:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,776
Активни 462
Страници 4,341
За един ден 1,302,066
Промени

Бежанци спасиха френско градче

Нови работни места са създадени в център за мигранти, заради децата на бежанците местното училище няма да бъде затворено
Снимка: www.bugeat-sornac.fr
Градчето Пирльовад доброволно прие бежанци, които спасиха местното училище от затваряне и създадоха нови работни места.
Бившият старчески дом в градчето Пирльовад, намиращо се в департамента Корез, в централната част на Франция, от месец април е превърнат в център за прием на бежанци. В него вече са настанени 60 сирийци, суданци, гвинейци, нигерийци, украинци и чеченци.

Властите във френското населено място, чието население е около 800 души, трябваше да направят нещо с триетажната сграда и прилежащата й площ от 2000 кв. метра, казва кметът на Пирльовад Пиер Куто. Обсъждана е идеята старческият дом да бъде превърнат в образователен център, но накрая е решено градчето доброволно да приеме бежанци. Не става въпрос само за "хуманно" решение, обяснява кметът Куто. Това е проект, чиято цел е да се насърчи "местното развитие". Той се финансира от субсидии и от наема, плащан от асоциацията, която управлява бежанския център. Ако бяхме реновирали сградата, но без да променяме предназначението й,



местните данъци щяха да се увеличат с 10%,



казва Куто.

Отварянето на центъра води до създаването на четири работни места и една позиция на непълно работно време, като всичките са заети от местни жители. И може би най-важното е, че в градчето пристигат 15 деца, което позволява на основното училище в Пирльовад да не закрива един от класовете, както предварително е планирано.

Първоначално идеята за приема на бежанци не се нрави на всички в населеното място. Кметът, който е обещал в предизборната си кампания да се заеме с развитието на града, получава няколко заплашителни писма по електронната си поща и телефонни обаждания. Въпреки че организира обществени срещи за обсъждане на проекта, Пиер Куто продължава понякога да чува "неприятни забележки". Малко обаче са хората, които роптаят. Повечето от местните хора изглеждат доволни от случващото се в града, смята Куто.

"Бежанците са в тежко положение", казва Милу, който оглавява асоциацията на приятелите на новия център. "Трябва да се опитаме да им помогнем. Това, че можем да направим нещо за тях, ни носи удовлетворение. Всеки трябва да направи това, което може.

Управителят на местния минимаркет Филип Сар смята, че



проектът е дал нова енергия



на притихналото населено място. "Дадоха ни много: нов живот, възможност за взаимно опознаваме на културите ни, станахме по-открити", казва той. Според Сар "в селище като нашето ставаме доста ограничени".

Николет Жибон (40 г.) , която е родом от Бретан, но от седем години живее в Пирльовад, веднага кандидатства за мястото на ръководител на дейностите, осъществявани в центъра. Синът й никога не е виждал чернокож, което според нея е "срамно".

Пристигането на бежанците е повод за радост и за хора като президента на местния футболен клуб Жан-Луи Брет. Той използва възможността да сформира втори отбор и е доволен, че в състава има няколко играчи, които са "доста добри, мотивирани и винаги са готови да помогнат". Брет казва, че обича да чува, когато го наричат "тренер" с различни акценти заради множеството националности в тима.

Сред новите попълнения във футболния състав на Пирльовад е и 33-годишният Виктор, който е учил в Нигерия африканския диалект йоруба и английски език. След като е преминал през Париж и Лимож, той предпочита малкото населено място. "Лесно е тук да се срещаш с хората и да говориш на френски език", споделя той впечатленията си. Езиковите курсове се водят от доброволци. В свободното си време Виктор сваля уроците по френски език на телефона, а при всяка възможност



чете вестниците "Монтен" и "Екип"



Семейство, живеещо наблизо, му е помогнало да си поправи счупения велосипед. Други пък са дали разсад за зеленчуковата градина в бежанския център, а трети са помогнали в прекопаването й.

В кафене La Fontaine млад суданец, облечен с фланелка на бразилски футболен отбор, обяснява, че първоначално го било страх да напусне т.нар. "джунгла" в Кале, където множество мигранти се събират, за да се опитат за достигнат до Обединеното кралство. Накрая обаче решил да приеме предложението и да дойде в Пирльовад. "Тук хората ни уважават, разговарят с нас и се опитват да ни помагат", споделя той.

Терасата на кафенето е място, където бежанците се събират дори когато то е затворено. Управителят - братът на кмета - разрешава на новопристигналите да използват безжичния интернет. А когато има мач, обръща телевизора към улицата, за да могат и те да гледат. Мохамед, който е бил полицай в Гвинея, идва тук всяка сутрин след закуска, "за да убие малко време" или да се свърже с роднини. Иска му се да е по-активен, за да може да си намери работа. Преди да дойде в Пирльовад, той е работил като доброволец в организация в родния си град Гере, който продължава да му липсва. "Чувствам се зле, като не правя нищо", споделя той.

Жителите на Пирльовад се чудят какво бъдеще ги очаква. Обитателите на центъра няма да могат да останат там в затвора. Молбата за убежище на първия от обитателите на центъра вече е отхвърлена, което означава, че той скоро ще трябва да напусне това място. Другите може да го последват...
Снимка: www.lamontagne.fr
Кметът на Пирльовад Пиер Куто.
Снимка: Гугъл стрийт вю
Сградата на кметството в градчето, намиращо се в департамента Корез.
Снимка: "Нювел обсерватьор"
Мигрантите посещават курсове по френски език в превърнатия в бежански център старчески дом в Пирльовад.
22
2459
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
02 Ноември 2015 20:10
Колко красиво!

Не знаех, че затвор е по-хубаво от старчески дом.
02 Ноември 2015 20:13
Бежанци спасиха френско градче

Нови работни места са създадени в център за мигранти, заради децата на бежанците местното училище няма да бъде затворено

И нас така ще ни спасят - чувствам аз.
02 Ноември 2015 20:15
Нали.
Кметът и брат му - на далавера, останалите жители - цели 4 работни места.
02 Ноември 2015 20:31
Бежанци спасиха френско градче


Тази идилична картина щеше да ме просълзи,
ако не знаех какво се е случило с имигрантите
от Магреба през 1960-те години.
Били са добре дошли заради гоямата нужда
от ниско квалифицирана работна ръка
и после идва големият проблем
със следващите поколения-Безработица,
наркотици, кражби, радикален ислям,.
02 Ноември 2015 20:59
"....60 сирийци, суданци, гвинейци, нигерийци, украинци и чеченци..."

Вълшебен микс. Липсват 5-6 родни мангусти за мирис. Бър-р-ррр.....
02 Ноември 2015 20:59
Колко красиво описано!
Но ако добавим пропуснато от автора,че всички нови работни места се издържат не от ползвателите на услугата,а от френските данъкоплатци.
То ако това е без значение,то държавата би наела не 4 ,а 400 учители,доктори и т.н.
02 Ноември 2015 21:03
Егати рядката др.сня 60 сирийци, суданци, гвинейци, нигерийци, украинци и чеченци на едно място или бързо ще се разбягат кой накъде, или първо ще се изпотрепят, а после ще се пръснат из региона да крадат.
Повечето от местните хора изглеждали доволни от случващото се, дрънка кметчето, малко били роптаещите. Да де, ама последните могат да се чуят и видят, а първите само му изглеждат. Леле какви простотии се предлагат там за пропагандна мултикултурщина! И 4 (четири!!) работни места и половина отгоре дори!!! Ти да видиш какъв кяр!

"Дадоха ни много: нов живот, възможност за взаимно опознаваме на културите ни, станахме по-открити", казва хапльото. А стига бе! За нула време онези от африканския клонак са се цивилизовали и паснали на местните франсета, а чеченците и укрите са запели радостно Марсилезата И градинките им прекопавали туземните политкоректници Сигур и моми им водят от местните хубавици, да не скчаят ръкоблудно мюслимите, а девойките отблизо чернички да видят и опитат
Въх
02 Ноември 2015 21:09
А защо пък украинци? Те нали бяха от държавата с най-прясно победилата демокрация?
Логично е, след като току-що са се освободили от Русский мир, да се радват на европейските ценности вкъщи. Поне докато не им махнат визите, егаси.
02 Ноември 2015 21:13
За такваз дописка,неполиткоректните руснаци имат един многото хубав израз(в доста свободен превод):,,Глюкозни сополи''
'Бах ти некадърната пропаганда!
02 Ноември 2015 21:22
Да обобщим дискусията...
Проро... - вий си знаете!

А какъв извод трябва да изтеглим!?
Тоз матриал е предназначен за тамошната аудитория, която е промивана десетилетия - и жадно поема всичко...

А как е у нас!? И най-отявлените проробовладелски платени писари бихе се смели чистосърдечно на описаната сълзлива картина. Но това е до време, колеги. След като ние, по-възрастните, се гътнем, следващото поколение ще е със същите промити мозъци и ще посреща с аплаузи подобни проро...
Тва йе!
02 Ноември 2015 21:38
Отварянето на центъра води до създаването на четири работни места и една позиция на непълно работно време, като всичките са заети от местни жители.

И това ли са им работните места? Все непродуктивни и цицащи от бюджета...
Абе въобще... по-горе са го казали.
02 Ноември 2015 22:17
Не знаех, че затвор е по-хубаво от старчески дом.


А къде са старците?
02 Ноември 2015 23:42
Градчето е спасено, ама до кога остава френско е въпрос.
03 Ноември 2015 00:12
А къде са старците?


Там са си, само че в съвсем нова и модерна сграда.
Бежанците са настанени в старата и вече неизползвана сграда на дома за възрастни хора (maison de retraite).
03 Ноември 2015 06:58
На съвременната журналистика и се вменява използването на все повече литературни приьоми за "коректно" показване на "фактите"! Бежанците ще работят ли нещо или ще се препитават поколения наред като само получаващи страдалци? Работните места са в сферата на обслужване (слугуване) на неработещите социоползватели?
03 Ноември 2015 08:44
Работните места са в сферата на обслужване (слугуване) на неработещите социоползватели?


Това е големия майтап, ако изобщо можем да подходим с чувство за хумор към есето.


Тези хора са работили и с получените средства са си внесли нови господари, за които да продължават да работят.
03 Ноември 2015 11:13
След няколко години да няма "Je suis Peyrelevade".
03 Ноември 2015 12:55
И това ли са им работните места? Все непродуктивни и цицащи от бюджета...
Абе въобще... по-горе са го казали.

продуктивните места ги заемат машините, свиквай
03 Ноември 2015 12:58
Кайли--и-и
Не бЕха ли китайците?
03 Ноември 2015 13:33
Щом Франция - страната с една от най-добрите семейни политики в Европа - не може да се справи с демографската криза, какво остава за другите.
Имайки пред вид, че все в един момент на територията на Франция ще живеят главно араби и черни, не е ли по-добре да се опитат да ги интегрират тия хора, докато затворят окончателно и новия старчески дом - поради липса на старци! Пък след това вече никой от нас няма да знае какво е станало. А то нещо винаги ще става. Както и след Римската империя имаше и има живот.
Предлага ли някой от критикуващите някакво решение? И на мен не ми харесва, но решение нямам. Откак има еманципация и жената работи наравно с мъжа, няма вече 11 деца, а 1-2. Развитието няма как да се върне назад. И на 1.000 евро да вдигнат детските, пак само тия ще ги вземат, които имат по 11 деца.
03 Ноември 2015 14:57
СЕГА, идеята да използвате тази "статия" е лоша, ама много лоша. Кому в редакцията е хрумнало да обижда интелекта на собствените си читатели
03 Ноември 2015 16:23
Гнусна бълвоч!! Прав си е човеко от Пегида, чиста проба Гьобелсова пропаганда!! И по ирония сега за това че го бил казал щели да го подвеждат под отговорност. Какви времена само, либерастите да забраняват свободата на словото, а крайните консерватори да се борят са което:... Не отива на добре овой свет, да знаете!!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД