:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,337
Активни 436
Страници 4,902
За един ден 1,302,066

Да си припомним случая "Манчев"

Този случай е "изключително елементарен", увериха ни преди две години, когато с гръм и трясък започна прокурорското обвинение срещу бизнесмена Богомил Манчев. Сега стана ясно, че случаят тихомълком е приключил. Защо ли?
Ясен Бояджиев
Покрай напеченото до краен предел международно положение и медийната истерия около задаваща се "трета световна война" една новина, която е твърде показателна за битките на вътрешнополитическия терен, остана почти незабелязана. През миналата седмица се разбра, че едно от най-шумно и зрелищно повдигнатите от прокуратурата обвинения е било оттеглено, без да стигне въобще до съда. Този пореден прокурорски балон, надут до пръсване преди две години, се е спихнал съвсем тихичко, така че никой да не разбере. Схемата е позната и банална.



С бронирани коли и автомати срещу "енергийната мафия"



Годината е 2013-а. Година, в чието начало бяха протестите за цените на тока, довели до падането на тогавашното правителство. След което пък прокуратурата се сети да поднови две следствия срещу падналия премиер (впоследствие повторно прекратени, когато стана ясно, че той отново ще е на власт) и да започне няколко дела срещу заместника му (впоследствие претърпели пълно фиаско). Това е и годината на Костинбродската афера за "грандиозна фалшификация на изборите" (пак надута от прокуратурата и спихнала се безславно впоследствие). Годината на протестите срещу модела "Кой", олицетворяващ срастването между политическа, икономическа и съдебна власт. Та през тази година, докато протестите продължаваха, в едно хубаво септемврийско утро тежко въоръжени с бронирани коли и автомати служители на реда нахлуха едновременно в общо 17 обекта из цялата страна, свързани с един от най-големите бизнесмени в българската енергетика, ангажиран и с проекта "АЕЦ "Белене". В съответствие с показността на акцията на бизнесмена бе повдигнато обвинение за многомилионни злоупотреби. И за да не избяга, му бе наложена рекордната за България парична гаранция от 1 милион лева.

Обвиненият обяви, че срещу него се води политическа акция, организирана от този, "който управлява държавата". "Политическият интерес е тези, които стоят на улицата вече сто и няколко дни, да бъдат нахранени с информация. А частният интерес е да ме махнат мен и да се даде работата на друг. Той си има лице, висок е към 1.90", каза бизнесменът, без да отговори на въпроса "Кой". В отговор заместник главен прокурор категорично увери, че "случаят е изключително елементарен", поради което е "убеден, че наказателното производство ще приключи доста скоро".



Две години по-късно



Е, наистина приключи. Но не "доста скоро", а цели две години по-късно. Макар и "изключително елементарен", на 1 октомври тази година прокуратурата е прекратила случая "поради липса на доказателства". Естествено, без никакви съобщения и обяснения. Така че информацията бе разкрита кажи-речи случайно цели два месеца по-късно.

Такава най-вероятно ще е съдбата и на останалите от купа някога шумно рекламирани, а после забравени дела срещу "енергийната мафия". По същия сценарий протичат и десетки други "мегадела" - с гръм и трясък в началото, тихомълком и без никакви последствия накрая.

Днес обвиненият енергиен бизнесмен обжалва в съда основанието за прекратяване на делото - вместо "поради липса на доказателства" да бъде "поради липса на извършено престъпление". Но при този стил и при тази ефективност на правораздаването въпросът за престъплението в края на краищата губи значение. Защото възможните варианти са ясни, а схемата, при която "производства" има, но наказания не, е "изключително елементарна". Ако има престъпление, то или не може да бъде доказано (поради некадърност), или е умишлено прикривано. Ако пък няма, това означава, че прокуратурата самостоятелно (по поръчка на силните на деня или в съдружие с тях) играе някакви игри в политико-икономическата конюнктура, които нямат нищо общо с правото.



Реформата - нужна, но невъзможна



Което и да е вярно в един или друг конкретен случай, изводът е един и същ - устроената и все още съществуваща по съветски модел българска прокуратура се нуждае от реформа. Тази реформа обаче изглежда все така нежелана и невъзможна. Свидетелство за това е и битката около промените в конституцията, които са само началото на законодателната реформа на цялата съдебна система. Показаха го и събития от изтеклата седмица.

От една страна, се прави всичко възможно извън обхвата на законопроекта за промени в конституцията да останат всички направени между първо и второ четене предложения, засягащи прокуратурата. Като например идеите за ограничаване на недосегаемостта, безконтролността и безотчетността на главния прокурор. От друга страна - подготвя се отстъпление от прословутия "исторически компромис" по конституционните промени и от приетите на първо четене текстове, като се обезсмисли разделянето на Висшия съдебен съвет и обезсили утвърждаването на независимостта на съда. Партия, формално причисляваща се към управляващото мнозинство, внесе съответните предложения.

Същевременно не спират атаките срещу всички, които се обявяват за реформа на прокуратурата. Както се изрази член на Висшия съдебен съвет от непробиваемото лоби на главния прокурор, "има единен център, който умишлено клати държавата, докато Европа гори".

Няма да е никаква изненада, ако в следващите седмици, "докато Европа гори" и се задава "трета световна война", вътрешнополитическата битка за съдебна реформа отново да бъде загубена в Народното събрание. Защото прокуратурата си има партии, а някои от партиите си имат прокуратура.
Снимка: "Сега"
Собственикът на "Риск инженеринг" Богомил Maнчев стана обвиняем след шумна акция през есента на 2013 г. Бе му наложена гаранция от 1 милион лева. Две години по-късно делото е прекратено.
3
3651
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
30 Ноември 2015 20:38
Тони Филипов, д-р
Прокуратурата тихомълком прекратила разследването срещу Богомил Манчев, пише „Сега”. Преди две години собственикът на "Риск Инженеринг" Манчев и шефът на фирмата консултант "Уорли Парсънс" бяха зрелищно арестувани за източване на 8.6 млн. лв. от АЕЦ "Белене". Манчев бе пуснат под рекордната гаранция от 1 млн. лв. Сега прокуратурата се е отказала от обвинението поради липса достатъчно доказателства за престъпление.

От опита през годините можем да формулираме няколко хипотези.

1. Изначално е нямало доказателства и акцията е рекет (на прокуратурата, на конкуренцията, на политици…

2. Имало е доказателства, но вече няма.

3. Още има доказателства, но е платен откуп.

Както виждате, няма никакво значение има ли доказателства, или няма, когато едни пари трябва да сменят собственика си. Както сме казвали и друг път, и прокуратурата, и съдът са сериозен фактор във вторичното преразпределение на високите доходи.
30 Ноември 2015 21:04
Както сме казвали и друг път, и прокуратурата, и съдът са сериозен фактор във вторичното преразпределение на високите доходи.


... и ако това е форма на регулация, то имаме си работа просто с едни ... регулировчици*

-------------------------
* Подчертавам - регулировчици. Не регулатори. Регулаторите са едни лоши хора в Америка, дето избили вратата на съда с ритници, пък после завлекли корумпираните служители за яката по улицата да ги бесят. Регулировчици, потретвам.
30 Ноември 2015 22:07
Реформата - нужна, но невъзможна

Най-напред, комплименти за г-н Ясен Бояджиев. Всичко е точно ... в 10-ката. Констатациите са направени. Отдавна. Мафията си има държава. Или държавата е в ръцете на мафията. Генезисът на мафията е пределно ясен: пост-комунистически „отрочета”. Децата-мераклии на бащите-каскетлии. Името на мафията е „Институцията БКП/БСП/ДС”. Имената на мафиотите (барабар с ЕГН-та са също ясни – първите 250 „успешни бизнесмени” в България (някои от тях може и да са се изнесли от нея. „Генезисът” обаче е същия).
Какво да се прави?. Тъй като в страната ни няма опозиция (тя беше предвидливо обезглавена още от т.н. „Народен съд”, който беше замислен, иницииран и поддържан от страната-поробителка), нито пък армия (тя също бе предвидливо унищожена след като „съветниците” от страната-поробителка бяха подканени да си отидат, понеже „отрочетата” правилно решиха че „еврото” е по-надеждно от рублата); то остава вариантът, към който нашите предшевственици винаги са се ориентирали в подобни времена – покана за Генерал-губернатор от Европа.
Справедливостта изисква да се отбележи, че „Институцията” прибягна до този вариант. На върха на народния ентусиазъм, когато още народецът не схващаше „сценария СДС” като творение на „Институцията” бе поканен такъв Генерал-губернатор. При това роден в България. Това, обаче, бе реализирано без лустрация, което автоматически превърна „Губернаторът” в заложник на „Институцията”.
Е, какво да се прави?. Отговорът е прост – за сега НИЩО. Защото е невъзможно. Както г-н Бояджиев печално констатира. Печеливша е стратегията на нашите съседи – „Наблюдавай, Изчаквай и Пасувай”. Останалото ще бъде свършено от 2-та милиона Българи в чужбина (включая децата на „отрочетата”, и разбира се, от циганите и бежанците.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД