:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,910
Активни 387
Страници 25,320
За един ден 1,302,066
Обратни разписки

Видеоексхибиционизмът

Бойко Ламбовски
Съвсем наскоро присъствах на представянето на 3 нови български книги в компанията на авторите и всичко това озвучено от превъзходен музикален дует. Книгите бяха много добри, за музикантите вече казах, публиката също бе изискана и без снобски мотивации. Тържеството бе режисирано с вкус, съответно стегнато и смислено. Чувствам как вече ви е скучно, затова ето - единствената причина да ви го разказвам, е зачовъркалото ме противоречие - за нас и за новите ни и стари слави. Ще поясня. Преди това нека уточня, че присъстващите на гореупоменатото заедно с авторите и музикантите бяхме към петнайсетина души.

Изведнъж се сепнах - двойката музиканти, които ни пяха на живо, бяха толкова добри,



че поне 500 души трябваше



да ги чуят и поаплодират. А наскоро бях зърнал по един тиви формат момче - "творец" нека го наречем, защото е извънредно бездарно в музикално отношение, - което пее за хиляди, пък в мрежата е обект на няколкостотин хиляди адмиратори. Момчето, иначе симпатично, се бе наименувало с изкелиферчено италианско име и се радваше на огромна популярност с блеещ хит, дори, както разбрах, го канят охотно по концерти, разни светски сборища и т.н.

Нека поясня - нямам нищо срещу въпросното момче, видя ми се почти нормално, дори свенливо, може би с комплекси, въз основа на които е развило съответен компенсаторен хъс за арт ексхибиционизъм. Да е живо и здраво, дано добрува по своему в нелекия земен живот. Ясно ми е също така, че преобладаващата част от популярността му се дължи на сеирджийската потребност у публиката. Тоест хората го гледат не от възхита, а заради подигравката. Момъкът е видимо солфежен нонсенс и е от типа знаменитости, станали такива върху плоскостта на сеира, тоест излагането.

Подобен случай беше и една жена, известна като Кен Лий, която се прочу с нелепа интерпретация на Марая Кери. Така е. Само че това не отменя феномена. Десетки, стотици, хиляди, дори милиони хора творят, почти индивидуално, всеки ден само в домовете си, благодарение на новите технологии, които им дават тази възможност. Те пишат, доктринерстват, режисират, пеят, рисуват, създават клипове и дори филми. Някои от тях са напълно бездарни, други са с психопатологични девиации, трети са симпатични, четвърти - талантливи, пети са направо бляскави!

Синът ми, когото ми е трудно вече и с трактор да завлека на театър, се оказа, че гледа в компютъра си няколко такива англоговорящи типове, които всяка седмица бълват нов остроумен клип. На този клип те са му едновременно сценаристи, режисьори, оператори, изпълняват също така главната роля. Загледах се и аз - типовете са безспорно харизматични и остроумни, освен това са си привлекли и екипи, които включват в сюжетите си. И се радват на многомилионна аудитория! Тоест милиони ги следят, чакат им новите неща, зяпат ги с интерес и в унес. Типовете са големи звезди на новия интернет небосклон, няма съмнение. Те не работят вече друго, създават си клиповете, а от привлечената съпътстваща реклама в Мрежата си докарват високи доходи. Съвсем скромен в сравнение с тях, поради ограничената от езика ни аудитория, но феномен от същия характер е нашият Емил Конрад. Конрад издаде книга, която тийнейджърите купуваха с фанатичен мерак, като продаде от нея тираж, за който мастити наши романисти напразно мечтаят от години.

Какво всъщност се случва? Мисля, че това е нова вълна демократизация, касаеща разпределянето на световното знание и световната публичност. В света ни е имало няколко такива вълни. Изобретяването на писмеността е една от тях. Гутенберговото откритие е друга. Рухването на феодалното устройство и достъпността до грамотност и образование за всички е третата такава вълна. Това са безспорни достижения на човечеството, довели до огромни социални, икономически, политически, че и философски промени. Те са имали и своите противници - жреческият подход към знанието, съчетан с естествения стремеж на елитите за аристократизиране на собствената каста и положение са част от желанието на имащите да не делят притежанията си с нямащите. При това през цялата човешка история. Днес също е така. Но промените са необратими - с всичките предимства и недостатъци на случващото се. Предимствата и недостатъците можете да ги видите и сами - така създаваната култура, от една страна, пуска "на сцената" фигури, които поради ред, включително несправедливи ограничения дори не биха се докоснали до нея преди телевизията и интернет. От друга страна - достъпността и привидната лекота на съзиданието правят мнозина уязвими за характера на новата публичност. В която



дали си шут, или си жрец е все тая,



важното е да си известен и да има fun. Как ще стават отсейките и как ще натамани новата дреха на публичността човечеството връз препатилата си снага тепърва ще видим. Искам само да ви обърна внимание, че не става дума само за изкуство. И протестът, и идеологиите, и терорът са вече явления със светкавично глобален характер благодарение на демократичната вседостъпност до информация.

Интересното тепърва предстои, дано е повече смешно, отколкото плашещо.

9
5115
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
30 Ноември 2015 19:33
Какво всъщност се случва? Мисля, че това е нова вълна демократизация, касаеща разпределянето на световното знание и световната публичност.

Не бе авторе, просто светът малко по малко се лумпенизира, по много причини, най-различни...
Голямата част се лумпенизира, твърдението не е мое, една малка част се опитва да се изолира и да живее встрани от човешката глупост и оскотяване.
30 Ноември 2015 19:40
zzz07
30 Ноември 2015 19:33


Ти, разбира се, си от вторите - умните, изолираните, живеещите далече от града на лумпените и суетите градски. Нали?
30 Ноември 2015 20:22
А ти колега имаш ли абер кой е изтърсил това за лумпените?
01 Декември 2015 00:51
А наскоро бях зърнал по един тиви формат момче - "творец" нека го наречем, защото е извънредно бездарно в музикално отношение, - което пее за хиляди, пък в мрежата е обект на няколкостотин хиляди адмиратори.


За Дриско ли става въпрос?
01 Декември 2015 09:18
За Джорджано, ама и Дриско става
01 Декември 2015 10:06
Е това е истинска тема за размисъл. Само че е закъсняла с около 7-8 години и само разчепква повърхността на гигантската тема. Ама нали Димитри Иванов е по-важен с неговите писания, които не учат на нищо ново и са едни и същи всяка седмица. А на тия, които говорят за лумпенизиране и всякакви такива виж-ме-колко-съм-умен-защото-не гледам-тъпи-видеа-по-интернет, ще препоръчам една книга, която се казва The Long Tail. И на автора я препоръчвам.
01 Декември 2015 13:04
Изведнъж спомних си думите на майстор Али: „Започне ли светът да си събува папуците — няма кой да го спре. Събува ли потурите, той ще си събуе и папуците! И кой знае още какво!“
... oще какво... какво... каквоо...

.................
Алито много хубаво тракаше машата. Шията му беше крива, а чалмата — на парцали, но каквото хванеше — работеше го с мерак. Само дето не можеше хубаво да каже „ледена“, ами все викаше:

— Иледена, иледена… Иледена-а-а!

01 Декември 2015 20:37
Поредиците на издателство "Народна култура" са хубав пример: включени са шедьоври, но има и пропаганда. Когато изборът е свободен, читателят може да пропуска шедьоври или сам да си промива мозъка с глупости и пропаганда години наред. И накрая да разбере, че свободният така стига до истината.
02 Декември 2015 10:33
Голямата част се лумпенизира, твърдението не е мое, една малка част се опитва да се изолира и да живее встрани от човешката глупост и оскотяване.

Не може да се каже по-точно! И ще подкрепя с няколко примера:
1. Остави го Джордано, що за явление е Джъстин Бийбър? И каква е интелигентността на почитателките му?
2. След като една циганка псува половин час по телевизията и въведе в езика ни думата "меринджей", тя си осигури препитание - скъсаха се да я канят на тържества, където да повтори всичко това (и псувните включително). Дали това е особено чувство за хумор или наистина оскотяване?
3. Освен видеоесхибиционизъм имаме и воайорство, наречено "Биг Брадър" и производните му. Режисирано всякакви отрепки се псуват и ни обясняват, че точно такъв трябва да бъде идеалът ни за преуспял българин. А тези, които не са отрепки, а хора с някогашна слава, просто трябва да се срамуват, че са готови да се правят на маймуни за пари и да си спомнят коя е най-древната професия. Оказва се, че тя може да се практикува и виртуално (а там е имало и хора, които някога наистина съм уважавал). Но народът гледа с отворена уста и мечтае.

Но лошо няма - "хляб и зрелища", какво повече му трябва на плебса? Още повече, че 90% от сънародниците ни искат да бъдат плебс, макар и с малко повече пари. Просто го няма аристократизма на духа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД