:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 263
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
История

Разказът на картата

Германия и болшевишка Русия са партньори след Версай до 1941 г.
Анджей Завистовски
"Да се прехвърля вината върху Съветския съюз за избухването на Втората световна война също е несправедливо [...] обвиненията за някаква съветска помощ в германското нападение над Полша и даже участие на СССР в някаква измислена "подялба" на тази страна са отново част от същата тази пропагандна кампания, започната след началото на Първата студена война (1946-2014)" - така пише Иван Петрински на страниците на вестник "Сега" от 3 септември 2015 г. Авторът твърди също, че решението на Сталин за съюз с Хитлер е резултат от далновидността на генералисимуса, продиктувана единствено от грижа за страната, без каквито и да било идеологически подбуди. Това е доста смела теза предвид факта, че датата на подписването на този съюз не случайно днес е наречена "Европейски ден в памет на жертвите на нацизма и сталинизма". От 2009 г. денят се чества и в България. Нещо повече, авторът на споменатата теза с голяма лекота преминава през събитията, случили се през нощта на 23 срещу 24 август 1939 г. в московския Кремъл и последиците от тях.



Проклетият Версай



През ноември 1918 г. заглъхват битките по фронтовете на Първата световна война. През следващите месеци продължава работата по гарантирането на мира и въвеждането на следвоенен ред в Европа. С времето той е наречен "версайски" по името на мястото, където е подписан мирният договор между Антантата и Германия. Враг на този ред са Германия и болшевишка Русия, което е в основата на сключеното през 1922 г. в Рапало споразумение между споменатите две страни. До прекратяване на сътрудничеството се стига чак след идването на Хитлер на власт в Германия. Тогава изглежда, че Съветският съюз и Третият райх са се превърнали в смъртни врагове.

Затова светът с голяма изненада научава новината, която се появява на 24 август 1939 г., че досегашните идеологически врагове са подписали пакт за ненападение. Иван Петрински оценява подписването на този документ като ключово доказателство за стратегическия гений на Сталин. Характерна черта на политиката обаче е, че не всички нейни тайни веднага стават обществено достояние. Така се случва и тук. Истинските намерения на двете тоталитарни държави всъщност се разкриват чак в тайния протокол към споразумението. "Във връзка с подписването на Пакта за ненападение между Германия и Съюза на съветските социалистически републики, долуподписаните представители на двете Страни обсъдиха в строго конфиденциални беседи въпросите за разграничаване на техните сфери на влияние в Източна Европа." Това изречение de facto бележи началото на пълния срив на версайския ред в Централна Европа. В писмен вид са поделени влиянията, т.е. териториите на Финландия, Литва, Латвия, Естония, Полша и Румъния. По този начин Хитлер не само печели съюзник, но същевременно си подсигурява свобода на действие в планираната война с Полша. Той почти веднага се възползва от това и на 1 септември 1939 г. напада Полша. Поляците обаче оказват съпротива. Докато чакат помощ от съюзническите армии на Франция и Великобритания, използват източните части на страната като опорна точка на тяхната отбрана. На 17 септември 1939 г., без да обяви война, Червената армия напада в гръб сражаващите се полски войски. От този момент съпротивата на Полша вече няма никакъв шанс за успех, въпреки че продължава до първите дни на октомври. Още на 22 септември в разположения в Централна Полша град Брест се провежда съвместен военен парад на Хитлеровия Вермахт и сталинската Червена армия. Съюзът между братята по оръжие се превръща в реалност.



Новите граници



Шест дни по-късно в Москва отново пристига Йоахим Рибентроп. Именно тогава Сталин и Рибентроп поставят подписите си върху картата на поделена Полша. Може да се предположи, че не случайно подписът на Сталин е по-голям - в крайна сметка на СССР се пада по-голяма част от полските земи. Както през август, и към този официален договор за сътрудничество има таен протокол: "Двете страни няма да допуснат на своите територии полска агитация, засягаща териториите на другата страна. Те ще потушават на своите територии всякакви наченки на подобна агитация и ще се информират взаимно относно съответните мерки, предприемани с тази цел." В действителност тоталитарните режими приемат за врагове цялата полска интелигенция и бързо започват физическото й ликвидиране. В рамките на няколко месеца са убити десетки хиляди хора: учители, адвокати, учени, офицери, държавни служители. Символ на това мъченичество са местностите Палмири и Катин.

С подялбата на Полша не спират действията на Германия и СССР, насочени към унищожаване на версайския ред в Европа. Още през есента на 1939 г. Сталин принуждава Литва да се съгласи с разполагането на съветски военни бази. Подобно предложение ултиматум е отправено и към Латвия и Естония. Показателно е, че когато парламентът на последната трябва да даде съгласие за съветските гарнизони в рамките на своите граници, над Талин вече кръжат съветски самолети.

Няколко месеца по-късно, през юни 1940 г., Москва настоява Литва, Латвия и Естония да направят основни промени в състава на техните правителства. Съставянето им се наблюдава от служители, специално изпратени за целта от Москва. Комунистите превземат силовите министерства, а в ролята на съветници се появяват функционери на НКВД, т.е. на специалните служби на една формално все още чужда държава. В Естония се настанява 90-хилядна съветска войска - приблизително пет пъти повече, отколкото наброява цялата армия на тази страна. Формираната от СССР власт почти веднага, още през юли 1940 г., подава молба страната да бъде приета в състава на СССР. На 3 август Литва, на 5 август Латвия, а на 6 август Естония са включени от Върховния съвет на СССР в "щастливото семейство на народите на Съветския съюз". Цената са десетки хиляди човешки животи: убити, загинали по време на заточение в Сибир, измъчвани до смърт в затворите.

През есента на 1939 г. СССР предявява към Финландия подобни искания, както към балтийските страни. Тази държава също е създадена след разпадането на Руската империя - освобождава се след повече от стогодишно руско господство. Но за разлика от балтийците финландците отказват на СССР. Разбира се, Молотов вижда в това не волята на народа, а заговор от страна на враждебно настроените към Москва страни: "Със сигурност може да се каже, че ако по отношение на Финландия нямаше външно влияние, ако по отношение на Финландия имаше по-малко подстрекателства от някои трети страни за враждебна политика спрямо Съветския съюз, то Съветският съюз и Финландия още през есента на тази година щяха да стигнат до мирно споразумение помежду си (...)". Започва Зимната война, която разкрива слабостта на Червената армия. Въпреки това преимуществото й е значително и през март 1940 г. финландците са принудени да сключат мирен договор. Скоро след това останалата в състава на Руската съветска република Карелска автономна съветска социалистическа република е обогатена с новопридобитите земи и е преименувана на Карело-финска съветска социалистическа република, която става поредната съставна част на СССР. Съветският съюз "освобождава" (макар и за щастие в минимална степен) поредния народ...

През юни 1940 г. Румъния също е принудена да приеме съветските искания. Територията, към която СССР проявява интерес, е най-вече Бесарабия, чиято по-голяма част, подобно на Финландия, в продължение на един век (до 1918 г.) е част от Русия. За разлика от предишните си анексирания този път Русия не се опитва да прикрие истинските си намерения. След 24-часов ултиматум Румъния се съгласява по-голямата част от Бесарабия да бъде слята с част от Молдавската автономна съветска социалистическа република, създавайки Молдавска съветска социалистическа република, но този път влизаща самостоятелно в състава на СССР. Останалата й част, заедно със Северна Буковина, е включена към Съветска Украйна.

Защо обаче Западна Европа не реагира? Отговорът е прост. Там свой ред, подобен на съветския, въвежда Хитлер. През април на 1940 г. той напада Норвегия, през май - Франция, Белгия, Холандия и Люксембург, а през юли започва битката за Британия. Двамата съюзници, Хитлер и Сталин, осъществяват идеологическите проекти на болните си тоталитарни стремежи.



Картата не лъже



През юни 1941 г. досегашните съюзници застават от двете страни на фронтовата линия. Сталинският Съветски съюз се превръща в желан партньор за антигерманската коалиция. През следващите години Червената армия спира настъплението на Вермахта и през април 1945 г. стига до Берлин. Сталин, този път заедно с Чърчил и Рузвелт, се заемат с чертаенето на нови карти. Ако погледнем към очертанията на тогавашните граници, лесно ще забележим, че през 1945 г. границата на СССР с Финландия, Полша, Чехословакия и Румъния не се различава много от онази, начертана от Сталин и Рибентроп през август и септември 1939 г. Граница, нарисувана на карта, на която липсват Литва, Латвия, Естония и други държави, чиито народи мечтаят за свобода.

Сталин довежда докрай делото, започнато заедно с Хитлер. Дело, което коства живота на милиони хора. Дело, което е проява на тоталитарна лудост, а не на политически гений, както се опитва да го представи Иван Петрински.





* Д-р Анджей Завистовски е директор на Бюрото за обществено образование към Института за национална памет и преподавател в Катедрата по икономическа и социална история на Висшето училище по икономика във Варшава.





 Подписът на Сталин е направен със замах и заема голяма част от картата. Рибентроп се изявява по-надолу: до фамилията си, изписана с големи червени букви, поставя датата 28 септември 1939 г. Споразумението е сключено, а новата гранична линия между Третия райх и СССР е нарисувана на ръка. След това Вячеслав Молотов и Йоахим Рибентроп подписват Договора за дружба и граници. Така окончателно е затвърдено постигнатото месец по-рано споразумение. Oт портрет на стената ги наблюдава Ленин.
121
6293
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
121
 Видими 
13 Септември 2015 19:03
Реконтраантипропаганда
13 Септември 2015 19:14
Ако погледнем към очертанията на тогавашните граници, лесно ще забележим, че през 1945 г. границата на СССР с Финландия, Полша, Чехословакия и Румъния не се различава много от онази, начертана от Сталин и Рибентроп през август и септември 1939 г


Ай стига, бе! Пък аз си мислех, че Полша си увеличава територията след 2 СВ. За сметка на Германия, например. Ма, кво ли не може да научи чиляк тези дни. Какво е правила Русия - правила го е в свой интерес. Както Полша си гепи чешки земи. Такива анализи не бива да се правят емоционално, а прагматично, защото и тогава СССР е бил велика сила, която си гони интереса.
13 Септември 2015 19:42
Интересно защо д-р Завистовски не споменава нищо за 01.10.1938 г. и Тешинска област?! Като как са си я "върнали" поляците? Интересно ще е, ако СЕГА потърси мнението на чешки историк по въпроса.
13 Септември 2015 19:50
Ако погледнем към очертанията на тогавашните граници, лесно ще забележим, че през 1945 г. границата на СССР с Финландия, Полша, Чехословакия и Румъния не се различава много от онази, начертана от Сталин и Рибентроп през август и септември 1939 г
Ай стига, бе! Пък аз си мислех, че Полша си увеличава територията след 2 СВ. За сметка на Германия, например.
Колега otvrat, колегата Завистовски пише за границата на СССР с Полша, а не за границата на Полша с Германия.
13 Септември 2015 19:56
Някакви възражения по фактите?
13 Септември 2015 20:01
Германия и болшевишка Русия са партньори след Версай до 1941 г.

Русия е единствената страна, която воюва в Испания срещу Германия.
А ето какво казва Хитлер 12 дни преди пакта, на 11 август 1939 г., в разговор с генералния комисар на Лигата на нациите в Германия Карл Буркхард:
"Всичко, което правя, е насочено срещу Русия. Ако Западът е твърде глупав и сляп, за да разбере това, ще бъда принуден да се споразумея с руснаците, да разбия Запада и след разгрома му да нападна Съветския Съюз с концентрирани сили. Нужна ми е Украйна, за да не ни уморят от глад както в последната война".
13 Септември 2015 20:21
Полша, чиято независимост е възстановена след Първата световна война благодарение на Франция и Великобритания, след завръщането на сцената на Германия през 30-те години на ХХ век, се обръща към съюз с Третия райх. Пакт за ненападение между Германия и Полша, подобен на пакта “Молотов – Рибентроп” е подписан още през 1934 година.
А през 1938 година Полша заедно с Германия взема участие при фактическото разделяне на Чехословакия, последвало след “мюнхенския сговор”. На поляците е дадена областта Тешинска Силезия.

Полските политици, ориентирани към близки отношения с Берлин, разчитат в качеството на съюзници да се включат на страната на Германия в бъдещата война срещу СССР. Надеждата им е да получат своят дял от военните завоевания – териториите на Белорусия и Украйна.
Ръководството на Третия райх в програмните си документи не крият, че бъдещите им планове са свързани с окупация на съветски територии и нямат нищо против да имат Полша за сателит.
Обаче има проблем. Германия има сериозни териториални претенции към самата Полша. Става дума за т.нар. “данцигски” или “полския коридор”, разделил територията на Германия след края на Първата световна война. Основната територия на Третия райх губи сухопътна връзка с Източна Прусия. На територията на “данцингския коридор” е сформирано полското Поморско воеводство, а самият град Днциг получава статут на независим град под контрола на Лигата на нациите.
Строго погледнато претенциите на Германия върху Данциг (днешният Гданск в Полша) имат историческите си основания. Но когато немските дипломати ги излагат пред полската страна, Варшава ги отхвърля с възмущение.
В началото исканията на Хитлер са ограничени само до прекарването на шосейна връзка, но Полша решително отказва да прави каквито и да е отстъпки.
Берлин разбира, че няма да може да се договори с Варшава. И просто прехвърля доскорошният си съюзник на челно място в списъка с бъдещите цели за нападение.
В началото на 1939 година Полша се сеща за старите си приятели и бърза да получи гаранции от Франция и Великобритания срещу немската заплаха.
Във Варшава обаче недооценяват сериозността на проблемите си. Някои дори си мислят, че в случай на война полските кавалеристи лесно ще отблъснат армиите на Вермахта. По-трезвомислещите предполагат, че полската армия може да издържи на атаката, докато на запад й се притекат Франция и Великобритания.
Обаче нито в Париж, нито в Лондон имат намерение да се впускат във война заради Полща. Към лятото на 1939 година за тези настроения много добре знаят и в Берлин, и в Москва, която все още се опитва отчаяно да сключи антихитлеровски съюз с Франция и Великобритания.
Интересното е, че една от причините, които вкарват преговорите на Москва с Париж и Лондон в задънена улица, е именно позицията на Полша – просто сред полския политически елит антисъветските настроения вземат връх над простия инстинкт за самосъхранение.
В крайна сметка ръководството на Съветите, виждайки че е изправено пред заплахата от война с Германия в съвсем скоро време – при това война, в която СССР ще се окаже сам и не добре подготвен – решава, че ще действа на принципа “всеки за себе си”. Така се стига до 23 август 1939 година, когато е подписан съветско-германски пакт за ненападение, който осигурява на руснаците няколко години отсрочка.
Сталин не вижда никакви основания да съчувства на Полша. От разузнаването Йосиф Висарионович е наясно с намеренията на Варшава, в случай на нападение на Германия срещу СССР, да “напълни гуша” за сметка на Съветите.
Освен това самият Съветски съюз има признати от международната общественост териториални претенции спрямо Полша.
През 20-те години на ХХ век границата между двете държави е определена по т.нар. “линия на Кързън”, но на практика Западна Белорусия и Западна Украйна, чиято принадлежност към Съветска Русия е безусловно признато, остават окупирани от полски войски.
Стратегическият план за война с Полша (Планът “Вайс”, предполага разгромът на полската армия да се осъществи за две седмици. Подготовката за осъществяването му приключва през юни 1939 година.
Блицкригът е абсолютно успешен за Германия. Франция и Великобритания, въпреки обявяването на война на Германия на 3 септември, така и не пристъпват към решителни действия в помощ на Полша. Останала сама, полската армия отбива атаките около две седмици, след което организираните й действия са тотално разрушени.
Когато на 17 септември 1939 година частите на Червената армия навлизат в Западна Белорусия и Западна Украйна, вземайки контрола над териториите, източно от “линията Кързън”, правителството на Полша е напуснало страната. Държавата Полша де факто прекратява съществуването си.
13 Септември 2015 20:23
А в САЩ по това време са биели негрите, нали, тавагишчи?
13 Септември 2015 20:30
колегата Завистовски пише за границата на СССР с Полша, а не за границата на Полша с Германия.


Да, де! Ще рече човек, че други граници няма. Както и най-голямото до сега етническо прочистване на чужда територия с изгонването на няколко милиона германци от родните им домове. Ма, се Русия и Сталин им на устите. Специално от поляци не ща да слушам лекции по историческа справедливост.
13 Септември 2015 20:47
А в САЩ по това време са биели негрите, нали, тавагишчи?


А не ли вярно? Я кажи кога в САЩ премахват расовата сегрегация?

P. S. Писането на глупости спонтанно ли ти идва или просто това са ти възможностите?
13 Септември 2015 20:59
Американският историк Уилям Ширър - и свидетел на събитията! през 1939 г. е кореспондент в Германия - характеризира полската предвоенна политика като "самоубийствена". Ширър подчертава, че Полша след 1934 г. неотклонно поддържа Германия в усилията й за разрушаване на Версайската система.

А ето какво пише за пакта Молотов-Рибентроп Ширър в бестселъра си "Възход и падение на Третия Райх":

"Франция, заедно с Германия и Англия единодушно изхвърлиха Русия от преговорите в Мюнхен. Само след броени месеци на западните демокрации им се наложи да се разплащат за това.
В Лондон и Париж горчиво се съкрушаваха по повод двойната игра на Сталин. Дълги години съветският деспот крещеше срещу "фашистките зверове" и зовеше всички миролюбиви държави да се обединят за спирането на нацистката агресия. /Б.м. - И Уйлям Ширър твърди точно обратното на онова, което Анджей Завистовски е извел в заглавието. Що тъй, пане?/
Сега им ставаше съучастник. Възражението бе: Съветският Съюз направи това, което направиха Англия и Франция преди година в Мюнхен - купиха си малко време за въоръжаване срещу Германия, за сметка на една малка държава.
Наистина, щом Чембърлейн е постъпил честно и благородно, когато през 1938 г. умиротворява Хитлер, като му дава Чехословакия, то защо поведението на Сталин следва да се счита за нечестно и неблагородно, когато една година по-късно умиротворява Хитлер с Полша, която освен това и за разлика от Чехословакия, сама се отказва от съветска помощ?"
13 Септември 2015 21:02
Чудя се от какво е предизвикано публикуването на такава статия в дадения момент. Нима на Полша не й харесва обединяването на Европа?
Deutsche Welle
DWN: Германия поддерживает Россию в борьбе с «ИГИЛ» против воли США
13.09.2015 - 19:55


Немецкие политики поддержали участие России в разрешении сирийского конфликта, пишет Deutsche Wirtschats Nachrichten.
...
Комментарии читателей с сайта Deutsche Wirtschafts Nachrichten:

Pedro: Наконец-то восторжествовал здравый рассудок! Чтобы спасти мир от самых крупных кризисов в истории человечества, все должны действовать сообща!

OZ: Как говорил Бисмарк, сильной объединенной Европе нужна сильная Россия!

Steffen Hensel: Наконец-то хоть одна хорошая новость, но у мне все равно как то тревожно на душе.

Horst: Я скорее поверю в Деда Мороза, чем в то, что немецкие политики отказываются выполнять приказы США. По мне так, эта новость похожа на утку.

Detlev G. Pinkus: Это очень хорошая новость и, я надеюсь, шанс, что Германия и Россия снова станут хорошими партнерами. Это пойдет на пользу экономикам Европы и России и, возможно, поспособствует возникновению нового альянса. К тому же это может оказать положительное влияние на украинский кризис. Несомненно, это большой шанс, а также возможность сбить спесь с агрессивных США.

http://rusvesna.su/recent_opinions/1442163335
13 Септември 2015 21:21
Бих приел тезите на полячето като следствие на великополската пропаганда, но... Полша в момента е заграбила голяма част от Източна Прусия, както и района на Бреслау. Да каже нещо авторчето за тези немски земи? Колегите преди мен обърнаха внимание и на активното участие на поляците в раздробяването на Чехословакия една година преди пакта Рибентроп-Молотов. Такава нескопосана пропаганда като горното произведение предизвиква същата реакция като новопостроените многобройни "македонските" паметници в Скопие - снизходителна насмешка. Историята на една държава не се състои от заклинания, пане!
13 Септември 2015 21:21
Поляк - професия ! Вместо да му вдигнат паметник че са от Одер/Ниса на изток вместо от Висла нататък... Че май и Висла имаше немско име
13 Септември 2015 21:35
Последно и най-важно: Полша не е единствената и дори не е главната цел на пакта Молотов-Рибентроп.
Повтарям: главната цел на пакта не е Полша!

Хитлер го казва в прав текст: "Положено начало уничтожению гегемонии Англии."
"Благодаря этим соглашениям гарантируется благожелательное отношение России на случай любого конфликта и то, что уже более не существует возможности участия в подобном конфликте Румынии!"
"Документы и материалы о советско-германских отношениях"

А коя е главната цел на Сталин?
Ами очевидно е - спасяването на СССР от война на два фронта.
Опасността за Германия от война на два фронта е описана в милиони опуси. Но защо се премълчава, че преди, по време и след пакта Молотов-Рибентроп Япония води пълномащабна война срещу Съветския Съюз в Далечния Изток? Че има Антикоминтерновски пакт и опасността за СССР от война на два фронта е сто пъти по-голяма и по-реална от аналогичната заплаха за Германия?

Пактът Молотов-Рибентроп е истински шок за Япония и причина за радикална промяна на глобалната й политика. Там заявяват в прав текст, че Германия е предала Япония и е погребала всички надежди, че с помощта на Германия японо-съветският конфликт ще се превърне в победоносна война срещу СССР.
Още на 4 септември Япония заявява, че няма да се намесва в европейския конфликт, тоест срещу СССР. Прогерманският и антисъветски японски премиер Хиранума подава оставка и начело на властта застава правителството на Абе, за което единственото направление на войната е южното.
На 15 септември 1939 г. Япония подписва примирие със СССР и едва два дни след него Сталин влиза в Полша.

С две думи: пактът Молотов-Рибентроп унищожава два други договора - Версайския и Антикоминтерновския
13 Септември 2015 22:05
За Мюнхен 1938 г. не е прието вече да се говори. Има само пакт Молотов - Рибентроп 1939 г.
На поляците трябваше да не им дават Бреслау, Щетин, Данциг и т. н., а да си им оставят Лвов.
13 Септември 2015 22:09
П.С. Показателен детайл: през 1945 г. Сталин обявява един ден за нов празник - неприсъствен ден, със специален медал за него и т.н. Празнува се Победата във Втората световна война. Но! Този ден не е 9-и май, а 3-ти септември! Денят на разгрома на Япония.
П.П.С. През 2015 г., Китай, за който досега 3-ти септември не бе държавен празник, го обяви за такъв. При това за съвместен с Русия
Вижте в нета, има много материали за парада, за празненствата, за участниците ... От славянските държави-победителки, в Пекин бяха президентите на Русия, Беларус и Чехия.
13 Септември 2015 22:43
Много се радвам, че "Сега" публикува думите на д-р Анджей Завистовски. Така дискусията продължава, а такива като мен получават шанса да научат интересни неща за една много важна епоха от историята на човечеството
13 Септември 2015 22:47
Оти се абиш? Птрински не е дори на нивото на проф. Божо. Тоя е на нивото на Албена Вулева.

П.П. Кажете и каква е сестра му на полячето, не го жалете.
13 Септември 2015 22:57
AlliedSeawind32 13 Септември 2015 19:50
Ако погледнем към очертанията на тогавашните граници, лесно ще забележим, че през 1945 г. границата на СССР с Финландия, Полша, Чехословакия и Румъния не се различава много от онази, начертана от Сталин и Рибентроп през август и септември 1939 г
Ай стига, бе! Пък аз си мислех, че Полша си увеличава територията след 2 СВ. За сметка на Германия, например.
Колега otvrat, колегата Завистовски пише за границата на СССР с Полша, а не за границата на Полша с Германия.


А защо според теб не пише за границата с Германия?
Къде е ключа от бараката? Неудобно е да се благодари на лошите?
13 Септември 2015 22:59
Едностранчив поглед, не по-"добър" от критикувания материал на Петрински.

- Кап. Бъди ми спести писането.

Мога да допълня, че благодарение на Версайската измама, Полша придоби германските земи и излаз към морето. Гданск бе 93% с немско население. От влизането в немските земи след 1920г., до септември 39год., полски националистически банди участват в терора за прогонване на немците от земите им там. Избити са около 400- / 450 000 от мирното население.

Преговорите за прекарване на Аутобанна и ЖП-връзки между по-голямата част и Източна Прусия остават неуспешни. Полша шикалкави и протака преговорите (не без подстрекателството на Франция и Англия) и въпреки изгодните условия, Германия се нагърбва да прекара още връзки между Варшава и Балтийско море за своя сметка, те се провалят през. м. август. Нещо повече, през м .март 1939г. се обявява частична мобилизация, а пресата е гръмогласна как маршал Пилсудски щял да влезе на бял кон в Берлин. След войната Полша получи отново щедра ивица немска земя, като между отнетите области е и Шлезиен (сега Силезия)...

За 1 септември има и други мнения, че провокацията я правят едни други Сили. Но победителите и финансистите им, в същност и на двете страни, са установили точни рамки как да се учат "фактите" и за двете Световни войни. Сега при разпалването на Третата, подстрекателите са същите, причините си остават същите, както и целите - Избиване на населението на Европа, с обогатен вариант: - претопяването му чрез вкарване на несмилаеми маси чуждоверци, с непроменима собствена култура и нрави. Всичко това се развива сега пред очите ни, въпреки, че баламосването е както винаги свръх нагло, но сега слепци вече почти няма.

Странно е защо, когато стане дума за миналите събития, изгравираното от Същите (сега отново причинители на хаос в Европа) в мозъците ни като "факти" и "истини", се взима все още масово за чиста монета?!
13 Септември 2015 23:53
"Преместването" на Полша на запад - за сметка на Германия и в полза на СССР - доста прилича на "преместването" на Румъния на юг, в Добруджа - за сметка на България и в полза на Русия.
Поляците не са се натискали да ходят на Одер, нито румънците в Добруджа.
Очевидно на някои небългари тук това сходство доста им допада
14 Септември 2015 00:36
пан Завистовски ни демонстрира обичайната за поляците тотална амнезия за поведението на Полша от 1934 до началото на 1939,
когато стратегическото и партньорство с хитлеристка Германия е било основен стълб на външната и политика
- закономерно, след мераците на Пилсудски, обявени още 1919 г., че Полша трябва да заеме пространството "от Финландия до Кавказ"

http://ukrop.dn.ua/cgi-bin/ukrop/start.cgi?info2=0287&page=4
14 Септември 2015 00:49
Доста вял и слаб материал представен ни от господин, чиято титла и длъжност изискват по-задълбочени, безпристрастни и разширени познания по дискутирания въпрос. Чудно ми толкова ли не може да се намери поляк, който откровено, ясно и без присъщото на поляците и неподкрепенно с нищо самочувствие и антируска риторика да даде едно балансирано и исторически вярно представяне на фактите. Но изглежда дълго ще се чака, особено след събитията в Украйна.
14 Септември 2015 01:02
БатВаню 13 Септември 2015 23:53
"Преместването" на Полша на запад - за сметка на Германия и в полза на СССР - доста прилича на "преместването" на Румъния на юг, в Добруджа - за сметка на България. Поляците не са се натискали да ходят на Одер, нито румънците в Добруджа.
Очевидно на някои небългари тук това сходство доста им допада

След като не са се натискали да се връщат обратно. Погледни територията им до 1938 г. и след 1945 г. Ще стане интересно.
14 Септември 2015 02:03
toii
14 Сеп 2015 00:49

Доста вял и слаб материал представен ни от господин, чиято титла и длъжност изискват по-задълбочени, безпристрастни и разширени познания по дискутирания въпрос.


Не са му необходими, господинът се труди на идеологическия фронт. Известен е с организирането на акция за окончателното демонтиране на паметник във Варшава в чест на Съветската Армия. По това време (януари 2014) болшинството граждани са били за възстановяване на паметника,
преместен временно заради строеж на метро.

Памятник воинскому братству двух стран был открыт 18 ноября 1945 года в разрушенной после боёв Варшаве. Надпись на нём гласит: «Слава героям Советской армии. Братьям по оружию, отдавшим свои жизни за свободу и независимость польского народа. Жители Варшавы воздвигли этот монумент».

Любопитно, коя ли НПО кантора у нас го е мобилизирала да откликне на статията на Петрински. Явно, Сега е четен вестник по посолствата...
14 Септември 2015 03:43
През ноември 1918 г. заглъхват битките по фронтовете на Първата световна война. През следващите месеци продължава работата по гарантирането на мира и въвеждането на следвоенен ред в Европа.

То и Полша се включва във въвеждането на реда в следвоенна Европа, но самата не се съобразява с Версайските договори.

Очаквано е представител на държава пръкнала се след ПСВ да пищи като настъпен, когато някой прави изказвания, развенчаващи светлия идеал, който се учи във въпросната държава, но чак такава наглост е прекалена.

Господинът явно не е чел коментарите във форума под статиите на Петрински последните седмици. Иначе не би се решил да представи редкия си бълвоч.
14 Септември 2015 06:00
Както знаем от Истинската История - Сталин е Велик защото скромно е имал само триесетина костюма. Но Чингиз Хан не е имал нито един. Ерго - Чингизханизъмът е трийсет пъти по-велик от сталинизъмо.
14 Септември 2015 06:02
Сталин - патриот, говорят патриоты.
Сталин – русский националист, говорят русские националисты.
Сталин – коммунист, говорят коммунисты.
Сталин – мразь и негодяй, говорят мрази и негодяи.

Което си е вярно - вярно си е.
14 Септември 2015 06:51
Както знаем от Истинската История - Сталин е Велик защото скромно е имал само триесетина костюма. Но Чингиз Хан не е имал нито един. Ерго - Чингизханизъмът е трийсет пъти по-велик от сталинизъмо.

Воци, можеш ли да ни разтълкуваш горната енигма?
14 Септември 2015 07:29
Чети Петрински.
Там ВСИЧКО е казано.
14 Септември 2015 08:06
Не зная какво "разказва" картата на този пан, ама не може да не се види това:

В Одессе несколько сотен националистов устроили акцию в поддержку предполагаемых убийц Олеся Бузины

В шествии, а затем в митинге у памятника Тарасу Шевченко приняли участие представители запрещённой в России группировки "Правый сектор" и партии "Свобода", а также радикально настроенные футбольные фанаты. По их мнению, задержание двух подозреваемых киллеров - Олега Полищука и Андрея Медведько - было политически мотивировано.

Олеся Бузину расстреляли у подъезда собственного дома в апреле этого года. Журналист активно осуждал антиправительственные выступления на Майдане, критиковал действия украинских силовиков в Донбассе и националистическую пропаганду новых киевских властей, за что ему неоднократно угрожали физической расправой.

Смотрите оригинал материала на http://www.1tv.ru/news/world/292139
Интересно е да се чуе мнението на Завистовски за горните събития.
14 Септември 2015 08:59
Каква е поуката, обаче ...

Разказът на картата ... Разказът на картата е за това, че геостратегическият баланс на влиянието в Европа се подлага на ревизия периодически, практически от едни и същи позиции и модел на мисленето. Различават се само средствата, с които това влияние се "преподписва" или пък дори ... не. Ако в средата на ХХ век порциите влияние се косумираха с железните зъби на танковите клинове - Полша познава с плътта си тази германско-съветска захапка - СЕГА, в началото на ХХІ, танковете имат нерадостната съдба, простете натурализма ми, да "препикават", опреснявайки маркировката на отпреди определената и очертана територия. Няколкото Ейбръмса тук или там имат трогателно с военната си безполезност присъствие, но пък какви знаци, а!

Днес инвазията "се случва" със скоростта на светлината. С тази скорост се осъществяват транзакциите в света на бизнеса - клише. А геополитическото предъвкване и поглъщане на национално суверенните залци става не с танковата стомана (бедни, бедни Шуман и Моне!), а със стоманата на ... банковите трезори. Доколкото банковият трезор е неудобен за маркировка, да речем, на площад, то танкът, макар и анахронизъм, си остава предпочитания пътен знак. Това, че национално суверенната плът продължава да кърви, предъвквана и поглъщана, и в началото на ХХІ век предизвиква не повече неудобство от това да са ти сервирали стека алангле, без да си го поискал. Честно казано, някои и го предпочитат кървав, дори ... кървящ.

Макар че традициите в европейския ресторант формално не го допускат по етикет, други някои намират за много ... секси това да си боднат залче от чуждата чиния. Никога не съм го харесвал този навик. Твърдя, че между хранещия се и храната му се осъществява връзка. Да ти вземат залъка е болезнено, до степен да нарани ... мозъка ти. А никой не обича да му бъркат в мозъка, докато се храни. Каквото и да ви разправя д-р Ханибал Лектър. Но ... това е друга тема.

А авторът ни изложи тезата си с прецизността и монотонността на молитва. Нищо чудно - то си е символ верую на полския ... (патриотизъм, национализъм, национал-шовинизъм, национален характер, държавна идеология) ... което си изберете там. Поляк. Поляците са си такива - добри са в кавалерийските атаки с пики и саби и слаби в дипломацията. Национален характер - потискаща интелекта храброст, която има за източник исторически комплекс, уви. Че кой си няма, ще речете. И сте прави.

Историческата съдба да си поставен между Германия и Русия си има своите ... неудобства. Вероятно и ... възможности. Само дето на поляците им предстои да ги открият. Шегичка. Прочее, полезно е да се съзерцава картата в безмълвие. Така човек, кой знае, може и да чуе шепота и. А тя има какво да разкаже и да ни ... (предс)каже.
14 Септември 2015 09:17
Е така мама Лъвица пуска по някое нефелно животинче на малките да си поиграят с него за тренировка преди да го хапнат. Някой по-скоро се е подиграл с човека. С тия писания пана може да мине в А окръжна полска лига. Или пред феновете на полския национален отбор след като се насмъркат. Тука Не!
14 Септември 2015 09:27
Да чакаш от поляк обективна статия за Русия все едно да чакаш от дявола обективен прочит на Евангелието Този субект май забравя, кой нападна Русия през 1920г. Как Юзеф Пилсудски обмисля реализацията на проекта за създаване на федерация между Полша, Украйна, Беларус и Литва с водеща роля на Варшава в нея. Сталин си взема през 1939г. това, което му е отнето след агресията на Полша. След ВСВ Сталин е признал на Чърчил, че никога не би се съгласил на договор с Хителр, ако западнирте държави не бяха подписали договорът в Мюнхен. Въобще поляците са с яко промити мозъци, обладани от великополски национализъм. не случайно издигнаха статуя на агресора Пилсудски.
14 Септември 2015 09:27
И в Полша бият негрите.. Пък в Балтийските републики въобще не е препоръчително да си негър. Затова много правилно другарят Сталин им изпрати "вежливи" зелени човечета!
14 Септември 2015 09:38
Д-р Анджей Завистовски е директор на Бюрото за обществено образование към Института за национална памет и преподавател в Катедрата по икономическа и социална история на Висшето училище по икономика във Варшава.
на тоз доктор да му се зачисли една медицинска сестра.
14 Септември 2015 09:44
Искам да предложа към обсъжданата тема думите на Ото фон Бисмарк: "Erfolgsregel: Ich jage nie zwei Hasen auf einmal." ("За да успея, не гоня два заека едновременно.". Демек и Полша, и СССР, и Англия, и Франция, и Германия, и България и мн.др. са забравили тази азбучна истина, поне относно мераците им за ревизия на Версайската следвоенна система (която е плачела за ревизия - откъдето и да се погледне). За България - искала е да седне на (повече от) два стола в периода 1939-44 год. (това само като вметка по темата). Така от камбанарията на всеки списовател (Полша, СССР, Германия и мн. др.) се открива "безгрешен" поглед върху процеси от онова бурно време. Или още по-кратко обобщено: "От стар турчин ходжа не става!" - национални предразсъдъци не се преодоляват току-тъй. Това важи за всички нации и за тълкуването на исторически факти от недалечното ни минало. Статията - поглед от Полша. Нищо повече.

Firmin 14 Септември 2015 08:59
14 Септември 2015 09:46
Защо ти Андрей мълчиш за Мюнхенския сговор? Защо не говориш за подлоги поведение на Англия и Франция по време на преговорите в Москва от 12 - 21 август? Гуде риан стига в Брест на 17 септември и спира на линията Кързон където спира и съветската армия. Ияма неопровержими доказателства за Катин иначе СССР / Русия отдавна щеше да бъде осъден
14 Септември 2015 09:56
Това писание проявява същата обективност като съчинението на Петрински като в същото време не се опитва да покаже каквато и да е задълбоченост и обяснение на процесите, каквото май Петрински все пак се опита да направи. Разбира се, за да подкрепи своите субективни възгледи.
Интересно ми е защо господинът след като започва с това как Германия и СССР са едва ли не съюзници след Версай не продължава и нататък.
Можеше да подкрепи тезата си с взеизвестното военно сътрудничество ме райха след идването на хитлер и СССР. Германия няма право да има силна армия, за това я изгражда скрито. Бъдещите танкови клинове, първите асове на луфтвафе и не само се тренират в тайни центрове в СССР, през които са минали хиляди. Ей това си е директната помощ за реваншизма на Германия.
А иначе както е видно всяка държава си гледа интереса и в зависимост от гледната точка нещо е добро или лошо. Например в Турция сигурно смятат Кърджалийско за турска територия, която си е била заселена с турци и мюсюлмани, а българите са провеждали колонизаторска политика там, след 1912, и имат известно основание.
14 Септември 2015 09:58
Нещастието на Полша е географското й положение. За враждата или дружбата между съседите й винаги тя плаща. Желанието на Пилсудски да прави федерация Полша-Украйна-Белорусия не е по осъдително от желанието на Русия да прибере Прибалтика, ама е неизгодно за могъщите й съседи. Пък като се включи "традиционната" българо-съветскаруска дружба....Няма нужда да се връщаме до времето на Борис Годунов.
Панът греши когато пред нас, българите, представя Полша като защитник на Версайската система. Нали тази система докара границата до предградията на Варна.
14 Септември 2015 10:01
Не мога да разбера, защо се занимавате с "обективен" полски историк.
Поляците са толкова исторически комплексирани от великите си съседи Германия и Русия, че от тях можеш да чуеш само и единствено Рева на Великата жертва.
Четейки автора, оставам с впечатление, че разрушаването на Версайската система е нещо лошо. Сигурно защото тоталитарният диктатор Пилсудски е успял да създаде "Велика Полша", макар и не "от можа до можа".
Е, на другарите поляци най-накрая трябва да им стане ясно, че Версай е несправедлива и подлежи на демонтаж.

П. п. А генерал Гурко е герой и освободител.
14 Септември 2015 10:09
Анг. Можеш ли да посочиш доказателства за хилядите обучени германски офицери в СССР ?
14 Септември 2015 10:16
Сър. Това не е нещо, което да се крие и да е тайна. Не мисля, че някой го отрича в Русия. Чел съм го в книги, които са писани от русофилски настроени автори.Имаше и списък на съответните центрове за обучение, кой за какво е Излиза и в нета при правилно търсене. Не съм го написал с идеята за заяждане, мислих, че това се знае от аудиторията.

п.п Казусе. Това последното, в контекста, в което е написано е като Сюлейман Великолепни е велик владетел.
14 Септември 2015 10:19
Желанието на Пилсудски да прави федерация Полша-Украйна-Белорусия не е по осъдително от желанието на Русия да прибере Прибалтика, ама е неизгодно за могъщите й съседи.
Да бе чрез агресия. Прибалтийски републики не е имало докато Прибалтика не е откъсната от германските войски през I-та световна война.
14 Септември 2015 10:22
Е, добре, де, къде е Котка да изглади несъответствията??
14 Септември 2015 10:25
Анг како знаеш във форума на в к СЕГА всяко твърдение подлежи на доказване. Ако си нА линия след обяд ще приведа доказателства противоположни на твоите твърдения защото сега не съм на компютъра си
14 Септември 2015 10:34
Поляците не са се натискали да ходят на Одер, нито румънците в Добруджа.
Очевидно на някои небългари тук това сходство доста им допада
Айде бе ти ще кажеш. Нали голямата дандания е била за Гданс (Данциг), Гдиня и Вроцлав (Бреслау). А пък това за Южна Добруджа да не са виновни руснаците. Вземи прочети малко за румънците и Добруджа, па тогва пиши.
14 Септември 2015 10:40
Те и сега поляците ламтят за част от Укрйана и част от Литва от поляци съм слушал, че Лвов бил техен, Вилнюс бил техен. Полша е американската подлога в ЕС.
14 Септември 2015 10:55
Тази държава също е създадена след разпадането на Руската империя - освобождава се след повече от стогодишно руско господство


Финландия не е съществувала като държава преди 1917 година. Преди стогодишното руско има няколкостонингодишно шведско господство на тези земи. Освен това в рамките на руската империя финландците са били до голяма степен с автономно управление, учели са и са издавали литература на собствения си език.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД