:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,693
Активни 472
Страници 24,103
За един ден 1,302,066

Мързеливата политическа върхушка изобрети кръглото квадратче

Тъкмо научихме за преференциите и пак се канят да ни сменят избирателната система с нещо друго
Т.нар. кръгли квадратчета, които объркаха много от избирателите. Недействителните бюлетини са над 460 000. А броенето на преференциите обърка секционните комисии.
Докато пътувах с градския транспорт преди първия тур, чух неволно следния разговор:

Не бе, точно обратното! Петнайсет в квадратчето, двайсет и седем в кръгчето.

Чудя се, ако бях пришелец или просто негласуващ, дали щях да се сетя за какво иде реч. А ставаше дума за преференция. Люде, които едвам сричат на български, изучиха тази дума тутакси наизуст и се втурнаха да я упражняват на дело. Кой за някой лев, кой от сърце. Задръстихме се от преференции, преференциите глътнаха изборите.

Сега, когато най-одумваната тема е високата активност на първия тур и ниската на втория, редно е да признаем, че ако не бяха тия кръгчета, и на първия тур щяхме да се сблъскаме с ниска активност. България полудя по кръгчетата. Или както се изрази в началото на кампанията една служителка в ЦИК, кръглите квадратчета.

Истината е, че точно кръгчетата спасиха изборите от ниската активност, но само на първия тур. На втория трагедията лъсна в цялото си съвършенство.

Има съвсем логично обяснение: 42 хиляди бяха кандидатите. С техните семейства, роднини, комшии и близки приятели това означава най-малко четвърт милион пряко и кръвно заинтересувани участници в изборния процес. Както сме я подкарали, можем да доживеем деня, в който половин България ще се населява от кандидати, а останалата половина ще бъде подложена на агресията на кръгчетата.



Избирателната активност се е превърнала в самоцел за политическата върхушка



Тя не се опитва да си обясни природата на ниската и все по-спадаща активност, а постоянно търси начини да я повиши изкуствено, изобретявайки все по-причудливи и объркващи законодателни техники. Тази върхушка е станала толкова мързелива и толкова немарлива към задължението си да се бори за доверието и гласовете на хората, че е готова да прибегне до всякакви начини да принуди гражданите да гласуват.

По повод на референдума, например, най-често употребяваният аргумент на привържениците на т.нар. електронно гласуване бе да се повиши активността. Все на тази цел се подчиняват и периодично възкръсващи идеи за задължително гласуване, за референдуми за щяло и нещяло, за мажоритарен вот и прочие.

Идеите вече преминават в радикализъм: да направим депутатите 100, без да държим сметка, че ако в сегашната ситуация питаме гражданите колко да са те, ще получим отговор нула. Да се намалят субсидиите за партиите, народните представители да ходят на работа с трамвай, да не им се плащат заплати и т.н. Един новоизбран стар кмет бе обявен за революционер, защото предложил възнаграждението на общинските съветници да е една стотинка. Много се извинявам, но лично аз нямам вяра на някого, който не получава заплата. Ако идеята е да узаконим кражбата и далаверата, нека си го признаем и да пуснем на свобода черните каси.

Има и по-преки пътища за това. Например, да забраним партиите и да ги заменим с Бойко Борисов. Май и без това сме се запътили натам.

Вън от всякакво съмнение е, че нашият проблем не е издръжката на 240 души с техните високи заплати, мерцедеси и привилегии, а онова, което правят в Народното събрание. Дали ще са 100, 200 или 300 няма никакво значение. Сто души могат да направят сто пъти по-големи поразии от двеста.



Вече си мисля, че е най-добре на този народ да му се даде всичко,



което иска, или по-точно всичко, което си мисли, че иска, за да се отврати от реалността и да се върне към нормалността. Има толкова неща по повод на изборите, над които си заслужава да се замислим като общество, но ние трескаво търсим начин да оклепаме още повече нещата. Сега, например, за пореден път ще се пише Изборен кодекс. Стана традиция на всеки избори да се сменя законът. Пази, боже! Тъкмо научихме за преференциите, ще ни сменят системата с нещо друго. Със сигурност пак ще се вайкаме за недействителните гласове и "Арена Армеец" ще ни се види като мил спомен.

Писането на изборния регламент и организирането на изборния процес се е превърнало в безсмислено интелектуално сражение. Някой си е наумил, че може да надхитри онези, които се занимават с купуване и продаване на гласове, усложнявайки неимоверно регламента и забатачвайки все повече и повече организацията на процеса. Това е напразно усилие - умният никога не може да излъже простия. Покупко-продажбата не се мери по скалата на коефициента за интелигентност.

Политиката изобщо не е занимание за интелектуалци. Скандалът със зам.-председателката на ЦИК, която, кой знае защо, реши да демонстрира, че е чела дневника на Киркегор, цитирайки сентенцията за проститутката и журналиста, е много показателен за това. Преди години по подобен начин уважаваният Михаил Неделчев цитира Фройд за пищова и фалоса по адрес на Тренчев и също стана скандал. Очевидно е, че имаме голям проблем. Законите и правилата се създават и контролират от хора, които си въобразяват, че избирателите четат научна литература. Докато създаваме сложни правила, ще консумираме недействителни бюлетини и отлив от гласуване.

За капак - вечерта на втория тур стана нещо необяснимо: докато ние още гадаехме кой ще бъде новият кмет на Пловдив с неговите има-няма 500 секции, в съседна Турция с нейните 58 милиона избиратели и 172 хиляди секции вече обявиха резултата. Някак обидно е, госпожи и господа!

Каква грешка?! Вместо 335 първо е написано 56. И това го извършват трима души (протокол от секция 243 във Варна)

 Каква грешка?! Вместо 335 първо е написано 56. И това го извършват трима души (протокол от секция 243 във Варна)


Юрий Асланов

 Юрий Асланов
снимка: Юлиян Савчев
29
12523
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
03 Ноември 2015 19:49
Избирателната активност се е превърнала в самоцел за политическата върхушка


Сигурно. Но пък избирателната активност на тези избори се превърна в четвъртата тайна от Фатима. Защо не казвате колко са гласували? Щото ще е много неудобно. Общо под 30% и около 900 хиляди за герп звучи кофти, нали?
03 Ноември 2015 19:54
Тоест, отврат, сегашните местни управляващи са с легитимност 30%... Една трета... И с какви претенции?
Що се отнася до преференциите - те правят избора. Малък, сред вече посочени, но реален. Знам случай, когато партийците поставили някакъв образ на пета позиция, но... Не влязаъл. А в съвета е негов подчинен - поставен на осма... Натам ще е интересно, разбира се. А и разправии в партията си ще има осмакът - как така си е позволил да бъде харесан повече от партийните избраници...
-----------------------
Сайтът на Генек
03 Ноември 2015 19:58
Ми квадратурата на кръга е нарицателно, в този смисъл кръглото квадратче е нещо от този трети вид.
03 Ноември 2015 20:03
03 Ноември 2015 20:04
Автора -
03 Ноември 2015 20:07
сегашните местни управляващи са с легитимност 30%... Една трета.
и са избрани от най-много 55-60% от тези 30%.
03 Ноември 2015 20:21
Дреме им,че им пука на наш'те пишмануправляващи от процента гласували;докато са удобни на Големия Бял Баща ,нищо не заплашва статуквото и разграждането на общество и държава ще продължава със страшна сила!
03 Ноември 2015 20:32
Тия преференции усложняват броенето на порядък. Т.е. близо 10 пъти по-сложно става броенето. Даже и повече - щото ако има 20 партии и по 20 кандидата всяка партия трябва да се поддържат за всяка партия отделно, и за всеки неин кандидат - бройка на преференциите.

Усложняване до небесата. Ей така за да са трудни изборите и да има постоянно грешки в протоколите.

А ползата от тях е всъщност - антиполза. Щото сегашната избирателна система е турлу-гювеч. И накрая някакви случайни хора попадат на отговорни постове. Без никой да може да ги контролира.

03 Ноември 2015 20:39
Изборните правила станаха толкова сложни, че избирателните комисии не ги разбират. При следващото усложнение вече и авторите на кодекса няма да ги разбират. А не е ли време да се помисли за опростяване? Например с пускане на шарени бобчета в кратунка. Не се шегувам!
А преференциите затрудняват неграмотните и комисията. Ами ако гласуващият е толкова глупав, правилно е бюлетината му да е недействителна. Няма право на глас! А за комисията.... Преди години бях в избирателна комисия за избор на научен съвет в Института. И той се избира "с преференции". За 15мин направих Безик-програма за Правец-8 и сред общия смях обработихме резултатите.
03 Ноември 2015 20:44
Тия преференции усложняват броенето на порядък. Т.е. близо 10 пъти по-сложно става броенето. Даже и повече - щото ако има 20 партии и по 20 кандидата всяка партия трябва да се поддържат за всяка партия отделно, и за всеки неин кандидат - бройка на преференциите.
Май ще е по-добре да се откажем от интегралната бюлетина и да се върнем към отделните бюлетини за всяка партия/коалиция. Без цвят или ленти, само с номер на партията.
03 Ноември 2015 21:36
точно кръгчетата спасиха изборите от ниската активност,


Глупости на търкалета! Кръгчетата в бюлетините ТОТАЛНО бяха неглижирани от хилядите СИК, и от 265-те ОИК!!! Тотална ГЛУПОСТ е преференцуването ПО ВРЕМЕ на изборите - то трябва да се прави ПРЕДИ изборите, в хода на СЪСТАВЯНЕТО на партийните листи! Вътре в партиите си (в коалициите си, в гражданските инициативни комитети, да се преференцуват, ако щат и на два и повече тура, докато окончателно натурят в листите си най-читавите си партийци!!! И дотам! На САМИТЕ избори трябва да има сал едни квадратчета, а най-долу да се тури още едно (последно) квадратче, но то да е в по-голям размер, даже да е направо като правоъгълник, като каре, в което избирателят да има право да напише името на партията, за която НИКОГА, ама никога, НЕ би гласувал!!! Е, тогава да видиш, Асланов, каква активност, ще настане!!! Даже емигрантите наши по чужбината с радост ще доприпкат до урните та да турят във въпросното правоъгълниче името на партията ЩО НАЙ-ЛЮТО мразят!!!!
03 Ноември 2015 22:02

Аз имам един грях спрямо Юрий Асланов. В далечната 1990, в първите пролетни месеци, и с моя, както, впрочем, и с други гласове, Юрий беше уволнен. Революционна целесъобразност. Тогава мислехме, че светът се отърсва от старото, Юрий беше нарочен, и така. Човекът нищо не каза, ни дума, ни вопъл, ни стон. Замина си, ясно му беше, че нямаме път заедно, но все ме бори съвестта - дали аз не се подадох на зова на тълпата, която искаше първобитни страсти?
Както и да е, радвам се, че Юрий е намерил себе си, въпреки амбициите на оня сбиротак, който тогава го уволни.
Добро писание, интелигентно и много, много навреме.
03 Ноември 2015 22:38
Дочул си шепот между турски арменци, Юрий Асланов - хората са сричали сбъркания ни политически Модел ...
Don мили, не се вживявай във хвчерашен, а разчети ПлесNick / / от по-горе - безпощадно точен бива...
Баф, подобната ни Хдемокрация ...
04 Ноември 2015 07:12
Вече си мисля, че е най-добре на този народ да му се даде всичко, което иска, или по-точно всичко, което си мисли, че иска, за да се отврати от реалността и да се върне към нормалността.


И откога народът чака олигархията да му даде това, което иска? Пък нека да видим дали ще се отврати! Щото така излиза, че управляващите все се жертват за народа (с привилегии), изпитвайки отвращение от реалността и все едно предпазвайки го от нея.
Въобще, разделянето на реалност от нормалност си беше централното място в Матрицата - не всеки понасяше реалността и си искаше нормалността - да стои в някакви вани и матрицата да го използва за своите си цели.
04 Ноември 2015 10:33
На местни избори ЦИК не е длъжна да съобщава национални резултати, вкл. избирателна активност, недействителни гласове и т.н. Тъй като всичките 50000 протокола са отдавна на сайта на ЦИК, всеки може да смята сам. Партиите вече си ги сметнаха сами резултатите. Все пак, ето малко числа. Гласуваха 3,3 милиона, което при налични 5,9 милиона избиратели в страната е 56% активност. Хич не е малко, особено на фона на мързелива Европа. Недействителните гласове за общински съветници са 14%, а за кметове на общини: 5% (за другите местни избори няма национални резултати). Просто много хора пускат празни бюлетини за всичко друго, освен за кмет. На местни избори сме стигали и 33% недействителни гласове за съветници, май беше 1999. Тогава гласуваха 3 милиона, а гласовете за съветници бяха 2 милиона. Един милион недействителни, главно празни.
Бъдете здрави!
04 Ноември 2015 12:38
Преди време Иван Тотев обясни просто и доходчиво как се произвеждат "недействителни" бюлетини.
Челният пример не помръква.
04 Ноември 2015 12:40
Доста нагличко. Имам предвид целият постинг над моя.
Имам предвид, разбира се този на Корифеят!
04 Ноември 2015 13:00
Все пак МишоКо да не се крие зад публикувани и достъпни протоколи. Разбира се как се правят "недействителни бюлетини" този титан на "изворните технологии" по подмяната не знае и никога не е знаел. Тактиката и трикът тази година бяха, не ни интересува колко ще гласуват за другите, важно е да станат толкова, колкото сме поръчали. Къде тази манипулация става най-лесно - в т.нар. "преброителна система" там където се отчита резултата. Най-после се видя, кой е подкрепял комунистите до 1989 - МишоКо анд Ко. Винаги раболепни и сервилни.
~~~~~~~
#БезКостовПоКостовски
Герб прави избори:
https://www.youtube.com/watch?v=lYeJYWk1RCE
https://www.youtube.com/watch?v=OxTElMWMWZU
https://www.youtube.com/watch?v=GJOWvgwB_3I
https://www.youtube.com/watch?v=c5w9Heh1ONw
04 Ноември 2015 13:34
На местни избори ЦИК не е длъжна да съобщава национални резултати, вкл. избирателна активност, недействителни гласове и т.н. Тъй като всичките 50000 протокола са отдавна на сайта на ЦИК, всеки може да смята сам.

Има един интересен момент - проф.Мишо изхожда от презумпцията, че протоколите са най-малката градивна частица на изборния процес. Това е съвсем обяснимо, все пак поверената му агенция се занимава именно с дигиталната обработка на същите.

Реалността от друга страна е по-различна, известно е че има още по-малки частици, наречени "бюлетини", които изграждат протоколите, нещо което и самият професор намеква в израза "огромно количество сгрешени протоколи", което най-често означава несъответствие между записаното в протокола разпределение и брой бюлетини и реалното им присъствие в материалния свят. Ако това е така, а то е, за да бъде "поправен" един "сгрешен" протокол, трябва да се извърши повторно броене на бюлетините от тези, които са ги броили първия път в присъствието на независим арбитър. Иначе почват едни съмнения...

Както и да е, мисълта ми е, че(поне в момента) протоколът не е кой-знае калко надеждно свидетелство за реално случили се събития.
04 Ноември 2015 14:57
Ако това е така, а то е, за да бъде "поправен" един "сгрешен" протокол, . . .

Примерът от статията е красноречив - от 56 гласа на 350. Поръчението е изпълнено - ГЕРБ ликува. МишоКо прави всичко възможно, за да има достатъчно "невалидни бюлетини". Как се правеха тази кампания невалидни бюлетини. Просто се сипваха сгънати празни бюлетини в чувалите, когато се откриеше, че съответната секция не е изпълнила поставеният от ЦЦ план. Паралелно МишоКо разигра спектакъла - аз СЕГА се боря с невидимият враг. А междувременно на 10-тият час след изборите, без дори и да е видял един "сгрешен" протокол заяви - има 90% сгрешени протоколи. Така де - победа с 82% му бяха поръчали. Отчете се, но не напълно
04 Ноември 2015 15:45
Две неща са най-разпространени във Вселената: водородът и глупостта (човешката, естествено, то друга няма). Смята се, че са в съотношение 50:50. Ама като гледам някои от постовете, съотношението е някъде 40:60 във вреда на водорода.
Бъдете здрави!
04 Ноември 2015 15:52
Пожалете професора. Грохна. Не вади вече аргументи и факти, а изтъркани афоризми. Милост за МишоК!



04 Ноември 2015 16:25

Между другото, в теми на форумците днес се появи един материал, който акцентира на един друг начин на фалшификация на изборите - генериране на виртуален поток от "гласове" от още по-виртуални "изборни секции", съществуващи само в софтуерното пространство на преброителя. Близко е до ума, че той ще отрича, но така, както е описан, методът изглежда непротиворечив.
04 Ноември 2015 16:32
Две неща са най-разпространени във Вселената: водородът и глупостта (човешката, естествено, то друга няма). Смята се, че са в съотношение 50:50. Ама като гледам някои от постовете, съотношението е някъде 40:60 във вреда на водорода.


Г-н Професор, в какви мерни едници са горните съотношения и как измервате водорода чрез гледане в постовете? Също така, как съотношението 2:3 вреди на водорода?
Надявам се, че въпросите ми не са глупави .
Предварително благодаря и бъдете здрав!
04 Ноември 2015 16:43


Както чух тия дни "Защо изобщо ги броят бюлетините, като още в 7 вечерта по телевизията казаха резултата!"
04 Ноември 2015 17:01
Пожалете професора. Грохна. Не вади вече аргументи и факти, а изтъркани афоризми.
Усещам нещо арогантно у МишоК - а. Дали е функция на импакт фактора му ... ?
04 Ноември 2015 19:48
***
05 Ноември 2015 11:05
С цел да увелича съотношението във вреда на водорода ще каже, че все пак е добре "директорът" на държавна компания да се съсредоточи върху оперативното управление на това, което му е възложено. Ако е имал поставена задача за изборите - да се опита да обясни на работодателя си дали е изпълнил задачата. Ако е имал задача да опази сайтовете на държавната администрация - да се отчете как и дали изобщо го е направил.
Ето и храна за мозъка на "водородите" т.е. повод за размисъл на т.нар. "експерти" по изборни технологии. Дали пък не в това точно им е силата - фалшификации, алгебрически
Стартът на демокрацията в България за първите свободни избори през 1990 е с 10 500 секции, а сега са 12 125 бр. (спад на населението с почти 30%, на населените места с почти 25%, но увеличение на секциите с над 15%)
Но нека да вземем някоя по-близка година – например 2007. Тогава секциите в страната са били 11680. От онази година досега са закрити 939 административно-териториални единици. А секциите са нараснали с близо половин хилядарка.

https://www.facebook.com/grigor.lilov/posts/866454983470442:0
10 Ноември 2015 13:51
Ако протоколите са бивали подправени, окончателните резултати нямаше да потвърждават резултатите на социологическите агенции.

Не сме били информирани от медиите за случаи, в които членовете на СИК са гледали онлайн телевизия на таблети и айфони, докато са пътували охранявани към РИК или че са получавали СМС с резултатите от екзит пола.

Ако секционните протоколи се изготвят от членовете на цялата секционна комисия, а последните са номинирани от всички партии, вероятно фантастиката не издържа на проверка...

Пък и броенето на бюлетини и изготвянето на секционни протоколи е процес, който може и се наблюдава и от наблюдатели и застъпници на партийни и независими кандидати...

Не може да се съди за предпочитанията на негласувалите, а и изобщо за това по свое желание ли не гласуват.

Само активна регистрация би ни уверила, че избирателите наистина желаят да гласуват.

Това дали някой избирател се поддава на манипулация или "купуване" на гласове, не е проблем на избирателния кодекс и правилата му...

От изявленията на някои загубили партии (май) стана ясно, че същите биха желали избирателите (им) да гласуват за (техните) идеи, не за реалности...

Всъщност купуването на гласове чрез обещания и "идеи" повече купуване ли е от асфалтирането на дупките по пътя до някоя махала?
Какви идеи биха могли да запълнят тези дупки?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД