:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,909
Активни 629
Страници 12,474
За един ден 1,302,066
БЪДЕЩЕ

Ще предизвикаме ли бейби бум с 10 лв.

Детските все така не променят нищо за най-бедните, но пък се раздават безпринципно на все повече семейства
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Първите от години промени в детските няма да доведат до нищо ново в семейните помощи.
Детските у нас са символични, не стигат да се покрият елементарни разходи като месечната такса за детската градина. Това най-често казват родителите, ако бъдат попитани за размера на семейните помощи за деца у нас. От няколко години държавата имитира нещо като демографска политика, давайки различни надбавки според поредността на детето. Досега явно се стимулираше второто дете, за което се полагат 50 лв., при 35 лв. за останалите. Сега на дневен ред идва третото дете. За три деца родителите им вече ще вземат общо 10 лв. повече. "Добра" новина има и за семействата с едно дете - то ще взема цели 2 лева повече на месец. За две деца обаче няма да има увеличение.

Дали социалното министерство очаква да предизвика бейби бум с тези 2 или 10 лв.? Никой не знае, защото предложението бе направено в типичен за кабинета стил - без мотиви защо точно такова е увеличението и какво следва да постигне то. Без разчети с колко ще се увеличават разходите за тази социална програма и какво следва да постигне тя. Нейният бюджет никак не е малък - 400 млн. лв. на година. Проблемът е, че раздаваните чрез нея помощи не променят почти нищо в семейния бюджет. От това ще продължат да страдат най-вече бедните семейства - тези наистина в нужда, за които 50-60 лв. могат да са разликата между това детето им да ходи или не на детска градина. Те са заложници на инерцията да се разширява все повече достъпът до надбавки, които на теория са вид социално подпомагане.

По отношение на достъпа до помощите министерството направи



една крачка напред и върна две назад



Първата голяма промяна, която би следвало да доведе до ограничаване на броя на помощите, е, че вече няма значение дали родителите имат брак, или не, ако отглеждат заедно детето си. Тоест ще се гледат доходите и на двамата родители, стига да живеят на един и същ настоящ адрес. Досега при тези двойки се вземаше само доходът на майката. В същото време обаче социалното министерство увеличава прага за достъп от 350 на 400 лв. на човек от 1 юли. Тоест от средата на годината всяко семейство с едно дете и брутен доход до 1200 лв. ще има право на детски. За две деца пък заплатите на майката и бащата трябва да са до 1600 лв., което е твърде близко до средната заплата за страната (812 лв.). Разширяването на достъпа най-вероятно се прави, за да се неутрализира първата промяна. Такъв подход обаче е безпринципен. Социалният министър Ивайло Калфин напомня, че детските надбавки представляват социална помощ за нуждаещите се семейства и целта им не е да покриват пълната издръжка на децата. Социалното подпомагане обаче не е предназначено за хора със средни доходи.

Според икономисти програмата ще остане сред най-неефективните, защото все по-малко ще се насочва към нуждаещите се, а обхватът й ще се разшири до над 80% от всички деца. Статуквото е запазено и през 2017 г., и през 2018 г. Според разчетите на министерството се очаква през следващите три години средният брой на децата, които ще получават парите, да бъде 800 хил., тоест с около 23 хил. повече от миналата година. "Убеден съм, че в министерството не знаят какъв ще е ефектът от промените



Няма никаква логика



в увеличаването на парите с тази сума за първо дете и за трето. Според мен изчакват да видят от януари колко хора ще отпаднат от помощта, за да видят и дали ще остане този праг. Сега са в една тъмна къща и действат на сляпо", коментира Явор Алексиев от Института за пазарна икономика. Според него трябва да има някакво диференциране на помощта, за да може най-бедните семейства да получават повече за сметка на тези с по-високи доходи.

С друга промяна, с ясен адресат, кабинетът ще намалява парите за семействата с четири и повече деца. Обаче отново стъпката е повече от символична. Ако сега едно семейство с 4 деца взема общо за тях 155 лв., от януари сумата ще е 150 лв. Загубата ще е 20 лева за семействата с пет деца (190 лв. сега, при 170 лв. догодина). И отново липсва обяснение защо точно е толкова. Можем да го намерим единствено в лаконично обещание в управленската програма на кабинета, където е заложено намаляване на средствата за семейства с повече от три деца и стимулиране на тридетния модел. Подобни размествания на дребно обаче едва ли могат да постигнат каквато и да било цел.

Разговорът за тежката демографска картина у нас се избягва, освен в политическите декларации. Според Националната мрежа за децата проблемът е, че у нас няма цялостна семейна политика и не е въведено семейно подоходно облагане. Това според неправителствената организация би било реална промяна и стимул за семействата. Заедно с диференциацията на семействата според доходите им и увеличаване на детските за наистина бедните това би представлявало реална политика за подкрепа на семействата с деца.
18
2076
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
05 Ноември 2015 19:48
какъв байби бум искат след като няма работа дори за това население та ходят да работят по широкия свят?
05 Ноември 2015 19:51
И защо няма работа?
05 Ноември 2015 20:04
защото има капитализъм
05 Ноември 2015 20:14
05 Ноември 2015 21:20
Работа има, но за образовани хора. И все повече ще е така, не знам защо се стимулира раждаемостта сред най-бедните, които обикновено са и неграмотни, и не си образоват децата, а държавата не може да ги накара поне професия да научат.

Досега явно се стимулираше второто дете, за което се полагат 50 лв., при 35 лв. за останалите. Сега на дневен ред идва третото дете.

Тоест вече успяхме с второто - всички имат по две деца?
05 Ноември 2015 21:27
Абе,тия коя паралелна вселена обитават?!?!
КАКВО можеш да купиш с 10 лева?!?!
Безумие някакво-бум!
05 Ноември 2015 21:33
В България дори да се удвоят и дори удесеторят доходите няма да настъпи бейби бум.
05 Ноември 2015 21:59
Освен да пробват пак с режим на тока?
06 Ноември 2015 06:02
Мдам, аз като бяла българка и сама отглеждаща, възпитаваща и образоваща от 11-тата му година до момента бяло българче, бих искала да споделя личния си опит по въпроса:
Детски за детето ми през този период не ми се полагаха, понеже заплатата ми (брутната) надхвърляше минимума при разпределянето й на глава от членовете на семейството (естествено - не съм хигиенистка);
На два пъти при социалните мерки на Маслароова ми бяха възстановени съответно 46 лв. за едната календарна година и 76 лв. за следващата от данъците, платени на РБ, понеже гледам на същото РБ дете;
Детето започна първи клас с реформата на Даниел Вълчев, в която безплатни учебници не се предвиждаха (изцяло нови бяха), та от първи до дванадесети клас съм му купувала и учебниците, и помагалата (вкл. скъпи учебници по трудово обучение за прогимназиалните класове и учебници по музика по 15 лв. в гимназиалните).
Та така отгледах, възпитах и образовах на РБ отличник на езикова гимназия, лауреат на национални олимпиади и на награда на Френската академия.
Пиша го, щото не съм единствена. Много сме.
И от благодарност към РБ за подкрепата.
Благодаря ти, РБ!
06 Ноември 2015 07:44
Бейби бум може да се предизвика само при значително ускоряване на икономическото развитие на страната.Нагледна илюстрация е графиката за изменението на населението на България от 1900г. до днес Натисни тук

За 45 г. соца не само не унищожи българския народ, а увеличи броят на българите с 35%. Демокрацията обаче ще се справи за 45г.с унищожаването на българите. Никакъв бейби бум, наказателният процес върви по план.
06 Ноември 2015 08:06
Дискриминация е да се делят децата според поредността им и според дохода на родителите. Несправедлив е и достъпа само на някои деца до ясли и детски градини, субсидирани от общините.
Всички социално слаби деца задължително да са обхванати в ясли и детски градини безплатно. На бабите и дядовците ( а защо не и на квалифицирани лица), гледащи внуци или деца с работещи родители, времето да се зачита за трудов стаж и държавата да им плаща осигуровките. Тогава и детските добавки ще отпаднат.
06 Ноември 2015 08:27
Абе стига с тия глупости от рода на "С тия 40-50-60лв нищо не може да се купи!". Чш, ало, това дете сте го разждали, за да го гледа държавата ли? Ако е така, питахте ли я същата тази държава дали й трябва точно вашия наследник? Щото иначе работата прилича на изнудване на всички данъкоплатци да отглеждаме чуждо поколение.

И преди да почнат да ми скачат разни соц-хуманни индивиди, да кажа, че с жената отглеждаме ТРИ - повтарям ТРИ, броя деца, и досега не сме взимали никакви детски, освен някакви там стотици лева при раждане. И също така не съм нито митничар, нито имам вуйчо владика, така че много добре знам за какво иде реч.
06 Ноември 2015 10:11
Не е необходим бейби бум въобще, а качествен бейби бум, който освен простото увеличаване на населението, ще доведе и до повишаване интелектуалния му потенциал, като основно средство за икономически просперитет.
Затова ще се препостна за пореден път:
Затова моето предложение е:
1. Държавата трябва да осигури стимул на работещите родители (осигурени и самоосигуряващи се лица) за повишаване раждаемостта. Причина за това е водената неолиберастка политика, поради коята въпросната категория лица, с малки изключения, са работещи бедни. От друга страна, трайното увеличаване на населението е стимул за икономиката. Не на последно място е качеството на работната сила, което е следствие на средата в която се раждат и растат деца, като възпитание, образование и обкръжение.
2. Държавата трябва да премахне професията "майка", предвид маргинализацията на обществото, което е спирачка в развитието на икономиката. Икономика с маргинали не се развива, не привлича инвестиции, а още по-малко съдава продукти с висока принадена стойност.
Предвид най-големия проблем за държавата - демографския, аз пак предлагам следното, може да е глупаво, но от данъчен толкова:
1. СТИМУЛИ за раждане на ВТОРО и ТРЕТО ДЕТЕ за всички осигурени и самоосигуряващи се лица, предвид основния проблем пред държавата - демографския;
2. ПОМОЩ за отглеждане на ПЪРВО ДЕТЕ за неосигурени лица (маргиналите). Т.2 влиза в сила след 9 месеца.
Парите са налице, просто трябва да се пренасочат от децата на маргиналите към децата на осигурени и самоосигураващи се лица.
Целта - решаване на демографската криза в по-дълъг период и подобряване генофонда на населението, а оттук и на интелектуалния потенциал на нацията, като основен фактор за развитие на икономиката.
06 Ноември 2015 10:44
Прав си, Бирнико ,прав си -ма, на наште пишмануправляващи им трябва не качествено население, а именно биологична маса.
06 Ноември 2015 11:48
Кабинетът както винаги мисли изборно - ето толкова можем, но пък увеличаваме броя на хората, които да си кажат че и до тях е стигнало нещо. Вместо най-нуждаещите се ще получават пари и доста такива, които ще го възприемат като гавра и даже няма да се замислят, че децата им не са държавни и че държавата не им е длъжна. Ако икономиката беше държавна и като детето навърши пълнолетие тя нарежда къде и какво ще се труди и получава, то тогава безспорно държавата трябва да има ангажименти по отглеждането им. Но сега държавата трябва да дава само там, където не достига и да стимулира младите да се женят и правят деца с отстъпки от данъците или дори с връщане на форма на ергенски данък според имуществен ценз. защото все пак нещо трябва да накара хората със заплати над средните вместо да ги харчат за лукс и глезотии да се замислят за деца.
06 Ноември 2015 11:59
Ха-ха ,зорлем се деца не раждат, какъвто ще ергенски-момински данък да турят.
Щом условията за дадена популация станат неблагоприятни ,тя спира да се размножава и никакви директиви не помагат!
06 Ноември 2015 12:19
Какво е минималното количество трици, необходими за улавянето на 1(една) маймуна?
06 Ноември 2015 12:42
Бирникът добре го е написал, . Който има акъл от властоимащите, да чете.
Другият по семейни и демографски въпроси във форума, чието мнение ценя е Гладиатор.
И да повторя моята теза:
Раждаемостта в страната е ниска, но половин Европа има още по-ниска, ако се гледа титулната нация. Основният бич български е неимоверната емиграция.
А тя е такава, защото не се защитават националните интереси. Ние сме протекторат, а не суверенна държава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД