:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,965
Активни 401
Страници 23,375
За един ден 1,302,066
Казус

Индия съди Великобритания заради диамант

105-каратовият скъпоценен камък „Кохинор“ да бъде върнат на Делхи, откъдето е откраднат, настояват ищците
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Индийският премиер Нарендра Моди бе на визита в Лондон преди дни. Твърди се, че по време на среща с кралица Елизабет Втора е повдигнал въпроса за скъпоценния камък.
105-каратовият диамант "Кохинор", който е смятан за един от най-големите скъпоценни камъни в света, е на път сериозно да изостри отношенията между Индия и Великобритания. Уникалният камък, чиято стойност е 100 милиона британски лири, е обект на съдебен спор, след като индийски бизнесмени и звезди от Боливуд заведоха дело срещу Великобритания. Те твърдят, че диамантът е откраднат от Индия, чиято собственост е, и е крайно време да бъде върнат на страната, на която принадлежи.

Ищците по делото са членовете на сформираната специално за това група от бизнесмени, актьори и актриси организация, наречена "Планина на светлината" - това означава името на диаманта в превод от персийски език. Те вече са наели британска адвокатска кантора, която



да защитава интересите им пред Върховния съд в Лондон,



където предстои да бъде гледано делото. Диамантът, който в момента е част от короната на британската кралица Елизабет Втора, е "един от многобройните артефакти, изнесени от Индия при съмнителни обстоятелства", обяснява Давид де Соуза, който работи за индийската компанията "Титос". Фирмата защитава интересите на Индия по делото. Според него по време на британската колонизация на Индия ценният камък е бил задигнат. Де Соуза е на мнение, че британската колонизация на Индия е довела до многобройни кражби на национални ценности, както и че е "сринала психиката на нацията". "Кохинор" не е просто един 105-каратов скъпоценен камък, той е част от историята на нашата страна и от културата", заяви боливудската актриса Бумика Сингх, която е част от организацията "Планина на светлината".

Според официалната история за съдбата на "Кохинор" диамантът е бил подарен на британската кралица Виктория през 1849 г., по времето на последния лидер на сигхите - Дулип Сингх, след като Великобритания прибавя към територията си и Пенджаб. Диамантът е изкопан от мина в индийския щат Андхра Прадеш през 56 г. преди новата ера и тогава е бил изумителните 793 карата. Камъкът обаче е обработван и докато стига до кралица Виктория, той вече е 186 карата. Съпругът й принц Алберт наредил "да се увеличи блясъкът" му. През 1952 г., когато кралица Елизабет Втора сяда на британския престол,



диамантът "Кохинор" е инкрустиран в короната й



и до днес продължава да е част от нея. Според легендите диамантът "Кохинор" може да бъде носен само от Господ или от жена.

Юристите, защитаващи интересите на ищците, смятат да се позоват на т.нар. Закон за Холокоста в частта му за връщането на паметници на културата. Разпоредбата, приета от британския парламент през 2009 г., дава право на националните институции да връщат откраднати произведения на изкуството. Сатиш Джакху от намиращата се в Бирмингам кантора "Рубрик Лоис Кинт" казва, че първо ще искат делото, заведено от индийците, да бъде разглеждано като "престъпление спрямо стоки" заради твърденията, че британското правителство е откраднало "Кохинор". В случай че Лондонският върховен съд се произнесе в полза на британското правителство, индийците са готови да внесат казуса и пред намиращия се в Хага Международен арбитражен съд, решаващ спорове между държави.

Не само индийците настояват скъпоценният камък да бъде върнат в родината му. През юли т.г. британският депутат от опозиционната Лейбъристка партия Кийт Ваз



призова премиерът Дейвид Камерън да върне на Делхи



легендарния "Кохинор". Той отправи призива си, след като по време на реч в Оксфорд индийски парламентарист настоя Лондон да плати репарации на Делхи по случай 200-годишнината от британската колонизация на Индия.

Лондон изобщо не е склонен да даде безценния диамант на Делхи. Британският премиер Дейвид Камерън нееднократно заявява, че страната му няма да предаде на Индия "Кохинор". "Не смятам за правилно искането на индийците да им бъде върнат този скъпоценен камък", заяви той по време на визитата си в Индия през 2013 г. Според медиите на Острова премиерът на Индия Нарендра Моди, който преди дни бе на посещение в Лондон, е повдигнал въпроса по време на срещата си с британската кралица Елизабет Втора. Тя също не е съгласна диамантът да напусне Великобритания, твърди в. "Дейли мейл".

Британският историк Андрю Робъртс споделя пред британския в. "Мейл он съндей", че диамантът трябва да си остане където е, тъй като той е вид признание за ролята на Великобритания в модернизацията и демократизацията на Индия.

Диамантът "Кохинор" не е единственото спорно ценно притежание на Лондон. Великобритания има спорове относно законното придобиване и на Елгинските мраморни антични скулптури и барелефи, които някога са били в Акропола. В момента те се намират в Британския музей, но Атина настоява, че са нейни, и иска да ги върне. Според Лондон античните шедьоври били донесени на Острова през XIX век от лорд Елгин в съответствие с тогавашните закони и са собственост на Британския музей. Атина обаче оспорва законността на придобиването на антиките. Според Гърция лорд Елгин, който е бил британски посланик в Османската империя, се е сдобил с ценните предмети от Акропола не със съгласието на Гърция, а след сделка с турските власти, които по това време са окупатори.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Диамантът "Кохинор" е инкрустиран в короната на британската кралица през 1952 г.
Снимка: Уикипедия
105-каратовият диамант "Кохинор" е оценен на около 100 милиона британски лири.
11
3262
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
17 Ноември 2015 19:40
Историята със съд не се променя...
--------------
Сайтът на Генек
17 Ноември 2015 19:52
последния лидер на сигхите

Тези сиГхи кои ли ща да са? Да не би да са сменили религията на сиГхизъм нощеска, щото като си лягах, още беше сикхизъм.
17 Ноември 2015 23:02
То империята, в която слънцето никога не залязвало, ако почне да връща каквото е задигнала през вековете, какво ще им остане, само на Шекспир пиесите и сонетите, което не е малко, но не се яде, нито пие.
18 Ноември 2015 10:23
Влачили от де каквото хванали. А като гръмне нещо в Лондон - олеле, кво стана, бият Паниковски.
18 Ноември 2015 11:28
Някой ще ме светне ли ако върнат всичко, какво ще остане в Британския музей?
18 Ноември 2015 14:48
Всичко няма как да бъде върнато, тъй като много от нещата са придобити законно, по тогава действащите закони.
И в самата статия изрично е споменато, че Кохинор е подарен, а не е откраднат!
Индийците най-много може да се опитат да докажат, че липсва доброволност на дарението, т.е. е било извършено под принуда!
18 Ноември 2015 15:27
ако върнат всичко, какво ще остане в Британския музей?


То и за Лувъра, май важи същото.
18 Ноември 2015 15:35
То пък голямата работа-Кохинор.Прост въглерод,само че с кристална структура.
18 Ноември 2015 16:53
Ако британците не бяха колонизирали Индия щяха да са с още 200-300 години назад в развитието си!
От колонизатор/поробител до колонизатор има огромна разлика! За сравнение да дам Османската империя с колко века е върнала назад развитието ни?
Така, че всяко нещо си има цена!
18 Ноември 2015 22:15
Юристите, защитаващи интересите на ищците, смятат да се позоват на т.нар. Закон за Холокоста в частта му за връщането на паметници на културата.


Нещо или са се объркали или не правят разлика м/у богоизбран народ, за който са създадени повечето закони след ВСВ и останалия свят. То е като прилагането на Закона за ЦЦ, ББ и Волен примерно.
19 Ноември 2015 13:18
Де Соуза е на мнение, че британската колонизация на Индия е довела до многобройни кражби на национални ценности, както и че е "сринала психиката на нацията"
Мда, психозите са цивилизационни заболявания, но кристалотерапията ще доведе само до временно облекчение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД