Шефът на регулатора Иван Иванов разговаря с енергийния министър Теменужка Петкова и се усмихва вероятно заради това, че от догодина, поне на хартия, КЕВР няма да определя цените на тока. |
Точно след два месеца и половина България трябва да направи една от най-големите си енергийни реформи - стопанските потребители ще могат да излязат на свободния пазар на ток. Т.е. там, където цените се определят от пазара, а не от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) както е в момента. Промяната за битовите потребители обаче е отложена засега до март, откогато те също ще могат да изберат нов доставчик на ток, който да им предложи по-добри условия според индивидуалното им потребление. Свободният избор отдавна е факт в почти всички страни от ЕС.
У нас от пролетта на следващата година гражданите ще избират между различните пакети на доставчиците. В различните тарифи цената на тока може да зависи от потреблението и
да е различна сутрин и вечер,
когато всички са си вкъщи, и през деня, когато вкъщи няма никой. Ще има и тарифи за почивните дни, които също ще зависят от потреблението. Какво точно ще предложат дружествата обаче е твърде рано да се каже, просто защото правилата за избор на доставчик все още не са готови.
Първата стъпка от либерализацията на енергийния пазар ще бъде направена през декември, когато пробно ще заработи Българската независима енергийна борса (БНЕБ), която си партнира със скандинавската Nord Pool Spot. В момента БНЕБ е под опеката на Българския енергиен холдинг, но скоро - заради изискванията на Брюксел, за нея ще отговаря финансовото министерство. В момента се уточнява моделът, по който тя ще работи. За целта енергийното министерство е възложило анализ на Световната банка, която до декември би трябвало да предложи работещ вариант.
Тепърва ще се избистря и самата технология на свободния пазар. Доскоро се твърдеше, че за либерализацията са нужни нови "умни" електромери, които са скъпи. От ЕРП-тата се застраховаха, че това ще им струва десетки, ако не и стотици милиони левове като инвестиция. А ако я направят, това ще изстреля цената на тока още по-нагоре. В същото време, ако се наложи потребителите сами да си купуват електромерите, това ще обрече либерализацията на провал още в нейния зародиш.
На борсата ще бъдат регистрирани всички доставчици и реално от нея ще може да се прави справка за сделките на пазара, за цените и участниците. По принцип смяната на доставчика на ток би трябвало да отнеме няколко седмици, макар отсега да е почти сигурно, че поне в първата година за това ще отива далече повече време. Има и допълнителна, доста неприятна уловка - веднъж избрал свободния пазар, потребителят - стопански или битов,
няма да може да се върне на регулирания пазар,
т.е. цените на тока му да се определят от КЕВР. В момента домакинствата са "защитени потребители" - за тях цената се определя веднъж или няколко пъти годишно от регулатора, като най-често не отразява реалната стойност на електроенергията.
И в момента част от фирмите - основно индустриалните потребители на ток, "пазаруват" от свободния пазар, защото им е по-изгодно, а заради голямата им консумация получават по-добри цени. Нещо повече - по данни на портала energienpazar.bg в момента над 40% от електроенергията в България се търгува на свободния пазар. Към второто тримесечие на тази година в страната е имало общо 4.99 млн. потребители на ток. Едва около 0.1% от тях са сменили доставчика си до момента. Но това - очаквано - са предимно стопански клиенти, които са присъединени към мрежите за високо и средно напрежение.
През миналата година
на свободния пазар са излезли 2771 нови потребители.
А към средата на тази година общият им брой по данни на диспечера "Електроенергиен системен оператор" е над 5900. Нещо повече - през идните две години се очаква около 10% от общо близо 600 000 небитови клиенти на ниско напрежение да сменят доставчика си на ток за първи път заради ниските цени на либерализирания пазар спрямо тези на регулирания, смятат експерти. Дотогава обаче има още време, а засега ситуацията не е толкова обнадеждаваща.
В началото на юли първият битов клиент успя да смени доставчика си на ток. Вече от няколко месеца Виктор Гърбев се снабдява с еленергия на пазарни, а не на регулирани цени. Първоначално бе съобщено, че цената, която той ще плаща, ще бъде
с 20% по-ниска спрямо тарифите
на ЕРП-тата към този момент. Но действителността се оказа доста по-различна. След като се похвали, че сметката му за юли е с 10 лв. по-ниска спрямо тази за предходния месец, стана ясно, че занапред Гърбев ще плаща повече. "След последното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране на практика от следващия месец аз вече ще плащам повече. Знаете, че повишиха цена "задължение за обществото". Аз също съм задължен да я плащам. Порадвах се на свободата един месец", заяви той пред медиите. А излизането на свободния пазар бизнесменът описа като "кошмар".
Важна подробност също така е, че дори потребителите да изберат друг доставчик, те няма да се "откачат" напълно от енергото. Процедурата по смяна засяга само снабдяващата компания, която се заменя с друга на свободния пазар. Така абонатите и в бъдеще ще продължат да са клиенти на разпределителното дружество, което отговаря за поддръжката на мрежата. А снабдяването с ток формира около 70% от сметката, обясняват експерти.
Ще стане ли обаче по-евтино, когато свободният пазар най-накрая заработи? Според някои анализатори цената ще хвръкне нагоре, а потребителите ще бъдат най-ощетени, защото няма да могат да се възползват отново от регулираните цени. Според други обаче цената по-скоро ще се регулира и постепенно ще падне. Привърженик на този сценарий е и енергийният министър Теменужка Петкова. "Целият процес, свързан с либерализацията на електроенергийния пазар, е насочен към това единственият критерий, по който ще бъде определяна цената на електрическата енергия, да бъде пазарът. Надявам се, че това ще бъде една много сериозна крачка напред. От една страна, това ще доведе до пълна прозрачност в сектора, а от друга - ще доведе до финансовото стабилизиране на НЕК", казва тя.
Но други експерти са на различно мнение. Според анализатора проф. Атанас Тасев например очакванията за намаляване на цената на електроенергията след 2016 г. не трябва да са големи. А според шефа на енергийния синдикат в КНСБ инж. Божидар Митев свободният пазар изобщо няма да е свободен. "Щом изкупуването на половината от произведения ток става по твърди цени, за какъв пазар говорим изобщо? А в момента става точно това - около
50% от тока се изкупува задължително",
коментира той. Тогава дали си струва обикновеният гражданин да прави такива усилия за 100 или 200 киловатчаса месечно? "Ако живееш по-добре, разполагаш с повече ресурси и харчиш повече ток, тогава ще се замислиш за офертите. Сега на бабата на село дали тази крушка ще й свети от ЧЕЗ или от ЕВН й е все тая, защото тя само нея ползва", казва Митев.
В страната ни активно работят и в момента десетки лицензирани търговци на електроенергия, като част от тях участват и в търгове за енергия на външни енергийни борси. Колко от тях ще се ориентират и към битовите потребители, никой не се наема да каже. ЕРП-тата от своя страна също създадоха свои търговски дружества и вероятно поне в началото особено движение за масова смяна на търговеца на ток няма да има.
Иначе България вероятно ще успее да спази сроковете и от Нова година някаква част от пазара на ток ще стане свободна, макар че това трябваше да е факт още от началото на 2007 г. Хубавото е, че страната няма да бъде глобена от Брюксел за това, че не може да се справи с повелите за електроенергийния пазар. Но ако целта беше реална либерализация на пазара, стъпките за това трябваше да бъдат направени много по-рано, а не непрекъснато да се отлагат във времето. Защото е нелепо три месеца преди крайния срок и около пет месеца преди битовите потребители също да се озоват на "свобода", енергийното министерство да не е обяснило на гражданите как ще става преходът. Така отсега е ясно, че с подобно изпълнение и неясноти либерализацията на пазара ще повтори стъпките на цифровизацията, но без милионите, похарчени за "Кабелът отсам, щепселът - от там". Поне засега.
---------------
АКЦИЯ
---------------
Кампания за колективна смяна на доставчика на ток за фирми организира преди близо месец порталът energienpazar.bg. Заявилите участие в нея до момента са 37, а крайният срок за това е 30 октомври. А защо го правят? "Съединението прави силата. Обединяването на група клиенти повишава количеството електроенергия, за което ще се искат оферти. По този начин може да се очаква отстъпка за количество, която сам клиент трудно би постигнал. Повечето фирми ще сменят доставчик за първи път. На този ранен етап на развитие на свободния пазар една публична колективна кампания повишава прозрачността на процеса и дава сигурност, че предложените цени и условия са валидни за всички участници", обясняват от портала. Регистрацията е безплатна и няма риск от прекъсване на захранването, докато трае прехвърлянето. Смяната на доставчик е административна, а не техническа процедура. Не се налагат прекъсвания на захранването или извършването на каквито и да е други действия по захранващите съоръжения. Засега кампанията е само за фирми, чиито обекти са разположени на територията на Западна България, независимо от размера на консумацията. Тоест става дума за клиенти на ЧЕЗ.
Процедурата по регистрация на свободния пазар отнема няколко седмици. Заявления в повечето случаи се подават от избрания търговец към съответното ЕРП чрез пълномощно. Самите енергодружества са задължени да обработят заявлението безплатно. В рамките на процедурата за клиента могат да възникнат разходи за заверка на пълномощно и за пощенски услуги. Доставка по новия договор ще може да започне от януари 2016 г.
Един от неясните въпроси е дали и кой ще трябва да се заеме с подмяната на електромерите с "умни". Колкото и да струва това, накрая отново потребителят ще плати сметката. |