:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,562
Активни 736
Страници 11,127
За един ден 1,302,066
Медии

БНР хич не е добре

Обществената медия е на път да открие първото си гаражно радио, двуезично
Валери Тодоров
Само за един месец спортно-административното ръководство на БНР успя да произведе три големи скандала. То най-напред се изложи с отчета си пред Съвета за електронни медии. Дори претръпналите към наглостта им съветници този път не издържаха на хвалебствения тон и манипулацията с цифрите. Всичко ако не е удвоено, е утроено - даже недоволството от управлението. Но криза няма, има леки смущения, обясни в обичайния си стил генералният директор Радослав Янкулов. После дойде скандалът с радиоплейъра на БНР, който беше описан като подарък от щедра частна фирма, която само срещу 2000 лева на месец се жертвала за БНР. Как хип-хопът и останалите "частни" жанрове са спечелили високия обществен интерес, за да бъдат качени на сайта на най-голямата обществена медия, не стана ясно. Радиоплейърът бе описан в стил "Дискавъри", като ръководството "забрави" да спомене, че всъщност такъв радиоплейър с 6 канала денонощен стрийминг имаше преди две години в Радио "Бинар". При това с най-популярните жанрове от богатите музикални фондове на БНР, с информация от документалните архиви, подготвяни от едни от най-добрите музикални редактори в съответната област. Докато много медии се опитват да създадат собствено съдържание, ръководството в обществена медия, работеща с пари на данъкоплатците, унищожава своите.



Това е културен вандализъм



Така естествено стигаме и до последния засега скандал - откриването на нова регионална радиостанция със... 7 души в Кърджали. Тъй като става дума за медия, издържаща се с бюджетна субсидия, простата сметка по нормативните уредби показва, че тя трябва да има поне един директор, счетоводител, касиер, дори домакин, главен инженер, музикален редактор, няколко режисьори на пулт, технически сътрудник... А и някой трябва да прави регионалните новини... Това е най-невинната част от този проект, отложен по финансови причини от предишния управленски екип. Тогава обаче идеята бе съвсем друга - да се затвори третата национална мрежа на покритие с регионални програми на БНР. Както знаете, Европа е на регионите. В момент, когато повечето регионални медии рухнаха, БНР възстанови и преоборудва концертните си студиа в регионалните станции, откри медийни центрове и изложбени зали, за да подкрепи местната култура. И изведнъж група новоуправляващи решават, че е дошло времето да дадат и те нещо на света. И измислят първото гаражно радио на БНР. И то двуезично - на български и турски език.

Добре е българските граждани, чийто майчин език е турският, да получават информация и програми на предпочитания от тях език. Това дори е част от функциите на обществените медии. Но може ли в радиостанция на БНР да бъдат равнопоставени официален и друг майчин език?



А на арменски, иврит, цигански ще се излъчва ли програма по три часа?



Нека да припомним, че това ръководство на БНР закри излъчванията на средни вълни за регионите. Спести, според отчета си, 3.5 млн. лева. Което бе страхотна глупост! УКВ вълните се разпространяват на ограничено разстояние, защото те вървят по пряка линия и зависят от релефа, мощността, изградената мрежа предаватели. Средните вълни обаче вървят по релефа, те зависят от мощността на излъчване и затова проникват във високопланинските, които за България са често и крайгранични райони. Нашата страна има един от най-добре развитите средновълнови ресурси заради тежкия си релеф, един от най-сложните за радиопокритие на Балканите. Под натиска на парламента и частни интереси част от средновълновите излъчвания на БНР през 2011-2012 г. бяха съкратени. Но бяха запазени излъчванията в някои от регионите - Стара Загора, Пловдив, Благоевград и от предавателя във Видин заради паралелните излъчвания на турски език за смесените райони и за слушатели в Турция. Едновременно с това беше развита мрежата от УКВ предаватели, за да покрие пробивите в покритието. Без да направи необходимите проучвания, сегашното ръководство на БНР спря регионалните излъчвания на средни вълни и намали два пъти мощността на националното излъчване от предавателя във Видин. С непремислената стъпка бяха засегнати чувствително интереси и права на няколко групи от населението на страната. Програмите на майчин (турски) език вече не достигат до адресата си, а спирането на излъчванията на средни вълни в регионите превърна нашите граждани във високопланинските, крайграничните и труднодостъпните райони в слушатели на чужди радиостанции. А по закон БНР е длъжно заради националната сигурност в случаи на бедствия, аварии, други катаклизми да гарантира пълно покритие във всеки от диапазоните. Спрени бяха и излъчванията на дълги вълни, които единствено покриваха цялата страна - пак без съгласуване. УКВ излъчванията, дори след както в предишния мандат бяха пуснати над 90 нови предавателя, покриват страната в рамките на 90-92%. След спирането на излъчванията на средни вълни, оправдани като "модернизация", на разгневените слушатели ръководството обясни, че ще им купи... приемници. Интересно какво ще приемат с тях - китайски програми?

Сега



извършената глупост щяла да се поправи с друга глупост



- спрените програми на средни вълни ще се прехвърлят за регионално излъчване в района на Кърджали. Тези предавания на турски език се подготвят от турската редакция на Радио "България" в София. Но как от регионална честота ще се излъчва национална програма? Нали идеята е да се излъчват регионални новини и програми за населението в Кърджали, специфичен район със смесено население, разположен край границата. Щяло да се прави преглед на българския печат на турски език. Хората, за които е предназначена програмата, са български граждани. Защо ги унижавате по този начин? А как ще изглеждат програмите? Музикалната продукция на турски език и с турски фолклор не е обновявана през последните 30 години. А и какво ги интересува гражданите на Кърджали дали вали в София? Досега излъчванията на средни вълни за Кърджали на български език ставаха от средновълнови предаватели, обслужващи програми на Радио Пловдив и Радио Стара Загора. Какво ще донесе по-доброто стереокачество на УКВ излъчването, след като дава значително по-малко покритие? А как ще се реши същият въпрос в регионалните радиостанции на БНР в Шумен, Благоевград, Видин и т.н. И на какви езици - македонски, румънски...

Проектът разделя българските граждани. Дискриминира малцинствени групи. Как ще обясните на две съседни турскоговорещи села, че едното ще получава сигнал от регионалната радиостанция в Кърджали, а другото не. А как си представяте, че по една програма тече информация на един език и в един момент преминава на друг? Какво ще направите като слушател? Извършено ли е проучване какво се слуша в региона, на какви езици, на какви платформи, с какви приемници, каква е демографската картина? Дали самите турскоговорещи български граждани искат да слушат тази програма? Предвидено ли е да се продуцира собствена продукция от региона? И как ще стане с едно радио в три стаи за всички? Така ли ще се борим и с проникването на чужди гласове? Защото не е вярно твърдението на г-н Ангел Джамбазки от ВМРО, че БНР не се чува извън границите ни. След модернизацията и развитието на предавателната мрежа през периода 2008-2010 г., извършени от предишното ръководство, програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев", както и регионални програми на медията, се чуват прекрасно в Букурещ, Одрин, Истанбул, дори на остров Тасос.

Въпросът е накърнен ли е националният интерес със спирането на излъчванията на средни вълни без съгласуване с правителството, парламента, външното ни министерство, регулаторите СЕМ и КРС. Накърнен ли е общественият интерес със спирането на преките излъчвания от парламента по специално дадената без конкурс честота на Радио София на БНР и сега с недомислието по проекта в Кърджали. Ако отговорът е "да", кой ще поеме отговорността - СЕМ, който избра това ръководство на БНР, или самото ръководство

И накрая - един съществен, ако не ключов, въпрос - защо темата за регионалната радиостанция на БНР в Кърджали беше подхваната точно преди местните избори?



(Пълния текст на материала можете да прочетете в сайта http://www.obache.bg)

Снимка: БГНЕС
Генералният директор на БНР Радослав Янкулов връчва подарък на кмета на Кърджали Хасан Азис при подписването на договора за Радио "Кърджали". СЕМ обаче върна документите за лицензията.
Снимка: БГНЕС
Месеци наред журналистите от БНР протестират с искане за оставка на генералния директор Радослав Янкулов. Той обаче смята да изкара мандата си докрай.
42
4522
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
24 Август 2015 19:41

Браво, Валери! Браво за смелостта - защото случващото се в радиото е държавна политика, а не експромпт на някой си от спорта и музиката.
24 Август 2015 19:52

Поздравления и за редакцията. Сега видях, че материалът не е писан за "СЕГА". Добрият вкус на подбора е улучил бисера в информационното пространство. Сполучливо попадение, Валери Тодоров е умен и почтен човек.
24 Август 2015 19:59

Какво е получил Янкулов насреща?
---------------------
Сайтът на Генек
24 Август 2015 21:13
Бе кой слуша дълги и средни вълни в наше време,като почти навсякъде има нет Тоя пич с тия простотии дет е нашляпал в статията ни върна в 19 век Да върнат и радиоточките най-добре
24 Август 2015 21:17

Не си в час, sorry, по-добре прочети внимателно за покритието. Това, което се слуша в София, в Прованса се не чуе.
24 Август 2015 21:39
Е ся ако имаш предвид долината на широките гащи дето не знаят български за прованс,може и да си прав,ама пък на тях за кво име бг радио?
24 Август 2015 21:42

Прочети, бе човек. Валери го е написал ясно - поради планинския профил България е орисана на средните вълни за пълноценно покритие.
Какви долини, какви гащи?
24 Август 2015 21:48
Бе кой слуша дълги и средни вълни в наше време,като почти навсякъде има нет


Почти 90% извън София и то фаща основно БНР
24 Август 2015 22:08
Изключително любопитен съм какъв е този плейър за 2000 лева на месец !!! Професионални плеъри има безброй. Пък стриймове си прави безброй. И нито един, ама нито един плейър /вече/ не струва подобни пари. SAM Broudcaster е един най предпочитаните радиоплейъри в света и струва 200 - 300 долара. RadioBoss е румънска разработка и май е още по евтин.
24 Август 2015 22:15
Почти 90% извън София и то фаща основно БНР


БНР работи също и на укв най вероятно така го ловят хората извън София И относително малък % където няма покритие на укв използват ДВ или СВ Не вярвам 21 век 90% от хората извън София да слушат радио на дълги или средни вълни
24 Август 2015 22:26

Май трябва да се обяснява.
Средни вълни в България вече няма. Ей така, няма. Ликвидираха ги ей тия синковци, които сега управляват радиото. УКВ не стават за планинско радиоразпръскване. По този начин обширни територии в България не получават никакво, а в останалите случаи компрометирано по качество покритие. По този начин БНР не изпълнява заложеното по закон задължение - да осигури покритие на цялата територия и на цялото население с националните радиопрограми.
По ирония на съдбата аз май че съм последния специалист, който знае как се строят и експлоатират средновълнови предаватели. А последните ми дейности преди пенсиониране бяха спирането и демонтажа на СВ предаватели.
24 Август 2015 22:27
Don 24 Август 2015 21:42

Прочети, бе човек. Валери го е написал ясно - поради планинския профил България е орисана на средните вълни за пълноценно покритие.
Какви долини, какви гащи?

При средни вълни няма стерео,и баш за радиоточка с един говорител пасват идеално,а щом тоя гений Валери казва,че в България в 21 век тва е най-доброто решение сме длъжни да си закупим по една радиоточка и да слушаме по цял ден радио Хоризонт
24 Август 2015 22:33
Това за закриването на средните е пълно безумие. И не ми е ясно какво точно се има предвид с "радиото" в Кърджали. Турската редакция си съществува от десетилетия с около 8 души редактори-говорители-репортери на щат. Предаваше 5-6 часа турска програма дневно на отделна честота баш за тези райони. Ще я ликвидират заради Кърджали или ще има национална турска програма и такава за Кърджали. Но не му прави чест на Тодоров това за програмата на арменски, иврит, цигански. Имаш близо 10% от населението с майчин език турски, а евреите са под пет хиляди души. Как изобщо може да се правят подобни сравнения. Пък по соц-а имаше едни опити за вестници на цигански, не е страшно ако се опита нещо подобно.
24 Август 2015 22:34
а щом тоя гений Валери казва,че в България в 21 век тва е най-доброто решение сме длъжни да си закупим по една радиоточка и да слушаме по цял ден радио Хоризонт

Ти за DRM чувал ли си?

Май че ще е по-добре да се откажа...
24 Август 2015 22:36
Ся, аз нямам претенции, че разбирам особено от материята, но мога да се произнеса, че след примерно 5-6 километра извън София, когато тръгнеш на път, единственото постоянно радио, което можеш да хванеш е БНР - другите се менкат според у коя област на чалгата се намираш
24 Август 2015 22:39
Не не съм чувал.Не съм радио любител,лаик съм. Пускам си радио в колата на УКВ. Ама все си мисля,че България не е Канада или Аляска,та да не могат да я покрият 100% Не знам може и да греша.
24 Август 2015 22:40

Грешиш.
24 Август 2015 22:43
Ок.Но средни вълни са морално остарели за съвременно радио.По скоро са за радио любители според мен,не знам.
24 Август 2015 22:47

Digital Radio Mondiale | The future of global radio
Прочети тук.
24 Август 2015 22:50
Средни вълни в България вече няма.

Е, до миналата година имаше. Някъде се бях забил из еленския балкан и слушах някаква радиопиеса на средни вълни. Така и не дослушах Христо Ботев ли, какво беше.
24 Август 2015 22:54

Няма СВ от две години. Особено пък в Еленския Балкан. Там единственият предавател на Хр.Ботев бе Шумен-Дибич, 500 квт. Който, между другото се слушаше чак до Болград, Тираспол и Одеса.
Вероятно си слушал на УКВ.
24 Август 2015 22:57
Don - DRM, DAB, DAB+ и т.н. са все още твърде скъпи технологии /най вече от гледна точка на аудиторията/. То ако трябва да сме в крак с времето от 2018 година би трябвало да се качи цялото УКВ на мултиплекси. Поне така мернах някаква европейска директива. След грандиозния провал с ТВ-тата, не очаквам развитие поне още 20-тина години.
24 Август 2015 22:58
Асол ся ще ти обясня как работи радиото в колата като не профи
Радиото го слушаме предимно на FM,така си е нагласено по дефолт обаче има едно копче с което може да сменяш от FM на SW или MW и LW,даже някои радиоприемници ги нямат всички вълни Та ако няма никакво радио на FM чистотата на SW,MW или LW ще намериш със сигурност на 100%-та.Може дори да не е българско радио,покритието на тези вълни е огромен,за сметка на качеството на сигнала. Та спора тук не за FM (УКВ) чистота,аз средни и дълги вълни на които БНР също излъчва сигнал.
24 Август 2015 22:59

аз средни и дълги вълни на които БНР също излъчва сигнал.

Не излъчва.
24 Август 2015 23:00
Ся на практика - при всяко натискане на копчето (а, аз доста нервно го натискам) - най-постоянно ми излиза БНР, в повечето случаи го оставям с облекчение - щото другите варианти са отчайващи
24 Август 2015 23:00
Де да знам, може и да съм се заблудил - да е било преди две години, но ясно си спомням, че улових нещо на около 900 kh. И си беше радиопиеса на български.
24 Август 2015 23:06

Било е Шумен-Дибич, 828 кХц.
Вече не излъчва.
24 Август 2015 23:06
Сетих се !!! "Орфей" беше радиопрограмата ! И съм почти убеден, че не беше интерференция защото го лових ясно и почти без прекъсване. На нещо от рода 960 khz. Сега, годината обаче ... баси, помня ли.
24 Август 2015 23:10
Хубуу де Дон, имали статистика колко хора слушат св и дв и какво покритие има укв на БНР.Ако са доста хората които слушат тези чистоти и нямат друга алтернатива нека си върви радиото,но ако са шепа народ дето не знае български и слуша турски радио и телевизия за чийййй....?
24 Август 2015 23:13

Орфей не съществува вече повече от 15 години. Освен това тя никога не се е излъчвала на СВ, а само на УКВ - 66-73МХц (оня стария, социалистическия стандарт).
По-скоро действително е било радиопиеса по Хр.Ботев, излъчвана от Дибич, 828 кХц, 500кВт.
24 Август 2015 23:17
.Ако са доста хората които слушат тези чистоти и нямат друга алтернатива нека си върви радиото,но ако са шепа народ дето не знае български и слуша турски радио и телевизия за чийййй....?

Първо, пише се чЕстоти.
Второ, има закон, който повелява на БНР да пренесе националните програми до цялата територия, а и извън нея, на РБ, както и до цялото население на РБ. Нито ти, нито аз, нито който и да е друг има право по свое усмотрение да коригира тази постановка. Без СВ тази задача е неизпълнима.
24 Август 2015 23:45
Добре другарко Взе да се заяждаш. Слушай си радио Вакарел или там което слушаш в момента на дв.Не сме в Америка или Африка,та да слушаме дв и св Лека вечер

Edit: Аз лично изпитвам неприязън към радиостанциите излъчващи на тези чЕстоти защото ги ловя като паразит на колоните на компа си и мразя ходжата на някво турско радио да ми пее доде пиша във форума или да ми говорят на румънски Те тва им е големия бъг на тези чЕстоти,че ги ловя без радио приемник,само с чифт колони и субуфер
25 Август 2015 00:48
Дон, сигурно ти е мъчно, че изчезва нещо, дето си се занимавал с него цял живот, ама в тия балкански села държавата, предполагам, трябва да осигури и телевизионен сигнал, който на средни вълни няма как да стане, и транспорт, и полиция, и още сума работи. А и законът сигурно е спазен, щото могат да си слушат БНР и от сателит. Та... един умира и друг се ражда и те така.
25 Август 2015 01:19
Ти за DRM чувал ли си?


Писах,че не съм чувал,ама ме заинтригува и виж кво намерих.
Цифровизация на късите вълни

Съществуваха надежди, че цифровите КВ приемници, които използват стандарта DRM (Digital Radio Mondiale) и поради това са свободни от недостатъците на аналоговото радиоразпръскване, могат да спасят ефирната КВ среда. За съжаление, "DRM закъсня с цяло десетилетие и не успя да добие популярност" - казва Сенит. " DRM може да бъде изполвано за решаване на професионални задачи, например за разпространение програмата на Радио Нова Зеландия към неговите тихоокеански партньори, пръснати на многобройните острови. Но като господстваща радиоразпръсквателна платформа DRM е точно толкова мъртъв, колкото и додо***.
Друг проблем, разбира се, е фактът, че производителите на DRM приемници не удържаха своята част от уговорката при стартирането на метода - да разработят качествени и достъпни за масово производство КВ приемници.
И още - "много от DRM емисиите, които съм слушал, са с телефонен битрейт, защото това е единственото, което би достигнало слушателя. По-високият битрейт, с по-добро качество, често не достига до него".
Излагайки тези факти, Анди Сенит очаква, че " радиоразпръскването на къси вълни към Европа и Северна Америка ще бъде почти напълно прекратено, но все още ще продължават да бъдат в експлоатаци такива дейности към Африка и част от Азия. Това ще продължи дотогава, докато тези региони не развият радио, телевизионни и интернет-инфраструктури, сходни с тези в развитите страни


и още един цитат:
АМ разпръскването е скъпо занятие
Да разпръскваме кинти в ефира за тия дето не знаят български при тая сиромашия дето ни е налегнала,не знам.Не съм фен на БНР,нито на директорите дето се плюят един друг!? Хич да я няма тая медия няма и да забележа даже.Частния сектор ще свърши много повече работа с много по-малко пари.Ама щом е по закон и има субсидия ще ги храним.
25 Август 2015 08:04
.
25 Август 2015 09:05
Миналата година си правихме със семейството екскурзия от Кърджали до Сърница. След Кърджали УКВ НЯМА! Може и моето радио да е калпаво,ама чак и Хоризонт да не хване,съмнявам се! На средни вълни излизаха чужди радиостанции. Но аз си исках Хоризонт-а. Ама... Разби го това национално радио другаря Янкулов. Разби го. Да не говорим,че спря и предаването с много голям слушателски интерес и прекрасна тематика "От петък до петък". Както и "Покана за пътуване".
25 Август 2015 10:46
'извършената глупост щяла да се поправи с друга глупост'
25 Август 2015 11:09
Дон, благодаря за крайно интересната и умело поднесена информация.


25 Август 2015 13:05
Дон е напълно прав, а за съжаление на мен се падна позора да отговарям за "скрапирането" на няколко станции.
25 Август 2015 15:18

Досещам се кой може да се крие зад ника make. Ако не греша, изяли сме не една торба сол в радиоразпръскването.
25 Август 2015 21:48
Какъв е този таен договор според който в най-слушаното време песните на български език трябвало да бъдат не повече от 10% от времето. И защо никой не казва какви заплати+хонорари за колко работа получават. Искров не казва неговата, те сигурно се мислят за радиоискри. Относно стачката им по интонацията на водещите когато пускат стачната песен разбирам че получават някакво самозадоволяване като дразнят слушателя. Сякаш не са служители в радиото, а собственици.
26 Декември 2015 16:07
За мен най-стойностното и заслужаващо ДА СЕ СЛУША радио е БНР програма ХРИСТО БОТЕВ! И най-вече предаванията с класическа музика!
Едно от любимите ми беше* КОНТРАПУНКТ*! За съжаление казвам *БЕШЕ*, защото вече от близо месец *ИЗЧЕЗНА*! А от всички ТО най-много ми допадаше, защото беше различно, не тривиално, слушахме нови, а не вече познатите от години-години стари записи, имаше един нов, нестандартен поглед, поднесен много интелигентно, умно, задълбочено! Имахме привилегията да слушаме и интервюта със световноизвестни композитори и солисти, носители на *ГРАМИ*!Водещите Маня Попова и Александър Видев влизаха в много очарователен диалог, имаше премерен, приятен хумор и освежаваща самоирония..И това новото, различното, предизвикващо интерес се провокираше от присъствието на Александър - млад, но много ерудиран, с богата музикална и не само музикална култура младеж, с изключително завладяващ и пленяващ глас! А Маня - с годините не е загубила обаянието си на водещ, а напротив - толкова артистична и свежа с присъствието си!!!
Но явно за радиото е по-добре да *си караме по старому, без много зор*, да се върви по отъпкан, но запустял път, дами и господа!!!!!..
ИМАШЕ *КОНТРАПУНКТ*!!! Вече го няма! И ОЩЕ И ДРУГИ СТОЙНОСТНИ ПРЕДАВАНИЯ И ВОДЕЩИ СИГУРНО НЯМА ДА ГИ ИМА...
Съжалявам за миналото време, но в БЪЛГАРИЯ РАЗЛИЧНОТО, СТОЙНОСТНОТО СЕ *УБИВА*, ЗА ДА НЕ ПРЕЧИ НА ПОСРЕДСТВЕНОСТТА, СКУКАТА И СИВОТАТА!
ПРОГРАМА *ХР.БОТЕВ* ЗАГУБИ ОЩЕ СЛУШАТЕЛИ СЪС СПИРАНЕТО НА *КОНТРАПУНКТ! И СЛУШАТЕЛИТЕ ЩЕ СТАВАТ ВСЕ ПО-МАЛКО, И ПО-МАЛКО - ВЕЧЕ Е ЯСНО ЗАЩО!!!!!!
ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Вече съм сигурна, че Стефан Димитров НЕ СЛУША ПРОГРАМА *ХР>БОТЕВ* Той е от типа *КАБИНЕТЕН ДИРЕКТОР*, който
само се подписва на документи, МИСЛЕЙКИ, ЧЕ ДАВА АВТОГРАФИ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД