощ. Нуждае се като пустиня от дъжд.

През 2015 г. градчето е обявено за община и през март се провеждат първите избори за кмет. Надпреварата е напечена, тежка. Националните ръководства на ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) решават да "тестват" на местна почва сътрудничество, а ДПС се хвърля като в Сталинградската битка. Скъпите хотели край приказното езеро Доспат се изпълват с централни журналисти, за да отразят тази епопея (и да я забравят). В навечерието на горещия балотаж БЧК и ГЕРБ даряват на Сърница... линейка. Лента, речи, тържества. "Повече от 20 години чакан повод за празник имаха жителите на града. Почти целият град се събра на площада, за да посрещне..." - този път новината е национална.

Минават около 4 месеца и екип на БЧК идва и си прибира линейката. Тази също се оказва никога неползвана. Разгаря се "Фейсбук"-война между ДПС, която сега управлява кметството, и ГЕРБ, която го управлява преди вота. "Общината не е получавала "високопроходима" линейка. Такава е получило лицето Х.Ф. с протокол, в който не е посочен, че е представител на община Сърница, без талон и договор за дарение. Същата е върната пак от лицето Х.Ф. с протокол на БЧК. (Х.Ф. вероятно са инициалите на временния кмет, който управлява по изборите - бел. авт.) Няма как да оборудваме линейка, която, първо, не е наша и второ - след като нямаме официален отговор, че ще имаме филиал на Спешна помощ", пише избраният през март кмет Неби Бозов (ДПС). "Във връзка с публикация, направена от ДПС-Сърница сме длъжни да ви уведомим: по настояване на ПП ГЕРБ-Сърница ни беше отпусната и предоставена високопроходима линейка - дарена от БЧК; новото ръководство на община Сърница



не направи необходимото



в законовия двумесечен срок за узаконяването й, тя не беше пусната в експлоатация по предназначение; при направена проверка от страна на БЧК се установява,че линейката не се използва, което само по себе си говори, че тя не е необходима на новата ни община Сърница!", отвръща ГЕРБ.

Колкото шумно беше в Сърница по време на вота, толкова е тихо сега. Почти няма медия, която да отрази истинския всекидневен живот, не този по изборите (вестник "Сега" прави опити, доколкото може). Та не е ли история това? Цял роман може да се напише.

В новоизбрания общински съвет на Сърница почти всяко решение се взема с абсолютно мнозинство. Затова допринасят не само петимата съветници на ДПС и четиримата на ГЕРБ, но и двамата на Реформаторския блок. Извън политическия живот тези хора са си колеги, приятели, някои - роднини, други - бизнеспартньори (съпрузите на двете съветнички от РБ и ДПС са съдружници в дърводобивна фирма). За линейката обаче не само не могат да се разберат, ами и войни водят. Кога ли най-после на български гласоподавател ще му писне и ще заведе дело за лъжа срещу политик? Би било интересно. Сърничани може да осъдят не само местните си управници заради линейката, но също Радан Кънев и Цветан Цветанов. Миг след вота те се заклеха, че благодарение на аритметичното мнозинство ГЕРБ и РБ ще управляват съвета, "сложен е краят на монопола на ДПС".

На мартенските избори на хората от Сърница е обещано и още нещо. Правилно се досетихте - Спешен център. "Благодарение на усилията на ГЕРБ и РБ жителите на Сърница вече имат линейка, а на държавно ниво са предприети всички действия за разкриването на спешен медицински център. Ние не сме хора на думите, а на делата!", казват местните гербери преди балотажа. Цветан Цветанов и Радан Кънев заедно са седнали на маса, ръкопляскат на това прочувствено обещание, в очите им - загриженост, стойката - вдъхва отговорност. След изборите обаче патетиката е заменена с проза - общината пише до Министерството на здравеопазването, а то, управлявано от същия този РБ, отвръща: "Създадена е работна група, проверява цялата страна, разглеждаме необходимостта". Т.е. "ще видим".

Но най-вероятно Сърница няма да получи Спешен център. Защото "стратегията" на Спешната помощ предвижда тя да се установява само там, където хората са много болни и умират през ден.



Ако са малко болни и не умират,



т.е. няма търсене, няма и предлагане. "Чува се, че няма да отворят филиал. Липсват повиквания. Я един път през седмицата извозим болен, я не", споделиха пред "Сега" медици, осъществяващи дежурства. Всъщност истината е, че от години хората са свикнали сами да си карат болните във Велинград - луди ли са да чакат 3 часа линейка? Но "стратегията" не се вълнува от тези подробности, за нея болестите и смъртта следва да се прошнуроват с пътен лист и обаждане на 112.

Кметът Бозов сега събира подписи за Спешен център и казва: "Имаме ангажимент от БЧК, че ще ни предоставят нова линейка, след като се разкрие Спешен център". ГЕРБ отвръщат, че наистина са обещавали Спешен център, ама..."при водени разговори с Министерството на здравеопазването имаше препоръки , че трябваше да се изгради материална база от страна на община Сърница. Това нещо бе предадено на новото ръководство на общината, но за съжаление нищо не се направи". Ако някой в това дребно прехвърляне на отговорност в Сърница, огледано в голямата "здравна стратегия", пък и в гигантския политически шмекерлък, е видял пътен лист за емиграция на цял един народ, не е сбъркал. Емиграция - и физическа, и духовна.

А ето и една прогноза - пак идват избори. Линейката отново ще се появи. Ако не в Сърница, в друго селище. Поетите защо мълчат?

 Платнище, което преди изборите в Сърница е служило за политика, а сега за друго - стопанин си е покрил дворна покъщнина. За какво друго да го ползва?
 Автомобилът на преден план е дарената преди мартенския балотаж линейка. Сега тя липсва. Освен всичко друго е и твърде стара.
11
4444
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
13 Август 2015 20:17
Ами, каквото са си надробили- това сърбат.
Свестни хора , но като ги посипеш с евроатлантическите ценности - резулататът е този.
А нямат и сила за съпротива. Освен до Терминал 1 и 2 или автогарата в Пловдив.
13 Август 2015 20:23
Два пъти им даряват линейка, два пъти нищо не правят с нея, обаче реват, че имали нужда и държавата да направи нещо.
13 Август 2015 23:06
Най-сетне, вица на хпрехода се роди - съдебно дело за лъжа в собствено политиката ...
Смешно, като малоумието в този модел на общия ни живот ...
14 Август 2015 01:51
Манрико,дефинирай какво е линейка!
После си изтъркай лъжата,която си писал.
14 Август 2015 08:02
Сърница викат ли викат неволята.. и как сами не си направиха спешен център? Нали искат самоуправление? Един лекар общината не може ли да назначи? Или по-удобно е да се обвинява държавата? Иначе имат пари за джамии и не знам какви си други екстри като луксозни градинки и т.н.

Все други ни е виновен. Същото е и в Сърница.
14 Август 2015 08:04
Спешната помощ трябва да е работа на общината, а не на държавата. Общината знае от какво има нужда, а не държавата. Държавата е далеко и би трябвало да има съвсем други задължения.
14 Август 2015 08:27
.
14 Август 2015 10:00
Но "стратегията" не се вълнува от тези подробности, за нея болестите и смъртта следва да се прошнуроват с пътен лист и обаждане на 112.

Интересно защо авторът иронизира тази част от "стратегията" - след като е обществен ресурс, съвсем естествено въпросната линейка трябва да се ползва след подаден сигнал и надлежно документиране, това да не е частна кола....
14 Август 2015 11:51
Понеже няма филм за Сърница, може да се види "Господин за един ден" и незабравимия Пурко на Тодор Колев...
14 Август 2015 12:02
Защо мълчали поетите
Ми бедна им е фантазията, затова и мълчат!
14 Август 2015 12:16
в тези райони основният проблем е в главите на популацията .

Чета, че през 1972 г. петима мирни мюсюлмани от Сърница внезапно са се радикализирали и са заклали един милиционер, заради отнета шоферска книжка. Разбира се, сигурно сам си е бил виновен, защото знаем, че ислямът е мир и льобоф и не требва да се говори с езика на омразата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД