:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,590
Активни 422
Страници 8,433
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Медийните пакети за референдума не могат да се използват за кметска агитация

В Турция скоро също има избори и това е причината за по-малкото секции за е-вота в южната ни съседка, казва говорителят на ЦИК Камелия Нейкова
Снимка: Юлиян Савчев
Камелия Нейкова
Камелия Нейкова е родена през 1969 г. в Русе. Семейна е, с две деца. Завършила е право в Русенския университет "Ангел Кънчев". Била е юрисконсулт в НОИ-Русе и директор на регионалната дирекция на Агенцията за държавни вземания. В НАП-София ръководи отдел "Принудително изпълнение". Била е зам.-министър на отбраната, член на ЦИК и е участвала като експерт в подготовката на Изборния кодекс. По предложение на БСП миналата година Нейкова отново бе избрана за член на комисията.

------

- Г-жо Нейкова, хората се питат как е възможно изобщо човек със седем присъди - случаят с кандидат-съветника от ДПС в Самоков, да заеме публична длъжност? Пропуск в Избирателния кодекс ли (ИК) е, че позволява кандидатиране на избори.

- Разбира се, в Избирателния кодекс няма текст, който да посочва колко присъди може да има или да няма съответният кандидат. Кандидатите се регистрират по предложение на съответната партия, коалиция или инициативен комитет. В ИК има ограничение те да не изтърпяват наказание лишаване от свобода. Що се отнася до броя осъждания, този въпрос не е в компетентността на ЦИК. В момента Министерството на правосъдието прави проверка в списъците да няма лица, които са осъдени с присъда за умишлено престъпление от общ характер. Това обаче е друг казус. ЦИК не може да извърши сама такава проверка, затова с решение бе определено тя да се направи чрез правосъдното министерство. Скоро очакваме резултатите.

- По закон след края на вота ЦИК има право на предложения за нормативни промени. Обсъждани ли са такива в частта за съдимостта?

- В момента не бих могла да ангажирам ЦИК какво предложение ще направи след изборите. Още повече че те се провеждат заедно с националния референдум на 25 октомври. Когато дойде моментът за анализ и за нови идеи, тогава ще запознаем обществото с нашите предложения. Разбира се, последната дума ще е на Народното събрание.

- Решението, че ДПС не подлежи на санкция за изпълнението на песента "Кой уши байрака", също породи доста коментари. Бихте ли обяснили защо според ЦИК изпълнението на тази песен на турски не представлява нарушение?

- Съгласно ИК предизборната кампания се води на български език. Всяка проява - среща, митинг, представяне на агитационни материали или друго събитие, която се прави на друг език, е нарушение. По самото изпълнение няма да влизам в детайли. ЦИК няма право да тълкува съдържанието на конкретната песен. Комисията може да следи само дали кампанията се води на български, или на чужд език, това са нашите правомощия.

- Как ще отговорите на упрека, че в случая ЦИК изобщо не разбра срещу какво негодува обществото?

- Пак повтарям, ЦИК е длъжна да се придържа към правомощията, дадени й от Избирателния кодекс.

- Вярно ли е, че санкциите в ИК са безсилни да накарат лидера на ДПС Лютви Местан да не агитира на турски?

- Считам, че административнонаказателните разпоредби в ИК не са незначителни. Още повече че размерът им е променян няколко пъти. Мисля, че в сегашния вариант на кодекса те са доста завишени. Искам да припомня, че когато установи нарушение, председателят на ЦИК съставя акт. Този акт се изпраща на съответния областен управител на територията, на която е направено нарушението. В този смисъл наказателни разпоредби има, но те трябва и да се прилагат. Глобите не се налагат пряко от ЦИК, в процеса има и други участници.

- Има ли информация за отказали се кандидати за кметове?

- В ЦИК няма постъпила информация за отказали се кандидати за кметове до изтичане на крайния срок, в който решението за това можеше да е на партиите, коалициите и инициативните комитети. Оттук нататък откази може да има само по инициатива на самите кандидати.

- Възможни ли са сътресения между първия и втория тур заради краткия срок за отпечатване на нови бюлетини?

- Мисля, че проблеми няма да има. Първо, това е законово установеният срок кога да се произведе вторият тур, когато на първи няма избран кмет. ЦИК, съвместно с администрацията на Министерския съвет, с ОИК и с печатниците, ще направи всичко възможно процесът по отпечатването на новите бюлетини да се случи в много кратки срокове, за да няма никакви пречки и проблеми пред провеждането на втория тур. При местните избори гласуването в два тура в България вече е установена дългогодишна практика. Смятам, че гражданите са свикнали с нея и че за тях няма да е никакъв проблем да се ориентират в съответната изборна секция.

- Във връзка с референдума как ви се струва активността на българите в чужбина?

- Мисля, че каква е активността на българите в чужбина ще си проличи в деня на допитването. Към момента сме свидетели само на процеса по подаване на заявления, въз основа на които се разкриват секции. Последните изменения в закона за допитванията до гражданите дадоха възможност за откриване на такива на повече места, а не само в дипломатическите и консулските представителства. Това трябва да бъде улеснение за нашите сънародници, на които вече ще е по-лесно да достигат до съответните секции. Нека мине изборният ден и тогава ще видим какъв е бил интересът.

- Все пак защо според вас сънародниците ни в Турция очевидно проявяват по-слаб интерес към допитването?

- Мисля, че в Турция нещата трябва да се разглеждат по малко по-различен начин. В Министерството на външните работи има писмо, че не е дадено съгласие за разкриване на по-голям брой секции извън дипломатическите представителства, защото денят на референдума съвпада с провеждането на избори в Турция. Така че освен какъв е интересът на българите в Турция към това допитване за по-малкия брой секции има и друг фактор.

- Да се върнем към темата за медийните пакети за референдума. Получи ли вече ЦИК информация за сключени договори между партии, коалиции и инициативни комитети, от една страна, и медии - от друга, във връзка с разяснителната кампания?

- Към този момент вече има одобрени заявки за провеждане на разяснителна кампания. Процедурата предвижда тези заявки да се подадат в ЦИК, тя да провери и одобри приложените документи и едва тогава кампанията да започне. Искам да уверя всички заинтересовани, че ЦИК ще даде разрешение за провеждането й, ако установи, че са спазени изискванията на закона и на ИК. Едно от тях е доставчикът на медийни услуги да е обявил в законово установения срок своите рекламни тарифи за условията и цените, които предоставя на всички участници. Проверяваме още дали съответната партия, коалиция или инициативен комитет е регистрирана за участие в информационно-разяснителната кампания. Отново искам да припомня, че финансов ресурс в ръцете на самите партии, коалиции и инициативни комитети не попада. Разплащането е между ЦИК и между съответния доставчик на медийна услуга, който е изпълнител по договора. Държа да подчертая също, че участниците в кампанията не могат да използват пакетите за агитация, свързана с местните избори. Препоръчвам те да се въздържат от подобно поведение, за да не доведе едно подобно нарушение до съответните санкции.

- И накрая, защо все пак се получи гафът с решението кой може и кой не може да ползва споменатите медийни пакети?

- Това решение не е отменено изцяло, а само в частта му за партиите, които имат право да получат пакети. В момента тази част от решението на ЦИК е обжалвана пред Върховния административен съд, така че до неговото произнасяне мисля, че не трябва да се правят коментари.

1
1895
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
12 Октомври 2015 12:04
Била е юрисконсулт в НОИ-Русе и директор на регионалната дирекция на Агенцията за държавни вземания. В НАП-София ръководи отдел "Принудително изпълнение". Била е зам.-министър на отбраната, член на ЦИК и е участвала като експерт в подготовката на Изборния кодекс.
Невероятна кариера - от завършване на право в Ангел Кънчев през юрисконсулт на НОИ, директор, шеф на отдел в НАП, след което зам. министър на отбраната (!!!), член на ЦИК и след това ... говорител.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД