:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,661
Активни 789
Страници 10,226
За един ден 1,302,066

Целите на хилядолетието пропуснаха най-уязвимите деца

Макар прогресът да е голям, неравенството по света се засилва
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Недохранените деца са намалели с 41% в световен мащаб от деветдесетте години насам.
УНИЦЕФ предупреди, че неравенството продължава да нараства, макар бедността и лишенията на децата по света да намаляват. Най-маргинализираните деца в някои от най-бедните държави вероятно изостават много от връстниците си.

Дали най-сериозните ни усилия провалят най-уязвимите деца? В началото на хилядолетието 189 държави от ООН подписаха декларация, с която глобалната общност се ангажира да намали бедността, глада, половото неравенство, неграмотността, детската смъртност и увреждането на околната среда. Тези амбиции приеха конкретен вид в Целите на хилядолетието на развитие, които трябваше да бъдат достигнати до 2015 г. Скоро ще ги заменят Целите за устойчиво развитие - рамка, която ще оценява направения напредък до 2030 г.

УНИЦЕФ докладва, че броят на децата по света, които не са в начално училище, макар да са в подходяща възраст, е намален с 44% от 1990 г. - когато бяха поставени основите на Целите на хилядолетието. Недохранените деца са намалели с 41%, а глобалната смъртност на децата под 5 години е снижена с 53%.

Има много други позитивни данни. Всяка информация за дете, спасено от болест или глад, защитено от ХИВ, образовано, пиещо чиста вода и спасено от бедност, трябва да бъде



повод за празник



Докладът на ЮНЕСКО е окуражаващо обобщение на направения прогрес.

"Дете, родено днес, има много по-големи предимства, отколкото би имало преди поколение. То има по-добри шансове да доживее до петия си рожден ден. То вероятно ще страда по-малко от недохранване и по-сигурно ще иде на училище. Образованието му увеличава възможностите, ако е момиче, да не бъде омъжено като дете, намалява риска за ранна бременност и раждане и подобрява шансовете на собствените й деца да бъдат здрави и образовани."

Добрите новини обаче са в ярък контраст на лошите. За времето, за което средният читател е стигнал дотук в статията,



повече от 10 деца ще са умрели,



макар да е можело да бъдат предпазени. Не е нужен доклад на УНИЦЕФ, за да ви каже това, което вече знаете: повечето от тях живеят в най-бедните държави на планетата.

В Субсахарска Африка например рискът едно дете да умре, преди да е станало на 5 години, е близо 15 пъти по-висок, отколкото риска за дете в по-богат регион. Ако растежът на населението и тенденциите се запазят, УНИЦЕФ предупреждава, че 68 млн. деца ще починат до 2030 г. от предотвратими фатални случаи.

Досегашните данни за подобрение всъщност прикриват по-страшната тенденция: че пропастта между бедните и богатите расте. "Като поставиха широки глобални цели, Целите на хилядолетието за развитие неволно



окуражиха нациите да измерват прогреса си



чрез средните национални статистики. В бързането да се направи този прогрес мнозина се фокусираха върху най-лесно достижимите деца и общности, а не тези в най-голяма нужда", пише изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк в предговора към доклада. "Това вероятно всъщност е забавило прогреса."

Лейк твърди, че основният проблем са липсата на амбиция и дългосрочна визия в поставянето на целите. По онова време се е смятало, че е стратегически нереалистично да се търсят най-труднодостъпните деца. Следващите доказателства обаче разкриха, че стремежът към равенство е всъщност най-евтиният начин за засилване на прогреса. Работата с най-бедните деца е най-добрият начин да се намалят "циклите на лишения и препятствия, преминаващи от поколение на поколение".

Докладът препоръчва да се направят подобрения и в методите за събиране и интерпретиране на данни, за да може да се определи точно кои са и къде са най-уязвимите деца. Измерването на прогреса до 2030 г. трябва да се прави не само чрез усреднени статистически данни, но и чрез това колко се е подобрил животът на най-бедните. Лейк твърди, че целите не са провалили най-онеправданите деца, но честно посочва, че докладът трябва да послужи като аларма.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Част от Целите на хилядолетието бяха специално насочени към подобряване на положението на жените и майките.
Снимка: http://en.unesco.org
Доброто образование предпазва момичетата от ранните бракове и съответно от преждевременна бременност и майчинство.
1
1804
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
25 Август 2015 10:06
Когато човек иска да живее като скот-никой не може да му помогне/попречи.
Всъщност бил съм из Африка, Азия, Южна Америка-има човеци, които са по-скоро "човеци"-животни, но говорещи.
лежат цял ден на сянка някъде в прахта, мухите ги накацали, ядт ги.Гледа само как да изпроси нещо, щото няма сили да открадне дори!
Какво образование, каква работа, какво бъдеще!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД