Всеки ден служителките в кол център в градчето Индианола, щата Айова, са наричани "курви" и "мръсници". На работното си място публично са обвинявани, че са заразени с болести, предавани по полов път, а някои от тях са принуждавани да сядат в скута на колегите си от мъжки пол. Една от най-смелите Даниел Рененджър се оплаква от безобразното поведение на шефа си и свой колега, след което е уволнена. "Всички бяхме в капан", споделя тя. Чашата на търпението на жената прелива, след като е отстранена от работа. Рененджър завежда съдебно дело срещу работодателя си в компанията "Той Куест". Присъдата е в полза на ищцата, която трябва да получи обезщетение в размер на 11.9 милиона долара.
Даниел Рененджър, която в момента живее в Оклахома сити, започва да работи като консултант в кол центъра в Индианола през април 2007 г. Задачата й е да отговаря на въпросите, зададени по телефона - тя обслужва клиентите на компанията за детски играчки "Той Куест", чиито продукти са доста популярни в САЩ. Преди да бъде наета в кол центъра, жената претърпява операция и трябва да избягва физическото натоварване. Даниел е била мениджър в голям универсален магазин, работила е и в пицария. "Работата в кол центъра беше възможност да започна да работя на място, където няма толкова много стрес - поне така си мислех в началото", споделя тя.
Супервайзер и колега са
двамата мъже, които системно тормозят жените,
работещи в кол центъра. В заведения през август 2010 г. съдебен иск от Даниел Рененджър обаче не се споменават имената на двамата като ответници. Искът е насочен към компанията, за която тя работела. Потърпевшата описва в детайли тормоза, на който е била подложена - освен непрекъснатите обиди, тя приема като вид сексуален тормоз това, че мъжете й предложили да им потанцува. Рененджър е уволнена от кол центъра през март 2008 г., почти една година след като е започнала работа.
След като завежда делото, обаче се оказва, че компанията "Той Куест" има изключително сложна корпоративна структура, което усложнява доказването на обвиненията. Рененджър е убедена, че се е трудила за базираната в Калифорния "Той Куест", юристите на компанията обаче са категорични, че името на ищцата не фигурира в техните архиви с данни за служителите. Според адвокатите жената не е в базата данни и на останалите три фирми, които са под шапката на "Той Куест". Въпреки тези спънки, които според защитата на ищцата умишлено са създадени, съдебните заседатели се произнасят в полза на Даниел Рененджър и решават присъденото й обезщетение от почти 12 млн. долара да бъде разпределено между четирите фирми.
"Съдебното жури се абстрахира от целия хаос", казва адвокатката на ищцата Джил Цвагерман. Според нея съдебните заседатели ясно са дали да се разбере, че
който иска да прави бизнес в Айова, трябва да носи отговорност
и за постъпките си. Рененджър е доволна, че е успяла да накара съдебните заседатели да усетят отровната атмосфера, при която тя и колегите й са били принудени да работят в кол центъра.
Ищцата и адвокатът й Джил Цвагерман са наясно, че след трудната съдебна битка няма да е лесно да получат присъдената компенсация дори и от една от четирите осъдени компании. Юристката обаче е категорична, че съдебното решение в полза на клиентката й е добър знак за останалите четири жени, които водят същите дела срещу работодателите си.
Дело срещу работодателя си за тормоз на работното място води и колежката на Рененджър - Ам Руш. Решение по иска й все още не е оповестено. Тя обвинява супервайзера, че я попитал "коя е любимата й поза, докато прави секс". Веднъж след като се обадила в офиса, за да каже, че е болна, той заявил пред всички, че вероятно е хванала от заболяванията, разпространявани по полов път. Колегата също така "принудил" Руш да седне в скута му, става ясно от внесената в съда искова молба. Тя твърди, че е уволнена през юни 2007 г., около месец след като се свързала с централата на компанията "Той Куест" в Калифорния и се оплакала от отношението към нея. Както Рененджър, така и Руш твърди, че жените, работещи в кол центъра, са наричани "мръсници" и с други обидни думи "ежедневно, ако не и ежечасно".
Двамата служители, осъществявали сексуалния тормоз в кол центъра, са уволнени след вътрешно разследване. Според адвокатката на Рененджър отровната атмосфера в кол центъра е продължила прекалено дълго и
е нанесла сериозно морални щети на служителките,
тъй като жените не са знаели към кого да се обърнат, след като най-високопоставеният супервайзер създавал проблемите. "Хората, тормозещи персонала, са били оставени без контрол и наблюдение, без някой да се интересува от поведението им. В такива случаи обикновено напрежението ескалира", допълва тя.
Десетки дела по обвинения в сексуален тормоз се водят само в щата Айова всяка година. Местни адвокати, специализирани в подобни казуси, определят действията на служителите в "Той Куест" като крайни. Сексуалният тормоз и дискриминацията по полов признак на работното място са доста разпространени, независимо дали става въпрос за голяма или малка компания, или пък за сектора, в който работят.
На колко да оценя сексуалния тормоз от късите полички и дългите деколтенца, а?
А изтезанията с бодита, а