Петър Димитров, икономически министър в кабинета "Станишев", вярваше, че за 10 години могат да поникнат 100 държавни индустриални зони. |
Факт е, че при всяко попадане във властта социалистите се отчитат със създаване на нови държавни предприятия. Така се появи БЕХ - диспечер на кредитите за държавната енергетика. Така се появи НКИЗ - компанията за индустриални зони, която според червени министри щеше да направи сто зони за 10 години. Така в началото на миналата година се пръкна и недоразумението на кабинета "Орешарски" - "Енергийна инвестиционна компания" - която уж щеше да връща към живот фалирали заводи като "Химко". С бюджетни милиони, разбира се. Но правителствата на Станишев и Орешарски вече изглеждат жалки и страхливи дилетанти, сравнени с размаха на "Борисов" 1 и 2, особено с второто, сегашното издание.
Социалистите измислиха държавната НКИЗ, обаче ГЕРБ отцепи от НКИЗ дъщерна държавна фирма - "София тех парк". Май им става навик за всеки по-голям проект и с цел по-масирано усвояване на европари да правят поредна ДФ. Като че ли няма премного инженерингови компании, които могат да построят не един, а 101 техпарка.
Модерно е роенето на държавни фирми,
за да станат "бенефициенти", т.е. ползватели,
за да усвояват еврофондове. През 2011 г. кабинетът "Борисов 1" произведе Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) с цел "успешно и ефективно финансиране, проектиране, изграждане, управление, поддържане и ремонт на автомагистралите "Струма", "Хемус" и "Черно море". Обаче със същите неща се занимава Агенция "Пътна инфраструктура". НКСИП не върши сама изброените дейности, а ги възлага на други фирми изпълнители с обществени поръчки. Точно както прави и АПИ. В НКСИП сигурно работят големи експерти, но въпросът е защо трябва да дублира АПИ. И е странно да се прави цяла държавна компания за две или три магистрали. Още по-странно е, че има премного други фирми - и частни, и държавни, специализирани в същото, като поне три от тях носят в името си "автомагистрала". От 1994 г. съществува държавното ЕАД "Автомагистрали" с предмет на дейност изграждане и поддържане на автомагистралите в страната и експлоатация на пътните обекти, бази и съоръжения. Има и фирма "Автомагистрали Черно море" - Шумен, произлязла от някогашното държавно предприятие "Пътни строежи", сега частна компания, за "проектиране, строителство и рехабилитация на пътища, текущо и зимно поддържане на пътища и т.н". Накратко, още един дубльор на СИП. Има и "Автомагистрали Хемус".
Често нови държавни фирми се създават с някаква тарикатска цел - за
заобикаляне на закон или на някоя забрана от страна на Европейската комисия
Така кабинетът "Борисов 1" направи ДКК - Държавна консолидационна компания, в която влязоха по-дребни пакети акции на държавата във вече приватизирани предприятия. Създаването на ДКК се оказа просто маневра за заобикаляне на Сребърния фонд. При продажбата на остатъчните акции на държавата в ЕРП-тата например парите не отидоха в пенсионния фонд, както е по закон, а останаха в самата фирма продавач - ДКК, която пък после ги внесе в бездънната каца на бюджета.
Актуалното правителството на ГЕРБ бабува на нови ДФ. В името електронното управление ще се прави ЕСИ - "Единен системен интегратор", държавно предприятие, което да гради мрежата. Това се случва, при положение че в България е пълно с фирми - факири в тази област, признати и ползвани в целия свят. Да не говорим, че известната държавна фирма "Информационно обслужване" съществува и спокойно може да изиграе ролята на ЕСИ.
И бъдещият Фонд на фондовете ще бъде управляван от държавно ЕАД. Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че занапред част от парите по европрограмите няма да се дават безвъзмездно, а ще се отпускат като оборотни кредити, гаранции и др. форми. Става дума за
777 млн. евро, които ще бъдат събрани в мегафонд,
а той ще се командва от държавна фирма мениджър.
Дори МВР прихвана от манията и реши да прави поредното държавно предприятие - ЦПУ, Център за услуги, който ще отговаря за издаването на лични карти и шофьорски книжки, както и за изработването и монтирането на регистрационни номера на автомобилите.
Сегашното правителство възнамерява да прави и държавна фирма - събирач на пътните такси. Това стана ясно покрай решението за поскъпване на винетките и плановете за въвеждане на тол такси.
Всичко това се случва пред благия поглед на дясната формация РБ, която все повече заприличва на трите маймуни - не чух, не видях, не зная. Докато реформаторите се разсейват и немеят, ГЕРБ все повече засенчва социалистите на собствения им терен - разширяване на ролята на държавата като некадърен и ненаситен "бизнесмен".
Държавен бизнес е понятие оксиморон, защото не е работа на държавата да конкурира частните фирми и да раздава обществените поръчки сама на себе си, а точно това се получава. Защо е тогава тази мания по роене на държавни фирми, при това монополисти, дубльори и конкуренти на други фирми?
Вероятно защото
повече държавни фирми означава повече черни каси,
обществени поръчки и шефски постове за наши хора.
Държавните фирми са главен виновник за убийствената междуфирмена задлъжнялост и за забавените разплащания. Те са носители на огромен дълг - над 9 млрд. лева. Зад тази колосална сума в масовия случай стои не бурна икономическа дейност, изискваща повече кредити, а нуждата от нови заеми за покриване на загуби и плащане на стари заеми. За справка - НЕК, която се очаква да приключи годината с 400 млн. лева загуба.
Данните за 9-те милиарда впрочем са стари, от 2013 г. Тогава вицепремиерката Даниела Бобева даде последната честна статистика. Днес сумата сигурно е още по-стряскаща. Пак тогава Бобева съобщи, че в България има прекалено много държавни предприятия - 250, и че 147 от тях са губещи. Това са фирми, управляващи активи за много милиарди левове, а държавата собственик е получила едва 54 млн. лева дивиденти за 2013 г. И става все по-зле - догодина бюджетът очаква мизерните 22 млн. лева дивиденти.
Има много държавни фирми, за чието съществуване сме забравили, и други, за които дори не сме и чували. Мнозина ще се изненадат, че Българският институт по метрология също е държавно предприятие от 2014 г. Дружество по Търговския закон е и БАЕЗ въпреки подвеждащото име Българска агенция за експортно застраховане. "Фонд Затворно дело" също е държавна фирма. Трябва да признаем, че тя е от полезните - осигурява на затворниците работа, а те допринасят, макар и скромно, за икономиката - плетат ратанови мебели, произвеждат мед и сирене, а отскоро даже правят слънчеви бойлери. ФЛАГ - фондът, който подпомага общините, също е държавно ЕАД. Спортният тотализатор е държавна фирма, както и РВД, "Радиоактивни отпадъци", горските предприятия. Повечето ВиК и болници са със статут на държавни дружества. Изобщо държавата е посяла свои бизнес изтърсаци навсякъде. И продължава да ги размножава.
Всяка година т.нар. държавен бизнес получава от бюджета стотици милиони субсидии, за да оцелява. За догодина са около 871 млн. лева. Отделно са прикритите субсидии - като парите, които потъват в т.нар. проектни компании от сорта на "Южен поток" и АЕЦ "Белене". Тези държавни фирми всъщност най-вероятно никога няма да стигнат до приходи и до печалба, но си имат персонал, който получава будещи завист заплати. В началото на 2015 г. се разбра, че средната заплата в "Южен поток" е 7696 лева. Не е чудно, че назначените директори в такива фирми - най-често бизнесмени, близки до управляващите, или просто трудоустроени партийни активисти, не бързат с ликвидирането на хранилката. И политиците не бързат - нали сметката я плащат обикновените данъкоплатци, същите, на чийто гръб се пишат и партийните субсидии.
Кабинетът "Орешарски" беше готов да излива десетки милиони в държавна фирма, която да възкресява умрели заводи. |
Премиерът Бойко Борисов и икономическият министър Божидар Лукарски. Уж десен кабинет, а надмина левите правителства по производство на държавни фирми. |