:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 328
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Настояще

"Горещата точка" за бежанците в ЕС ще е нещо като затвор

Новата схема на ЕС за справяне с бежанската вълна крие рискове и недостатъци
Центърът в Поцало, Сицилия, ще е една от новите "горещи точки" за идентифициране на новопристигнали имигранти в Италия. Там вече се снабдяват с новите комплекти за снемане на пръстови отпечатъци, докато европейският план за този тип съоръжения все още носи белега на куп неразрешени въпроси.

Засега огромният хангар на брега на морето в Южна Италия приютява повечето от имигрантите, които пристигат тук всяка седмица. Тук те могат да си починат, да хапнат и да се измият, преди да бъдат препратени към постоянните центрове, където да подадат документи за получаване на статут на бежанец. От тук близо две трети от имигрантите продължават пътя си на север към нов живот. И създават огромен поток на движение на хора без документи през европейските граници, който ЕС е решен да спре.

Когато Поцало официално стане "гореща точка" в края на ноември, новопристигналите ще бъдат задължени да дават отпечатъци от пръстите си като част от процедурата за искане на убежище. Алтернативата е да бъдат преместени в центрове за задържане, където да чакат да бъдат експулсирани от Италия.

"Горещите точки" ще са центрове от затворен тип, които рязко ще намаляват шансовете на имигрантите да избягат и да продължат на север. Документите на тези, за които е най-вероятно да получат бежански статут - сирийци, еритрейци и иракчани, ще бъдат разглеждани по



ускорена процедура



и те ще бъдат настанявани в отделни центрове, откъдето ще бъдат разпределяни и изпращани на квотния принцип в страните от ЕС.

Експерименталната фаза започна преди малко повече от две седмици на италианския о. Лампедуза и разкри множество проблеми в работата на "горещите точки". Ето и част от възникналите въпроси: Какво ще се случи, ако сириец или еритреец откаже да даде пръстови отпечатъци - тези хора не би трябвало да бъдат изгонени, така че означава ли това, че ще бъдат премествани в центрове за задържане, докато не променят мнението си? След като бежанците бъдат настанени в центровете от отворен тип, където да чакат преразпределение в друга страна от ЕС, трябва ли Италия да си затвори очите, ако те решат



да прескочат оградата



и сами да тръгнат на север? Как ще бъдат убеждавани тези, които имат роднини, получили убежище в Германия и Швеция, да бъдат разпределени и разселени в Португалия или Литва например?

"Вероятно няма да са напълно доволни, но се опитваме да не мислим за това сега, за да не се деморализираме", коментира пред АФП Анджело Маландрино, зам.-директор на отдела по граждански свободи и имиграция в италианското МВР.

Карлота Сами, говорител на агенцията на ООН по бежанците в Италия, коментира, че програмата за "горещите точки" "ще работи единствено ако правилата са ясни и качеството на прием е високо още от самото начало", и добави, че агенцията ще следи внимателно процеса. На място в центровете ще има и представители на множество европейски агенции - Службата за подкрепа на бежанците (ЕАСО), на агенцията за граничен контрол (ФРОНТЕКС), както и Европол и Евроджъст.

Приоритети ще са не само регистрирането и грижата за бежанците, но и



разследване на мрежите за трафик,



които прекарват множество хора през водите на Средиземно море, както и на терористичните заплахи от новопристигналите.

Високите стени и ограда на Поцало създават мрачна представа, но сградата вътре е декорирана с детски рисунки и надписи на множество езици. Липсва обаче уединение за обитателите - десетки хора ще спят тук легло до легло. Центърът е за настаняване на 180 души, но максималният му капацитет е 250 души. Заедно с другите подобни центрове другаде в страната общият капацитет на Италия да приема и обработва кандидатури по едно и също време е 1500 души. Нерядко обаче в рамките на 48 часа в страната пристигат от порядъка на 4-6 хиляди души и критиците на системата твърдят, че тя е изложена на риска да се срине заради реалното претоварване. Друг аргумент на опонентите на системата е, че "горещите точки" само ще увеличат натиска върху Италия, която вече се задъхва от непосилната задача да поема наплива от хора, бягащи от войни и преследване. Схемата с "горещите точки" означава още, че бежанци от националности, които иначе се придвижват бързо през страната - като сомалийци, суданци и еритрейци, сега ще са принудени да остават в Италия до 24 месеца, докато молбите им за убежище бъдат разгледани и решени. Според последните статистически данни между януари 2014 г. и май 2015 г. 90 000 от 217 000 имигранти, пристигнали в Италия, са подали молби за убежище. Сред останалите над 37 000 души не са нито сирийци, нито еритрейци, което означава, че Рим ще трябва да намери места за настаняването на близо 40 000 души повече след старта на схемата с "горещите точки". Очертава се още един недостатък - Италия най-вероятно ще трябва да се справя и с повече сложни и скъпи процедури по експулсиране, като се има предвид, че ще трябва да приема и разглежда молбите на повече кандидати за убежище, част от които може би не подлежат на предоставяне на такъв статут. Затова Рим вече поиска създаване на единна европейска система за експулсиране.
11
1979
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
11 Октомври 2015 19:08
Какво ще се случи, ако сириец или еритреец откаже да даде пръстови отпечатъци - тези хора не би трябвало да бъдат изгонени, така че означава ли това, че ще бъдат премествани в центрове за задържане, докато не променят мнението си?

Не, не означава. Дава му се ламборгини, вила на брега и по сто хиляди евро за отпечатъка от всеки пръст
11 Октомври 2015 19:18
Какво ще се случи, ако сириец или еритреец откаже да даде пръстови отпечатъци - тези хора не би трябвало да бъдат изгонени, така че означава ли това, че ще бъдат премествани в центрове за задържане, докато не променят мнението си?

Защо да не трябва? Дори и да си наистина бежанец, т.е. там, откъдето идваш, да има реална заплаха за живота и сигурността ти, а не нелегален имигрант, това не ти дава право да не спазваш законите на страната, в частност да не бъдеш регистриран, не ти дава право и на заселване, гражданство и свободно придвижване. Дава ти право на убежище, подслон, храна, лечение и т.н. докато отмине опасността в твоята страна, а после трябва да се върнеш. Ако пък не спазваш реда в страната, която те е приела, може и веднага да те върнат.
11 Октомври 2015 19:29
Ето и част от възникналите въпроси: Какво ще се случи, ако сириец или еритреец откаже да даде пръстови отпечатъци - тези хора не би трябвало да бъдат изгонени,


Какво би следвало, ако аз не желая да дам кръвна проба при проверка от служителите на Пътна полиция, когато управлявам автомобила си?
11 Октомври 2015 19:44
Какво ще се случи, ако сириец или еритреец откаже да даде пръстови отпечатъци - тези хора не би трябвало да бъдат изгонени, така че означава ли това, че ще бъдат премествани в центрове за задържане, докато не променят мнението си?

Те това е илюстрация на либерализма, превърнал се в догма. Разбира се, че би трябвало да бъдат изгонени, ако откажат.
11 Октомври 2015 19:57
Manrico
11 Окт 2015 19:18
11 Октомври 2015 20:20
Абе защо всички проблеми трябва да се решават така, че да е максимално удобно за бежанците и нелегалните мигранти, а не на приемащите страни?
11 Октомври 2015 22:13
Абе защо всички проблеми трябва да се решават така, че да е максимално удобно за бежанците и нелегалните мигранти, а не на приемащите страни?


Защото гласоподавателите искат така. Виж в Дания предложениятата са да се избират по-малко хора на които да се дава убежище и да се настаняват в Гренландия на чист въздух и природа...
11 Октомври 2015 22:27
Някакво форумно единодушие ли долавям ?
12 Октомври 2015 00:21
А дали "тъмничарите" ще са същите?
12 Октомври 2015 04:20
***
12 Октомври 2015 09:57
Патагонец
11 Окт 2015 20:20
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД