Ако трябва да използваме авиационната терминология за проблемите на правителствения Авиоотряд 28 с използваните от него самолети, най-лесно е да опишем случващото се с грешно направен заход още в началото. При полет тази грешка много често води до катастрофи. Такива, с които наскоро на няколко пъти се размина правителственият "Фалкон". Разбира се, тук причините бяха други - повреда в електрониката. Дефектът обаче е скрит още в началото на покупката на самолетите, с които се вози властта. Темата е важна с оглед намеренията на правителството да замени с нов самолет все по-често развалящия се "Фалкон".
В нормалните държави това става така: провежда се конкурс с ясни правила и критерии, получават се оферти и се избира най-добрата и като цена, и като гаранционно обслужване. В България обаче нещата винаги стоят по друг начин, а резултатът обикновено е в ущърб на държавата - или конкурсът е опорочен, или няма договорено гаранционно обслужване, или се прави компромис с поддръжката на самолетите. Така се стига до онзи момент, в който половината правителство начело с премиера летят във въздуха с повреден самолет, и то неведнъж. Или пък българска делегация с президента не успява да стигне до крайната точка, защото машината отново се е развалила. И ако досега не ви е ясно защо през определен период от време инцидент с правителствен самолет е водеща новина, нека да се върнем към това
как бяха проведени тръжните процедури за покупка на самолетите
В момента правителственият авиоотряд разполага с по един самолет "Еърбъс A319" и "Фалкон 2000" и с хеликоптери Ми-8 и "Аугуста AW 109E". През ноември 1998 г. правителството на Иван Костов възлага на транспортния министър Вилхелм Краус да купи самолет с функциите на лаборатория за облитане и ВИП цели. В началото на 1999 г. е сключен договор с френската компания "Дасо интернешъл" за изработката на нов самолет "Фалкон 2000", както и за продажбата и възможността на връщане на "Фалкон 50". За последния са платени 12.3 млн. долара. Новият самолет е доставен през юли 2001 г. за 29.3 млн. долара. За двете машини заедно с оборудването и резервните части Ръководство на въздушното движение (РВД) е трябвало да плати по договора 42 млн. долара. Парите са осигурени от такси за прелитане.
Година след доставката на самолета обаче излязоха някои интересни данни около сделката. Те са установени от временна парламентарна комисия към Народното събрание за проверка на дейността на РВД. Според заключенията в доклада й първоначално е било взето решение да се купи "Фалкон 50", но по предложение на министъра на транспорта Министерският съвет впоследствие променя на закрито заседание своето първоначално решение и дава съгласие за купуване на втори самолет. По този начин Министерският съвет осигурява "законосъобразност" на сделката. Доставеният самолет
"Фалкон 50" не е бил оборудван с необходимата апаратура
да изпълнява функциите на лаборатория за облитане и е използван единствено и само за ВИП полети от Авиоотряд 28. Независимо от това всички разходи за поддръжката му са били от сметката на РВД в нарушение на Закона за гражданското въздухоплаване. Временната анкетна комисия намира, че договорът е финансово неизгоден. Преценката на комисията е, че сделката по купуването на двата броя самолети "Фалкон 2000" и "Фалкон 50", който по-късно е върнат на производителя, е нецелесъобразна и ощетява както бюджета на РВД, така и държавния бюджет.
Няколко години по-късно друга сделка с правителствени самолети отново привлича внимание, но този път става дума за много повече пари. Процедурата стартира през август 2008 г. Договорът за два еърбъса за авиоотряда беше подписан от кабинета на Сергей Станишев. Стойността на сделката бе за около 110 млн. долара. В надпреварата участваха българската "Би Ейч Ер", американската компания "Авиейшънс адвайзърс" и кипърската "Гален авиейшън". За победител е избрана "Би Ейч Ер". Другите два кандидата са отстранени. След като беше обявен победителят, американската "Авиейшън адвайзърс" изрази съмнения за коректността на избора и в неговата законосъобразност. Въпреки това сделката беше сключена. Така Авиоотряд 28 получи самолети втора ръка "Еърбъс А319-112", произведени през юни 2007 г., всеки от които струва 44.2 млн. долара. Преди това те са летели за "Ер Берлин". Според авиационни експерти
на тази цена може да се намери и нов самолет
"Тръжната процедура беше леко изненадваща. От документите от разговорите ми в министерството на транспорта аз разбрах, че те търсят нови самолети за VIP полети, за полети на правителството и да отговарят на световните стандарти за качество. Изненадата беше, че когато тръжната процедура завърши, те купиха два стари самолета от "Ер Берлин", коментира пред "Сега" Робърт Долби, главен изпълнителен директор на "Авиейшън адвайзърс". Той припомни, че в офертата си е предложил чисто нови "Еърбъс А320". Те платиха много висока цена за тези самолети, които са използвани и трябваше да бъдат преоборудвани за използване от правителството, допълни Долби. Компанията обжалва решението да бъде отстранена пред Комисията за защита на конкуренцията, но жалбата й бе отхвърлена.
Подобно на сделката с "Фалкона" само няколко месеца по-късно след идването на ГЕРБ на власт през 2009 г. започват да излизат интересни факти около поръчката. "Сделката не само е неизгодна, но в никакъв случай не може да се каже, че е антикризисна мярка", коментира пред "Капитал" тогавашният министър на транспорта Александър Цветков. Малко след това кабинетът на Бойко Борисов реши да прекрати договора, тъй като в бюджета на транспортното министерство няма средства. Оказа се, че всъщност
изобщо не са били необходими два самолета
и в крайна сметка беше взет само един от договорените. Сделката пък започна да се проверява и от прокуратурата.
След последните авиоинциденти с полети на правителството по всичко изглежда, че скоро във втория кабинет на Борисов ще започне да се говори за покупка на нов самолет. Индикации за това даде и транспортният министър Ивайло Московски, който заяви след поредния инцидент, че ще поиска пълна проверка на самолета в завода производител и гаранции, че повече няма да се случват тези проблеми, или ще иска смяната на машината.
Подмяната трудно ще стане без поръчка, тъй като самолетът е използван повече от 10 години. Преди това Московски лансира идеята, че може да се продаде старият "Еърбъс". Той определи използването му като нерентабилно и заяви, че е по-добре да се вземе машина с по-малко места, колкото за един Министерски съвет. Предстои да видим дали във втория кабинет на Борисов вече са си научили урока от досегашните процедури за покупка на правителствени самолети, или и евентуалната нова VIP машина ще направи грешен заход.
Россия приземляет Boeing
"Межгосударственный авиационный комитет отозвал сертификат у Boeing 737. Официальной причиной называются выявленные недостатки в системе управления. Решение оказалось неожиданным даже для Росавиации. |"
http://www.gazeta.ru/business/2015/11/05/7874681.shtml