:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,510
Активни 415
Страници 25,920
За един ден 1,302,066

Пак аматьори се упражняват върху Наказателния кодекс

"Бисерите" на РБ бият рекорда за абсурдни правила срещу корупцията
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов на среща със съдии през 2012 г. за съдебната реформа. Реформаторите предлагат срещите на 4 очи между магистрати и хора от изпълнителната власт да се криминализират.
Аматьорските опити върху българското законодателство не спират. Поредният хит са промените в Наказателния кодекс (НК), внесени от няколко души от Реформаторския блок (РБ).

Мнозина са ставали за резил с този нормативен акт. По времето на СДС студент по право, който още не беше си взел изпита по наказателно право - един от най-тежките в юридическото следване, си позволи да променя и допълва кодекса. По време на управлението на Орешарски след голям скандал скоропостижно умря цял проект за нов НК, писан от академични учени няколко години - още по времето на първия мандат на ГЕРБ. Оттеглянето стана неизбежно, след като се разбра, че предвижда до 1 година затвор за непозволено фотографиране или филмиране извън публична проява, тоест повечето медийни фотографи щяха да се окажат извън закона. Неправителствените организации, финансирани от чужди донори, също въстанаха срещу разпоредби, които ги застрашаваха. Предвиждаше се и в затвора да се влиза за налагане на цензура. И други поправки през годините бяха



пробутани в парламента без финансова обосновка



и без смислена аргументация какъв ефект ще се постигне с тях.

Примерите обаче бледнеят пред поредните "бисери", сътворени от Реформаторския блок. Ясно е, че всеки гледа да трупа точки от популизъм, ама трябва да има и някаква мяра. Колкото до реформаторите - само за половин година те успяха да се превърнат в карикатура в очите на собствените си избиратели - друга политическа формация досега не е успявала толкова бързо да изгори. Най-отвратителното е, че с необмислените си трикове, исторически компромиси и други евтини номера обезцениха напълно идеята за промени в ключови сектори в публичната власт.

По отношение на НК реформаторите надминаха по популизъм всички досегашни конкуренти. Странният им законопроект, който едва ли ще мине (и слава богу!) предлага увеличаване на наказанията за купуване на гласове, при това драстично. Вместо до 5 години затвор, този, който купува гласове, ще е заплашен с от 10 до 15 години. За организиране на купуването, което се наказва с до 6 години затвор - да стане от 10 до 20 години затвор. За сравнение - за умишлено убийство наказанието е от 10 до 20 години затвор. Като приравняват купуването на гласове на умишленото убийство, реформаторите предлагат да се създаде явен дисбаланс в НК и тотално объркване на ценностите.

Фриволното боравене с наказанията има своето елементарно обяснение - гласове се купуват масово, а идват и избори, та давайте да засилим санкцията, та да ни харесат избирателите. Доста плоско разсъждение на фона на тоталната безнаказаност на изборния туризъм, купуването на избори, раздаването на кебапчета и корпоративния вот, даден под натиск. Това, което вносителите пропускат, е, че



и да предвидят доживотен затвор без право на замяна, пак няма да променят нищо



Защото след последния корумпарски вот наказаните се броят на пръстите на двете ръце, а от тях никой не е в затвора. Всички успяха да се споразумеят с прокуратурата за пробация или да изклинчат условни присъди. Самите вносители признават това, но не виждат къде е истинският проблем. А той не е в малките наказания в НК, а в бездействието на полицията и прокуратурата по отношение на купувачите на гласове. Зад това, естествено, се крие гигантска корупция. Затова няма никакви последствия за пазаруването на ДПС, няма нито разследвани, нито дори разпитвани за вота на едни миньори, които зорлем успяха да вкарат партията на работодателя си в парламента. Няма никакви последствия от онази прословута пресконференция на служебния вътрешен министър Йордан Бакалов миналата година, на която на журналистите беше съобщено, че полицията знае много добре кои партии плащат на избиратели и бяха посочени поименно ДПС и "България без цензура". Ромските гета са традиционен пазар и за леви, и за десни. Те затова и оцеляват при всички власти - с незаконните си строежи, с мафиотските си структури, които са в добри отношения с полицията, докато държат в подчинение останалите жители и им "шиткат" наркотици. Тези проблеми не се решават с наказание от 20 години затвор, а с изриване на корупцията от прокуратурата и полицията.

И като стана дума за корупция, реформаторите предлагат



провокацията към подкуп да стане легална,



вместо да се наказва със затвор, както е сега. Това означава безброй хора, като онзи бивш следовател по прякор Еврото, да се обадят на съдии и всякакви други, на които имат зъб, и да започнат да им предлагат пари. Разговорите, разбира се, ще се записват от службите и от тях ще стават чудни делца и още по-чудни материали за изнудване. Такъв бизнес ще се развърти, че свят ще ни се завие.

Вносителите се оправдават със САЩ, където провокацията от години не е престъпление и това е спомогнало за ликвидиране на корупционни практики. Да, със сигурност, но сравняването на българското и американското право в случая е анахронично съпоставяне на чушки с домати. Нито правните системи, нито икономиките, нито държавното устройство, нито процесуалните правила дават каквато и да е база за сравнение. А за България лесно може да се предвиди, че при сегашното разположение на силите ще настане яко разчистване на сметки.

Най-големият "удар" в законопроекта на РБ е забраната на съдии, прокурори, следователи и членове на независимите регулатори да говорят "непублично" с представители на изпълнителната власт. Даже за роднините и съпрузите им не са направени изключения. Само си представете,



ако министър е женен за съдия,



или член на регулатор - за човек от политически кабинет! Как точно ще си говорят и няма ли да влязат в затвора, ако си шушукат в спалнята?

Според уникалната дефиниция, дадена в законопроекта, под страх от затвор се забраняват всякакви неофициални комуникации на живо, по телефон и по интернет между длъжностни лица и магистрати и служители на регулаторите. Наказанията са голяма "брадва" - от 2 до 5 г. затвор и глоба от 10 до 50 хил. лв. Очевидно реформаторите са сигурни, че именно министрите и останалите представители на изпълнителната власт корумпират съдебната. Какво великолепно признание.

На всичките попадащи под ударите на закона "бъбривци" все пак ще им се разреши да си комуникират, но само "публично" - успокояват реформаторите. Ако имат трима свидетели на разговорите, всичко щяло да е наред. Ако си пишат в чата - единият свидетел ще трябва да е посредник и да води кореспонденцията. Другите двама вероятно ще водят протокол, ще го прономероват и прошнуроват. Такива свидетелски "шведски тройки" явно ще станат много популярни, ако този проект мине. Ще се нароят професионални свидетели - по примера на някогашните кошаревски.

Досега нито един от вносителите не се е наел да обясни как ще става контролът на "непубличните разговори". Даже нещо го усукват, че щели да си оттеглят проекта, за да го "прецизират". Не си харесвали т. 31, която гласи: "Непубличен разговор е всеки разговор, който не е публичен". Ама недейте, бе! Това даже Джоузеф Хелър не би могъл да го каже по-добре!



Снимка: "Сега"
По отношение на НК реформаторите надминаха по популизъм всички досегашни конкуренти.
31
4747
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
16 Август 2015 19:00
На фотото двама пишман юристи, генератори на правната олигофрения. Ръбовете туриха гербаджийския рабфак в малкия си джеб.
16 Август 2015 19:47
Важно е морала да е на ниво.
16 Август 2015 20:49
Наказателният кодекс е писан от олигофрени.Защо? Защото няма норма по Основния ни Закон-Конституцията, която да казва, че кодекът е закон.НС приема и измена ЗАКОНИТЕ повелява член 84,точка 1.Това отъждествяване на кодекс и закон се проповядваше от един преписвач в правото-академик радев,и сега всички се учат от негивите тъпотии.Ако ли пък не е така, то тогава остава подозрението, че България е била осъдена нявга от Ватикана да прилага наказателни мерки във формата на кодекс. Това няма как да се разбере, защото вероятно БКП/БСП крият истина за този провал по някакви въпроси, довел до натраване на норма от лексиката на Ватикана.Негов основен закон там е Codex Iuris Canonici. Което на практика означава,че Ватинакът съди хората у нас, като се прилага неговата воля?!А какво да кажем за Указа за борба ск дребното хулиганстгво.по сегашната конституция няма нормативни укази, но този динозавър приет от Президиума на Петото НС все още действа, при това допълнен и изменен със закон.Това вече е върхът на топотиите в правото у нас.Да въвеждаш със закон волята на Петото народно събрание, отдавна с изтекъл мандат?! Просто ми идва да ги разстрелям всички тези мърлячи в правото, които не мислят със собствените си глави?!Има и други дивотии, като например прилагане на фашистки норми от 1937, 1925 и още и още недомислия.Вижте само Общата Част на НК-90% възпроизведен Закон за защита на държавата?!Ами ЗУС от 1973- възпроизвеждаше ЗУС от 1926 г., приет по инициатива на превратаджията Цвятко Бобошевски?!Как дане казваме, че БКП е ФАШИСТКА ПАРТИЯ от нов тип.Е и си остава такава, защото им се осладиха порциите доларчета, даващи им пркрасната възможност за разкош и разврат.Деградацията в правото и в морала е налице; по-добре ще бъде някой да ни пуснат атомната бомба и да свършава този отратителен живот?!
16 Август 2015 21:02
Демократ до демократа ... Как ги избива нашите демократи все на забрани, все на обучения зад Океана!
16 Август 2015 21:07
Как точно ще си говорят и няма ли да влязат в затвора, ако си шушукат в спалнята?


Цвък и Баце нали затова се опитваха да вкарат СРС и под завивките на хората...

Последната снимка на Радан и Кунева от погребението на РБ ли е?...
16 Август 2015 21:15
Това фото ли илюстрира днес, носителите на реформаторска идея у нас ??? ...
Мерси, Авторе - дописката се дави в доста сбирщайн ...
16 Август 2015 21:26
Ето как трябва да изглежда законодателството, след промяна на незаконната норма кодекс:
Основните закони са:
1.- Закон за Гражданската Процедура
2.- Закон за Наказателната Процедура
3.- Закон за Административната Процедура
4.- Закон за Защита от Престъпления
5.- Закон за Семейните Отношения
6.- Закон за Трудовите Отношения
7.- Закон за Изборите
8-. Закон за Застраховането
9.- Закон за Поведението на Републиканския Служител
10.- Закон за Социално Осигуряване
11.- Закон за Данъчно-Осигурителна Процедура
12.-Закон за Международно Частно Право
13.-Закон Търговското Корабоплаване
14.- Закон Политическите Организации и Обществения Форум
15.- Закон за Неправителствените Организации
16.- Закон за Отговорност на Републиканската и на Местната Администрация за Вреди
От Дружество НОВАЕ задължаваме ДСБ и СДС да внесат веднага проект за преименуване на първо време.Иначе ще им искаме ЗАБРАНАТА.Пръкна се СДС като фондация съвсем нелегитимно, а удурдисано?!
16 Август 2015 21:38
Ето какво следва по-насетне:Конституция - ПЪРВА ЧАСТ- от 16.08.2015 г.

ВЪВЕДЕНИЕ
НИЕ,
Народните представители от Третото Учредително Народно Събрание, целейки да създадем по-съвършен световен ред, да утвърдим справедливостта, да осигурим вътрешното спокойствие, да насърчим Глобалния Мир по земното кълбо, да повишим всеобщия жизнен стандарт и благоразположението на българския ни непреклонен дух, да осигурим права върху благата от свободата за нашия народ и за идните ни поколения, като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност, поставяме си за задача да усъвършенстваме и преустроим обществените отношения за което

ПРОВЪЗГЛАСЯВАМЕ
Настоящата Конституция,
приета чрез Референдум на ………..

Глава първа
ОСНОВОПОЛАГАЩИ ПРИНЦИПИ ЗА ВЪТРЕШНА И ЗА ВЪНШНА ПОЛИТИКА

Член 1
(1)България е името на територията, върху която живее и се труди постоянно целокупният народ обединен в една общност на интереси и въжделения. Нейните граници са надлежно заявени в Секретариата на ООН.Нейната територия е неприкосновена.
(2)Републиката като юрисдикция е организация на реда и дисциплината върху тази територия.
(3)Република България е демократична териториална общност на всички населяващи я граждани, съставляващи един народ.
(4) Цялата републиканска власт произтича от народа. Тя се осъществява от него самият, който е единственият суверен и източник на правомощията.
(7) Суверенитетът се разпростира върху цялата територия на България.
(8) Референдумите и свободните избори са колективните проявления на суверенитета.
(9) Демократична Република България и България са равнозначните наименования.
(10) В качеството си на страна по международен договор, България се изявява като представителна демокрация
***
16 Август 2015 21:46
*
16 Август 2015 22:30
Тц тц...заради тази реформа Маджо и Църен Ваньо са стигнали до бой в Адмирал на Златните. Наско Настъпаната жаба е бил секундант. Подробностите - утре
16 Август 2015 22:31
Четете Библията, г-да юристи: "Дърво, което не ражда плод, се отсича и хвърля в огъня." И се замислете, защо през 20- век се породиха толкова диктатури. Дали те са опит за отрицание на Правото, или отрицание на "Правото". Погледнете първо себе си! Впрочем, вие най- добре си знаете.
17 Август 2015 00:05
... законопроект, ... предлага увеличаване на наказанията за купуване на гласове, при това драстично. Вместо до 5 години затвор, този, който купува гласове, ще е заплашен с от 10 до 15 години. За организиране на купуването, което се наказва с до 6 години затвор - да стане от 10 до 20 години затвор. .
За сериозните престъпления тябва да има от ... до.., а не само до ...
За сравнение - за умишлено убийство наказанието е от 10 до 20 години затвор Като приравняват купуването на гласове на умишленото убийство, реформаторите предлагат да се създаде явен дисбаланс в НК и тотално объркване на ценностите.
Ега ти ценностите -- 10 години затвор за предумишлено убийство ? Предумишленото убийство е предварително замислено убийство . Е ли съществото, замислило убийство, да се счита за човек ? Животните, за предумишлено убийство на човек, ги умъртвяват.

Купуването на гласове също е вид убийство -- убийство на обществения избор, убийство на самото общество чрез измама на изборните резултати
17 Август 2015 00:12
Вносителите се оправдават със САЩ, където провокацията от години не е престъпление и това е спомогнало за ликвидиране на корупционни практики.
Малей -й- й, таз Реформаторска мисла наистина изкърти сички мифки.
Всъщност САЩ са една от най-корумпираните държави. Но кой, кой да го каже? Владетелите на пресата са американски поданици, най-вече.
А в света се случва това, което го напише пресата
17 Август 2015 00:14
Защо държавните ни олигофрени винаги се снимат с портретите на великите българи! Това е кощунство. Да гледат в тях трябва, а не да им стоят зад гърбовете.
17 Август 2015 00:21
"Непубличен разговор е всеки разговор, който не е публичен"
Тука отдавна се говори, че Ръководната мисла в Юридическите университети е развалена и гнила. И че, май, ще е по-добре да ги закрият и пуснат поне след 2-3- години, а на сегашните юридически професори, да се отнеме правото да преподават право -ирания обучават нескопосани и некадърни юридически "специалисти".
Само така Юридическите бардаци и франкенщайнчетата им ще бъдат унищожени и ще се започне начисто.
17 Август 2015 03:32
Само си представете,



ако министър е женен за съдия,


Представяме си. Също така адвокат да е женен за прокурор, следовател да е женен за депутат, проститут да е женен за сводник. И пак корупцията ще е в пъти по-малка от наблюдаваната.
17 Август 2015 07:38
Защото няма норма по Основния ни Закон-Конституцията, която да казва, че кодекът е закон.




Кодексът е извечен правен термин, който означава две неща :

1. Сборник от систематизирани закони по определена правна материя
2. Основен (главен) закон

Оттам иде "кодификация" (систематизация) на правните норми. И изобщо не е необходимо конституцията да споменава кодекс. Тя работи с общото наименование на правната норма "закон", а кодексът е закон. И така е на всички езици и във всички правни системи.
17 Август 2015 07:44
... странен език е използван - "корумпарски вот" или това "чудни делца", иначе темата може да мине и за сериозна. От заглавието пък следва, че реформаторите са аматьори, нофда не задълбаваме - чакаме Задникът да се върне.
17 Август 2015 08:34
да не задълбаваме - чакаме Задникът да се върне.

Едва ли Копелето знаменосец ще си губи времето с такива дреболии. Заел се е да изправи кривиците на целия ЕС.
17 Август 2015 09:24
Реформаторите явно яко пречат на статуквото, щото яко си личи от горната поръчкова статия!

Битката за промяна на съдебната система, ще е голяма и кървава!
17 Август 2015 10:31
@tatul

Направо ще размажат статуквото с т. 31 "Непубличен разговор е всеки разговор, който не е публичен"
17 Август 2015 11:03
Непубличен разговор е всеки разговор, който не е публичен"


Мчи много хубаво си е казано, какво толкова искаш...
17 Август 2015 12:01
А действително всеки малоумник от т.нар народно събрание се пробва на тема законодателство.


Пробва се, защото подглася на популистките и демагогски медии, които непрестанно превръщат всеки дребен проблем във въпрос от вселенско значение и постоянно искат "по-строги закони". Но само им забрани да зачитат конституционните ти права и глей кво става.
17 Август 2015 13:10
"провокацията към подкуп да стане легална,вместо да се наказва със затвор, както е сега. Това означава безброй хора, като онзи бивш следовател по прякор Еврото, да се обадят на съдии и всякакви други, на които имат зъб, и да започнат да им предлагат пари. Разговорите, разбира се, ще се записват от службите и от тях ще стават чудни делца и още по-чудни материали за изнудване. Такъв бизнес ще се развърти, че свят ще ни се завие."-само, като прочетеш тези мисли и разбираш колко е акъла на написалата статията. Тези разсъждения са за хора от детската градина, но малката група. И как е досега, те ти предлагат, ти вземеш и те оправдаят, понеже даващият те е предизвикал...пълна перверзия. Ами, ако си честен няма да вземеш подкупа и въпроса ще се реши. Не съм оптимист за съдебната реформа, отпора ще е жесток, което показва настоящата статия.
17 Август 2015 13:27
Пропускам всички определения за статията и нейния автор, защото ще се озова във фризера за вечни времена.

Ако писалите промените са "аматьори", то кои са "професионалистите" в писането на НК? Вероятно рецидивистите и техните обслужващи - нали?

За сведение на автора - съгласно утвърдените порядки на територията, законите се пишат от избрани представители на народа и няма изискване за "професионализъм". "Професионалистите" да си налагат парцалите и да прилагат законите. Когато очевидно една система не работи - нейните "професионалисти" са последните, които ще питам за съвет.

А само подкупна измет може да е против декриминализирането на предлагането на подкуп. Ако някой не взима пари - какво точно му е притеснението, че му предлагат? Отказът от вземане на подкуп не е криминално престъпление!

Напротив - изключително необходимо е дори да има специална програма, която редовно да проверява чрез предлагане на подкупи честността на държавния апарат!!
17 Август 2015 15:32
законите се пишат от избрани представители на народа и няма изискване за "професионализъм".


Няма такова нещо! Няма изискване за професионализъм да бъдеш народен представител, но законите задължително минават през правна комисия, където не може (не би трябвало) да има непрофесионалисти. Не че там не се творят безумия, но все пак е някакъв филтър. Друг е въпросът какво разбираме под "професионалист", защото да си завършил право изобщо не означава професионалист. Ей тея, двамцата, на снимката са "юристи", но изобщо не са "професионалисти"..
17 Август 2015 15:51
но законите задължително минават през правна комисия, където не може (не би трябвало) да има непрофесионалисти.


Задължително? Минават през комисия, защото същите народни представители (аматьори) са решили, че трябва да минават. Ако решат, че не трябва да минават - няма да минават през "професионалисти".

"Професионалните" мърлячи, защитаващи статуквото на наработеща система са реално "професионални паразити". Професионалисти във вредителството.

Да ви цитирам член първи на конституцията:

Чл. 1.
(1) България е република с парламентарно управление.
(2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
(3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.

Някъде да се споменават въпросните "професионалисти"? Освен в алинея 3, където изрично е указано, че тяхното мнение тежи точно толкова, колкото и моето непрофесионално мнение, че въпросните "професионалисти" трябва да си сменят професията, защото явно не им се отдава.

Да - отпорът от гнилоча на съдебната власт ще е безмилостно и професионално жесток.
17 Август 2015 15:54
*
17 Август 2015 16:15
Няма изискване НС да пише законите. НС приема законите. Ако се замислим има съществена разлика между пише (подготвя) и приема.


Точно така! НС не пише законите, а ги приема. Законите може да ги напише всеки. Предполага се, че трябва да разбира от материята. А и винаги може да ангажира професионалисти за това. Но не може без "комисията". В цял свят е така. Всеки проектозакон трябва да бъде "прегледан" дали не противоречи на конституцията или на други закони. Второто е даже по-лошо от първото. Ено време имаше прокурори по общ надзор. Те преглеждаха актовете на общински съвети, комитети и т.н. Именно с тая цел.
17 Август 2015 16:19
*
17 Август 2015 16:35
но окръжният съдия и окръжният прокурор участваха в заседанията (дали с право на глас или не - също не съм сигурен) на ОНС и спираха незабавно щуротии и идиотии, възникнали в главите на местните `законодатели`...


Така беше. Окръжен, районен или градски прокурор. В зависимост за какъв орган става въпрос. Можеха да спират актовете на съветите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД