:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,375
Активни 446
Страници 4,940
За един ден 1,302,066
Ляво

Червената карта на Виденов се превърна в червен картон за БСП

Дори и още утре столетницата да се самообяви за българската СИРИЗА, това няма да й помогне да се спаси от упадъка
СНИМКА: БГНЕС
Вечната бодрост на Михаил Миков след всяко поредно изборно поражение буди съмнение доколко трезва е преценката му за състоянието на БСП.
Мечтите на БСП, че народното недоволство от управлението на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ ще издигне соцпартията на вълната на изборния успех, не се сбъднаха. Столетницата продължава да дълбае дъното на собственото си падение и да разчита на мантрите за славно минало и бъдещо величие. "Ако на европейските избори сме имали над 400 хиляди гласа, а на парламентарните - над 500 хиляди гласа подкрепа, смятам, че на местните избори е нормално да гоним цел над 600 хиляди гласа, която ще посочи подкрепата за лявото представителство", изчисляваше партийният лидер Михаил Миков през юли.

Кметският вот обаче прегази жестоко електоралните му илюзии. За партията гласуваха едва 390 хил. души в национален мащаб (по нейни данни), докато на парламентарните избори през 2014 г. бяха половин милион, а на тези през 2013 г. - 942 хиляди. Столетницата не успя да спечели нито един областен център, а по брой кметове и общински съветници изостана толкова до ДПС, че вече сериозно



може да се спори коя реално е втората политическа сила



в България. Когато фактите заговориха, самодоволните партийни активисти нямаше как да не признаят жестокото поражение. С едно бледо напомняне "ние още сме тук". "Това е тежка загуба, която обаче не кореспондира с внушенията за заличаването на БСП от политическата карта на страната", декларира с олимпийско спокойствие Миков. И тръсна вината за разгрома върху "паричната демокрация", която управляващите наложили в България. Като че ли изборите някога са се правели без пари у нас.

Резултатът на БСП съвсем естествено стана повод за иронични подмятания от страна на Бойко Борисов, когото такава опозиция напълно го устройва. "Много ценим БСП, искаме тя да е силна. Просто нашите кандидати са по-добри", коментира премиерът. Известното с левите и десни завои ДПС, което близо десетилетие си сътрудничи със социалистите и даже управляваха заедно в две правителства, демонстрира откровено пренебрежение към бившите си партньори. "Комично е да бъдем пакетирани като резултат с БСП. Това е несериозно, нелепо, и ако не мислех, че е преднамерено, бих казал глупашко. ДПС е самостойна политическа партия и не може по никакъв начин да бъде пришивана към БСП", обиди се лидерът на движението на Лютви Местан на опитите партията му да бъде сравнявана с червените. Придобилият самочувствие експрезидент Георги Първанов направо призова бившите си съпартийци да излъчат заедно с него общ кандидат за президентските избори през 2016 г. Но изрично наблегна, че евентуален бъдещ съюз между БСП и неговата партия АБВ трябва да се основава на "равностойни и равноправни отношения". "Няма да приемем високомерно отношение и менторски тон", предупреди той червените.

Допреди няколко години претенциите на бившия държавен глава за паритет в отношенията щяха да изглеждат смешни. На фона на плачевното състояние на БСП днес обаче



въобще не са лишени от основание



Столетницата се срива и това е очевидно за всеки, който има очи да гледа и глава да мисли. Странното е, че това сякаш не безпокои особено ръководството на партията. Всяка поредна изборна загуба се посреща с няколко дежурни фрази - за опорочения вот, БСП като автентична опозиция, единствената лява алтернатива, вечните "анализи на резултатите" и т.н. И от това никога нищо не следва. Ръководството на столетницата се е вторачило в чуждите проблеми, а собствените предпочита да отдава на временен неуспех. Благодарение на смаляващия се, но предан твърд електорат си осигури достатъчно широко участие в местната власт, за да остане незаобиколим фактор в управленските игрички в общините. Това стига за днес, а кой ти мисли за утре? Доказателство за това, че промяна не може и няма да има, е фактът, че партията ще продължи да се движи от същите хора, които подкрепиха фаталните за нея решения - съюза с ДПС, създаването на тройната коалиция и кабинета "Орешарски". И дори да се оттеглят още на следващия конгрес, на тяхно място ще дойдат такива, които те ще си подберат. Пък и лидерът Михаил Миков вече обяви, че с оставки нищо не се постига. Очевидно и колегите му в Националния съвет на партията мислят така, след като гласуваха срещу оттеглянето на сегашното Изпълнително бюро, от което трябваше да се потърси отговорност за претърпения изборен погром. Вместо това чухме неосталинистка реторика за "опити за дестабилизация на ръководството" отвътре. И втръсналите вече успокоителни приказки, че шефовете трябва да си стоят, за да е здрава и крепка партията. Трай, коньо, за зелена трева.

Упадъкът на БСП е още по-удивителен на фона на засилването на левите политически движения на Балканите и в ЕС през последните няколко години. Родната соцпартия усети засилването на полъха вляво и



плахо пробва да обърне платната си към него



- с кампанията си срещу големите търговски вериги, с противопоставянeто на пенсионната реформа на управляващите, с постоянните (и съвсем безсилни от политическа гледна точка) опити да прокара прогресивно данъчно облагане. Никой не им обърна внимание. Първо, тази ниша вече е заета от левите националпопулисти като Волен Сидеров и Николай Бареков. И те се справят далече по-добре с подобна реторика в сравнение с БСП, тъй като нямат никакви задръжки. А червените трябва да внимават, защото държащият ги на каишка Станишев трябва да пази лице пред европейските социалисти и да не си създава имидж на ляв радикал. И, второ, дори още утре БСП да се прероди в българската СИРИЗА, това няма да промени отношението на избирателите към нея. Миков е прав, че предлаганата от някои негови съпартийци "рекомунизация" няма да свърши работа, но по друга причина - просто демонстрираната от столетницата политическа безпринципност през годините прави абсолютно безсмислени подобни идеологически пренастройки. Не може довчера да си се коалирал с либерали и десноцентристи, а днес да твърдиш, че си автентична лява опозиция, че дори и да порицаваш свои бивши съпартийци за политически ходове, които сам си правил.

Дори и евентуален бъдещ съюз с АБВ по-скоро ще навреди на червените, отколкото да им помогне. И не само защото ще изглежда, сякаш се оставят на милостта на Първанов, когото изгониха от редиците си преди по-малко от две години. А защото ще застанат отново рамо до рамо с човека, прочул се като "архитекта на тройната коалиция" - едно от най-безпринципните политически съглашения в най-новата ни история.

Така след години на политическо лъкатушене БСП остава без полезен ход. Всяко движение напред ще носи само повече загуби. Както каза Михаил Миков, това няма да доведе до заличаването й от политическата карта на България. Но ще я осъди на посредствено съществуване и нарастващ риск от политическа маргинализация.
СНИМКА: БГНЕС
Сянката на Сергей Станишев затъмнява всякакви перспективи пред бъдещето на столетницата.
СНИМКА: БГНЕС
Масата партийни активисти в БСП е твърдо "за статуквото" в столетницата.
15
2981
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
16 Ноември 2015 20:43
За партията гласуваха едва 390 хил. души в национален мащаб (по нейни данни), докато на парламентарните избори през 2014 г. бяха половин милион, а на тези през 2013 г. - 942 хиляди.

Така ще е. След като се мляскаха с бай Наратив на Орлов мост, нема спасение...
16 Ноември 2015 21:32
Забележително непознаване на БСП лъха от статията. Както и на политическите процеси в страната.
16 Ноември 2015 21:56
Абе,след годините на либерализъм на Сатанишев и разните му рИформатори - не остана кой знае какво за познаване в БСП.
Направо ги хербаризира.
И отиде в Брюксел да си вземе наградата.
17 Ноември 2015 07:39
Огромно разминаване има между патриотичния , русофилски електорат на БСП и зомби-еероатлантическото им ръководство. Не са познали целата плеяда евро-тунеядци че ще могат да паразитират още върху славното минало на БСП. Огромен цивилизационен разлом има между партийната аристокрация и бурлаците долу у фабриките и канцелариите.
17 Ноември 2015 09:54
БСП си отива но системата остава. И производните и отрочета ще властват, докато затрият окончателно държавата. То и без това всички са членове на една и съща престъпна шайка.
17 Ноември 2015 10:23
БСП може лесно да се върне при избирателите си и да възстанови влиянието си. Достатъчно е да организира някой и друг концерт на хора на Червената армия и да вкара в употреба няколко нео-фашистки и сталинистки лозунга.
17 Ноември 2015 10:23
Федаин, ,
'Огромен цивилизационен разлом има между партийната аристокрация и бурлаците долу у фабриките и канцелариите'
Все по-трудно ще е червената номенклатура, еволюирала до местни феодали да убеждава пролетариата колко е загрижена за него.
17 Ноември 2015 12:24
Статията е тип хибридна война. Защо ли ?,Повечето тези са некоректно поднесени и фактологията е сбъркана или отсъства. А иначе аффторът се упражнява по темата пропагандно удачно и добре, но просто трендът е такъв за всяка партия. А класическите партии особено извън властта без редистрибуция на постове и порции за кадрите и медиите в глобалното пазарно общество бавно линеят и умират(барабар с държавите). Да видим до кога.
17 Ноември 2015 13:01
Федаин 17 Ноември 2015 07:39
... славното минало на БСП.



извадено от контекст прилича на ирония, ама не е

и на спортен форум прилича, като славното минало на ЦСКА
17 Ноември 2015 14:56
Огромен цивилизационен разлом има между партийната аристокрация и бурлаците долу у фабриките и канцелариите.

И аз да попитам, някой намери ли в текста нещо за Виденов, че на мен ми убягва. Щото Виденов е от "бурлаците долу у фабриките и канцелариите" (Страхотна фраза, Федаин! )
17 Ноември 2015 15:14
Щото Виденов е от "бурлаците долу у фабриките и канцелариите"


Жан Виденов си беше класически партиен апаратчик. Във фабрика може да стъпвал само с цел агитация на комсомолците.
17 Ноември 2015 15:32
Ку-Ку, има и интелектуални бурлаци.

22 Ноември 2015 11:19
На вниманието на г-н Людмил Илиев.Равносметка на резултатите от управлението на политическите партии в България през последните 26 години.
Филип Димитров - създател на ликвидационните съвети, които за по-малко от година унищожиха племенното животновъдство и трайните насаждения.Гордостта на България, 1.7 млн.декара лозя още съхнат и вехнат, вероятно за да внушат на младото поколение и останалите българи, че правото да си избираш управниците трябва да се прилага разумно.
Жан Виденов - Описа всички добре работещи индустриални предприятия и наложи вето за тяхната приватизация.Пак той приватизира содовия завод и полимерите в Девня на цена каквато никога след това не сме постигали.Рискува живота си за да опази газовата тръба от Румъния за Гърция.От тогава до сега в бюджета всяка година постъпват 100 до 120 млн.долара от транзитни такси.Допусна грешка - неговото правителство от небрежност и недоглеждане предизвика зърнена криза, за чието преодоляване платихме на Сърбия 250 млн.долара.Забележка; ноември месец 1994 г. БСП спечели изборите при висока избирателна активност и само две години по-късно привържениците на СДС организираха метеж - събориха правителство избрано по волята на повече от 50% граждани.Този метеж положи началото на ОТКАЗВАНЕТО.
Иван Костов - стана премиер след пердаха,който неговите избиратели нанесоха на избирателите на левицата.Става дума за физическо насилие, което прави изборите безсмислени.Костов стабилизира финансите, въведе валутния борд.При неговото управление за първи път се инкасира бюджетен излищък, изхарчен незнайно за какво и без разрешението на НС.По стечение на обстоятелствата този човек стана разпоредител, командир и главен conseliere na 170 млд.долара активи, създадени от народа за народа,но клеймосани за комунистически.Половината от тези активи командира унищожи, другата половина подари.
Симеон - пълен мандат, белязан с окончателната мутризация на бизнеса.Приличен бюджетен излишък употребен по правилата.Успешно приватизира царевичния комбинат в Разград, пенсиите индексираше съгласно швейцарското правило.Приватизира електропреносната мрежа по удивително неграмотен начин - чужди фирми се превърнаха в продавачи на електроенергия произведена от държавни предпрития на ниска цена, системния оператор увисна.Все пак да не забравяме - тази приватизация попълни бюджета с 1.8 млд.лв.Икономическите показатели постигнати от екипа на Симеон са балансирани - няма големи печалби, но няма и големи загуби.Симеон наследи от Костов златновалутен резерв в размер на 600 млн.лв. и го подсили чувствително.Благородните намерения на Сакса да привлече арабски капитали не дадоха резултат.
Станишев - шеф на тройната коалиция изобретена от Георги Първанов.Благодарение на ОТКАЗВАНЕТО,БСП вече не можеше да получи мнозинство и трябваше да се коалира.С кого ? На първо място с ДПС, партия на бедняците,самоопределящи се като турци, т.е точно такива, каквито са и избирателите на БСП
22 Ноември 2015 13:44
Продължавам.Остатъците от НДСВ се присъединиха и свършиха добра работа - осигуриха мнозинството.Станишев започна да плува в пари - в страната се изсипаха 30 млд.лв.Тези пари не са заслуга на Станишев - те идваха в България,Полша,Румъния и в цяла Източна Европа по силата на един закон известен като пари плюс пари прим.Голямата заслуга на Станишев е откритието Орешарски.Назначи го за министър на финансите, а той по своя инициатива назначи за свой заместник Дацов.Този дует за броени месеци свали държавния дълг от 70% спрямо БВП на 14%.Г-н Илиев, става дума за 40 млд.лв., които тези момчета подариха на държавата.По това време се пръкнаха протести - полицаи,чиновници,лекари, учители поискаха по-високи заплати и ги получиха.Тогава Орешарски въведе плоския данък,т.е това което даде като по-високи заплати веднага го прибра в бюджета.Плоският данък свърши още нещо - много важно за бизнеса.В продължение на 3 години собствениците на частни фирми получиха около 300 млн.лв. от намалението на корпоративния данък.Важно уточнение - по това време в асоциацията на частните фирми бяха регистрирани 320 000 фирмени имена. повече от 95% от тях са само регистратори.Именно по време на тройната коалиция се появиха около 1000 фирми, които аз назовавам като САМОСЪЗДАЛИ се.Такива са пловдивските фирми ФИЛКАП и ТОМИКА.С парите, които им подари Орешарски тези фирми оцеляха и днес крепят държавата.Да приключим със Станишев и Орешарски.Когато тяхното управление падна в държавната каса имаше 14 млд.лв. и още 28 млд.лв златновалутен резерв. Наследи ги Бойко Методиев Борисов.
Борисов - шеф на т.н. кабинет номер 1.За по-малко от 4 години Бойко профука парите оставени от тройната коалиция и посегна на златновалутния резерв - Иван Искров му подари 340 млн.лв.Борисов е единствения премиер, който получава пари от БНБ.Последваха февруарските протести и ГЕРБ падна.
Пламен Орешарски премиер - крепи го БСП, крепи го ДПС, крепи го и Атака.За година и три месеца Орешарски затрупа държавата с пари.България има 28 млд.лв. в златния и валутния резерв.БВП е 80 млд.лв. и Орешарски покачва тяхното преразпределение чрез бюджета от 39% на почти 42%.Въпреки всичко Орешарски падна.Сега по волята на избирателите България се управлява от финансовия гамен Борисов.
Г-н Илиев, в целия свят гражданите ходят на избори за да гласуват за политици, които обещават и след това ги сменят,ако не са свършили обещаното.Това го видяхме в Полша,Чехия,Словакия,Румъния и най-вече в Унгария.


11 Декември 2015 11:46
БСП се докара до това дередже с пращането на Вагинин в Киев и докарването на Уестигхаус на почти двойна цена в Козлодуй. Обезличи се както самата тя така и политическия живот в страната ни. Триото буфосинхронисти Младенов-Вигенин-Митов все едно, че един ги е правил. В настоящата ситуация барабар с а-бе-ве-то няма нужда от такива партии, с нищо не се отличават от другите безличници, само дето си устройват разните им там номенклатучици.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД