:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,871
Активни 489
Страници 4,436
За един ден 1,302,066
Предизвикано

КТБ: голямото замитане на следи

В българската политико-икономическа джунгла схемите на грабежа не изчезват. Само преминават от едни ръце в други и се прехвърлят от една плячка към друга.
Ясен Бояджиев
"Абсолютно всичко за КТБ да се разсекрети - влогове, фирми, физически лица, кредити и цесии за целия период от съществуването на банката. Нека веднъж завинаги да стане ясно какво се случва в тази банка." Това каза българският министър-председател през май тази година. Ако някой е останал с впечатлението, че "думата му е закон", доста е прибързал. Както и ако някой се е надявал да научи накъде водят следите на изтеклите от КТБ милиарди. Доколкото, разбира се, въобще има следи и доколкото въобще някой ги търси.



Поредната маневра за отвличане на вниманието



В последните седмици синдиците публикуваха поредните дълги списъци с вложители в банката. Голяма част от медиите и най-вече купените, създадените и издържаните с пари от КТБ с ентусиазъм се захванаха за работа. И за пореден път се съсредоточиха изцяло върху "любимите" си жертви. Иван Костов, например, който е дежурният "виновник" за всички злини през последните 26 години, за кой ли път вече беше принуден да обяснява, че си е негова работа къде ще си държи парите. На неговия наследник в ДСБ (част от Реформаторския блок, чието отстраняване от днешното управление очевидно е основна цел на собствениците и повелителите на споменатите медии) пък му се наложи дни наред да разнася по разни студия банкови извлечения, за да обяснява кога и какъв депозит е имала партията му.

Това шоу се повтаря периодично вече близо година и половина - всеки път, щом се заговори за КТБ. И всъщност става дума за централизирано организирана банална маневра за отвличане на вниманието от най-важния въпрос. А това, колкото и да е интересно за жадната за зрелища публика, не е въпросът кой и какво е правил със собствените си пари, кой, колко и защо е държал (изтеглил или загубил) в банката, кредитирайки я по този начин. Най-важният въпрос е кой е задигнал струпаните в нея на пирамидален принцип чужди пари и незаконно ги е отмъкнал в неизвестна посока. Кои са крайните адреси на раздадените необезпечени кредити в схемата от кухи, свързани и офшорни "обръчи от фирми". Отклоняването на вниманието от този въпрос има много проста и ясна цел - да не се връщат парите.



Абсурдната клауза за конфиденциалност



Фирма с голям международен опит в разследването на банкрути и разкриването на финансови измами бе наета, за да проследи парите и да помогне за тяхното връщане. Но надеждата да получим от тази фирма достатъчно изчерпателен и задоволителен отговор на най-важния въпрос не е особено голяма.

Първо, защото кой знае защо договорът с фирмата бе сключен едва през юни тази година - тоест със закъснение от цяла година. Пропуснатото време силно понижава шансовете за успех на издирвателната операция. За сметка на шансовете за замитане на следите.

И второ, защото, както се оказа тези дни (новина, на която споменатите по-горе медии, естествено, не обърнаха никакво внимание), достъпът до доклада за свършената от фирмата работа ще е невъзможен или във всеки случай силно ограничен и избирателен. Понеже, както обясни в отговор на депутатско питане финансовият министър, договорът с фирмата съдържа клауза за конфиденциалност на информацията. Тъй че и самият министър не я бил чел. Като в "параграф 22" депутатите също няма как да се запознаят с нея. Защото, от една страна, докладът не може да бъде внесен в секретното деловодство на Народното събрание, тъй като по закон не представлява класифицирана информация. А от друга - не може да бъде внесен и в явното деловодство на Народното събрание, понеже по договор е поверителен заради клаузата за конфиденциалност.

Наличието на подобна клауза е открай време любим способ на всички български управляващи за прикриване на информация, която пряко засяга обществото. В случая обаче нещата са по-абсурдни откогато и да било. Защото обикновените данъкоплатци са тези, които през държавния бюджет платиха милиардната сметка за аферата КТБ. И затова те имат най-голямо право и основание да научат какво пише в доклада.

Сега депутатите се заричат, че няма да оставят тази работа така. Получават и раздават някакви мъгляви обещания за частичен достъп до информацията в неопределено бъдеще време. От което следва, че на обществото пак ще бъде предоставена само някаква (неизвестно от кого съставена) резюмирана версия на истината.



Паралелни процеси



А аферата КТБ не е приключила. Паралелно с потулването й върви и нейният заключителен етап - придобиване на безценица на най-апетитните активи на банката или на бизнеси, придобити чрез финансиране от нея. За мащабите на бедствието може да се съди по ожесточената битка за овладяване, продажба и препродажба на БТК.

Същевременно "обръчите от фирми", ожаднели за лесно финансиране след затварянето на КТБ, мигрират към други банки. А при състоянието на банковия надзор няма никакви гаранции, че историята няма да се повтори.

Също като в природата, където нищо не се губи, така и в българската политико-икономическа джунгла схемите на грабежа не изчезват. Само преминават от едни ръце в други и се прехвърлят от една плячка към друга.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Кой какви пари е държал в КТБ е по-пикантният въпрос. Но най-важният е кой е задигнал струпаните в нея чужди пари. Май никога няма да получим отговор точно на този въпрос.
8
3187
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
16 Ноември 2015 21:22
Олигархията все пак има чувство за самосъхранение. Бих казал , че е с най-развитото чувство в рамките на държавата. Браво за статията!
16 Ноември 2015 21:33
Горанов нали за тва беше инсталиран за минфин
16 Ноември 2015 21:40
договорът с фирмата съдържа клауза за конфиденциалност на информацията.


И КОЙ, КОЙ, КОЙ сключи този договор от българска страна ?

Къде е Протестна мрежа, къде са младите и красивите, къде са журналистите да попитат ?
16 Ноември 2015 23:51
Доколкото разбрах от медиите, клаузата за конфиденциалност е включена по настояване на БЪЛГАРСКАТА СТРАНА!
17 Ноември 2015 09:00
По наглост и цинизм управляващата ни шайка нямат аналог. Може би само московските им другари. То бива дебилни изпълнения, но тази откровена подигравка с хората и с разума е достойна за Нобелова награда за цинизъм и непукизъм. Тези малоумни сериали и гаври с населението нямат просто край. Тези, които в една бяла държава щяха за отрицателно време бъдат тикнати в затвора, а далаверите им разплетени, у нас ги тикат в парламента и правят всевъзможни маймунджилъци, само и само крадците и откраднатото да си останат завинаги ненаказани.
17 Ноември 2015 09:05
делфи,

другарите на управляващите са на козяк. ама по наглост и цинизъм баце е като девственица пред тях
17 Ноември 2015 10:41
Защо е нужна чужда фирма? Няма ли експерти в БНБ, прокуратура, НАП! АКО документите в КТБ не са унищожени, там си пише КОЙ колко е взел, връща ли, не връща ли кредита... Има имена, адреси, нотариални заверки на подписи и т.н.
17 Ноември 2015 12:51
Ще пропусна Лостов, но Фечкова, Фталийски, Фанева, Фазов, Фашидов, и другите като тях, няма ли да ги прошлушаме, откъде и как станаха малко по-богати
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД