:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,725
Активни 769
Страници 10,290
За един ден 1,302,066
ИМОТЕН ПАЗАР

Търсенето на ново строителство се размина с предлагането

В София нов дом се взима главно със заем, във Враца - с пари от земя
СНИМКА: БГНЕС
Близкото отстояние е дефект на новото строителство в модерните квартали.
Сега ли да си купя апартамент? Дойде ли моментът да се отърва от старото жилище, или да изчакам още? Все повече българи си задават тези въпроси. Стъписването след спукването на имотния балон и голямата финансова криза отминаха. Цените определено поеха курс "нагоре" и се качват бавно, но неотклонно. Какво е положението на пазара на жилищата и какво ще се променя в близко бъдеще?

Има дефицит на хубави имоти. Това е обобщението за първата половина на 2015 г., направено от познавачи - от Националното сдружение за недвижими имоти (НСНИ).

Не е тайна, че по утвърдена през последните години традиция брокерите редовно пускат такива новини - понякога просто за да "загреят" интереса на пазара. И сега можеше да я подминем новината за засилено търсене на качествени и нови жилища и офиси с недоверие, но данните на Националния статистически институт (НСИ) подкрепят тезата.

Оказва се, че в разгара на строителния сезон има



сериозен спад на строителството



През юли спадът при вдигнатите нови къщи, кооперации и офис сгради е с 5.4 на сто - спрямо същия месец на миналата година. Само при инфраструктурните обекти - шосета, мостове, тунели, жп линии, екоинсталации - има ръст от 9.4%. И причината за това са инвестициите от европейските фондове, които отиват в такова строителство.

Но за апартаменти ЕС пари не дава. Това личи и по данните на НСИ за жилищното строителство по градове. Според тях в Монтана например не е пусната в експлоатация нито една нова сграда в периода април-юни. Прави впечатление, че икономическият застой и високата безработица вървят ръка за ръка със слабото представяне на строителния бранш. Има цели области, в които новите кооперации и къщи се броят на пръсти. Във Враца и Кюстендил са построили само по една жилищна сграда за 3 месеца. Във Видин, Плевен, Търговище, Силистра, Разград и Ямбол са пуснати в експлоатация по 4-5 къщи или малки кооперации. В Шумен, Кърджали, Сливен и Смолян са малко повече - 7 до 10 нови сгради за жилищни нужди.

Традиционно жилищното строителство, а и пазарът са най-активни в големите градове като Бургас и Варна, както и в София и областта. Видно е от данните и на НСИ, и на Агенцията по вписванията, изнесени от НСНИ. В тези райони има повишено търсене на ново строителство и дори интерес към включване в покупка на жилище "на зелено". И ако ръстът на сделките с жилища за първото полугодие спрямо същия период на 2014 г. в цялата страна е средно 7%, то в столицата говорим за 31%. Само за първото тримесечие се наблюдава увеличение от 30 на сто на ипотеките. "Очакват се нови строежи, клиентите са готови да се включат в покупка на жилище и на зелено", разказа председателят на НСНИ Ирена Перфанова.

Впрочем след като още преди месеци брокери обявиха, че включването в строеж на кооперации с предварително плащане се завръща, сега предупреждават купувачите да бъдат внимателни. Добре е да се проучи обстойно строителя или инвеститора обаче, защото заедно с търсенето "се събужда" и апетитът на предприемачите извън строителния бранш. Отново се появяват нововъзникнали строители, които продават имоти в първата си сграда, което определено носи риск. Освен това някои строители продават "на зелено" по цени като за завършени сгради, затова брокерите предупреждават, че не всички сделки са изгодни.

В Бургас също се наблюдават 10-13% ръст на сделките. Купувачите са по-малко, отколкото в столицата, но и тук оферти няма. Както в София има дефицит на жилищни имоти. Търсенето е основно от българи и руснаци за имот за постоянно живеене. Определено има интерес от млади семейства, които купуват с кредит. Вървят най-много едно- и двустайните на цени между 40 хил. и 60 хил. евро.

Ако говорим за



ваканционните имоти, в района на Бургас и Южното Черноморие



продължава тенденцията на сериозен спад - 60%, в търсенето на ваканционни имоти. Вървят основно т.нар. нискобюджетни апартаменти - студия и гарсониери на цени между 22 хил. и 32 хил. евро. Сделките с по-големи имоти са единични. В Слънчев бряг вероятно е ударено дъното на цените, защото посредниците говорят за "изключителен спад". Там се продават студия по 16 000 -17 000 евро, които не са на първа линия, но са построени. Съвсем естествено това е следствие от големия имотен балон, надуван в годините на голямо строителство по курортите. Купувачи има само от Русия, западноевропеецът тотално отсъства от този пазар.

"Макар че има малък ръст, пазарът не е показал положителна тенденция за развитие като София", коментира сделките в района на Бургас и Варна и Добромир Ганев от сдружението. Във Варна е регистриран минимален ръст от 4%, в другите черноморски градчета обаче Ганев определи спада на покупко-продажбите като драматичен - в Несебър и Балчик е 22%, в Каварна - 15%, Бяла - 11%, Поморие - 4%.



Как се движи пазарът във вътрешността на страната?



Една от най-любопитните тенденции се откроява във Враца. От една страна, се наблюдават засилени продажби на земя за земеделско производство, а от друга - повишен интерес за покупка на жилище от млади семейства. Всъщност, интересното е, че в този град покупката на апартаменти става с кредит в едва 1% от случаите, което очевидно сочи, че парите от нивите се влагат в жилища.

Във Велико Търново пък се наблюдава пазар на къщи, паметници на културата, но ново строителство почти няма. Две строителни фирми там са се наложили и те вече са започнали два нови комплекса, което значи, че търсенето ще бъде задоволено. Това, че предприемачите са се ориентирали в ситуацията, става ясно и от търсенето на терени за жилищно строителство, но на малки и ниски, по-скоро бутикови сгради, отколкото по-големи кооперации.

И в старопрестолния град брокерите смятат, че западноевропейският и руският купувач са загубени като клиенти на къщи и селски имоти. Край Велико Търново селските къщи вървят на средна цена от 50 хил. лева - става дума за отстояние от града от 10-15 км и имоти от типа втори дом. Предлагането обаче върви на по-високи цени вероятно в очакване на английски купувачи, каквито няма, коментира и Даниела Грозева от НСНИ.

В Добрич също купувачите на жилищни имоти са млади семейства, но тук те прибягват до банкови заеми - ръстът на вписаните в службата към Агенцията по вписвания ипотеки е 23%. В Плевен също се отчита сериозен ръст на сделките и интерес към покупка на жилища, има постоянно търсене и предлагане. Очакванията на клиентите са в диапазона 20-40 хил. евро.

И Стара Загора отбелязва сериозно търсене на нови апартаменти и покупка на груб строеж. Търсенето е в по-евтините райони на 400-500 евро/кв. м. Предлагането е на старо строителство на по-високи цени - 600-700 евро, което обаче не се купува. В Благоевград има малко сделки, макар да се наблюдава ръст в сравнение с миналата година.

В планинските райони като Банско купувачите са българи, македонци и гърци. Цените се движат в рамките на 350-400 евро на кв. метър. Около планинското градче дори падат до 270-300 евро/кв. м. Търсят се студия на цени от 15 хил. евро, по-рядко апартаменти с 2 спални - за около 30 хил. евро. Всъщност в района има много имоти, но се оказват некачествени според брокерите, затова и не се харесват от купувачите.



Предупреждение

Догодина е възможно да има нарушен баланс на търсене и предлагане, ако сега инвеститорите и предприемачите тръгнат да строят прекалено много жилища заради интереса към ново строителство. Затова препоръката към предприемачите е да правят внимателни проучвания, преди да започнат строежи. В момента има заявки за доста проекти. Според прогнозите след половин година само в столичните квартали "Младост" 1, 2, 3 и 4 се очаква да излязат 150 хил. квадратни метра жилищна площ. По груби изчисления и в зависимост от квадратурата на отделните апартаменти това са близо 2000 жилища.



Наемите

По отношение на наемите пазарът не се развива така осезаемо, както при продажбите - бележат ръст от около 10%. Търсенето е основно на боксониери и гарсониери, а наемите са се повишили с около 5%. И тук, както при покупко-продажбите, има засилен интерес към качествените, дори луксозни имоти. Според брокери разликата в месечния наем и вноската по кредит не е голяма. Но банковият заем е дългосрочен ангажимент, който работещите временно в един град не са склонни да поемат, защото предпочитат да са мобилни.



----------------------

В ЕС И У НАС



В цяла Европа цените на жилищата растат, а България се движи в синхрон с другите страни от ЕС, показват данните на Евростат. В Европейския съюз средното поскъпване за първото тримесечие на 2015 г. е с 2.5% спрямо година по-рано, у нас е 2.2 на сто. Спрямо последното тримесечие на 2014 г. също има увеличение на цените в България - с 0.5 процента.

Сред страните членки, за които са налични данни, най-големи годишни повишения на жилищните цени са регистрирани през първото тримесечие в Ирландия (+16.8%), Швеция (+11.6%), Унгария (+9.7%) и Великобритания (+8.5%), а най-силни спадове - в Латвия (-5.8%), Италия (-3.3%), Франция .6%) и Словения (-1.4%).

Най-високите тримесечни увеличения са отчетени в Румъния (+4.1%), Швеция (+3.9%), Унгария (+3.7%) и Дания (+3.5%), а най-големи понижения - в Белгия, Кипър и Хърватска (всички по -2.8%).

-------------------------------------

ГРЪЦКА МОДА

Гърция е най-бързо растящият пазар на имоти в Европа през юли, показва месечната класация на онлайн портала themovechannel.com. Страната се изкачва с четири позиции до 12-о място, като събира почти 1.3% от запитванията. Най-популярната дестинация обаче остава Испания, като събира 9.36% от запитванията през юли.

Търсачите на имоти в Гърция през портала се увеличават въпреки опасенията около финансовата ситуация в страната. Държавата привлича купувачи, особено от Великобритания, заради благоприятния обменен курс на паунда спрямо еврото, атрактивните цени на имотите, климата и начина на живот като цяло. Така през юли интересът достигна своя връх за годината.

Франция, която през миналия месец постигна рекордно слабо представяне в класацията, се завръща в Топ 10 с малко над 3 на сто от запитванията. Интересът към Португалия е почти константен, а към Италия отбелязва изключително силен ръст.

Напливът на купувачи на имоти в Европа предизвиква спад на търсенето на други пазари, включително Австралия, Тайланд и Каймановите острови, които винаги са присъствали сред най-любимите дестинации за инвестиции във ваканционни имоти.

ЦЕНИ ТАБЛИЦИ

Цени на имотите в големите градове

Жилищни имотиДекември 2014Март 2015Юни 2015
София689 евро710 евро720 евро
Варна672 евро685 евро695 евро
Бургас488 евро500 евро510 евро
Пловдив489 евро495 евро505 евро


Средни цени на продажби в София (евро/кв.м)
Квартал20142015
Център9851065
Лозенец940980
Младост795820
Люлин600620
Изток9351020
Надежда615640
Бояна790835
Студентски град740810
Света Троица675710
Слатина640680

Най-предпочитани квартали за покупка в столицата
I полугодие 2014I полугодие 2015
1. Люлин1. Център
2. Център2. Младост
3. Манастирски ливади3. Люлин
4. Младост4. Манастирски ливади
5. Надежда5. Овча купел
6. Овча купел6. Надежда
7. Дружба7. Лозенец
8. Гео Милев8. Редута
9. Слатина9. Красно село
10. Лагера10. Лагера

(По данни на "Адрес недвижими имоти")
СНИМКА: БГНЕС
Има интерес и към стари къщи в по-малките планински градчета като Смолян, но офертите са над очакванията на купувачите.

...

 ...
Чужденци от Турция и Персийския залив са първите купувачи "на зелено" на 5-звездните апартаменти, които ще бъдат част от небостъргача в столичния кв. "Младост". Реализацията на проекта за изграждането на Трите кули ще започне през есента, а вече се сключват предварителни договори за апартаменти в бъдещия комплекс, като цените вървят от 1540 до 1780 евро за квадратен метър. Засега интересът е основно от чужденци. Комплекс "Гранд Каньон София" трябва да е готов до януари 2018 г. Той ще се състои от три кули с общо 765 апартамента. 30-етажният небостъргач ще носи името "Рила". От първия до 17-ия етаж ще се помещава 5-звезден хотел от известна световна верига, а от 18-ия нагоре ще има луксозни ВИП апартаменти. Плътно до него ще се издигат още две високи жилищни сгради, съответно с по 20 и 22 етажа, които пък ще се казват "Витоша" и "Пирин". Според проекта в комплекса ще има мол, фитнес, спа център, басейн, амфитеатър, детска площадка. Там ще бъде построена и втората по големина очна клиника на Балканите.
5
3795
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
17 Август 2015 21:26
нов дом се взима

Не "дом", а апартамент. Има една тъничка разлика, за която авторът на pr-матрялчето се прави че не се сеща.
17 Август 2015 22:11
Не "дом", а апартамент

Не апартамент, а съседи. Това е още по-тънка разлика, която прави някои копторници още по-непродаваеми и pr-матрял писачите усърдно крият разни екстри, изникващи при покупка на "сделката на живота".
18 Август 2015 07:28
Търсачите на имоти в Гърция през портала се увеличават въпреки опасенията около финансовата ситуация в страната. Държавата привлича купувачи, особено от Великобритания, заради благоприятния обменен курс на паунда спрямо еврото

Другарете пламенно се надяваха на приливна вълна от Жълто море.
18 Август 2015 08:25
Тъпотии. Стигнах до второто изречение, с много мъка.
18 Август 2015 09:30
Една от поредните статии за "качващите" се цени на жилищата. Брокерите се надяват на нов имотен балон за да понапълнят празните си гушки.
Ама че кеф да живееш в небостъргач, вместо в нормална къща.
Чужденци от Турция и Персийския залив са първите купувачи "на зелено" на 5-звездните апартаменти, които ще бъдат част от небостъргача в столичния кв. "Младост". Реализацията на проекта за изграждането на Трите кули ще започне през есента, а вече се сключват предварителни договори за апартаменти в бъдещия комплекс, като цените вървят от 1540 до 1780 евро за квадратен метър. Засега интересът е основно от чужденци. Комплекс "Гранд Каньон София" трябва да е готов до януари 2018 г. Той ще се състои от три кули с общо 765 апартамента. 30-етажният небостъргач ще носи името "Рила".

И колко са чужденците, купили от суперскъпите за град като София апартаменти? Или засега проявяват само интерес?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД