От браншовата организация на таксиметровите шофьори вчера заплашиха, че ще блокират столицата на 4 декември. 6000 жълти автомобила били в готовност както в София, така и в провинцията. Мотивът са законови промени, които им отнемат правото да извършват дейност от името на регистриран превозвач - тоест просто да получат стикер или кола на лизинг и да карат за своя сметка срещу съответните такси.
Промените в закона, които влизат в сила от 21 ноември, задължават фирмите да имат трудови договори с шофьорите. Иначе те трябва да се регистрират като превозвачи. Според браншовата организация това ще доведе до загубата на разрешителните за работа на поне 20 хиляди шофьори.
И за пореден път лъсна до каква степен българското законодателство е податливо на необявен лобизъм и на външен натиск. Правилата за трудовите договори бяха приети съвсем наскоро с поправки в Закона за автомобилните превози, по предложение на ГЕРБ. Съвсем неочаквано по предложение на шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, също от ГЕРБ, с разглежданите в момента промени в Закона за местните данъци и такси това правило трябваше да бъде отменено, а вместо него такситата да плащат нещо като патентен данък - от 400 до 1000 лв. годишно, според решението на всяка отделна община. Само че също така неочаквано миналата седмица това предложение не мина на първо четене. Бе отхвърлено на практика от всички извън ГЕРБ. И както и неведнъж преди сме виждали, жълтите коли се стягат за протест, за да бранят утвърдилите се с десетилетия сиви практики.
Мотивите на законодателите от ГЕРБ изглеждат ясни
- те просто са се поддали на натиск от големите таксиметрови фирми. Именно тези фирми изпълняват ролята по-скоро на своеобразни кол центрове и на лизингови компании. В много случаи в последните години, когато възникваше проблем с нарушения от страна на таксиметрови шофьори, те неизменно се оправдават, че не могат да ги контролират и не са техни служители. Дали и колко данъци се плащат в този бранш, е енигма. Лизинговите таксиметрови фирми така избягват да плащат ДДС, не отчитат оборотите и на практика са извън контрол. Прехвърлянето на своеобразния патент към шофьорите просто би продължило тези практики.
Именно с аргумента, че се извършва нелицензирана таксиметрова дейност, преди малко повече от месец Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) спря работата на платформата за споделени пътувания "Юбер" в България и глоби с общо 200 хил. лева две компании на дружеството. Според антимонополния орган действително "Юбер" предоставя различна услуга, но тя много прилича по дейност на таксиметровата. Според КЗК било редно дружеството да осъществява споделени пътувания само ако използва услугите на лицензиран превозвач - таксиметрова фирма. Жалбите срещу "Юбер" бяха подадени от Столичната община и от таксиметровата фирма "О'Кей Супертранс".
Може и да е парадокс, но реално работата на големите "лицензирани превозвачи" всъщност прилича доста на работата на "Юбер" като отношения с шофьорите. Близки са и тарифите, както признаха и от КЗК.
Голямата разлика е, че пътуването с "Юбер" се поръчваше онлайн,
заплащането също ставаше през електронна платформа,
а колите за превоз трябваше да са произведени след 2004 г. Почти нищо от това го няма при "законните" таксита. Колите могат да са и 15-годишни, не знам как се следи, но съм се возил и с по-стари. За разплащане с банкова карта все още става дума в много, много редки изключения. В същото време във всяка нормална страна в Европа плащането в брой, не само в такситата, постепенно се превръща в екзотика. Но у нас то е проблемно, защото оборотите стават "видими", а данъците - неизбежни.
Повече от 25 г. и данъчни, и пътни органи - КАТ и ДАИ, не успяват да се преборят с така наречените "копърки". А не успяват, просто защото не искат. По същия начин и законодателите ни не искат в този бизнес най-сетне да се сложи ред, вместо да си играят на елементарен и видим лобизъм. Фискални апарати, точно отчитане на оборотите, строги правила за състоянието на автомобилите и контрол на хората, които ги карат, биха били добро начало. Да, добро начало са и блокирането на каналите за натиск към парламента и създаването на нормална и явна система за лобизъм.
Колкото до блокадата на столицата на 4 декември - подозирам, че дотогава в парламента все някакъв пазарлък ще стане и може да се размине. Но пазарлъкът ще е за сметка на гражданите, както обикновено.