:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,104
Активни 484
Страници 4,669
За един ден 1,302,066

97 лева за винетка - много ли е?

Непосилно висока е цената на недалновидната и страхлива политика
Ясен Бояджиев
След като в продължение на осем години цените на пътните винетки бяха неприкосновени, тази есен управляващите обявиха, че предстои повишаването им. Направиха го по възприетия от тях напоследък (последно наблюдаван с полицейските привилегии) ориенталски метод на пазарене - започваш от толкова висока цена, че когато после отстъпиш до желаната от теб, "клиентът" да остане доволен и даже да ти благодари. Така "изтеклата" най-напред информация бе за поскъпване с над 100%. Последва успокоителното "няма да е чак толкова", за да се стигне до цена с 40% по-висока от днешната - от 67 на 97 лева.

"Номерът" обаче, както се казва, не мина. Будното гражданство отговори първо с интернет недоволство, после с автошествия и блокади на пътища по места. Готви се и "национален" протест. Разбира се, към недоволството на хората побързаха да се прикачат и тепърва ще се прикачват всевъзможни политици и популисти. Какво ще стане накрая, можем да предположим по аналогия. Но докато чакаме развръзката, да видим какви са основните аргументи в спора.

А заплатите?

Да, казват мнозина от протестиращите, днешната цена на винетките сигурно е прекалено ниска, но и заплатите са ниски. В България това е дежурният аргумент при всеки разговор за цени.

По статистически данни обаче през последните осем години средната заплата в страната е нараснала с 60%, докато цената на винетките не е мръднала. Разбира се, доходите ни продължават да бъдат много по-ниски от западноевропейските и от онова, което ни се иска, тъй че по принцип да се плаща повече за каквото и да било е неприятно. И въпреки това е много съмнително дали за огромното мнозинство от шофьорите, наводняващи всяка година пътищата с все повече и повече автомобили и плащащи хиляди левове за гориво, някакви си 30 лева годишно повече за винетка ще са чак толкова голям проблем. А за по-бедните от тях по линия на социалното подпомагане държавата и сега дава около 190 хиляди безплатни годишни винетки.

Колкото до аргументацията, че за да се движат по пътищата, българските шофьори плащат повече от западните си колеги - това твърдение е абсолютно несериозно. Защото системите за таксуване на пътуващите и източниците за финансиране на строителството и поддържането на пътищата са най-различни. Като цяло обаче разходите на тези страни за пътната инфраструктура са многократно по-високи от българските. Затова и пътищата им са многократно по-добри.

За тези пък, които си мислят, че може да има безплатни неща, че проблемите се решават някак от само себе си и че благата падат от небето, ще кажем, че е възможен и вариант без никакви винетки, тол такси и пр. Като в Германия. Тогава обаче цялата сметка ще трябва да се плаща от бюджета. Тоест от всички данъкоплатци (включително и от тези, които не карат кола). За сметка на останалите сфери, които чакат бюджетно финансиране - социалното подпомагане, здравеопазването и образованието например.



Плащаме - и пак има дупки



Да, ама ние и сега плащаме, а пътищата са си все така лоши, чупим си колите по дупките и после плащаме втори път - за ремонти, казват протестиращите. И са прави - реалността е точно такава. По данни от изследване на Световната банка в момента 35 на сто от 20-те хиляди километра републиканска пътна мрежа са в "лошо състояние" (тоест с над 30% повреди на настилките). Обяснението е много просто - плащаме, но недостатъчно. Сега от винетки се събират около 220 милиона лева годишно. 12 милиона от тях отиват за споменатото социално подпомагане, а 50 милиона - за зимно почистване. Държавата добавя според възможностите си в различните години още 40, 50 или 100 милиона от бюджета. Тези пари обаче са крайно недостатъчни дори за да се закрепи сегашното състояние. Образно казано: докато ние запълним една стара дупка, вече са се образували две нови. Това положение няма да се промени кой знае колко и с предлаганите нови цени на винетките.

За да се усети някакво устойчиво подобрение, са нужни поне два пъти повече пари годишно. Иначе ще продължим да плащаме за ремонти на автомобилите си - при това много повече от това, което биха ни стрували новите, по-скъпи винетки. Отделно трябва да се каже, че инвестициите в пътната инфраструктура имат значителен мултиплициращ ефект за икономиката. Както е посочено в споменатото изследване на Световната банка, за всеки лев, вложен в поддръжка и рехабилитация на пътищата, техните ползватели спестяват около 11 лева.



Цената на недалновидната политика



Разбира се, всичко това отдавна е много добре известно на политиците. Години наред обаче от страх пред народното недоволство и за да се харесат на избирателите те (включително днешните управляващи) не направиха нищо. Както вече стана дума, цените на винетките не са променяни цели осем години. Ако бяха повишавани всяка година постепенно и по малко, днес нямаше да има протести, а пътищата щяха да изглеждат по-добре.

Същото, впрочем, наблюдавахме през тези години и в много други сфери - с пенсионната възраст, с цените на тока, а напоследък и с привилегиите на полицаите. Системно стопираните реформи, отказът от непопулярни, но неизбежни решения имат като краен резултат анемична икономика и ниски доходи.

Тъй че цената на винетките - и старата, и новата - не е висока. Непосилно висока е цената на недалновидната и страхлива политика. А иначе - няма да е никаква изненада, ако управляващите пак се откажат от намеренията си и винетките запазят цената си за девета поредна година.
Снимка:"Сега"
Цените на винетките не са променяни цели осем години. Ако бяха повишавани всяка година постепенно и по малко, днес нямаше да има протести, а пътищата щяха да изглеждат по-добре.
20
3563
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
23 Ноември 2015 19:13
Бате, кво те боли за българската винетка в Германия бе?
Ела да живееш в България и пиши всеки ден за винетките, данъците и евроатлантическите ценности на неправителствените организации и герп.
23 Ноември 2015 20:29
Бояджиев като си се втренчил в цената на винетките защо не кажеш колко от акциза върху горивата трябва да отива за подръжка на пътищата
23 Ноември 2015 20:31
Колкото до аргументацията, че за да се движат по пътищата, българските шофьори плащат повече от западните си колеги - това твърдение е абсолютно несериозно.
афторе, как това твърдение кореспондира с изнесената информация за цените на винетките във Швейцария(!), Румъния, Гърция и т.н.?

и да, Боборан акциз в цената на горивото и върху него и ДДС - данък върху данък мила моя майно льо...

Май за тоя материал не се разчита на плащане само от газетата
23 Ноември 2015 20:32
Реалният проблем е споменат в съседната статия - парите от винетките няма да отидат за ремонт на пътищата, а в бездънната каца на бюджета. Колкото увеличението акциза на цигарите отиде за здраве. НЯМА ОТЧЕТНОСТ ЗА ИЗРАЗХОДВАНЕ НА СРЕДСТВАТА. Както и всеобщата увереност, че се финансират наши фирми, които източват бюджета с раздути цени, или ремонт върху ремонта. Нарушен е и принципа, че ПЛАЩАШ ЗА ДА ПОЛУЧИШ, а не плащаш срещу обещания, които на края не получаваш.
23 Ноември 2015 20:32
Бояджиев като си се втренчил в цената на винетките защо не кажеш колко от акциза върху горивата трябва да отива за подръжка на пътищата

Колкото може да се намали например от субсидията за пенсионерите (около 5 милиарда годишно) например.
23 Ноември 2015 20:45
Сега от винетки се събират около 220 милиона лева годишно. 12 милиона от тях отиват за споменатото социално подпомагане

Това е голяма глупост.
23 Ноември 2015 20:48
Тогава обаче цялата сметка ще трябва да се плаща от бюджета. Тоест от всички данъкоплатци (включително и от тези, които не карат кола).

През 2014 г. събраният акциз върху бензина е 421,3 млн. лв.
23 Ноември 2015 22:03
А къде отива данък МПС, който плащаме по общините.
24 Ноември 2015 05:38
Вчера изхвърлих една гума, щото както си карах през нощта по път, ремонтиран преди 4 седмици, уцелих една дупка. Ако ми приспаднат от винетката цената на новата, може и да сравняваме колко са винетките в България и в Швейцария. Аз съм навит, и при новата цена, всички български шофьори ще имаме кредит поне до 2050-та година.
24 Ноември 2015 08:43
А за по-бедните от тях по линия на социалното подпомагане държавата и сега дава около 190 хиляди безплатни годишни винетки.
Глупости на търкалета
24 Ноември 2015 09:10
Много, малко, два пъти повече... Какви са тия икономически понятия и аргументи на този външен човек.
Има разни показатели, има Евростат, абе не е да няма... Например:

Въпреки че покупателната способност на средната заплата се е изравнила с тази през 1989 г., България остава на последното място по заплащане в ЕС.

Данните на Евростат показват, че най-ниската минимална заплата от 184 евро за 2014 г. е в България. В класацията държавите са разделени на три групи. Първата включва такива, където минималната заплата е под 500 евро на месец. Освен България в нея са Румъния (218 евро), Литва (300 евро), Чехия (332 евро), Унгария (333 евро), Латвия (360 евро), Словакия (380 евро), Естония (390 евро), Хърватия (396 евро) и Полша (410 евро).

Втората е със заплата от 500 до 1000 евро. В нея са Португалия (589 евро), Гърция (684 евро), Малта (720 евро), Испания (757 евро), Словения (791 евро).

В третата са държавите с минимална заплата над 1000 евро. Тя се състои от Великобритания (1379 евро), Франция (1458 евро), Ирландия (1462 евро), Германия (1473 евро), Белгия и Холандия (1502 евро) и Люксембург (1923 евро).

Данните на Евростат показват, че през 2007 г. покупателната способност у нас е била едва 37% от средната за ЕС. Шест години по-късно сме стигнали до 47%, но продължаваме да сме твърдо на последно място в ЕС.
24 Ноември 2015 09:33
Като в Германия. Тогава обаче цялата сметка ще трябва да се плаща от бюджета. Тоест от всички данъкоплатци (включително и от тези, които не карат кола).
В Германия винетките са включени в цената на бензина, така, че цената не се плаща от бюджета.
24 Ноември 2015 09:48
Средногодишното количество продадени горива от една бензиностанция е в размер на 996 хил. литра, според данни на МФ. Това прави над 7 млрд. лв. продажби на бензиностанциите през 2014 г.

цената без ДДС и акцизи е близо 55% от крайната цена


45% данъци и акцизи е 3150000000.
Как изглежда на лично ниво.
Карам 10 000 км годишно, с примерно 1000 л гориво по 2.2 = 2200лв
45% от 2200 са 990 лв.
Ако около 1 мнл са автомобилистите с подобно каране - това прави 1 млрд.
А останалите 2млрда и 150 млн - за нелични превози, кой ги дава?
Пак ние - 2 млн работещи дават по 1000 лв.
А директно чрез личния си бензин давам 1000 лв годишно директно.
Тоест за поддръжка на пътната мрежа давам ЕЖЕГОДНО 2000 лв.
Е, тогава защо ни забълбукват с някакви винетки за 100 лв?
За да не търсим сметка за онези 2000?


24 Ноември 2015 09:50
Аман от адвокати на властта. Некадърни адвокати. Откровени лъжци и манипулатори.
Просто намалете кражбите. Престанете да храните само ограничения кръг "свои" фирми.
...
24 Ноември 2015 09:56
Това па Дойче Веле не е мръднало от дните на Стената. Време е да го помръдне някой...
24 Ноември 2015 10:03
По статистически данни обаче през последните осем години средната заплата в страната е нараснала с 60%

В коя страна
И защо не е необходимо да се плаща такса за второстепенни и третостепенни пътища, които са в плачевно състояние? И като ще говорим за Германия, в която пътни такси заплащат само камионите над 12 тона, защо не погледнем и другите европейски държави, в голяма част от които винетка е нужна само за движение по магистрали и за преминаване през тунели и мостове, все съоръжения, които изискват по-скъпа и сложна поддръжка? Значи там може да се дава право на гражданите да избират дали да се бръкнат с пътна такса или да пътуват безплатно по второстепенни пътища, а тук избор йок. Дописката е абсолютно манипулативна
24 Ноември 2015 10:07
Нещо сметките на автора доста куцат.Ако вземе да се порови, а не да пише тирирамби, случайно може да установи, че за периода 2009-2015 за магистрали и ремонт на пътища са изхарчени 3,15 милиарда лева.Това прави над 600 милиона годишно.Това води до извода не да се увеличи цената на винетките,както зове трубадура, а да се харчат парите по-ефективно.
24 Ноември 2015 10:18
И1 лев е много , защото ще го откраднат и ще го вложат в немския автостроителен комбинат и така пак ще платя за немските пътища. Прехвалените магистрали на безбожни цени станаха на коловози заради "пестене" на прари. Не съм съгласен и 1стотинка да давам , защото ми я откраднат, а няма да я вложат! И вобще като видиш , че някой ти дава примери със световната банка, можеш да спреш да четеш нататака. Евала , експерт по всичко!
24 Ноември 2015 10:21
или да пътуват безплатно по второстепенни

няма такова нещо, като безплатно пътуване.
Само акцизът върху горивата, който българите плащат, е 2 милиарда годишно.
Т.е. 7 млн българи плащат дневно по 0.80 лв наем за ползване на пътищата....
Къде отиват тези пари?
... като сложим и ДДС-то става 1 лев...
24 Ноември 2015 23:29
А има и нещо друго - и този, който пътува всяка седмица от София до морето или до Банско например плаща толкова, колкото и чичо от село, който пали колата, за да отиде до общинския център, който се намира на 3 км. Имам приятел, който живее в кв.Кремиковци и всеки ден пътува до работното си място в кв."Люлин" и обратно с колата и изминава по 60 км, без да има нужда от винетка (пътуването е в рамките на населеното място - София). В същото време друг познат пътува от селото до общинския център и обратно (общо 6 км), но е длъжен да има винетка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД