:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,468
Активни 342
Страници 22,878
За един ден 1,302,066

Президентът на Гватемала се оказа престъпен бос

Ото Перес Молина влезе в ареста заради подозрения, че е оглавявал корупционна схема в митниците, отклонила милиони долари от държавната хазна
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ото Перес Молина (вдясно) заедно с адвоката си Цезар Калдерон.
Ото Перес Молина (64 г.), който се оттегли от президентския пост в Гватемала преди дни, вече търка наровете в затвора "Матаморос" в столицата Гватемала сити. Арестът на държавния глава е резултат от съвместната работа на Министерството на правосъдието и международната комисия, създадена под егидата на ООН за разследване на престъпленията в латиноамериканската страна. Международната комисия, съставена от съдии, прокурори и следователи, заработи през 2007 г., след като стана ясно, че правосъдната система на Гватемала има нужда от външна помощ, за да започне да функционира нормално.

Министерството на правосъдието и комисията заедно се заеха с разследването на грандиозна корупционна схема в гватемалските митници, известна като "Ла Линеа" (Линията), и установиха, че президентът Ото Перес Молина оглавява престъпната схема за ощетяването на държавата, която гражданите са му поверили да управлява. Страната губи милиони долари, докато Митническата агенция на Гватемала прави значителни данъчни облекчения на вносители срещу сериозни подкупи. Рушветите се разделят между десетки правителствени чиновници. В хода на разследването



са анализирани около 90 000 прихванати телефонни разговори,



6000 имейла, 175 000 документа и са проведени 17 полицейски спецакции.

Преди ареста на бившия вече президент властите в Гватемала задържаха за участие в схемата 38 правителствени чиновници, сред които зетя на Перес Молина. В затвора е и бившият вицепрезидент на страната и близък съюзник на Перес Молина - Роксана Балдети, която още през май се оттегли от поста, но бе арестувана в средата на август. Тя е обвинена, че е сред ръководителите на "Ла Линеа". Подобна съдба очаква и Ото Перес Молина, който не се поддаде на многобройните призиви за оставка, последвали оттеглянето от властта и ареста на вицепрезидентката.

Разследващите обявиха, че са открили категорични доказателства, че Балдети и президентът са начело на престъпната схема "Ла Линеа". От записаните телефонни разговори се чува как заловените правителствени чиновници се договорят как да действат и с кого да се свържат. Споменават и за срещи с "боса на босовете" или с №1 и №2 в йерархията на престъпната схема. Според прокурори, занимаващи се със случая, в разговорите между чиновниците става въпрос за президента и за вицепрезидента. Чрез престъпната схема те са успели да откраднат милиони долари от държавната хазна на една от най-бедните държави в Латинска Америка. Наскоро в интервю за испанското издание на Си Ен Ен колумбийският съдия Иван Веласкес Гомес от разследващата комисия обяви, че са събрани "истински доказателства", че Ото Перес Молина е оглавявал "Ла Линеа", и



затова е издадена заповед за ареста му



Засега обаче официално не са му предявени обвинения.

Като държавен глава Ото Перес Молина се ползваше с имунитет срещу съдебно преследване, но парламентът на Гватемала единодушно, със 132-ма депутати "за", нито един против или "въздържал се", реши да му отнеме тази привилегия. Държавният глава направи всичко възможно, за да изкара пред Конституционния съд гласуването за невалидно, но опитът се оказа неуспешен. Преди да се произнесат депутатите, магистратите наложиха на Ото Перес Молина забрана да напуска страната, за да не се укрие от правосъдието. Докато упорито отказваше да напусне президентския пост в последните 5 месеца, Ото Перес Молина беше в изолация. За този период той си позволи да наруши мълчанието си с две обръщения към нацията, в които настоя, че е невинен, и се опита да се оправдае за информация, изтекла от разследването. По повод на записан телефонен разговор, в който съвсем ясно се чува как държавният глава нарежда на високопоставен данъчен служител (който също вече се намира зад решетките) да уволни свой подчинен и да назначи човек, който Перес Молина посочва, държавният глава обясни, че така просто се е опитал да подобри събираемостта на данъците в страната.

Съмнения за извършени престъпления от Ото Перес Молина всъщност циркулират в Гватемала от доста време. В грама, изтекла от Пентагона, той е определен като един от хората, които са отговорни за изчезването и убийството на местен бунтовник. Бившият вече държавен глава категорично отрича причастност към престъплението. В друг американски доклад от 2003 г. се казва, че Перес Молина е свързан с "митнически измами" и е посочен като лидер на нелегална военна група, известна като "Синдикатът". През 2008 г. в страната мистериозно от Конгреса "изчезват" около 10.5 млн. долара, а по-късно се оказва, че около 100 хил. долара са постъпили по банковата сметка на Перес Молина. Той веднага се оправда и заяви, че това е заем.

След като чу решението на съдията да го остави зад решетките, бившият президент на Гватемала предприе атака срещу противниците си и



видя в действията им политическа поръчка



Перес Молина обвини главния прокурор на страната Телма Алдана, че се опитва да го срине. Освен това настоя в затвора да бъде изпратен председателят на разследващата го международна комисия, подкрепяна от ООН.

След като Ото Перес Молина подаде оставка, държавното управление премина в ръцете на вицепрезидента Алехандро Малдонадо, който бе избран, след като се оттегли Балдети. Президентът напусна поста си ден преди провеждането на президентски избори в Гватемала. Перес Молина не се кандидатира за втори мандат, тъй като според конституцията на страната държавният глава има право само на един 4-годишен мандат.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Полицаи отвеждат към затвора бившият президент на Гватемала Перес Молина, за когото са събрани доказателства, че е начело на престъпна банда, ощетила държавната хазна с милиони долари.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Жителите на Гватемала пет месеца протестираха пред президентския дворец в столицата с искане държавния глава да подаде оставка заради участието му в мащабната корупционна схема.
3
2164
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
15 Септември 2015 20:30
Я! И там така!
16 Септември 2015 01:25
Който не признава ръководната ролята на партията ' в затвора.
16 Септември 2015 09:19
...
президентът Ото Перес Молина оглавява престъпната схема за ощетяването на държавата, която гражданите са му поверили да управлява. Страната губи милиони долари, докато Митническата агенция на Гватемала прави значителни данъчни облекчения на вносители срещу сериозни подкупи. Рушветите се разделят между десетки правителствени чиновници.
....
По повод на записан телефонен разговор, в който съвсем ясно се чува как държавният глава нарежда на високопоставен данъчен служител (който също вече се намира зад решетките) да уволни свой подчинен и да назначи човек, който Перес Молина посочва, държавният глава обясни, че така просто се е опитал да подобри събираемостта на данъците в страната.
....
Съмнения за извършени престъпления от Ото Перес Молина всъщност циркулират в Гватемала от доста време. В грама, изтекла от Пентагона, той е определен като един от хората, които са отговорни за ...


Ха, че тоя сценарий го играем и тук с Генерала!

На коя комисия в ООН е била изпратена молба, която да стартира създаването на:

международната комисия, създадена под егидата на ООН за разследване на престъпленията в латиноамериканската страна. Международната комисия, съставена от съдии, прокурори и следователи, заработи през 2007 г., след като стана ясно, че правосъдната система на Гватемала има нужда от външна помощ, за да започне да функционира нормално.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД