:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,474
Активни 479
Страници 4,039
За един ден 1,302,066

Държавата загуби мярка и мина на вересия

Институтът "Молинари" показа с прости числа как България срива финансовата си дисциплина
Светослав Терзиев
Финансово дисциплинираният премиер Бойко Борисов бил много разточителен, даже най-разточителен през последните 20 години в България. Базираният в Брюксел Икономически институт "Молинари" ни отвори очите, като публикува наскоро първия си анализ, озаглавен "Денят, когато държавите от Европейския съюз похарчиха всичките си годишни приходи". В него е приложен оригинален метод за оценяване на финансовото състояние на държавите, чиято цел е "да освети последиците за гражданите в област, която е особено трудна за разбиране от неспециалисти".



Да вържеш двата края



означава да избуташ до заплата. Недостигащите дни показват колко са отдалечени "двата края". Но как да разбереш какво става в държавата, след като икономистите не си служат с такава проста мярка, а изчисляват колко процента е дефицитът спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) и го съпоставят с "маастрихтския" стандарт от 3%. Изследователите в института "Молинари" постъпват по-практично: делят приходите в държавата на разходите и умножават резултата по 365, колкото са дните в невисокосните години. Така разбират до коя дата стигат парите в бюджета и от кой момент държавата започва да задлъжнява. За целта използват само официалните данни, предоставени от правителствата на статистическата служба на ЕС "Евростат". Така никой не може да се сърди, че други в Европа го представят не толкова хубав, колкото се мисли.

Каква е България в очите на останалите от ЕС - финансово най-дисциплинирана, както я рекламира премиерът Бойко Борисов, или обратното? По-скоро обратното, отговарят с числа икономистите от "Молинари". Тази година тя е похарчила всичките си приходи още на 24 октомври, което означава, че 69 дни до Нова година ще трябва да кара на пост и молитва или да протегне ръка за нови заеми. Правителството опита да убеди някои обществени сектори да започнат авансово коледните пости, но срещна бърз отпор и ще направи най-логичното - ще увеличи държавния дълг. Но дълг е трупан и по-рано. Даже сега властта твърди, че не прави нови дългове, а взема заеми, за да погасява стари.



Гимнастиките на правителствените финансисти



няма как да скрият очевидния факт, че държавният дълг постоянно расте - от 14% от БВП през 2009 г., когато дойде на власт първото правителство на Бойко Борисов, до 28% в момента, когато пак той е на власт. Тези проценти обаче отново замъгляват истината за неговото широкопръстие, защото дежурният му отговор е, че България все още е далеч от допустимите според критериите от Маастрихт 60% дълг спрямо БВП. От което следва познатата му хвалба, че държавата ни е от най-дисциплинираните в сравнение с повечето други в ЕС.

Нищо подобно, отговаря сравнителният анализ на "Молинари". По финансова дисциплина България в момента е на 26-о място от 28 държави в ЕС, като отстъпва само на Кипър и Португалия (две от официално признатите за проблемни държави в еврозоната). Гърция, например, с която Борисов обича високомерно да се сравнява, е на 19-о място. Спомняте ли си какво заяви той преди четири месеца на 1 юли по време на блиц контрола в парламента? "От пет-шест години темата на Гърция към ЕС е "дайте пари". В същото време ние сме се старали да харчим колкото изкарваме, да спазваме финансова дисциплина", каза Борисов, без да се смути, че лъже в очите депутатите, защото изкараните от държавата пари щяха да стигнат само за още три месеца.



Истината кой как ни е управлявал



и дали Борисов е най-големият разсипник на държавните финанси няма как да разберем, ако не го сравним с предшествениците му. Институтът "Молинари" не дава такива подробни данни за предишни години, но прави четири отделни класации: за последните 20 години; за последните 10 години; за последните 5 години и за изтичащата година. Като знаем кой кога е бил на власт, можем да си направим сами извода.

В класацията за последните 20 години България стои на четвърто място сред всичките 28 изследвани държави, като недостигащите й дни за връзване на "двата края" са средно 16 годишно. В този смисъл тя наистина изглежда финансово дисциплинирана, макар че изследваният период обхваща Жан-Виденовото управление, което докара държавата до колапс. Съвземането й след въвеждането на валутния борд обаче е заличило вредните последици.

Последните 10 години назад тя пак е на четвърто място, но с още по-добър резултат, защото е свършвала парите средно 11 дни преди края на всяка година. Подобрението несъмнено се дължи на годините с бюджетни излишъци през Сергей-Станишевото управление, което бързо "усвояваше" събраното в хазната, но все пак не трупаше дългове. Имаше период дори на финансово високомерие, когато правителството не трепваше от спирането на еврофондовете през 2008 г. заради доказаната крадливост на управляващата върхушка, а негови министри се хвалеха, че са им достатъчни привлечените с чара на властта други чуждестранни инвестиции. Премиерът Станишев пък им отвръщаше с любов, че няма да хвърля жертви на вълците (т.е. на Брюксел).



През 2009 година настъпиха две важни промени



Първо, дойде кризата; второ, дойде Борисов. Връщайки се 5 години, икономистите от "Молинари" виждат България вече на 10-о място в ЕС по финансова дисциплина, като недостигащите дни за самофинансиране са средно 31 всяка година. През тази петилетка тя е разчитала всеки последен месец на заеми отвън. Периодът стои в скобите на Борисов-1 и Борисов-2, като включва правителството на Пламен Орешарски и две служебни правителства (на Марин Райков и на Георги Близнашки). Така отговорността се разхвърля върху повече хора, но за да разберем кой е истинският Борисов, ни помага последната класация на "Молинари", за която вече стана дума. Тази година всъщност е първата на новото Борисово правителство. Тя определено забива България на дъното на ЕС, където вече е свикнала да си търси мястото и в други класации.

Да свършиш парите два месеца и десет дни преди края на годината, и то след като си поискал рекорден заем от 16 млрд. лв. (средно по 5.3 млрд. лв. за три години), е сигурен знак, че



сме навлезли в периода "след мен и потоп"



Борисов харчи с бясно темпо и все не му стига. Оправданията му, че се е загрижил за пенсионери, болници, общини и пр., които не можели да вържат бюджетите си, са разобличени от същите анализатори в Брюксел. Те съпоставят финансовата дисциплина на централната администрация, на местните власти и на социалното осигуряване. Ето резултата: на правителството не му стигат 69 дни, за да балансира бюджета си, на местните власти не достига само 1 ден (ще свършат парите на 30 декември), а общественото осигуряване дори има излишък за два дни, т.е. от тазгодишния бюджет ще му останат пари до 2 януари.

В ретроспекция местната власт е подобрявала финансовата си дисциплина до миналата година. През последните две десетилетия не са й достигали 10 бюджетни дни годишно и се е класирала на 20-о място в ЕС. През последните 10 години е била на минус с 4 дни годишно и е заела 13-о място. През последните 5 години е имала средно 6 дни в плюс и е била на 4-то място в ЕС. Сега е на 17-о място, защото е на минус с 1 ден.

При социалното осигуряване положението е следното: за 20-те години България е на 8-о място в ЕС, защото средно е имала по 10 дни бюджетен излишък годишно. През последното десетилетие се е сринала на 21-во място, защото на година не са й достигали два дни да балансира бюджета си. През последната петилетка е на 18-о място със средно по 5 недостигащи дни годишно. А тази година е на 14-о място с двата си дни бюджетни резерви.

Борисов показва липса на държавно мъжество и неспособност да носи отговорност, сякаш се е учил на политика от приказката "Болен здрав носи". А България боледува и ще става все по-зле, защото не успява да плесне през ръцете крадците, които поради своята безнаказаност я грабят все по-нагло. Евросъюзът й казва всяка година в критичните си доклади какво трябва да стори, за да се оправи. Но кой се интересува вече от брюкселски мантри? "Акъл не ща - пари ми дай": ето подходящ девиз за предстоящото българско председателство на ЕС през 2018 г., за което правителството на Борисов вече се готви.
 Тази карикатура Комарницки нарисува в деня, когато излезе докладът на института "Молинари" - 8 ноември. Чисто съвпадение...
32
9812
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
23 Ноември 2015 19:29
ББ никога не лъже! Той е убеден, че незнанието е аргумент.... ! А за вяра... няма открити!
23 Ноември 2015 19:31
Да свършиш парите два месеца и десет дни преди края на годината, и то след като си поискал рекорден заем от 16 млрд. лв. (средно по 5.3 млрд. лв. за три години), е сигурен знак, че сме навлезли в периода "след мен и потоп"

Този период има друго име:
"Гибелта на народа и държавата е малка цена, за да останат богатите освободени от данъци"
и започна преди 7 години.
В момента просто навлизаме в терминалния му стадий.
23 Ноември 2015 19:58
да, с ГЕРБ е така, пълно фиаско откак те управляват.

такава ни била орисията като народ...
23 Ноември 2015 20:01
Има едно безотказно средство, което обрича на мизерия 90% от българите и убива държавата България - плоският данък.

Не е необходимо да си институт "Молинари", за да видиш три прости факта:

1/ Най-богатите 10% у нас получават повече от 60-те процента бедни;
2/ Най-богатите са практически освободени от данъци. Прякото облагане на бедните, тоест мнозинството българи е 23,7%, а на привилегированата една десета - 11%;
3/ При европейско облагане, сиреч пропорционално, бюджетът би получавал допълнително над 5 милиарда годишно и нямаше да налагат нови и нови борчове
23 Ноември 2015 20:04
Важното е, че десните маникюристки, десните педикюристки и центриските фризьорки Го харесват. Гърби, браточка!
23 Ноември 2015 20:07
да, с ГЕРБ е така, пълно фиаско откак те управляват

Криво да седим, право да съдим: плоският данък бе въведен от БСП-ДПС и не бе отменен от ГЕРБ-1, ДПС-БСП и ГЕРБ-2.
П.С. Днес по бътъвъ даже лицето Дянков се изказа срещу него
23 Ноември 2015 20:09
Така е, но некадърността на ГЕРБ е просто ужасяваща.
и можеха още 2009 да махнат плоския данък, Дянков също, защо не го направи, дори и не продума.
23 Ноември 2015 20:11
"Акъл не ща - пари ми дай"

Сал не разбрах Терзиев какъв акъл дава. Ако се появи с такъв доклад пред шефа си в една фирма, веднага ще го питат той лично какво предлага...
23 Ноември 2015 20:20
Важното е, че десните маникюристки, десните педикюристки и центриските фризьорки Го харесват.

На маникюристките, педикюристките и фризьорките им е през бабината дали няма да плащат 10%, 15% или 20%.
Опитай пак.
23 Ноември 2015 20:30
Ей сега, като дойдат китайските инвестиции и на Баце бюджета ще се върже!

ТОЙ им е говорИл за магистрали, спортни зали, тангенти и медиани, а те са Го гледали в захлас, и само от време на време, са Го прекъсвали с възгласи "Конграчулейшън"! Мъ къ я мислите вие бе? И Терзиев и той, ще пише срещу Боцата! Къв е тоа инс`тут "Молинари"?
23 Ноември 2015 20:44
ВладиГео
23 Ноември 2015 20:01


Богатите данъци не плащат - нито ДДС, нито ДОД, нито фирмите им плащат данък печалба, ако плащат нещо, плащат по-малко от средната класа. Особено ако се сравни с това което получават от държавата.

Вдигането на ДОД и правенето му прогресивен - само ще убие и без това малката средна класа. Богатите пак няма да плащат, а точно те са тия които най-много ползват услугите на държавата.

Единствено данък имоти - има смисъл да се вдига защото това е реално данък богатство и реално само така, всеки собственик ще си плаща за инфраструктурата около имотите си. Поне.

23 Ноември 2015 20:59
Светльо, едва ли някое простаче ще прочете "Молинари" или поне това тук. Днес те са вперили очета в Китай и големите простотии, които Големият простак ще изплещи там, а после ще ни ги цитират по радиа и телевизии...
23 Ноември 2015 21:50
Богатите данъци не плащат - нито ДДС, нито ДОД, нито фирмите им плащат данък печалба, ако плащат нещо, плащат по-малко от средната класа. Особено ако се сравни с това което получават от държавата.

Вдигането на ДОД и правенето му прогресивен - само ще убие и без това малката средна класа. Богатите пак няма да плащат, а точно те са тия които най-много ползват услугите на държавата.

Мики, с първия абзац съм съгласен, но първото изречение от втория противоречи както на логиката, така и на практиката. Какво пречи прогресивният данък да остане непроменен (нисък) или слабо нарастващ за бедните и средната класа? Нищо. Между другото е точно такъв в нормалните страни.

А откъде накъде богатите няма да плащат по-високите данъци? Това е една голяма лъжа, която слушаме вече седем години. Оставям настрана моралната страна, защото да се твърди такова нещо си е пар екселанс да се обявяват априори за мошеници.
Предотвратяването на данъчните измами е технически просто и най-доброто доказателство е, че се прави в нормалните страни. Там отдавна се прави, а защо трябваше например едва сега у нас да се вдига тайната на депозитите, съответно на трансферите?

Няма нужда да спорим и да откриваме топлата вода, цялата работа е дали ще има политическа воля държавата ни да престане да бъде само и единствено за богатите
23 Ноември 2015 22:03
ББ и държавната администрация са скачени съдове. Той я храни, тя го избира, нито се реформира, нито се съкращава, нищо. Взаимно се поддържат, но хрантутенето е мноооого скъпо, затова не излизат сметките. И 10 процента ръст да имаме пак ще е така - ще се раздадат 25 % бонуси и корупционни надценки на "наши" фирми. И дългът пак ще расте, това е положението.
23 Ноември 2015 22:18
ВладиГео
23 Ноември 2015 21:50

Не съм видял някой богат човек да плаща бензин по нормални цени - винаги си искат фактура и след това си приспадат ДДС. За колите същата работа. Малко са богаташите които плащат ДОД - само когато имат нужда да покажат доход или не могат да го скрият по някакъв начин.

От друга страна обаче богатите имат имоти за милиони... около всеки има инфраструктура и тя се поддържа от държавата по една "случайност" с предимство.. МВР им ги пази, армия имаме.. съдът им пази също имотите.. те обаче плащат много малка част от тия услуги с платените си данъци. Има хора със 1000 декара земи, други със 1 милион - даже получават субсидии. Плащат данъци много по-малко от това което плащат хората с до 1000-2000 лева заплати като процент от доходите и богатството. Реално не си плащат за услугите които им прави държава. Други им ги плащат, тия дето пълнят бюджета. Богатите казват - ние пълним бюджета, щото плащаме ДДС - не те плащат ДДС, те внасят ДДСто взето от крайните консумиращи. Масова практика в българските фирми е обороти за милиони, а печалбата да е няколко хиляди. Или активи за милиарди, а печалбата да е милион, че и по-малко.

В момента инфаструктурата се поддържа, бюджета се пълни с ДДС и ДОД , а се изразходва най-вече на база собственост - т.е. който има повече собственост получава повече услуги от държавата - във вид на инфраструктура, на охрана, на ред.. болниците, училищата даже и те се правят там където има имоти и тези имоти заради това са скъпи. Ако няма инфраструктура - имотът е неатрактивен. Значи - бюджетът се харчи пропорционално горе долу на база собственост, а се пълни на база консумация и доходи? ЩО??

24 Ноември 2015 05:30
ВладиГео реши проблемите на света! Вдигаме ДОД и захранваме фиска, а за да няма ощетени, данъкът може да не се плаща.
24 Ноември 2015 05:42
Малкото харчене не е добродетел ! Точно обратното. И вече е казано "икономията е майка на мизерията". Кризата в България я докара Дянков, като реши да прави икономии. Не разплати 2 милиарда, с което намали паричната маса в обращение с над 8 милиарда. После се усети, ама закланата кокошка нямаше вече как да снася.

Практическото освобождаване от данъци на най-богатите и то не физически лица, а фирми, при това и най-вече чужди, доведе до относително ниски приходи в бюджета. Опитите да се компенсира, чрез увеличаване облагането на бедните не може да го компенсира, поради огромната социална поляризация и разлики в доходите.

Преразпределението, чрез държавния бюджет на БВП, т.е. държавните разходи, спрямо БВП в България са най-малките от всички страни в ЕС. В момента то е под 35%, докато например във Франция е близо 60%, а в развитата част на ЕС се движи около 55%. Средно за целия ЕС е 48.09% от БВП (2010).

Не може хем най-богатите ти да не плащат данъци, хем да искаш да ги дотираш с държавни поръчки, хем да искаш да изхарчиш догодина над 3 милиарда за внос на въоръжение, хем да не вземаш заеми...
24 Ноември 2015 05:56
mick,
Идеята един или няколко в различни населени места, жилищен имоти с обща площ до 150 квадрата да са освободени напълно от данъци, а след това да започва една силно прогресивна скала на облагане е добра.

Същото, може да се направи и за земеделските земи и други стопански имоти - до 20 декара - необлагаеми, от 20 до 100 - символично облагане, от там нататък силно прогресивна скала.
24 Ноември 2015 06:38
Не е много по темана, но все пак - http://eurocom.bg/news/article/koloniia-i-smurt-ili-opulchenie-i-bulgariia-izberete-sami

Натисни тук
24 Ноември 2015 07:21
mick, добре ще се повишат данъците на имотите, но тогава възниква следният въпрос - защо хора без собственост, много често и без доходи имат право на глас и определят кой ще управлява общината? Щом от данъците на имотите ще се поддържа инфраструктурата на населеното място, то би трябвало само собствениците да имат право на глас.
24 Ноември 2015 07:39
Neopol
24 Ноември 2015 05:56

Всеки имот има около него инфраструктура която има нужда от поддържане. Кой и с какви пари ще я поддържа, след като ще освободите от данък повечето имоти?

Защо всеки не си плаща за удобствата, ами все някой друг да плаща? Имаш колиба - плащаш си данък като за колиба и за малката инфраструктура около нея. Имаш 150 квадрата жилище - ами плащаш си за инфраструктурата по цени на съответното жилище - все пак цената за поддръжката и изграждането на инфраструктурата и е пропорционална на цената на имота. Ако земята под имота ти струва да речем 100 евро на квадратен метър - би трябвало и земята където се намира инфраструктурата да е на същата цена. Ако плащаш за бояджия вкъщи по 3-5 лева на квадратен метър, толкова ще дава и държавата като наеме бояджия/строител. Същото се отнася и за плочкаджиите и т.н. Ако плащаш за почистване на входа по 5 лева на месец/еди колко си квадрата/, ами горе долу толкова ще струва и почистването на инфраструктурата на кв. метър.

Не разбирам защо трябва да има толкова голямо преразпределение? Т.е. един да плаща за удобствата на друг. Особено когато тоя другият не е без средства.
Затова казвам, че преките данъци са много по-справедливи. Та каква е логиката инфраструктурата да се заплаща с ДОД, т.е. на база доходът на хората? Така ли плащате за разходите в блока където живеете? Не плащате ли на база - големина/цена съответно на имота? Или плащате разходите на база кой си купува най-много стоки/ДДС/? Не - разходите по поддръжка на един блок се правят на база това кой каква част от имота има/ползва. При общинската и държавната инфраструктура е горе долу същото, само дето инфраструктурата е на общината/държавата и тя я дава за ползване от тия които имат имоти там - и би трябвало да взима наем за това нали? С която да може да я поддържа..

Да ама не - инфраструктурата в държавата се поддържа с ДДС и ДОД и акзици - така се постига пълна незаинтересованост на тия които ги плащат тия данъци, също и пълна безотговорност при харченето на тия пари. Ако данъците са преки - данък имот може даже да се казва данък инфраструктура, тогава хората ще искат да знаят защо дават еди какви си пари, а улиците им.. а квартала/града им е зле.

А защо в Европа има голямо преразпределение? Защото и те правят глупости/социалната политика им е безумна - там отива голямото преразпределение/. Но пък данък имоти им е доста по-нормален. И затова улиците/пътищата/инфраструктурата им е на ниво.


24 Ноември 2015 07:45
По финансова дисциплина България в момента е на 26-о място от 28 държави в ЕС... Гърция, например, с която Борисов обича високомерно да се сравнява, е на 19-о място.

Значи требе да се дръпнат едни 300 милиарда евро заем та България да я догони.
Ех , Терзиев, тая тиква минута покой ти не дава бе!
24 Ноември 2015 07:49
Неопол

Още нещо - 150 квадрата в София струват цяло състояние - инфраструктурата около тях - също. Защо тези хора да не си плащат за удоволствието да живеят там?
20 декара земя може да са първа категория, може да са 10. Струват различно, произвеждат различно. На едно място може да струват 50 хил. лева даже - това значи, че и инфраструктурата/може да е поливна земя/ и пътищата там са много по-скъпи отколкото някъде другаде където 20 декара струват - 1000 лева общо.

Прекалено голяма уравнивиловка е това. Ако има въобще необлагаем минимум той трябва да е на база пазарна цена на имота. Но това е безмислено, след като данъкът % от цената на имота.

Всеки трябва да си плаща сметката. В момента данъчната ни система е така направена, че бедните и средната класа плащат и за богатите. Всяко преразпределение рано или късно води пак до това.
24 Ноември 2015 08:20
Ех Терзиев, то няма брой на вестника в който да не ни казваш, че Картаген трябва да падне. От девет кладенеца вода носиш да ни кажеш какъв мръсник е ББ а простия народ пак си го иска...вай, вай! ББ, като ви казваше, че материала е лош вие го оплювахте, сега разбра чи, че е бил прав? И накрая, ще ни кажеш ли кой предлагаш да дойде на негово място?
24 Ноември 2015 08:57
1. Каква инфраструктура бистрите по-горе, какви данъци? Че то инфраструктура няма дори в широкия център на София. Няма улици, няма газ, няма сметоизвозване, лампите едва мъждукат. По баровските квартали няма канализация - това в 21 век!!! Парите за изграждането на липсващата инфрасртуктура са взети АВАНСОВО при издаване на разрешението за строеж - става дума за много люти суми. И тези пари за гепени. Какви данъци да се вдигат тогава?
2. Държавата=олигархията, която я управлява. Няма как тази олигархия да се самообложи без натиск отдолу - все едно царете да си въведат "данък дворец". Щом простият (ама наистина много прост) народ не се вдига да ги тепе с камъни и дръве, значи може и така - т.е. той ще плаща сметките.
24 Ноември 2015 09:04
а простия народ пак си го иска
За "простия" - факт. Затова и борчовете растат.
24 Ноември 2015 09:42
Ама какъв е този песимизъм бе хора?Бъдете оптимисти.Остава още малко напън и заемаме призовото 28-мо място.Поледнете и хубавата страна - бежанския поток масово ни заобикаля.Финансово-икономическата Му политика показва, че управлението Му се уповава на стратегия.Целта е да се заблуди ДАЕШ, че вече са "избомбили" Бълария и да продължат към останалата Европа.Данните на "Молинари" само показват успеха на стратегията Му.
Дори скоро четох обява, че ИДИЛ предлагали замяна на неутронна бомба с българския министър-председател.Бил със същото унищожително действие, но по-ефикасен.
24 Ноември 2015 10:35
Казано с 2 думи - видими резултати.
24 Ноември 2015 10:50
ВлагиГео.

Казваш да се вдигнат данъците и после сам се опровергаваш че на 90 % все им е тая дали няма да плащат 15,20,25 % в БГ данъци плащат ИТ сектора, банките и някаква част от индустрията. ако се вдигнат данъците ИТ ще се изнесе. Индустрията или ще посивее или ще умре ще останат само банките но на тях и ме все тая.
Така че правилния подход е 1-3% сива икономика и после вдигане на данъците иначе така се убива коректния бизнес.

Има и друг резерв ако някой бизнес е успешен той харчи луди пари за 7-местни джипове и т.н. т.е. тези разходи не трябва да се махат от данъчната основа. Демек 200 000 лв. за джип плати си 15% корпоративен данък плюс още 20 % ДДС. Първо от там трябва да се тръгне.
24 Ноември 2015 11:18
Първо, дойде кризата; второ, дойде Борисов.
И остана, заедно със следните лица, с които няма как да е иначе.
Недоразумението Лукарски, напълнил министерството с храненици, които нищо не разбират, като него самият; Недоразумението Бъчварова, която само харчи без никаква полза; Недоразумението Ненчо Хибрида; Безпросветника Танев; Огнеокото недоразумение Москов; Пълното недоразумение Кунева; Сговорчивия Калфин, който си мисли, че в министерството му има само пенсии, не че разбира повече от предшественика си, от тази материя... Другите поне не се набиват в очи с очевидна некомпетентност, но пък те гледат предано в очите Борисов и са готови на всичко, което обикновено са глупости, за да му се харесат.

А беше друго https://www.youtube.com/watch?v=SDsspv7OTBg
24 Ноември 2015 12:14
Ако се не лъжа преди авторът критикуваше правителството затова, че сме отличници в ЕС по нисък бюджетен дефицит.

От голямо значение е за какво се харчат парите назаем. Ако е за инфраструктурни проекти, съфинансирани от ЕС тези дългове са оправдани тъй като се очаква да стимулират инвестициите и съответно откриването на работни места.
Но ако са за изяждане тогава наистина имаме проблем и навлизането в дълговата спирала е неминуемо.
25 Ноември 2015 16:00
OldTen 24 Ноември 2015 08:20
Ех Терзиев, то няма брой на вестника в който да не ни казваш, че Картаген трябва да падне. От девет кладенеца вода носиш да ни кажеш какъв мръсник е ББ а простия народ пак си го иска...вай, вай! ББ, като ви казваше, че материала е лош вие го оплювахте, сега разбра чи, че е бил прав?
Терзиев прави това, което трябва да прави всеки журналист -- да ни осведомява за случващото се. Случващото се в една или друга област. Терзиев показва случващото се, това че някой не му харесва и го боли ..... Дори бих казал че именно Терзиев е най-големия приятел на правителството. Само приятел ще ти каже когато грешиш. Неприятелят ще ти се подмазва, хвали и превъзнася, т.е. ще ти дава грешна информация за слуващото се, ти няма да вземеш правилно решение и заради грешни решения не ще успееш.
Затова и Левски е учил да си кажем кривиците и да вървим напред, да вървим напред, не да се цупим и сърдим. т.е. от тези които ни показват кривиците да извлечем полезното а не да го избиваме на честолюбие.
Ако ти, OldTen, си се окапал и тръгнеш с петното по ризата, приятелят и добронамерения човек ще ти каже " Окапал си се, избърши се" . Обратно неедобронамереният ще ти гледа сеира, петното на ризата и ще си мълчи, все едно не е видял нищо.
И накрая, ще ни кажеш ли кой предлагаш да дойде на негово място?
Ега ти и мисленето, OldTen... как реши че иска да го маха ... Не ви ли идва на ум, че всички работим за обществото и всяко обсъждане е в полза на обществото. Борисов, Орешарски, Станишев и който и да е -- те са временни, вечно е обществото и държавата му -- право на всеки е да си казва мнението, а на журналистите е главното им призвание -- да показват неуредиците да събуждат общественото мнение ....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД