:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,259
Активни 638
Страници 11,824
За един ден 1,302,066

Болничната реформа е на фаза невероятен факт

Възможно ли е да секне поне част от кражбата на пари от здравни вноски
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Засега няма "обществена" реакция на промените за финансирането на болниците. Тя обаче няма да закъснее и за пореден път някой ще употреби пациентите.
Представете си, че след време политическата конюнктура се промени и дойде друго управление и на национално ниво, и на регионално, на което вашата болница не е симпатична. То вече ще има инструмент да се саморазправи с нея, поясни Тунчер Кърджалиев от ДПС на собственика на частна болница в Бургас и депутат от ГЕРБ Семир Абу Мелих при дебатите по най-важната промяна в Закона за лечебните заведения - създаването на възможност здравната каса да отказва договори на болници.

Вашето виждане за нещата е по Фройд, отвърна на предупреждението здравният министър Петър Москов. На всички е ясно, че зад голяма част от болниците, открити през последните години, стоят политици, които защитават единствено своя интерес, а не интереса на пациентите и обществото, репликира той. Кърджалиев пък отговори, че не отива на български министър да е толкова нервен и да повишава глас.

Невероятно, но факт - на второ четене в здравната комисия бяха приети революционни текстове, които дават възможност част от кражбата на обществени средства, известна и като източване на здравната каса, да бъде ако не спряна, то поне сведена до по-приемливи граници. Но тъй като за момента съществува само гол текст в закона, тази нечувана стъпка в правилна посока в здравния сектор е



все още далеч по-невероятна, отколкото факт



Фактите са известни. От под 300 преди 10 години болниците у нас вече са над 350, 100 от които частни. Броят на хоспитализациите за 10 г. е скочил с 65% на глава от населението, всеки четвърти жител на България влиза веднъж годишно в болница. На 100 000 души у нас се падат 4.6 болници при 2.7 средно за ЕС. Скокът на парите, които здравната каса плаща за болнична помощ, е 71% за 5 години, през 2014 г. те стигнаха 1.6 млрд. лв. За сметка на това продължителността на живота е с 8 години по-малка в сравнение с ЕС, смъртността от сърдечносъдови заболявания е пет пъти над средната за ЕС, и то при положение, че за 10 години се разкриха десетки кардиологични болници и отделения. С появата на всяка нова, обикновено частна структура, броят на хоспитализациите и разходите на касата растат - очевидно принципът пациентите да избират по-добрата болница не работи. Системата е смазана. Бизнесмен, с добри връзки където трябва, решава да направи инвестиция. Строи болница, оборудва я, наема персонал, с което отговаря на изискванията да получи договор със здравната каса. НЗОК няма право да му откаже и му дава финансиране - т.нар. твърд лимит. Бизнесменът има гарантиран приход за цялата година. За следващата лимитът му е по-висок, защото е отчел повече преминали пациенти и е отворил ново отделение. Той, естествено, предпочита да се занимава с инвазивна кардиология, лека хирургия и в общи линии почти здрави "пациенти". На персонала му не му мигва окото да "бърка" диагнози, да обяснява на здрави хора, че са болни, да прави ненужни операции и категоризации или просто да отчита нечие ЕГН като преминал болен. Въпросът не е само в това, че касата превежда на този бизнес 1-2 милиона обществени пари годишно, но и в това, че болницата е манипулирала, уплашила и дори нанесла телесни повреди на десетки, ако не и на стотици хора. Същевременно, ако там се появи действително болен човек, той ще бъде препратен някъде другаде, защото нарушава счетоводния баланс.

Това трябва да спре. Естествено, голяма част от проблема е и в начина, по който по закон НЗОК финансира лечебните заведения. И практиката е показала, че дори и да иска, касата не може да контролира всеки един случай във всяко едно лечебно заведение, така че да се ограничава източването. Затова трябва да се сложи и друга граница и регламентирането на задължителна здравна карта е добър подход. Според промените, които депутатите приеха, тепърва, по методика на здравното министерство във всяка област ще се изчислява какви са потребностите на населението от различните видове медицинска помощ. На местата, където болниците се окажат повече от необходимото за осигуряване на лечението на хората, касата ще има право да избира кого да финансира, а не както сега - да дава пари на всички. Как НЗОК ще решава кой ще оцелее и кой не, ще се конкретизира в наредба на кабинета, макар че е ясно, че тя ще се пише отново от МЗ. Отделно там, където има предостатъчно болници, новите няма да получават възможност да влязат в здравната карта, т.е. няма да имат право да кандидатстват за договор с НЗОК.

Както и с другата огромна промяна, замислена от Петър Москов - разделянето на лечението, плащано от касата на приоритетно и неприоритетно - и тук



крайното решение какво наистина ще стане е оставено на здравния министър



Именно той с наредба и методика ще реши дали действително да наложи контрол, или да си затвори очите. Поднормативните актове могат да бъдат написани така, че гореописаният бизнесмен да продължи да си възвръща инвестицията с обществени средства, но и така, че да бъде откъснат от кранчето. Или още по-лошо - обществената болница да остане без договор, а частната печатница за пари да оцелее. От решението на министъра зависи ще има ли възможност за корупция при "избора" на касата кого да финансира, или няма да има. Пределно ясно е, че много от решенията не зависят само от министъра, макар че той ще ги разпише. Петър Москов декларира тържествено, че целта му е да се опита да откачи от обществената бозка поне най-наглите крадци. Лошото е, че е също толкова способен да ограничи болестите, за които НЗОК плаща, и да обрече хиляди хора. Над и около него обаче има достатъчно хора, които да го спрат по един или друг начин и за двете промени. Засега няма и протести от страна на частните болници, което е многозначително.

Преди няколко години самите ГЕРБ при първото си самостоятелно правителство се бяха заканили да въведат задължителна здравна карта, здравното министерство написа законови промени, кабинетът ги прие, а парламентът ги отхвърли. Сега ГЕРБ подкрепиха коалиционния партньор Москов. Политическата есен обаче тепърва предстои и болничната реформа изглежда все така невероятна.
9
2841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
07 Септември 2015 20:29
От решението на министъра зависи ще има ли възможност за корупция при "избора" на касата кого да финансира, или няма да има.


Антикорупционен закон не беше приет. Съвсем удобно.
07 Септември 2015 23:30
Бизнесменът има гарантиран приход за цялата година. За следващата лимитът му е по-висок, защото е отчел повече преминали пациенти и е отворил ново отделение. Той, естествено, предпочита да се занимава с инвазивна кардиология, лека хирургия и в общи линии почти здрави "пациенти".
Това важи за всяко търговско дружество, независимо дали приципалът му е държавата или група физически лица. Принципът е максимална печалба. Но не е нужно печалбата да се отчита - винаги може да бъде отчетена като "счетоводна загуба" било чрез бонуси или "инвестиция" (разжиряване на дейността) чрез посредник (офшорна компания).
С една дума, дали Москов ще "удари" частни (или държавни) болници, проблемът с "източването" на средства (мними болни, мними диагнози, мними лечения) от НЗОК остава.
Тоз проблем на "кешовия" пазар е решен просто - контролът е в ръцете на купувача: може да купи килограм брашно, но може да купи на същата само лъскавата опаковка на брашното, но без брашното. Важното е, че продавачът не може да го принуди да купи лъскавата опаковка, дори и с прИмоция от 90% отсъпка.
Не на последно място, когато има сделка, освен купувачът и продавачът и данъчните знаят за нея. В случая със здравеопазването, всеки от участиците, пациент, болница и НЗОК, има три сделки и винаги единият е в невидение за сделката между останалите двама. А НЗОК дори не прави опит да обясни защо има непрекъснат ръст на болничните (33 млн. дни за 2013 г., което се равнява на почти 10 хиляди работещи) при непрекъснат спад на населението ( с 40 хиляди души годишно). Направо прехвърля разходите на някой друг, в случая - работодателите.
08 Септември 2015 05:31
Този Семир Абу Мелих от ГЕРБ печели дори от храната на пациентите. Обяд и вечеря в хотел ще ви излезе по-евтино. Знаете ли, че осигурените си плащат прегледа в Дева Мария по 30 лв и че, за да си получиш диска от коронарографията, която НЗОК плаща, ти искат 25 лв. в неговата болница?! Такива ли ще правят реформите???????? Мошеници!
Изкараха половината българи болни от инфаркт, скоро ще почнат да слагат стентове и на бебетата. Вкараха ме в Дева Мария като от Спешното ме излъгаха, че имам инфаркт и умирам, а се оказа, че имам нормална стенокардия. И заради това се съгласих на стента. Сега гълтам хапчета с шепите, харча пари за доктори да ми ги изписват всеки месец. Ако им четете упътванията на всичките "лекарства", ще решите, че направо ме тровят. Цялата съм в петна, уморявам се, вие ми се свят, отпаднала съм, не мога да водя нормален живот. Тия са за затвора. Всичките. Не ме е дерт, че точат Касата, те ни убиват!!!!!!!! За молко щях да загубя и ръката си.
08 Септември 2015 08:18
Докато болниците са търговски дружества, а търговецът гледа на първо място печалбата така ще бъде.
08 Септември 2015 09:31
33 млн. дни за 2013 г., което се равнява на почти 10 хиляди работещи

33 млн дни болнични при 250 работни в годината са 132 000 човека в непрекъснат болничен, но и това не е най-интересното. Котата от 2 000 0000 хоспитализации годишно май вече е прескочена, а това би трябвало да означава ежегодно хоспитализиране на всеки втори пълнолетен българин.... Над половин милиард за лекарства – по над 100 лв за всеки пълнолетен, при това без онкологичните, без клиничните пътеки и ...
Ако в тази област спешно и драстично не се приложат писаните закони, не са никак далеч дните когато ще започне масово правоприлагане по неписаните традиции.
08 Септември 2015 09:37
Апропо, "лекуването" на здрави хора дава доста възможности за адвокати специализиращи в здравната материя. Има ли желание, начин се намира.
08 Септември 2015 10:27
Правилно отбеляза Дежурния - адвокати и зстрахователи трбява да се намесят.
08 Септември 2015 17:47
А минало ли е на някого през ума, че не е лошо пациента да разписва разходите за лечението си? Например лекуваха ме с препарата "Х" и ми направиха тривливания в периода "от .... до ...." Или много ще ги заболи от бумащината? Ми тогава касата преди да плати да изпрати сметката на пациента и да го пита "А вас от това ли ви лекуваха (ако въобще)?". Тя цялата банкова и застрахователна система (кредитни карти, преводи и т.н.) на това се крепи, но ако за здравната каса е сложно, нема нужда .... Аматьори.
09 Септември 2015 04:41
А минало ли е на някого през ума, че не е лошо пациента да разписва разходите за лечението си? Например лекуваха ме с препарата "Х" и ми направиха тривливания в периода "от .... до ...."

Споко! Ще подпишете всичко, което ви дадат. Иначе вън. Особено, ако сте зле, съвсем ще разберете какво и защо ви дават.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД