Предлагат да ми прехвърлят имот срещу издръжка и гледане. Не ми е ясно аз какво точно ще бъда длъжен да правя в такъв случай? Кога и как имотът става мой?
М.Ф., София
Макар договорът за издръжка и гледане да изглежда като дарение, той определено не е такова. Макар че сигурно има случаи, в които с него се прикрива точно дарение, то класическият вариант на този договор спазва основните правила за продажба по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Естествено, че има различия, още повече че тук не се осъществява и истинска покупко-продажба.
Със сигурност обаче този договор е възмезден, което веднага го отличава от дарението. И макар и да не се дават, не се плащат пари, то имотът определено се прехвърля срещу насрещно задължение - "издръжка и гледане". Това че договорът е възмезден означава, че наследник по закон не може да претендира, че е накърнена запазената му част според Закона за наследството (ЗН). Ако например има две деца и имотът се прехвърли на едното, другото не може да претендира след смъртта на родителите, че има запазена част. То може само да претендира, че има някакъв порок в договора - например, че другото дете не се е грижело и не е давало издръжка. Тази претенция се осъществява чрез иск пред съда. Или иначе казано, договорът за издръжка и гледане е сравнително сигурен при придобиване на имот.
Важно е да се знае, че този, който дава имота, го прехвърля още със сключването на договора. Т.е. този, който го получава, става веднага собственик и притежава нотариален акт. Той може да го ипотекира, продава, заменя. Задължението за грижи и издръжка обаче не отпада.
Обичайно в тези договори се записва, че имотът се прехвърля "срещу задължението да ме гледа и издържа, като ми осигури спокоен и нормален начин на живот, какъвто съм водил досега". Тази обща фраза обаче е опасна и за двете страни, защото лесно те могат да имат претенции един към друг при разваляне на отношенията. Затова е добре да се конкретизират задълженията в договора, за да е сравнително ясно за какво става дума. Може да е пазаруване, къпане, медицински грижи, даване на пари или храна и други.
Задължително е да се натърти, че задължението за гледане и издръжка е единно и неделимо. Това означава, че частичното неизпълнение на задълженията се счита за пълно неизпълнение, заради което може договорът да се развали. Просто грижите и издръжката трябва да се полагат и поемат непрекъснато - а не един месец да се дават, а друг - не.
Важно е да се знае, че ако в договора не е отразено къде точно следва да живее и пребивава този, който дава имота, и къде ще се осъществяват грижите и издръжката спрямо него, то тогава се приема, че същите следва да се осъществяват в обекта, който се прехвърля. Затова е добре и това да се конкретизира. Възможно е да се запише и че прехвърлителят запазва правото да ползва имота до смъртта си.
Необходимо е и лицето, което прехвърля имота, наистина да има някаква нужда от грижи и издръжка, иначе си е заобикаляне на закона, което може да доведе до обявяването на нищожност на договора.
Развалянето на такъв договор е с обратно действие - имотът се връща на този, който го е прехвърлил, без да се налага той да плаща издръжката и гледането. Трябва да плати обаче подобренията в имота, ако такива са направени.
|
|