:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,455
Активни 729
Страници 3,358
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Съдебната аристокрация не иска реформа

За да се постигне реален контрол и отчетност на прокуратурата, обществената квота в колегията трябва да преобладава над професионалната, казва Калин Калпакчиев от Висшия съдебен съвет
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Калин Калпакчиев
ВИЗИТКА: Калин Калпакчиев е завършил право в СУ "Св. Климент Охридски". Започва работа в съдебната система като младши съдия в окръжния съд в Добрич през 1995 г. До 2005 г. е съдия в Софийския районен съд, а до 2012 г. в апелативния. Избран е за член на Висшия съдебен съвет от квотата на съда през 2012 г.



- Г-н Калпакчиев, тема номер 1 на политическия сезон ще бъде съдебната реформа. А тема номер 1 на Висшия съдебен съвет (ВСС) са заплатите на магистратите. Защо ВСС стои толкова далече от реформата?

- Известно е, че стане ли дума за бюджета на съдебната власт или за заплатите на съдиите, общественото мнение е негативно. Но всъщност ВСС е длъжен да изпълни Закона за съдебната власт (ЗСВ). Според него най-ниското възнаграждение в системата е равно на две месечни средни бюджетни заплати. Това е императивно положение, ВСС няма право на преценка дали има средства за увеличение на заплатите или не. Предпоставките за увеличение бяха налице преди година и нашето решение е закъсняло. Моето мнение винаги е било, че ВСС не само че трябва да участва, но и да води дебатите за реформа. Факт е, че ВСС заема пасивна и отбранителна позиция или се поставя в ролята на жертва за това, че недоброжелатели искат да прекратят мандата му.

- Което не е най-страшното нещо на света, нали?

- Не, разбира се. Моето обяснение е, че в голяма степен този ВСС, пък и предишните, са продукт на системата в нейното сегашно състояние и те инстинктивно, а и съзнателно не искат тя да бъде променяна.

- В този ред на мисли ВСС е тотално безсмислен. Или поне в този му вид.

- Опитът от последните 25 години показва, че има дефект в структурата на съвета и на съдебната власт. Проблемни са общото управление на съдии и прокурори, начинът, по който се избират членовете на ВСС. Трябва да се формира съдебен съвет за съдиите, като мнозинството от неговите членове да бъдат избирани пряко от съдии. Парламентарната квота трябва да съществува, но да не бъде избирана по партиен признак, а да се превърне в коректив на магистратурата.

- Това, очевидно, няма как да се случи.

- Да, трудно може да се случи. В модела, който действа сега, е невъзможно. Tрябва да се търсят начини за преосмислянето му. Но са необходими и усилия за утвърждаване на култура на независимост, защото всяка демократична процедура може да бъде превърната в параван за олигархични интереси, каквото е положението в момента.

- След като казвате, че самата система си избира съвета, а той не иска да прави реформи, означава, че самата система не иска да се променя?

- Не е много честно да се обобщава по този начин. Има съдии, които са ангажирани с проблемите на администриране на съдилищата. Има и такива, които се интересуват само как да си свършат пряката работа. Но има и други съдии, които са гръбнакът на системата в този й вид. Някои ги наричат номенклатура, други съдебна аристокрация, но така или иначе съдии, които се възползват от тази система, включително участвайки в корупционни схеми. Те със сигурност не искат да се променя каквото и да е. Виждате това, което се случи в Софийски градски съд (оставката на предишното ръководство, скандалите с разработката "Червей" и разпределението на делото за фалита на КТБ - б.а.). Ръководството не искаше да подава оставка, нито да се променя каквото и да е, защото системата, която беше изградило и случайното или по-скоро неслучайното разпределение на делата и всякакви други корупционни механизми, са били ползвани от тях, а и от тези, които са ги поддържали. Така че е нормално тези хора да не искат да се променя каквото и да е.

- Достатъчно многобройна и силна ли е съдебната номенклатура, за да спре всеки опит за промяна?

- Явно е достатъчно силна, защото и съпротивата е сериозна.

- Защо е толкова важно да се раздели ВСС на съдийска и прокурорска колегии?

- Това е гаранция за независимост на съдиите. Особено в нашия исторически контекст, в който прокуратурата е нереформирана и безконтролно силна. Практически не се отчита пред никого. Пример от седмицата - ВСС така и не обсъди отчета на прокуратурата по плана за действие за 2013-2015 г. Самият отчет не е обсъден публично сред прокурорите, а ВСС не извърши цялостна оценка как извършеното по плана се е отразило на ефективността в работата на прокуратурата.

- Но тя и занапред ще е такава. Няма да бъде задължена да се отчита пред никого. Тази промяна отпадна от проекта за промени в конституцията.

- Преосмислянето на модела на българската прокуратура предстои. Той не е променян от времето на тоталитарната държава и това е един от тежките проблеми на държавата и обществото. Когато силният властови и процесуален ресурс, с който разполага прокуратурата, се намесва в администрирането на съда, е много опасно. В момента прокурори могат да влияят върху кариерното развитие и по дисциплинарните въпроси на съдии и по този начин могат дори да упражняват влияние върху дела. Ако спрямо съдия бъде образувано наказателно дело или се иска неговото отстраняване и този въпрос бъде решен от съвет, в който участват прокурори, гаранциите, че ще бъде решен безпристрастно, са съмнителни.

- Има ли лобита във ВСС?

- Не смятам, че е точна думата "лоби", отнесена към съставите или структурата на ВСС. Така или иначе има мнозинства, които се формират от едни ли други силни групи в съвета.

- Може ли благодарение на една такава група главният прокурор или председателят на Върховния административен съд (ВАС) да прокарат всяко решение, което поискат?

- Ясно е кои олицетворяват "силните" - главният прокурор и председателят на ВАС. Около тях се формират мнозинствата. Това не е произволно твърдение, може да се проследи по решенията, които съветът приема или не. Например този съвет така и не позволи да се извърши проверка на случайното разпределение във ВАС, а сигнали за нарушения имаше. Начинът, по който се избират членовете на ВСС, определя поведението им. От парламентарната квота се избират лоялни членове, които следват линията на политическата сила. Свободни играчи попадат рядко и обикновено са в малцинство.

- Как става договорката в едно такова мнозинство?

- Аз лично не съм участвал в такъв тип договорки. Но трябва да се прави разлика - нормално е при колективен орган от 25 човека да се водят разговори и добросъвестно да се обсъждат качествата на съдиите и прокурорите, които участват в избори за ръководни длъжности. Важното е те да се водят открито и да се извършва оценка на качествата. Често обаче качествата нямат значение и това действа деморализиращо.

- При всеки по-важен избор ние знаем 6 месеца по-рано кой ще бъде избран.

- Това е другият проблем - все по-малко се явяват съдии и прокурори на избори, защото е ясно, че без предварителна договорка и подкрепа от силните в съвета няма как да се случат нещата. В голяма степен решението е това, което се предлага в проекта за изменение на ЗСВ - да се намалят правомощията на председателите на съдилища. Освен това номинирането на кандидатите за председатели трябва да става от самите съдии, така ВСС ще бъде поставен в позиция да се съобразява с тяхното мнение.

- Повече от половината от мандата на този ВСС мина. И действията му извикват много повече негативни реакции. Защо така?

- За съжаление ВСС направи грешките, които са правили и предишни състави - при ключови назначения или при основателни съмнения за корупционно поведение не предприемаше действия с нужната активност. Отказа да образува дисциплинарни производства за фрапиращи нарушения и престъпления, извършени от магистрати. И досега съм убеден, че нямаше да има промяна в СГС, ако не беше силният натиск от посланици на държави от ЕС, както и от съдиите от съда

- Докога така ще чакаме посланиците и тогава ще действаме?

- Трябва самите съдии да бъдат достатъчно активни и упорити. Аз съм убеден, че промяната в начина, по който ще се избира следващият ВСС, може да направи дейността по администриране на съдебната власт по-открита и ефективна.

- Проектът за промени в конституцията става все по-малък. Сега се говори за промени в разпределението в прокурорската квота. Има ли опасност да се стигне до промяна, която е само козметична?

- Проектът в този му вид е екзистенц минимум. От това повече няма какво да се реже. Ако се променят квотите в колегиите на съда и прокуратурата, значи, че няма дори мъничък шанс за промяна. За да се постигне реален контрол и отчетност на прокуратурата, обществената квота в колегията трябва да преобладава над професионалната. Но е много важно и какво ще се случи със ЗСВ, защото действителната промяна в начина, по който функционира правосъдието, ще настъпи с една реформа на устройствения закон.
5
4436
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
27 Септември 2015 21:32
Стигат до същественото и стопират - срамежливковци или просто казано, местни андрешковци в обективно налагащата се на обществото ни, твърде нелека и дълбока Реформа ??? ...
28 Септември 2015 09:17
Налюдавам този съдия от години- в СРС , в СГС, оприличавах го като " маймун суратль ", а в изказванията му във ВСС редовно се забелязваше " биволско му безочие ", но..... I am on my way to change my opionion about that man, why ? Днешната ми гледна точка идва от САЩ ,където живея и работя като юрист.
В неговото интервю прозира 50% истина , а 50% е премълчаната реалност в българското правораздаване от 25 години насам.
Добре се знае ,че политическата власт тероризира по най- прозрачен и безкруполен начин правораздаването.Спомнете си само намесата на Цв.Цветанов 2-3 години назад, безпрецедантно той наложи семейната си приятелката за председател на особено важния пост в СГС и до къде доведе тази авантюра.Кой кадрува тогава, ВСС или политическата власт ? Често ,но само под сурдинка се казва цялата истина : субективния фактор е проблема, феминизирането на съдебната власт, което го няма никъде по света. Около 80 % от женския състав сред магистратите следва да се съкрати, това е пълната истина, запомнете, не да се говори абстрактно- съдебната власт е зависима и безотговорна.




28 Септември 2015 10:16

една "аристокрация" никога и никъде не е искала ре(форма)волюция...

ре(формата)волюцията ВИНАГИ се прави СРЕЩУ и (дай Боже) прегазвайки аристокрацията...

raison d'etre на всяка реформа е именно смяната на статуквото, а носител на статуквото е #КОЙ!?, кой???... бинго, именно "аристокрацията"
28 Септември 2015 13:21
Независимостта на съдебната валст озанчава, че ТЯ следва да се подчинява само на ЗАКОН (!!!) и на никого другиго. В ЗАКОН следва да бъде регламентиранои всичко и най-вече преминаването и кадровото изграждане на магистрата - съдия, следовател, прокурор. Така например в Стара България законотвяорците са се стремяли да регламентират строго преминаването на службата на магистратите, като са определили законово кой има право да заема определена длъжност. Например в Закона за устройство на съдилищата от 1898г., който развива някои положения от не влезлия в сила ЗУС от 1883г., решава няколко важни проблеми, които оставят трайна следа в нашата съдебна система до най-ново време: въвеждане на института на „кандидатите за съдебна длъжност”; условията за назначаване на съдебна длъжност; въвеждане на частична несменяемост на длъжностните лица от съдебното ведомство. Министър Згурев в своето встъпително слово, обосновава установяването на условия за назначаването на съдиите: „Независимо от общите условия, които се изискват от кандидатите за служба по съдебното ведомство (чл.96), съдиите трябва да отговарят и на особни условия, именно за мирови съдии или членове на окръжни съдилища могат да се назначават само лица, които са навършили 26-годишната си възраст, имат юридическо образование, издържали са държавен изпит и са прослужили най-малко две години като секретари, подсекретари или кандидати за съдебна длъжност. Принципът … не е нов. Ново е, обаче, установяването на строго определено старшинство, въз основание на което ще става повишаването на всяка по-горна служба… Много важно е нововъведението в начина за назначаване на служба в съдебното ведомство…Занапред ще се спазва същия ред, но с една много важна притурка: именно за всяко вакантно място за мирови съдия и за член на окръжен съд ще се избира за всяка длъжност по трима кандидати измежду лицата, които отговарят на условията, предвидени в настоящия закон. Също и за по-горните длъжности, кандидатите ще се избират от общото събрание на съответния по-горен съд. От трима кандидати Министърът на правосъдието ще избере едного и ще го представи на Княза за назначение…”

Усещате ли разликата: не парламентът, президента (Царя, Княза) определя квотите на кадровия орган, а общото събрание на съдиите на съответния съд определя достойните за повишение съдии и то по трима за определена длъжност, от които се избира един за представяне за назначение от Държавния глава(!!!).
29 Септември 2015 19:35
Не можах да разбера кое е лошото у съдиите, които искат да се занимават само с пряката си работа т.е. да си проучват делата и да мислят по прилагането на закона, а не да подготвят, участват или гласуват в избори.
Истинските проблеми са заличаването на специализацията (заради свещения принцип на случайния подбор може дългогодишен специалист по трудови дела да разгледа дело за делба) и отслабващата мотивация на съдиите да работят (в резултат на многократното кадрово обезкървяване на системата - 1991 по полит. причини, 1997 заради частния нотариат и апелативните съдилища, 2006 заради частните съдебни изпълнители и административните съдилища, в резултат на лошото възпитание на бъдещите магистрати в местата за обучение и в обществото и в резултат на липсата на професионална общност на юристите).
Никой няма да види истинските проблеми, нищо не може да се промени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД