Един немски турист би ококорил очи от изненада при вида на ниските цени на питиета в Литва. Ако същият човек продължи обиколката си из балтийските държави, то във Финландия е много вероятно да се пошегува, че би имал нужда от ипотека, за да си позволи бутилка водка.
Добре дошли в еврозоната, където монетите и банкнотите са едни и същи, но цените зависят от местния пазар. Въпреки че 19-те държави делят една и съща валута, те не делят едни и същи цени на продукти помежду си. Издръжката на живота и съответната покупателна стойност са променливи из всичките членки. С други думи - реалната стойност на 100 евро варира между членките на съюза. Същото се случва и в САЩ.
Германия и Италия са най-близо до средната стойност на еврото със 100 и съответно 99 евро.
Литва е страната, която се отдалечава най-много от нея. В най-новата членка на еврозоната със 100 евро могат да се закупят продукти, които в Германия ще струват 142 евро. Тя е следвана от Словакия (137 евро) и останалите балтийски държави - Латвия (134 евро) и Естония (127 евро). Португалия е най-евтината западна държава в еврозоната, където 100 евро в Лисабон се приравняват на 122 в Германия.
Като обърнем монетата, 100 евро в Люксембург купуват възможно най-малко, от която и да било държава в еврозоната - тяхната стойност е 68 евро, докато средната стойност на 100 евро в Ирландия и Финландия е 77.
Това може да се превърне в трудна за разбиране концепция, но всъщност се свежда до това, че цената на различните артикули се променя спрямо държавата. Например едно еспресо в Париж обикновено струва около 1.50 евро. В Италия би било необичайно, ако цената на същото кафе надвиши 1 евро.
Това значи, че за 100 евро в Париж човек ще получи 66 чаши кафе, а за същата сума в Рим - 100 (а в допълнение и рядък случай на кофеиново натравяне). Като приложим тази концепция в обхвата на предлаганите стоки и услуги, получаваме силата на еврото във всяка от държавите.
Част от тези продукти обаче са изключение от обяснението на Евростат. Ирландия, позната като люлката на бира Guinness, продава най-скъпо алкохол и цигари от цяла Европа, докато в България те са най-евтини. Най-скъпи са дрехите в Швеция, като изключим обувките, чиито цени са дори по-високи в Дания.
|
|