:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,443
Активни 726
Страници 11,008
За един ден 1,302,066
История

Добруджа – свобода и мъка

България получава Южна Добруджа преди 75 години. Десетки хиляди българи са преселени насилствено от Северна, местните ги посрещат враждебно. Свободата има и вкус, и цена. Последните свидетели говорят
На 21 септември 1940 г. българската армия въодушевено е посрещната в Балчик.


На 7 септември 1940 г. Крайовската спогодба връща Южна Добруджа в пределите на България.

Българските власти влизат поетапно в региона, успоредно се осъществява изключително по скорост преселване на хора - 63 000 българи тръгват от север към родната държава; 84 000 колинисти, пратени да порумънчват района след Ньойския договор, се изтеглят обратно към Румъния. Преселването завършва за няколко седмици.

Историята е наука на дати и събития. Тя ни казва много, но не всичко, защото рядко говори с гласа на личния участник. Днес, когато територии сменят държавната си принадлежност, усилено се прекрояват граници, а хора и власти се стрелят в името на мечтаното свободно бъдеще, има люде, които знаят що значи свобода. Живели са я, изпитали са я. Срещнали са я с венци. Има и други, които получават възможността да живеят в родината на цената на изоставен дом, мизерия, огромни житейски несгоди. Всички те са един род - български.

Днес срещаме тези хора в Добруджа. Търсим ги усилено, намаляват. Някои от тях са прекалено възрастни, други - болни, на трети радостните спомени провокират опасни за здравето вълнения, четвърти мълчат, защото темата е рана. Не искат да ги боли. Но трябва да говорят, а ние да ги чуем. Защото историята се забравя. Ние, техни синове и внуци, трябва да я предадем.

Историите по-долу са събрани с любезното съдействие на служителите в историческите музеи на Добрич и Балчик. Те не са исторически документ, а лични преживявания, спомени, болки и надежди. Това са тихи немощни гласове, които говорят за съдбовни моменти от историята на България и непонятна за нас днес житейска участ. Част от тях са събрани в мемоари, които отдавна стоят в прашасали библиотеки, но няма, няма кой да отвори.



"Велико преселение беше, мъчно. Голяма мъка"



Първият ни събеседник е пенсионер от Варна. Говори подробно, но отказва името му да бъде публикувано. Ето разказа му:

"Роден съм 1934 г. в село Гаргалък, на 10 км от Мамая. Селото ни беше много богато, нямаше румънци, цигани. Само българи бяхме - всички наследници на родове, избягали от опожаряваните от турците Котел, Жеравна, Балкана. Първо се преселват в Молдова, Бесарабия. Но тъй като климатът там е суров, хиляди българи се връщат отсам Дунава, в сегашна Румъния.

Всичко стана внезапно, беше като Великото преселение на народите. Бях на пет години и нещо, когато чух, че Хитлер дава на България Добруджа. Скоро дойдоха у нас румънските мокани. Три месеца стояха две семейства в нашия двор. Ние трябваше да освободим къщите, те трябваше да влязат.

Как стана преселването? Овцете - пеша, имахме чобанин, той ги докара в България за около седмица. По-големите братя и родителите бяха качени на каруци заедно с багажа. Имахме право да вземем колкото можем - жито, бъчви... А ние, децата, бяхме натоварени на вагони. Стотици семейства. Децата - все на товарни вагони.

Близо седмица стояхме на гара Генерал Колево, въшките ни изядоха. Гледаме, чакаме бащите ни да дойдат да ни вземат - няма ги. Други деца чакаха на вагони във Вълчи дол, Суворово. Най-накрая ни взеха.

Първо бяхме преселени в село Безводица. Трябваше да вземем къща в Сенокос, но не бе освободена още от румънеца Йон Лупеш. Веднага падна сняг. Царевицата беше оставена от моканите, брахме я чак напролет, животните нямаше какво да ядат. Питате ме как са се чувствали хората? Голяма мъка беше, голяма. Как да се чувстват, след като оставят всичко - имахме 100 овце, осем коня, два вола, 430 декара земя. Тук всичко това ни го възстановиха, но трябваше да почнем наново. Ако хората бяха останали в Румъния, щяха да бъдат материално много по-напред. Да ви кажа, забравил съм, че там съм роден. Чувствал съм го, но годините минаха.

Местните българи тук не ни приемаха - имаше преселска махала, местна махала. Но като дойдохме тук, ние направихме местните хора. Завиждаха, че дойдохме богати, заможни. Те нямаха земя, след години ги оземляваха, за да влязат в ТКЗС-то.

При изтеглянето румънците не ни правеха проблеми. Но виж, мога да ви разкажа за Червената армия по-късно. Беше 8 септември, двукрилите самолети се наредиха на небето над Балчик като гълъби. И за партизаните ще ви разкажа. Същата вечер, на 8-и, взе да се гърми в гората. Някои хора хем вършеят, хем гърмят. На другия ден се оказаха партизани. За една нощ станаха. После бяха народни борци и дълги години получаваха пари, взеха апартаменти."

Човекът разказва и за пристигането на маршал Толбухин. Съветски войници взели да нападат български невести. Маршалът заповядал разстрел на провинените. "Строиха девет. С два автомата ги покосиха, натовариха ги на катафалка. Дали съм го видял ли? Е, как да не съм, цял Сенокос го видя, ама малцина от съселяните са живи да разкажат."



"Две години живеехме в църква, оставена от военни"



Следващият ни събеседник е 79-годишната Мария Райчева от Добрич, дългогодишна учителка. Тя, както и другите преселници споделят сходни истории - от север идват богати родове, извозването става бързо, внезапно; местните българи ги срещат враждебно, а българската държава обезщетява акуратно новодошлите с изоставеното в Румъния имущество. Всички преселници имат по-голямо самочувствие от заварените, смятат се за хора от сой, а и за по-големи българи. Говорим по телефона:

"Родът ни е от Тулчанския край. През декември ни натоварват на каруци, коне, зима е, рев, писъци, хоп - всички в Генерал Тошево. На майка ми братът работил в Букурещ в кожарска фабрика, леля пък е била лаборантка там, друг роднина бил в Министерството на финансите. Искали всички да живеят заедно в Букурещ, но мечтата са проваля, изселват ги в България. Пристигаме в Балканци, запустяло село, няма къде да се живее. Румънците, като тръгват, изтърбушват къщите, снемат ключалки... Семейството ми е настанено в адвентистка църква, ползвана от войници преди това. Аз бях на 5, сестра ми 2 години по-голяма. 2 години живеехме върху слама в църквата, мръсотия.

Българите от Северна Добруджа са по българи от другите. Заселват се там, подгонени от кърджалии, баба ми Мария ми е разказвала как при придвижването децата са укрити в каруците под сламата. Но идваме през 1940 г. в България, местното население е неуко, среща ни враждебно. Наричаха ни "преселци", обикаляха, гледаха да не се говори румънски. Понеже те са гонили чокоите, сега същото - дума не дават да се продума на румънски. Не знаех български, но за 2 седмици се принудих да го науча.

В казармата баща ми изучил счетоводство, а майка ми беше плетачка. Кметът на селото Христо Карапетров вижда баща ми, харесва го, че е учен човек, взема ни нас, децата, да живеем в къщата му. После ни дадоха и на нас къща, измазана от глина и кал. Други жени почнаха да идват при майка и да се учат на плетачество. Така се установихме. После, когато през 1946 г. тръгнаха да правят ТКЗС, идва кметът да кара баща ми първи да влезе, защото с него ще влязат и останалите преселци. Друг пък обикаля дворовете и стреля с пистолета: "Утре всички да са влезли в ТКЗС-то!". Така беше.



"Майка роди девет деца, измряха, оцеля десетото"



Вече сме в село Църква, община Балчик. Там ще срещнем много хора. Първият събеседник е 78-годишната Стиляна Димова. Слабо помни преселението, но се сеща за събитията след това. Всъщност Стиляна е странно име за толкова възрастна жена. Чуйте историята:

"Майка ми е разправяла как са ги гонили с камшиците в Румъния, как са оставили половината багаж там. Плющи камшикът по вратника - "Хайде, заминавай". Селото ни е Касапкьой, край Констанца. Голям мерак имах да отида, преди 5-6 години пенсионерският клуб в Стожер направи екскурзия, отидох и изпитах голяма радост. Възрастен човек накара автобуса да спре пред училището. Слезе и плаче - "тук съм учил, пораснал". Да видиш как хората изпитват мъка, вълнуват се.

Нашите се заселват в Стожер. Дават им румънска къща. За едни комшии нямало къща, бордей им изкопали.

Майка ми е имала 9 деца, раждала и погребвала - всичките в Румъния. Като съм се родила, попът казал: туй дете аз ще го кръстя, няма да умре. Кръстил ме на св. Стилян (светия, популярен повече в католицизма). Има една икона, на която св. Стилян държи малко бебенце, той е бил пазител на децата. Аз оцелях. И след мене едно дете се роди в Стожер, но и то почина.

Първите години хората се деляха много. Не даваха някое момче от преселците да залюби момиче от другите и обратно. Дядо ми имаше 150 овце, вършачка, плугове, 6 коня, умря за 3 месеца, когато трябваше да ги прежали заради ТКЗС-то."

Баба Стиляна почва да громи комунизма, а кметът на Църква Ради Радев, който слуша историята (комунист по душа), я спира през смях: "Ма, Стиляно, като си от преселците, как та взехме такава хубава снаха тук, в Църква?". "Кое съм прекарала, го приказвам", отвръща жената. "И аз помня трудни работи, ама не ги приказвам", мъдрее Ради.

Стиляна започва да реди ред свидетелства за историята на региона и България, чистосърдечно признавайки, че спомените й са от телевизията. Представяте ли си какво е влиянието на телевизията върху народната памет?

До нея е бай Димо Киряков. Бил е двегодишен по време на размирните събития, препредава майчини спомени. С него започваме другия разказ - за свободата, посрещането на дългоочаквания ден.



"Когато дойде България..."



Църква е на няколко километра от Оброчище, където пък е преминавала българо-румънската граница преди 7 септември 1940 г. Ето какво казва бай Димо:

"Като дойде България, отиваме на Чатал чушмя (чешма, разположена на границата, сега до селата Оброчище и Генерал Кантарджиево - бел. авт.) да посрещаме армията. Всички викат "браво, браво", самолетите летят. Има и една друга история. Като си заминават румънците, мъжете отиват с торбите и добитъка в гората, пък ние, децата, с мама, баба и сандъка с дрехите се крием - над двора, край могилата, в храсталаците. Брат ми, бебенце, почнал да писука, мама му затиснала устата с ръка, за малко да го удуши. Криели са се от румънците. Защо ли? Ами защото румънците взеха няколко човека българи, само един се върна. Тръгват да бягат, движат се по черните пътища, обаче засичат българи, които също се крият по черните пътища. И ги вземат в Румъния, карат ги да им работят ангария."

Бившият военен Атанас Колев, роден през 1927 г., също жител на Църква, си спомня повече:

"5 години ходих на румънско училище в Оброчище, учителят бе румънец - Попеску. Много ни тормозеше, биеше ни. Други румънци нямаше, само той. Но настана 1940 г., дойде Освобождението. Голяма радост, неописуема. Отидохме в Оброчище да посрещаме българската войска - венци, цветя, кавалерия. Всички села бяха там. Но преди това румънците се готвеха за война. Изтегляха се, но от Оброчище до Църква имаше телени мрежи, окопи. Войниците стояха в окопите, аз пасях овцете, караха ме да им доя и да пият мляко. Преследваха ни, гонеха. Мразеха ни, голяма омраза."



"Преставаме да бъдем роби!"



88-годишният балчиклия Георги Венец Чаков също знае много. Запазил е доста спомени, издал е мемоари. Ето част от тях:

"След радостната вест, че на 7 септември 1940 г. е подписано споразумение за връщането на Южна Добруджа към майката отечество, всички българи заживяхме с трепетното очакване за нещо ново, радостно и величествено. Понесе се слух, че от Варна ще пристигнат български войници, за да подменят румънския караул в двореца на Реджина Мария. (...)

От сутринта заживяхме с очакването на нещо дълбоко впечатляващо. Бях на 13 години. Събрахме се група деца на брега и се поогледахме няма ли в близост някой полицай или някой румънец, тъй като страхът от тях ни беше втълпен от рождение. Някъде към 9 часа на хоризонта се появи малка точка, която непрестанно се увеличаваше. Когато наближи кея на вълнолома, видяхме надпис "Раковски" и че това е малък влекач. Изведнъж изпод палубата се подадоха войници с пушки в ръце, бързо нагласиха раниците на гърбовете си и се строиха. При стегнатия им вид онемяхме и с жадни очи поглъщахме всяка подробност по облеклото им. Тогава нещо топло се надигна в гърлата ни, очите ни се замрежиха от сълзи и заедно с малкото граждани смелчаци викнахме "ура". Вече никой от присъстващите не чувстваше страх от румънците.

Пред входа на Двореца очакваше строен взвод румънски войници от караула на кралица Мария. Двата взвода застанаха един срещу друг. Офицерите командваха "за почест", нещо си рапортуваха, след което си стиснаха ръце. Това бе символичното предаване на Двореца в български ръце, а ние решихме, че това е вече свободна българска територия. Позорният Ньойски договор рухна! Историческата правда надделя!

Дългоочакваният ден, в който поробената Добруджа ще се върне в обятията на родината майка, бе определен - 21 септември 1940 г. Цялото балчишко гражданство се готвеше за тържеството. Всички порти и балкони бяха украсени с килими, национални знамена и цветя. У дома се пазеше трикольор цели 23 години и той сега се вееше свободно. Сутринта на 21 септември, около 8 часа, всички ученици бяха строени в двора на прогимназията. Пред строя излезе директорът господин Димитър Желев и с прочувствено слово ни приветства със свободата: "Ние преставаме да бъдем роби!".

На площада - арка, народ, знамена и цветя - изобщо голямо веселие. Настанихме се на стълбите до кметството. Някъде към 10 часа се зададоха първите части на освободителите начело с генерал Попов, носен на ръце от ентусиазираните граждани."



На границата



Днес някои от тези истории звучат прекалено патетично, други може би твърде драматично. Но това не е живот, живян от нас. И слава Богу. "Поуката е, че трябва да помним и оценяваме събитията. Повечето местни хора в този край, все българи, говорейки за минали случки, се питаха доскоро: "Абе, това кога стана - преди българите да дойдат или после? Представяте ли си какво събитие е било това за тях - от "идването на българите" почва ново летоброене. Така е и днес с нас. Живеем на границата на интересно време - между комунизъм и демокрация. Трябва да помним и да разказваме", казва шефът на Добричкия исторически музей Костадин Костадинов.

А на мен, не знам защо, ми прави впечатление фактът, че всеки български преселник, вече възрастен, знае до бройка оставените в Румъния овце, плугове, коне, декари земя. Голяма мъка е било, голяма. Днес, на границата между комунизъм и демокрация, си живеем прекрасно. От 70 години България е мирна.



----------ИЗВОР----

Из спомените на доц. Стайко Варамезов, 90-годишен русенец, родом от Северна Добруджа, преживял насилственото изселване:

"Родното ми село Черна се намира в западната част на Тулчанския окръг почти в онзи негов ъгъл, който се оформя от последния голям завой на Дунав към морето. В края на 1930 г. имаше вече към 4500 жители. По онова време то бе практически чисто българско, както много други селища в онзи край. Из селото можеше да се чуе само българска реч. Разбира се, това беше същият битов български, какъвто е бил и през турско време. Никакъв контакт с развиващия се език в свободна България нямаше, никакво българско печатно слово не достигаше до нас. (...)

За нас, черненци, както и за всички българи от нашия край, вече стана ясно, че "Добруджа", за която чувахме да се приказва във връзка с преговорите (Крайовската спогодба - бел. авт.), всъщност не е Добруджа, а само онова, което румънците наричаха Кадрилатер - двата по-малки южни окръга на тази област. Съвсем неочаквано стана известно и това, че нас ще ни изгонят и ще ни заселят някъде в България, къде точно - предстоеше да видим. Това, последното, пък се възприемаше различно. От болшинството - селско население - като трагедия, каквато всъщност се и оказа. Аз, пък и много други юноши като мен, го приех по-скоро с радост. Мислех си: най-после ще приберат и нас и ще мога да уча в българско училище.(...) Взех си от лицея свидетелство за завършен пети клас, прибраха ме на село и започнахме да се готвим за заминаване. Бяха пристигнали и българските представители в смесените комисии, които трябваше да оформят документално нашето изселване. Постави се началото на истинското разоряване на севернодобруджанското българско население, в огромната си част селско. Сключената спогодба изобщо не го защитаваше. То беше оставено на произвола на румънските чиновници и гранични власти."

-------

Текстът е публикуван преди година в "Сега". На 7 септември се навършиха 75 години от приемането на Крайовската спогодба.
 Баба Стиляна и кметът на Църква Ради Радев се шегуват, а бутилката отпред не е безалкохолно. Времето боли, времето лекува.
 Посрещането на българите на 25 септември 1940 г. в Добрич е грандиозно - по протежението на цялата централна улица са издигнати множество арки, отрупани с цветя и окачени портрети на царското семейство. Изработени са 50 000 копринени кърпички с образа на Стефан Караджа, с които са закичвани на всички български войници и официални лица.
 Атанас Колев
 Димо Киряков
 Доц. Стайко Варамезов в по-ранни години.
31
4232
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
07 Септември 2015 19:33
И цялата тази мъка и дандания е заради мерака на Русия да има излаз на р.Дунав. Та заради това къса Северна Добруджа от България и я дава на Румъния, като компенсация за Южна Буковина и Бесарабия...
07 Септември 2015 19:43

Нещо да не е проспал някой годишнината на 07.09., че в броя от 08.09. се пуска материала от миналата година?


Нищо, де, лошо няма, статията е хубава и е добре да се препрочете!

А истината, дори в този, по изключение за 20-ти век, хубав за народа и отечеството ни момент, не е съвсем идилична...
...успоредно се осъществява изключително по скорост преселване на хора - 63 000 българи тръгват от север към родната държава; 84 000 колинисти, пратени да порумънчват района след Ньойския договор, се изтеглят обратно към Румъния. Преселването завършва за няколко седмици.

За съжаление след изселените от България са не само румънски колонисти, дошли след 1913 г., но и немалко съвсем родни си наши български власи, които са се декларирали като баш-румънци пред властта на сънародниците си по чисто икономически причини.
(подробен разказ за интересуващите се тук:
http://www.focus-news.net/opinion/0000/00/00/15906/ )
Въобще, празникът продължава няколко дни. След това започват задачите по изпълнение на Крайовската спогодба. Започват работа комисиите по размяната на населението, а това е твърде трагично за Тутракан. Понеже от Възраждането в Тутракан има българо-влашко население, на което по време на румънската окупация е по-изгодно в специалното преброяване през 1930 г. на Южна Добруджа, да се пишат румънци, защото има много добра възможност от икономическа гледна точка, да бъдат облагодетелствани с по-малко данъци, да не им се вземе третината от земята и други облаги. Така, в това преброяване много хора от цяла Добруджа са записани в регистрите като румънци. Когато през 1940 г. започват да се изготвят описите, от Тутракан в списъците за изселване влизат 5125 души. Това е повече от половината град. Тогава тутраканци правят петиция до министър-председателя, царя, до Народното събрание, 6000 души се подписват в нея с молба да се направи всичко възможно да си останат по родните места. Предпочитат да не отиват при врага си, а да си останат в България, ако това не стане по-добре изкарайте две картечници и ни разстреляйте или ни вземете ордените и медалите, са писали тогава тези хора. И всъщност, в една крина събират ордените и медалите, които имат от войните и ги изпращат на царя. В това е трагедията на тези хора. До такава степен българската страна стриктно изпълнява клаузите на Крайовския договор, че бившият кмет на града Иван Дяков, той е кмет през 1902-1905 г., също попада в списъците за изселване. Той доказва чрез свидетели, с кръщелното си свидетелство, че е българин по произход и т.н. Но, в резолюцията на жалбата му е написано: „изготвени са описи, нищо не може да се направи”. Описано е имуществото му, всичко е влязло в комисиите и просто няма отстъп. Той заминава за Румъния, за Северна Добруджа.


07 Септември 2015 19:59
2 април 1878 г. - румънския министър-председател Братияну - “Steaua României”:
„ И въпрос не може да става да се приеме Добруджа. Както географско-икономически, така и етнически, и исторически Добруджа не съставлява част от нашата територия. Разположена отвъд Дунава, тя е естествено продължение на България; населена е най-вече с българи, турци, татари. В нея румънци няма. Ако ние я завладеем, ще стане постоянен източник на конфликти между нас и българите: една отворена рана...


14 ноември 1878г. румънския крал Карол I - послание на български език към населението в Северна Добруджа:
"С Берлинския договор европейските велики сили присъединиха вашата родина към Румъния. Ние няма да влезем като завоеватели във вашите граници, така определени от Европа..."


07 Септември 2015 20:15
Да, ама са влезли, щурчо, и са ни клали, както и турчин не ни е клал по думите на баща ми, роден през 1928 г. в едно добруджанско село. А това, че местните посрещнали преселниците враждебно си има своите исторически причини. Оземляването се е извършвало по документи, издадени от румънските власти по местоживеене и представяни от преселниците пред българските власти по местозаселване. И много често преселници сами са добавяли по някоя нула към размера на притежаваната земя или са плащали за това на румънския чиновник при изготвяне на документа. А в тарапаната "куче влачи параход"... Кой ще ти проверява за верността на преписа? И в един момент е трябвало едва ли не да се взема земя от местните, за да се оземлят преселниците.
07 Септември 2015 20:32
И цялата тази мъка и дандания е заради мерака на Русия да има излаз на р.Дунав. Та заради това къса Северна Добруджа от България и я дава на Румъния, като компенсация за Южна Буковина и Бесарабия...


Кога го реши това Русия?!?
07 Септември 2015 20:33
Цялата измислена държава Румъния е фанариотско творение, с цел отделянето на Влашко от България. Една брънка от Гръчкио план на Катерина Велика...
07 Септември 2015 20:35
Така и не разбрах защо Тутраканска селищна система мразеше толкова Рейгън ?!...
07 Септември 2015 20:38
целата световна история, щурчо, е една уйдурма, целяща майка България да бъде докарана до сегашното си дередже и
нито един българин няма никаква вина за това, най-малко ти.
07 Септември 2015 20:39
Ето, това е истинската история...

И още:

"Строиха девет. С два автомата ги покосиха, натовариха ги на катафалка. Дали съм го видял ли? Е, как да не съм, цял Сенокос го видя, ама малцина от съселяните са живи да разкажат."


Подобно нещо ми е разказвал баща ми за два коня взети от селянин. Веднага щом се потвърдило оплакването, офицерът просто е отделил двамата войници от колоната и ги е застрелял на пътя.
07 Септември 2015 21:10
Румънска делегация посещава фюрера в Берлин с молба да им бъде оставен поне двореца край Балчик, в който е погребано сърцето на румънската кралица Мария Едингбургска. Хитлер изведнъж се зачервява, по лицето му е изписана ярост и той отсича с нетърпящ възражение тон: "Сега не е време да мислим за сърцето на мъртвата кралица ами за врата на жив крал".....Румънците разбират "тънкия" намек на фюрера и се оттеглят тихомълком от неговия кабинет....
07 Септември 2015 23:18
Жалко, че Йовков не е доживял този момент, за да опише всичко...
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=95&WorkID=2852&Level=3
08 Септември 2015 00:10
И все пропускаме да споменем кои са виновниците за двете национални катастрофи,довели до трагедията на милиони български бежанци...
А после...руснаците били виновните. Руснаците създадоха държава на българите. Ако в това им е вината ? .....
08 Септември 2015 07:59
Всъщност, всички обсъждани земи - Северна и Южна Добруджа, Бесарабия, Румелия, Княжество България и прочее са взети навремето от Османската империя. Така че изкуствено патриотарско е да се вини Русия, че взела нещо от България (а не е ли дала нищо?).
Друг въпрос е, че после България не успява да осъществи националните си идеали. Ама нали все някой друг трябва да е виновен...

08 Септември 2015 11:45
Всъщност е имало уйдорма да се върне цяла Добруджа на България. На штурчофците не им е много удобно да си го спомнят това. Отново без една пушка да пукне. Но тогавашните штурчофци харизаха тия златни земи , без да им мигне окото. И дори не е утеха, че все пак ги застигна Народния съд , та си платиха с лихвите за цялата тъпанарщина и антибългарска политика от 1878 до 1945. Един не беше пропуснат !
08 Септември 2015 11:45
Ами както е казал Н. Мушанов: "Добруджанският въпрос бе един узрял плод. Оставаше само да бъде откъснат. Изтървахме го от ръцете си, натърти се и изгни. Само поради нашето неумение ощетихме държавните интереси." Па вие си разправяйте днешните указания от Южния Парк.
08 Септември 2015 12:26
Всъщност е имало уйдорма да се върне цяла Добруджа на България. На штурчофците не им е много удобно да си го спомнят това. Отново без една пушка да пукне. Но тогавашните штурчофци харизаха тия златни земи , без да им мигне окото. И дори не е утеха, че все пак ги застигна Народния съд , та си платиха с лихвите за цялата тъпанарщина и антибългарска политика от 1878 до 1945. Един не беше пропуснат


Нещо по конкретно по този въпрос?
Какви възможности е имало?
08 Септември 2015 12:39


Нещо по конкретно по този въпрос?
Какви възможности е имало

Да, да! Търсиш , намираш и идваш да доложиш какво си разбрал.
08 Септември 2015 12:48
Аха, поредните приказки на пазара.
08 Септември 2015 12:53
Точно така. Остани там където си.
08 Септември 2015 12:54
И цялата тази мъка и дандания е заради мерака на Русия да има излаз на р.Дунав. Та заради това къса Северна Добруджа от България и я дава на Румъния, като компенсация за Южна Буковина и Бесарабия...
Кога го реши това Русия?!?
Той Щурчо чуе ли и не чуе ли Русия, като Мирча Кришан за краставицата и той само Русия бълнува. Това, което знам е, че Сталин ни е предлагал и Северна Добруджа, ако не се намесим във войната. Щурчо е привърженик на НЕ-НАУЧНАТА ФАНТАСТИКА.
08 Септември 2015 12:55
Абе как стоят нещата в Румъния с вечната благодарност, към руските братя освободители?
08 Септември 2015 12:58
Всъщност е имало уйдорма да се върне цяла Добруджа на България.

Имало е според Брест-Литовския договор. Тогива си връщаме цела Добруджа, а победена Русия е требело да плаща репарации на Царство България...
08 Септември 2015 13:03
Значи предполагаш, че СССР би воювал с Румъния - съюзник на Германия, заради нас? Друг е въпросът, че СССР не би могъл реално да ни защити от Германия към онзи момент.

п.п Федаине, помним твоите познания в хронологията и последователността на събитията. Така,че наистина по добре си говори общите приказки без конкретика.
08 Септември 2015 13:07
Интресна е Румънската история. Един път, в един хотел в Букурещ се загледах в един исторически пътеводител. Запозваше с даките и от там скочи направо на Владо Цепеницата. По между тези две нямаше нищо - горе-долу 1000 години. Празно. Губи се . Все едно нищо не се е случвало. Човек се чуди да се смее ли или да плаче
08 Септември 2015 13:20
помним твоите познания в хронологията и последователността на събитията.

Точно така. Това което ти казвам задължително трябва да го помниш! Щото аз помня твоите непознания. Някаква епидемия се разрасва - вчера един тъпанар ми обясняваше как Санстефанския мирен договор разделя България на Княжество и Източна Румелия. Каза , че бил чел. Как ще ви спасяваме, не знам. Не вървят на добре работите!
08 Септември 2015 13:52
Точно така. Това което ти казвам задължително трябва да го помниш! Щото аз помня твоите непознания. Някаква епидемия се разрасва - вчера един тъпанар ми обясняваше как Санстефанския мирен договор разделя България на Княжество и Източна Румелия. Каза , че бил чел. Как ще ви спасяваме, не знам. Не вървят на добре работите!


1. Май си забравил как твърдеше, че САЩ са влязли във войната в края, едва ли не 1944г и по-конкретно се вайкаше колко били лоши, че се включили след битката за Москва. След като обективно това не е вярно започна да подскачаш от тема в тема,бълвайки лозунги и стигайки до първата световна, белким стъпиш някъде на твърда почва, докато накрая просто се изсули от темата. Разбира се след това в друга тема се опита да клъвнеш, но на моето предложение да си продължим имаше само тишина .
2. Ако имаш нещо конкретно за моите познания - давай, но КОНКРЕТНО моля
3. Това кой какво е казал нещо за Санстефанския изобщо не ме касае, щом не съм го казал аз. Така, че кои сте вие, кои са те, наблюденията върху вирусологичната обстановка и характеристиките като "тъпанар"(връх на възпитанието и интелекта) касаят само теб и вас. Спасявай, когото си искаш.


08 Септември 2015 14:40
Това кой какво е казал нещо за Санстефанския изобщо не ме касае, щом не съм го казал аз. Така, че кои сте вие, кои са те, наблюденията върху вирусологичната обстановка и характеристиките като "тъпанар"(връх на възпитанието и интелекта) касаят само теб и вас. Спасявай, когото си искаш.

Звучи много познато. Симптоматично някак си
08 Септември 2015 18:25
Ти дори не знаеш за Денят Д! Не можеш да направиш просто сравнение за мащабите и значението на военните действия в Европа и Тихия Океан. Със сигурност не мога да обсъждам с тебе каквото и да било.
08 Септември 2015 19:42
Айдее пак влакът на мисълта дерейлира. Какъв ден Д, какви операции в Тихия океан. Прочети пак, какво е писано тук, ако държиш ще ти изпратя и бисерите ти, които обсъждахме април месец. Никой не сравнява Пасифика с Европа. Май пишеш някъде другаде и си се объркал та да пуснеш последното си творение тук.

А иначе да, мисля, че сме съгласни за едно нещо, което е очевидно - НЕ МОЖЕШ да обсъждаш нищо, което изисква поне минимално познаване на историята и елеменатарна логика.
08 Септември 2015 19:48
Никак не му е било лесно на Царя. Да не праща войски на Източния фронт, да спаси евреите. В онези години, когато цяла континентална Европа се прекланя пред Германия. На какъв натиск е бил подложен.... Дано сегашните поне малко да са прихванали от него.
09 Септември 2015 02:39
Това е част от историята на българския народ и трябва да се изучава в училище. Да се учи не "История на България", а "История на България и българския народ". Но, кой ли ти дава думата? То от андрейпантевци не може да се вредиш.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД