:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,640
Активни 563
Страници 2,107
За един ден 1,302,066
Пари

Опасният чар на кредитните карти

От едната страна дебнат лихви и такси, от другата - изкусителни намаления и привилегии
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Тегленето на пари от банкомат с кредитна карта е скъпо удоволствие.
В някои страни като САЩ употребата на кредитни карти е всекидневие. В Швеция парите в брой при пазаруване се смятат за отживелица. У нас обаче банкнотите и стотинките си остават актуални, следвани от дебитните карти. По-бавно върви налагането на кредитните карти, макар че все повече българи оценяват плюсовете от използването им. Може би високите лихви убиват скоростта, а може би просто след кризата още сме свръхпредпазливи, като чуем за "кредит".

Масово лихвите по кредитните карти у нас в момента са около 15%, но има и впечатляващи вариации - от скромните 10% до респектиращите 28 процента. Средните лихви се движат напоследък между 14 и 15%, а преди кризата достигаха 20%", обясни пред "Сега" кредитният консултант Тихомир Тошев. По думите му в последните 2-3 години



кредитните карти стават все по-търсени



60% oт клиентите изпoлзвaт кpeдитнaтa cи кapтa по предназначение - за лесно получаване на зaeм, показва проучване на Societe Generale Eкcпpecбaнк. Че е лесно, лесно, но всеки трябва да се пази от така наречената вечна кредитна спирала. Това се случва, когато забавите връщането на заема, когато плащате само минималната погасителна вноска или дори нея не внасяте. Тогава кредитната карта може да се превърне в лихвен капан. Данните на банките ясно показват, че при внасяне на минималната възможна месечна сума този тип заем става безумно скъп. Ето пример.

Имате карта с лимит 2000 лева и се възползвате от цялата сума. Ако лихвата е 18%, а минимална погасителна вноска е 2% (и минимум 20 лв.), ще ви трябват 360 месеца - или 30 години, за да върнете сумата, ако погасявате само допустимия минимум. В крайна сметка сте взели 2000 лева, а ще върнете около 7000 лева.

Разбира се, повечето хора връщат усвоените пари по кредитната карта до стотинка още в рамките на т.нар. гратисен период, когато лихви не се начисляват. Тогава никакви капани, рискове и неприятни финансови изненади няма. При това в последните години банките увеличиха безлихвения период. Допреди години гратис бяха около 30 дни, а някои банки вече отпускат по 60 дни.

Макар че не е най-разумното, немалко българи ползват кредитни карти, за да се снабдят с пари в брой. Но в такива случаи



тегленето от банкомат излиза доста солено,



защото таксите са високи - около 2.3 лв. + 3% от изтеглената сума. А някои банки са заложили и минимум от 10 лв. Така ако вземете дори само 50 лв. от банкомат с кредитната си карта, ще се простите с 10 лева за услугата. Нещата се влошават допълнително, ако банкоматът не е на банката, която ви е издала картата. Тогава таксите обикновено са между 3 и 6 лв. плюс 3% от изтеглената сума. Ако пък тегленето е от устройство в чужбина, за услугата отиват 9-10 лв. плюс 3% от изтегленото.

Когато става сума за разходи, не забравяйте, че всяка банка си удържа годишна такса за обслужване. Обикновено има отстъпки и гратиси за първата година, пък и повечето тарифи са поносими, но има и баснословни суми. Например за някои видове карти, и то за физически лица, таксата достига до 260 лв. за първа карта и 130 за допълнителна. В повечето банки тази такса е около 40-50 лв.

Някои карти вместо годишна такса за обслужване имат месечни ставки. Те обаче са от 10 до 20 лева.

При кредитните карти също както при банковите заеми има такса за разглеждане на документи, която варира от 10 до 50 лв. Не всички банки обаче налагат такса.

Експресно издаване на картата се заплаща между 50 и 100 лв.

Някои трезори си добавят още приходи чрез допълнителни такси - 3 лева за генериране на нов ПИН например или пък левче за справка по салдо.

По данни на БНБ към края на първото полугодие кредитните карти, издадени у нас, са 877.3 хиляди. Три години по-рано - в края на първото шестмесечие на 2012 г. те са със 100 хил. по-малко - 777.2 хиляди. Българите използват все по-често банковите си карти, и то за все по-големи покупки. Зa първото полугодие нa 2015 г. през ПОС терминалите



у нас са платени стоки и услуги за общо 2.765 млpд. лв.



Общо кредитните и дебитните карти са използвани 40.4 млн. пъти, а средната стойност на едно плащане е 68.45 лв. През първите 6 месеца на 2014 г. плащанията през ПОС терминали са за 2.35 млpд. лв. А за цялата 2013 г. са изхарчени 3.9 млpд. лв. през този вид устройства.

По данни на Пощенска банка има ръст от 12% на сумите, похарчени с кредитни карти за първото полугодие на 2015 г. спрямо година по-рано. В същото време размерът на сумите на теглене на пари в брой намалява с 14% за година, а средната сума на покупка с карта намалява със 17%, което означава, че кредитните карти се използват и за най-малки ежедневни покупки. Плащанията на ток, вода, парно, телефон и др. комунални услуги пък се покачват с над 20%.

Bъпpeки че се покачва осезаемо, yпoтpeбaта нa кредитни пластики в България изостава на фона на другите държави в Eвpoпa. Cpeднo c издaдeнитe в Бългapия 3.42 млн. кapти ce извъpшвaт 11 тpaнсaкции нa ПОС тepминaл гoдишнo, което е скромен резултат, отчитат от Visa Европа.

ПРОФИЛ

Haй-тъpceната кредитна карта e с лимит дo 5000 лв., пoкaзвa пpoyчвaнe нa Societe Generale Eкcпpecбaнк. Най-често притежатели на кредитна карта са женени хора на възраст oт 30 дo 39 гoдини, жители на големите градове. Haй-гoлям пpoцeнт клиенти пocoчвaт, чe използват картите основно за да купуват техника и при онлайн пазаруване.



ПРИВИЛЕГИИ

Притежателите на някои кредитни карти могат да се възползват от ВИП салоните на летищата при дълъг престой до полета. Изискването е през последните 3 месеца да са направили минимален оборот от 500 лeва в търговски обекти в България и чужбина. Някои картодържатели имат отстъпка при покупка на самолетен билет, както и два пъти по-голям обем на безплатния багаж, който могат да качат на самолета. Банките са се насочили към частта от населението, която е Склонна да харчи повече. Има дамски кредитни карти, които носят отстъпки в модни магазини или салони за красота. Най-големият плюс, който предлагат някои банки на своите клиенти обаче, си остава услугата '"кешбек". На 3, 6 или 12 месеца банката възстановява до 1.5% от сумата на направените покупки на своите клиенти. По думите на Тихомир Тошев в някои случаи тази услуга покрива напълно годишната такса за обслужване на картата.



ЗАСТРАХОВКА

При пътуване в чужбина някои видове кредитни карти добавят безплатна застраховка. Документът за застраховката се получава в банковия офис, а самата полица се активира при покупка, свързана с пътуването - например плащане на самолетен билет или на хотел. С подобна застраховка клиентите могат да получат безплатна медицинска помощ, спешно зъболечение, юридическа помощ, помощ при загуба или кражба на документи и др.
 Пластиката може да бъде много полезна при пътуване в чужбина.
 Освен от лихвата по кредитната карта банките припечелват и от такси за разглеждане на документи за издаване, за поддръжка и дори за смяна на ПИН.
36
5008
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
02 Ноември 2015 20:57
" Пластиката може да бъде много полезна при пътуване в чужбина."

Всичко е пунт и пластика.
Дано да е платена тази статия, че много дълга ми се вижда.
02 Ноември 2015 21:41
За какво ми е кредитна карта, като имам дебитна? Да плащам на банките лихви?
С колкото разполагам, толкова харча.
02 Ноември 2015 21:45
По тоз въпрос и аз съм от партията на г-н Патагонеца!
02 Ноември 2015 22:28
И аз залагам на дебитните карти!
02 Ноември 2015 22:50
Да плащам на банките лихви?

Абе и бая такси си слагат добитъците напоследък. Имах влог в голямата банка, а когато понечих да го изтегля, ме сюрпризираха с една таксичка от петдесет лева за десет хиляди мои пари. Съответно отказах тегленето, прехвърлих всичко по сметка в друга банка и реших проблема на части.
03 Ноември 2015 09:26
Патагонец, лошото е че много сайтове не предлагат разплащане с дебитна карта. Затова е полезна. Ползваш парите и ги връщаш в рамките на безлихвения период.
03 Ноември 2015 09:36
Защото има страни, Швейцария,. например, където събират такси и върху дебитната - било на бензиностанция или в Мигро/Кооп. А да не говорим за авиокомпаниите - май не съм имал случай да платя с дебитна. Това набързо.
03 Ноември 2015 09:39
Кредитните карти бяха полезни преди години, когато не навсякъде плащанията бяха онлайн, а на такива места не може да се плати с дебитна карта. В последните години не съм видял магазин или сайт, където може да се плати с кредитна, но не и с дебитна карта - но трябва да е истинска, пълнофункционална карта, някои са ограничени например за интернет плащания. От кредитна карта за физическо лице според мен има смисъл само ако живееш от заплата до заплата - нямаш парите в сметката, харчиш през месеца, но умерено - колкото ще можеш да покриеш - и погасяваш на заплата в гратисния период на картата. Ако имаш пари в сметката си, дебитна карта ти върши същата работа, без да плащаш такси. Ако няма да можеш да погасиш изхарченото в гратисния период, имаш по-голям проблем, който кредитната карта няма да реши, а ще го задълбочи.
03 Ноември 2015 09:49
Слизаш от самолет и искаш кола под наем. Първата им работа е да ти поискат книжката и кредитна карта. Без кредитна карта няма кола.
03 Ноември 2015 09:52
Въобще има много места, където кредитната карта е единствената гаранция за плащането на услугата на даващия услугата.
03 Ноември 2015 10:16
Имах влог в голямата банка, а когато понечих да го изтегля, ме сюрпризираха с една таксичка от петдесет лева за десет хиляди мои пари.

И мене се опитаха така да ме действат, та затова ходих три дена подред да тегля суми под лимита им, над който начисляваха такса за теглене.
03 Ноември 2015 10:35
Никой не те работи, а трябва да четеш условията. Ако искаш да изтеглиш по-голям влог или над определена сума 10.000 - 20.000 и > евро, трябва да я заявиш предварително два -три дена. Защото някои каси и нямат толкова пари. Или ако имат, им трябват за други цели. От банка до банка е различно. И пак условията. Но като тегли човек първи път голяма сума или затваря влога си, винаги има този "проблем". От незнание.
03 Ноември 2015 11:30
Кредитните карти са като всяко друго нещо - трябва да се ползват с мисъл.
Харчиш според чергата си, връщаш парите навреме и няма лихви и такси. Остава само удобството да не мъкнеш много пари в брой.
На банкомат внимаваш да пъхнеш дебитната, а не кредитната карта.
За да имаш дебитна карта трябва да имаш разплащателна сметка, която има месечна такса 2-3-5 лв. Което за година е около таксата за кредитна карта. Преди време Експресбанк искаха и отделна такса за дебитната карта, освен за сметката, сега не знам дали е още така.
Кредитната карта е чудесно платежно средство в страни, които не ползват евро. Тръгваш за Чехия, Унгария и се чудиш колко крони и форинти да купиш - ако са малко се стискаш или обменяш евро по кофти курс, ако са много - при връщане ги продаваш доста под стойността им при закупуване. Като плащаш с карта, курсът е по този на БНБ за деня и ги няма маржовете при чейндбюрата.
Някои банки издават кредитни карти, работещи като дебитни - с тях може да се плаща само до наличните в картата пари. Идеални за онлайн покупки, при които дебитните не вървят - харесаш нещо, заредиш картата с колкото струва в лева, по курса на БНБ, ако е във валута, плащаш, картата остава празна, ако някой я е "пробил" или онлайн платформата злоупотреби. И всичко това от лаптопа. Какво му е лошото?
03 Ноември 2015 11:42
На банкомат внимаваш да пъхнеш дебитната, а не кредитната карта.

Това го забелязваш най-късно като въвеждаш пин-а. На дебитните пин-а можеш да си го сменяш сам и да си направиш трите, четирите, петте или колкото дебитни имаш, с един и същ пин, а на кредитните пинът идва от генератора на случайността и съответно не можеш да си го определяш сам.
03 Ноември 2015 12:22
а на кредитните пинът идва от генератора на случайността и съответно не можеш да си го определяш сам.

А как тогава успях да си го променя сам от банкомата?
03 Ноември 2015 12:43
Ааа, мерси. Може вашите кредитни да са с променлив ПИН. В действителност не съм опитвал, само съм питал в банката си и отговорът беше този.
И понеже ме интересува - на кой (чий) банкомат се сменя пинът на кредитната? За дебитните е ясно.
А не съм опитвал, защото никъде не ми са трябвали пин-ове за кредитните. Веднъж в планините на Румъния ми искаха пин, но като видяха, че имам и дебитни, приеха дебитна.
03 Ноември 2015 12:55
В Македония плащам в магазини с дебитна на Пощенска банка, без страната да е в еврозоната и курсът е перфектен и таксата е минимална-по последни спомени за покупка 50-60 лв.- 0,16 лв. такса. Та не разбрах ползата от кредитната карта в примера по-горе с Чехия и Унгария, ако може някой да поясни, моля.
03 Ноември 2015 13:58
на кой (чий) банкомат се сменя пинът на кредитната?

ДСК.
И следващото твърдение ме учудва. Обиколил съм почти цяла Европа, бил съм и в Турция и не ми се е случвало при ползване на кредитната карта да НЕ ми искат да въведа ПИН.
03 Ноември 2015 14:05
Имам дебитна карта и нямам никакво намерение да вадя кредитна, макар при всяко посещение в банката да ми предлагат тази услуга.
03 Ноември 2015 14:08
Кредитната карта е чудесно платежно средство в страни, които не ползват евро. Тръгваш за Чехия, Унгария и се чудиш колко крони и форинти да купиш - ако са малко се стискаш или обменяш евро по кофти курс, ако са много - при връщане ги продаваш доста под стойността им при закупуване. Като плащаш с карта, курсът е по този на БНБ за деня и ги няма маржовете при чейндбюрата.

Това не е ли валидно и за дебитните карти?
03 Ноември 2015 14:34
Това не е ли валидно и за дебитните карти?

Da, ako приемат дебитни. В повечето магазини, барчета и забележителности ми казват, че приемат само кредитни. Нормално е търговците да вярват повече на ВИЗА, отколкото на БОРИКА.
03 Ноември 2015 14:37
Уффф, не се карайте, бе! Каква функционалност ще има една карта, се определя от банката-издател, стандартите позволяват най-различни възможности. Дали една дебитна карта ще може да се позлва за всичко, за което и кредитна, или ще е ограничена до теглене от банкомат и покупка на ПОС-терминал, дали при покупка с кредитна карта аутентикацията ще е с ПИН или на подпис, се определя от издателя. Повечето български банки издават Виза Електрон и Мастъркард Дебит (не Маестро) с пълна функционалност, а кредитните карти с чип искат ПИН, а не подпис при покупката. Чувал съм, че западни банки, които са имали вече много клиенти с по-традиционните условия - ограничени дебитни карти и кредитни с подпис, не бързат да ги променят.
03 Ноември 2015 14:39
Нормално е търговците да вярват повече на ВИЗА, отколкото на БОРИКА.

Чакай бе, не говорим за местни карти, ако изобщо ги има още. Говорим си за истински дебитни карти на Виза и Мастъркард.
03 Ноември 2015 16:08
Чакай бе, не говорим за местни карти, ако изобщо ги има още. Говорим си за истински дебитни карти на Виза и Мастъркард.

Az само споделям опит - имам дебитна международна Маестро (важи извън страната) и нормална Виза.
На много места в чужбина не искат Маестрото и не отказват Визата.
Вярно е, че някъде има стикери на Маестро и я приемат, но не навсякъде.
А последно цъках с език в един Айриш пъб в Прага, дори и Виза не приемаха, само Мастър и Амекс, май и Дайнър.
03 Ноември 2015 17:13
И следващото твърдение ме учудва.

Второ: при мене няма ДСК. Издаващата картите банка е една, която е далеч от мене. Но и да беше близо - питал съм: не се сменя.
Първо: Говоря за двойката VISA/MASTER*, релефни. Не за измислени.
И първо - НИКЪДЕ, ама никъде не искат пин за кредитна карта*, освен на банкомат, ако речеш да теглиш пари. И тъй като аз не тегля, не си знам пиновете от поколения карти насам и не се стремя да ги помня или пазя.
При покупки в Интернет искат трицифреното на обратната страна на картата и толкова.

Да не бъркаш кредитна с дебитна? При тях искат пин на ПОС-терминала. Но пък и при тях има два начина - с подпис и с пин.
03 Ноември 2015 17:20
Тук има отговор на въпроса дали може да се сменя пина на Мастер. http://www.finanzfrage.net/frage/kann-pin-von-kreditkarte-geaendert-werden
Не може.
Обикалянето на Европа е хубаво нещо. Кажи някоя друга страна (освен Турция), където са ти поискали пин на кредитна карта. Бас хващам, че няма да се сетиш за такава. Но няма и значение.
03 Ноември 2015 17:26
И последно. Не всичко е Мастър-КАРТА, на което пише Мастър. Същото е за ВИЗА. И аз имам дебитни български, издадени наскоро, които много приличат на Мастър-кредитни, пише Мастър, релефни, с чип, но на тях си има символ само на маестро.
Това не са кредитни карти, а някакви карти, които българските банки издават. Не знам какви предимства имат, защото ги ползвам единствено в България за да не ми копира някой германските. Но са си прости дебитни.
03 Ноември 2015 17:33
А последно цъках с език в един Айриш пъб в Прага, дори и Виза не приемаха, само Мастър и Амекс, май и Дайнър.

виж: https://www.google.de/maps/uv?hl=de&pb=!1s0x470b94e9e060110b:0x51270921da4dea96!2m5!2m2!1i80!2i80!3m1!2i100!3m1!7e1!4s//geo1.ggpht.com/cbk?photoid%3D6bfeexTMczsAAAQJLFIVzg%26output%3Dphoto%26cb_client%3Dsearch.LOCAL_UNIVERSAL.gps%26minw%3D150%26minh%3D150!5s+-+Google-Suche
Не трябва да се прекалява с Килкèнито.
03 Ноември 2015 17:55
Кажи някоя друга страна (освен Турция), където са ти поискали пин на кредитна карта.

Франция - билети за влака за Фонтенбло, самият вход за замъка, кулата Монпарнас, входа за природо-научния музей, в кафенета, в Кауфланд.
Прага - магазини, кафенета, Петринската кула.
Будапеща - английския пъб до моста Елжбет, магазини за сувенири.
Виена - кафене "Демел", закупуване на сувенири
Сърбия, Австрия, Германия - по бензиностанции.
Италия - Колизеума, сувенири, магазини за мамбо, кафенета. Също и във Флоренция.
Това са ми спомените отскоро, затова пиша конкретно.
Но съм плащал и в Гърция, Тасос, Родос, Румъния, Франция, Чехия, Хърватска, Словения - при по-ранни посещения.
Картата е Виза с чип, ако под релефна разбираш име, номер и срок на годност да са релефни - да, такива са. И навсякъде ми искат ПИН.
А ПИН-а си го подмених с обичайния последно през пролетта, когато ми смениха картата след изтичане на срока.
03 Ноември 2015 18:00
Не знам в България да има POS терминал, който да не изисква PIN - без значение от вида на картата. А и в Европа не ми се е случвало да плащам с пълноценна кредитна Visa и да не ми се поиска PIN.

Последно видях плащане с кредитна карта без PIN чрез снемане на отпечатък от релефния номер преди 20 години.
03 Ноември 2015 18:01
Не е посочения пъб, друг беше - Дъблинер (http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/8a/06/2a/open-area-at-the-entrance.jpg)
03 Ноември 2015 18:50
Е, то в Прага има десетина такива и още десетина затворени. Какво излиза - в Дъблинър не приемат, а другаде приемат. И сядаш да пиеш в Дъблинър и накрая не можеш да платиш, тоест не могат да ти вземат парите. Ти в Прага въобще ходил ли си?
Мога да въртя един телефон на Дъблинър - (+420) 224-895-404. Ама глупости не ми се пишат повече.
03 Ноември 2015 18:53
Ти в Прага въобще ходил ли си?

Не, бе, аз от село не съм излизал.
Очаквах да кажеш, че на някои от посочените места си плащал с Виза без ПИН, но всуе.
03 Ноември 2015 19:58
Дай на нашенеца кредитна карта, па му гледай сеира. Все едно нобелова награда са му дали

Иначе ползата от кредитната карта е, че може да се използва като гаранция при наемане на автомобили, лодки, колелета, квартири и т.н. Удобна е също за краткосрочни заеми - не ти трябва да ходиш до банката и набутването не е голямо ако върнеш парите бързо.
03 Ноември 2015 20:01
Д-ре Косев, така - плюс някакви точки, които трупаш и можеш да ползваш като бонус. И в някои вериги - намаления.
03 Ноември 2015 20:33
Jam-е,има бе,човече,има аз с един такъв работя-с ПИН,с магнитна лента,безконтактно...
Имат ли пари хората у картата-взимам ги!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД