Социалният министър Ивайло Калфин и здравният министър Петър Москов не успяха да се разберат до края на април за реформата в системата на ТЕЛК. Дали ще успеят някога? |
кой да носи по-голямата отговорност - социалната или здравната система
Спорът не започва с тези двама министри - от години и НОИ иска да участва в самата експертиза, но не е ясно доколко има капацитета за това.
Докато си подхвърлят темата като горещ картоф, пенсионната система продължава да се източва с фалшиви ТЕЛК-ове. Публична тайна е, че не е трудно човек да си купи подобно решение. А оттам - да получи пенсия от НОИ. 1 млн. са инвалидните пенсии и в последните години по данни на НОИ всяка трета нова пенсия е такава. От тези 1 млн. пенсии около 460 хил. са социални пенсии за инвалидност - абсурдно, но факт - на пенсионери е направена експертиза за трудоспособност. Останалите над половин милион са поради общо заболяване, на хора в работоспособна възраст, но никой не знае колко точно са злоупотребите. Според бизнеса около 30% от всички са отпуснати неправомерно, което
струва 1 млрд. лв. на бюджета годишно.
Освен на пенсия хората с увреждания имат право на интеграционни добавки от социалните служби - дребни суми за телефон, транспорт и още пет вида, които, събрани, не са малко на фона на мизерните иначе плащания в социалната система. Имат право и на безплатни винетки и всяка година пътната агенция се оплаква, че винетките й струват все повече, а случаите на измами са показвани неведнъж по медиите.
Това е резултатът от работата на системата. Входът в нея също е абсурден и архаичен. Проблемите в ТЕЛК се поставят от години - претоварени, зле платени и немотивирани лекари, които не могат да работят и на друго място. От 3 години е в сила и безумното правило, че ако съдът отмени решението им по определена експертиза, лекарите от съответната комисия трябва да плащат от джоба си неправомерно получената пенсия от човека с увреждане. Затова не е за чудене, че в Русе средната възраст на лекарите в ТЕЛК е 63 г., в Пловдив хвърлят оставки, за ТЕЛК се чака с години, а за НЕЛК - националната комисия - двойно повече. Човек може основателно да се усъмни, че системата умишлено се поддържа толкова тромава и недостъпна, за да може да откаже известна част от кандидат-инвалидите от редене по опашки и ходене по нервите.
Със заветната експертиза гражданинът получава процент инвалидност, от който почти директно зависи и каква пенсия и какви добавки ще получи. Т.е., за да получи някакво обезщетение за заболяването си, човекът трябва да бъде обявен за неработоспособен, дори и да може да работи в някаква степен. "В моя ТЕЛК пише, че имам 100% трайна неработоспособност. Но аз пея, пиша книги, работя като журналист. Трудно е да имаш отредена роля на неработещ", казва Кристиян, един от младежите с ТЕЛК, които искат да са полезни на обществото.
Какви решения предлагат Калфин и Москов?
Към момента - реално почти никакви, тъй като концепцията за реформа в системата, която трябваше да е готова през април тази година, още не е видяла бял свят, да не говорим за конкретни законови поправки. Преди година Москов обяви, че смята да разтовари ТЕЛК, като направо го закрие и позволи на всеки лекар с определен стаж по специалността си да издава решения за инвалидност, а след това социална комисия да определя какво да получава човекът срещу това решение. След това идеята потъна по работни групи между МЗ и МТСП.
Калфин направи една промяна, която все пак не е несъществена - от тази година най-сетне пенсионерите нямат право на ТЕЛК, т.е. на хора, които не работят, им беше отнета възможността да получават експертиза и пенсия за неработоспособност. С нея обаче си отива и паричната добавка към и без това мизерните пенсии. Засега това решение не е предизвикало протести, защото хората в заварено положение още получават допълнителните си пари. Когато обаче ТЕЛК-овете им изтекат (повечето решения се преразглеждат на 3 години), пенсията на половин милион души всъщност ще намалее. Засега няма дори обещания за компенсация.
Другата идея на социалното министерство е при съмнения за злоупотреби НОИ да може да праща хората на повторен ТЕЛК. Понастоящем НОИ проверява единствено изрядността на процедурата и на представените документи, но не може по същество да се съмнява в решенията на лекарската комисия. "Ако в системата веднъж влезе фалшива епикриза, тя никога не може да бъде хваната", мотивира се Калфин. Да оставим настрани въпроса с капацитета в осигурителния институт да взема подобни медицински решения. По-лошото е, че подобна промяна би натоварила ТЕЛК още повече, защото към адската опашка освен всички чакащи за експертиза и тези, които трябва да минат задължителното преосвидетелстване, ще се наредят и върнатите от НОИ, с което работата на комисиите вероятно окончателно ще бъде блокирана.
Нелоша е последната известна засега идея на министър Калфин - след ТЕЛК хората с увреждания да минават през втора комисия - социално-медицинска. Тя ще решава
какво може да работи човек с конкретното увреждане,
а не както сега - доколко не може да работи. Социалната комисия ще преценява и какви компенсации и добавки да получава човекът, но като цяло идеята е пенсията и добавките да намалеят, за да има стимули за инвалидите да работят. Принципно това искат и голяма част от хората с увреждания, защото се очаква, че така им се дава шанс да работят - човек в инвалидна количка може да е програмист, юрист, певец. Проблемът е обаче къде ще работят освидетелстваните хора. Калфин заяви, че в момента хората крият ТЕЛК решенията си, за да ги наемат на работа. Едва около 10% от инвалидизираните българи работят, като основната причина са недостъпната среда и нежеланието на бизнеса да ги наема. Държавата поставя във фокуса на почти всички програми за субсидирана заетост хора с увреждания, но при тази група ефективността е сред най-ниските - свършват парите от държавата, свършва и работата, ако въобще бъдат наети. А ако ще намалява пенсиите, които инвалидизираните хора получават, Калфин трябва да им гарантира, че ще могат да работят.
Реформирането на тази система не е лесно. Предвид темповете и отлаганията на решения засега изглежда направо невъзможно. Но пък така е страшно удобно.