Пушилка ли ще са мерките на прокуратурата след поредния скандал с депутата Волен Сидеров? Ще има ли пак самоволни депутатски акции срещу контрабандата и наркотрафика в центъра на София? Среднощната "проверка", предизвикана от Сидеров и депутата Десислав Чуколов, води до важно заключение - нищо не може да спре лидера на "Атака" вече 10 години. С това, че остава ненаказан, той се мотивира за още подвизи.
Не един и два бяха скандалите през годините и тук дори не броим обикновените невъзпитани прояви от рода на - да се хвърлят тапи в луксозен ресторант в Брюксел и да се буйства в самолет на "Луфтханза", докато лети от София за Франкфурт. Не говорим и за сблъсъците с протестиращи по време на големите протести през 2013 г.
Факт е, че полицията и прокуратурата не предприемат никакви мерки спрямо депутатите, които не спазват добрия тон. Ако от многобройните скандали се беше стигнало до въздаване на справедливост, някои от тях вече щяха да са в затвора най-малкото защото след две условни присъди се влиза зад решетките. Нищо такова обаче не се случва, а
обвиненията в хулиганство валят
Помни ли някой инцидента на магистрала "Тракия" през 2006 г.? Тогава шофьорът на Сидеров наби студент, а впоследствие някогашният депутат от "Атака" Павел Чернев твърдеше, че лидерът го убеждавал да лъжесвидетелства, че той е карал колата, за да не се разбере, че шофьорът е криминално проявен. Обвинението за подбуждане към лъжесвидетелстване обаче отпадна, а шофьорът бе наказан условно, понеже си призна вината.
Нищо не последва и след нахлуването на тълпа от "Атака" в редакциите на вестниците "24 часа" и "168 часа" през 2007 г. с аргумента, че се иска обяснение заради публикации, според които партията е получила финансиране в размер на 1.6 млн. лева от ДПС.
През февруари т.г. съдът в Страсбург осъди България за нападението на "Атака" при "Баня башъ" през май 2011 г. В решението се казва, че страната ни е допуснала нарушение на правото на религиозна свобода от Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи. Присъдени бяха 3000 евро обезщетение на жалбоподателя Вели Караахмед, който е един от нападнатите богомолци, и 4668 евро за разноски по делото. Случката беше кулминацията на кампания, водена от "Атака" още от 2006 г. срещу високоговорителите на джамията. Затова
молитвата беше прекъсната с нападение на около 150 активисти,
които си носеха уредба с патриотични песни, рязаха фес с нож, удряха мюсюлмани с дървени прътове и метални тръби, замеряха ги с яйца и камъни, плюеха по молитвените килимчета и дори подпалиха някои от тях. Полицията не предотврати вандалщината, а се намеси постфактум. Ранени бяха петима мюсюлмани, петима полицаи и участващата в боя народна представителка от "Атака" Деница Гаджева. След нападението бяха образувани досъдебни производства за хулиганство и за нанасяне на телесна повреда.
Какво се е случило с тях разбираме пак от Страсбург. В съобщението на ЕСПЧ се казва, че от страна на властите: "не са предприети никакви действия по отношение на най-провокативните действия на демонстрантите. Няма напредък по това да се идентифицират и обвинят отговорните за подпалване на килимчетата, въпреки че тези лица се виждат ясно на видеозаписите. Не е предприето нищо и относно разрязването на феса и заплахата, че същото ще се случи на молещите се, въпреки че въпросното лице признава отговорността си за това действие пред разследващите. С изключение на Чуколов, не е разпитан никой от ръководителите на "Атака", предвождали демонстрацията. Имунитетът на народните представители не е пречка те да бъдат разпитани. Ето защо разследването е неефективен отклик на случилото се".
Прокуратурата, естествено, не дава обяснения по тези въпроси. В становището си по делото в Страсбург
правителството също застава на страната на "Атака"
След скандала с джамията трима депутати напуснаха "Атака" и отправиха тежки обвинения - че са държани в зависимост чрез непосилни заеми. Те твърдяха, че били карани да подпишат договори за поръчителство на стойност 300 хил. лв. в полза на офшорни компании на партията. По случая е извършена проверка от прокуратурата, която обаче установява само проектодоговори, в които липсват подписи освен тези на напусналите. И този сюжет не стига доникъде.
През 2013 г. отново имаше сблъсък с полицаи - тогава пред парламента лидерът на "Атака" крещеше: "Извини се, бе" на полицай, който безпомощно му се извини. Преди това крясъците бяха към журналист на бургаска телевизия: "Ти турчин ли си, бе?". Картина, която трудно можем да си представим в западните държави. Има напредък обаче - оная вечер на ул. "Раковски" зам.-шефът на СДВР Антон Златанов даже си позволи да каже на депутата: "Не ме блъскайте".
Предпоследният скандал беше скандалът в самолета София-Варна и разправията на летището през януари м.г. Тогава Сидеров бе обвинен, че е ударил полицай, след като се скарал със служителката на френския културен институт Стефани Дюмортие по време на полета и дори й отнел личната карта, която поискал за проверка. Това дело още се влачи в съда -
вече близо 20 месеца се разпитват свидетели
Мнозина ще свият рамене: "Ми той си е такъв". Работата е там, че никой не е "такъв", докато не му бъде позволено да своеволничи с равнодушното бездействие на институциите, а може би и поради други, по-конспиративни причини. Да не забравяме, че "Атака" цяла година подкрепяше правителството "Орешарски", в което водещата сила беше уж омразното й ДПС. Наскоро националистическата партия пак поднесе изненада - неочаквано подкрепи промените в конституцията на първо четене, въпреки че се заканваше да направи точно обратното. Заиграването с управляващите винаги е носило дивиденти. Въпросът е кой най-накрая ще посмее да вземе мерки, когато безцеремонно се нарушават законите.
Описанието за инцидента с оркестрираните "богомолци" пред банята е особено некоректно. Очевидно авторът разчита на късата памет на хората, за да напише тая противна статия.