За каква нова формула на властта говори лидерът на ДПС Лютви Местан, след като и сега всичко става според волята на движението |
Доказателството дойде веднага - още преди да заглъхнат тържествените, но кухи декларации за "съдбовни реформи", "диалог" и политика на "съгласие" и на "морал".
Най-напред рухна просъществувалият два месеца "исторически" компромис около конституционните поправки, насочени срещу главната крепост на статуквото в съдебната система, след като една от четирите партии в т.нар. управляващо мнозинство - АБВ - "изненадващо" и без да й мигне окото, се отметна от думата си и обяви, че няма да гласува за тях. Което със сигурност е добре дошло и за някои от останалите участници в "компромиса".
На другия ден бе отхвърлен (не отделни негови текстове или несъвършенства, а целият!) и законът, насочен срещу сърцевината на корупцията. Това "историческо петно" (по думите на защитниците на закона) върху парламентаризма, в съгласие с "опозицията", лепнаха две от партиите в мнозинството - АБВ и Патриотичният фронт. Така още в началото на новия политически сезон бяха сринати два от основните стълбове, върху които се крепи смисълът на днешното управление.
За пред хората и в действителност
Официалната "формула на властта" включва прокламираща се като дясноцентристка двупартийна коалиция плюс още две участващи/подкрепящи партии. Всички те са обединени (на книга) от предварително договорени приоритети и програма. Нещо като велосипед с едно голямо (ГЕРБ) и едно малко колело (РБ) плюс две помощни колелета - отляво (АБВ) и отдясно (ПФ).
Велосипедът би трябвало да се движи по предварително определен маршрут. На практика обаче той изглежда разглобен, а маршрутът - променен. Движението се осъществява чрез "резервно колело", което се нарича ДПС. Нещо повече - "резервното колело" може дори да определя скоростта и посоката - най-често в дух на дружелюбие и разбирателство с "голямото колело" на велосипеда, а понякога дори и на своя глава. Двете "странични колела" могат да се използват според случая и при нужда - както при конституционните поправки и антикорупционния закон. От "конструктивна" гледна точка "малкото колело" е станало излишно и колкото и да се опитва, то не може да попречи на движението. Наличието му се дължи само на имиджови нужди - за пред хората.
Кой за какво гласува
Това е "новата" формула на властта. Доказателствата за нейното съществуване и за резултатите от действията й са налице.
Дори и на най-старателните и паметливи наблюдатели на парламентарния живот ще им е много трудно да се сетят откога четирите партии в т. нар. парламентарно мнозинство не са гласували заедно "за" или "против" по някой важен законодателен въпрос. Затова пък също толкова отдавна решенията по всички ключови въпроси съвпадат с начина, по който са гласували от ДПС - най-често в съгласие с ГЕРБ, но понякога дори и без това съгласие. На практика става онова, което иска ДПС.
И другият резултат - приоритетите на управлението са подменени, а реформите биват систематично окастряни, обезсилвани и тласкани в погрешна посока. Затова пък в този парламент се намира мнозинство за всяко безобразие.
Списъкът с примерите от последно време е дълъг: скандалният закон за Националната служба за охрана, изборът на старите подуправители на БНБ, изборът на новия омбудсман, отхвърлянето на по-голямата част от предложенията за референдум, свиването на обсега и отлагането на съдебната реформа, бламирането на антикорупционния закон, протичащото в момента "вадене на зъбите" на предложенията за здравна реформа...
Няма нужда някой да излиза или да влиза
Както има системно печеливш, така има и системно губещ - практически всички ключови решения в парламента се разминават с волята на Реформаторския блок. Част от хората в него продължават да отстояват принципите, заради които избирателите вкараха блока в парламента. Техният ресурс обаче, изглежда, не е достатъчен.
Отстрани пък други "резервни гуми" нямат търпение да влязат в играта. А и в самия Реформаторски блок с просто око се забелязват готовите да играят тази игра въпреки всичко - хора, произхождащи от клиентелистката тенденция в "старата" десница, на които отдавна забравеното и мечтано присъствие във и около властта очевидно им се услажда. Тъй че на "новата" формула на властта не й е нужно някой официално да бъде гонен или сменян, някой да излиза или да влиза. Тя и така си е добре. Пък и не е много "нова". Неин първообраз бе първият мандат на ГЕРБ, прекаран безоблачно с плаващите мнозинства на винаги готови да се притекат на помощ независими депутати.
Казано накратко, "новата" формула на властта е по-скоро поредното превъплъщение на модела "Кой".