:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,940
Активни 474
Страници 5,505
За един ден 1,302,066

Калпавата държава се зае с джибрите

Приходите от акциз от домашната ракия няма да се вдигнат, само ще се увеличат нелегалните казани
Архив
--------------
Имаме проблем. Не е нито ситуационен, нито ценностен. Проблемът ни е цивилизационен - създаваме нация и поколение, чиито предели на желания достигат до евтини мечти за хубава кола, посещение на чалга клуб, което включва консумация на бутилка водка, и нов смартфон. Дори си имаме цял студентски квартал, където това е връх на гъзарията. Но това е друга история.

Българите никога не са се изправяли пред дилемата салатата или ракията. Ракията винаги е била от първостепенна важност за живота на по-голямата част от населението, независимо от законите и мерките на държавата.

Хубавото на ракията е, че можеш да си я направиш сам от всичко, което съдържа захар. Един вид тя е екологичен продукт, който намалява отпадъците и замърсяването, въпреки че развалените плодове и зеленчуци едва ли вредят на природата. Не е като уискито, което съвсем закономерно е забранявано в различни периоди от време на много места по света. Най-известният пример за вредата от уискито е сухият режим в САЩ през 20-те години на миналия век.

Все пак американският опит ясно показва защо държавата трябва да внимава, когато се меси в народните обичаи като дестилацията на високоалкохолни напитки. Вместо да намали употребата и производството на алкохол, забраната го увеличава - нещо повече, голяма част от дейността минава в ръцете на организираната престъпност и така с нея се финансират убийства, рекет и корупция.

Сега българската държава иска да сложи джибрите в ред и



налага нови правила за казаните за ракия по села и паланки



Казанджиите протестират, а населението пие и гледа сеир.

По закон специализираните малки обекти за дестилиране трябва да внасят акциз в държавната хазна. А варенето на ракия в домашни условия е незаконно. Количество до 30 литра етилов алкохол на семейство се облага с намалена ставка от 550 лева за 1 хектолитър. Това са 2.20 лв. на литър при алкохолен градус 40. За всеки литър над 30 се заплаща пълната акцизна ставка от 1100 лева за 1 хектолитър чист алкохол, или 4.40 лв. за литър ракия. Истината е, че много хора минават тънко, а други си правят ракията у дома, без да плащат нищо на държавата.

В страната има регистрирани над 2800 казана за варене на ракия, като реалният брой на работещите е около 2000. Колко са нерегистрираните никой не знае, само е ясно, че са много повече.

Отсега нататък за малки обекти за дестилиране ще се считат казаните с вместимост до 500 литра. А не 1000, както беше досега. По-големите ще трябва да се регистрират като данъчни складове и ще останат без отстъпки при плащането на акциз. Освен това през половината година варенето на ракия ще е незаконно. Собствениците на казани ще имат право да работят само от 1 юли до 31 декември.

Целта е да се затегне контролът и да се вдигнат приходите от облагане на домашната ракия. Въпросните приходи през 2013 г. достигнаха рекордните 850 хил. лв. А през миналата година беше отчетен спад.

За сравнение, данните на агенция "Митници" показват, че приходите от акциз върху спиртни напитки (без бира) за първото полугодие на 2015 г. са в размер на 91.3 млн. лв., или с 5.3% повече от същия период на 2014 г. От тях 90.7 млн. лв. идват от облагане на вътрешно производство, а 616 884 хил. лв. от облагане на внос.

Както се вижда, държавата



не се справя особено добре и с контрола върху вноса на алкохол,



разбира се, ако шотландското уиски и руската водка по магазините не са сварени и бутилирани в България. Вместо да затегнат контрола върху вноса, управляващите се опитват да изцедят някой друг лев от селските казани.

Очевидно е, че това няма да стане. Държавата няма как да контролира дестилирането на ракия в домашни условия, а щом работата на казаните бъде ограничена до 6 месеца, повечето от тях просто ще се преместят в нечий заден двор или гараж. Т.е. новите регулации не само няма да доведат до увеличаване на приходите в хазната и до намаляване на домашното производство на алкохол, а точно обратното. Приходите от акцизи ще намалеят, а нелегалният алкохол ще се увеличи. Държавата няма как да забрани ракията, защото това е въпрос на народопсихология. Единственият начин да се намалят производството и консумацията на алкохол е да се променят хората. Т.е. проблемът не е в данъчната политика, а в образованието и възпитанието. И, разбира се - в доходите.

Ракията от казана не е първият, а последният избор на повечето хора. Ако можеха да си го позволят, те щяха да пийват 18-годишно шотландско уиски, руска премиум водка или отлежала мускатова, а не алкохол, дестилиран от хранителни отпадъци. Само че хората не могат да си го позволят.

В страна, където 40% от населението живее на прага на мизерията - по данни на Световната банка, алкохолът е бягство и утеха. А когато той се вари нелегално, в домашни условия, вместо в селския казан, може да бъде и непосредствена опасност за живота на потребителя. Новите регулации за малките обекти за дестилиране всъщност са демонстрация на законодателно безсилие. Всички са наясно, че те няма да действат, че ще доведат до увеличаване на сивия сектор и до спад на приходите, че държавата не може да осъществи ефективен контрол за спазването им, че те са закон, който няма как да се приложи на практика.

Въпреки това депутатите отчитат дейност, както обикновено, оправдавайки се с европейските практики, без да се съобразяват с факта, че България е най-бедната страна в ЕС.

А точно това правене на закони на парче без ясни дългосрочни цели, без ефективни механизми за прилагането им, без адекватен анализ на ползите и последствията е една от основните причини България да е най-бедната страна в Европейския съюз.



19
3168
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
07 Декември 2015 19:47
Целта е да се затегне контролът и да се вдигнат приходите от облагане на домашната ракия. Въпросните приходи през 2013 г. достигнаха рекордните 850 хил. лв.

Целта е да се мачкат хората, защото е лесно...
Всяка година банките печелят почти милиард...
Ако се създаде държавна банка и тя успее да спечели само 1% от този милиард – това са 10 милиона...
07 Декември 2015 20:06
За пръв път да чуя компетентно мнение по въпроса. Няма да се съберат повече акцизи с тези промени. Повече акциз ще се събере, ако се намали ставката и се опрости процедурата. Моята идея е да се отпечатат бандероли за домашна ракия на цена 0,50 лв - до 1 лв. за литър ракия. Бандеролите да се продават в пощата, където се получават и пенсиите. Чичо на село си купува бандеролче за 10-20 лв. и отива на казана ЗАКОНЕН. Казанджията ще го пусне да вари законно. Ако казанджията го пусне без бандерол и митничаря ги хване, ТОГАВА да има големи санкции. А сега акциза е висок, бумащината и отчетността на казанджията е отчайваща и НИКОЙ няма интерес да бъде законен. Казанджиите викат по площадите, но нямат контрапредложение КАК да се постъпи рационално и полезно за всички. Ето, давам им идея.
07 Декември 2015 20:07
Джибрите - враг №1 на държавата
07 Декември 2015 21:06
Колеги по форум, хайде да не се състезаваме по остроумие, а по рационалност. Имаме проблем - достъп на хората до ракия и нуждата от пари и ред в държавата. Аз предложих прагматично решение. Предлагайте и вие.... Редакцията, ако я е грижа и чете форума, да прати предложенията на финансовия министър... Така се работи цивилизовано.
07 Декември 2015 21:08
1,
Българите никога не са се изправяли пред дилемата салатата или ракията.

Ракия без салата - може ...салата без ракия - отврат
2,
Хубавото на ракията е, че можеш да си я направиш сам от всичко, което съдържа захар.

— Веднага ще ви я продиктувам, тоест веднага след като получа
парите. Каквато обичате: от картофи, пшеница, зарзали, ечемик, от
дуди, от елдена каша. Даже от най-обикновена табуретка може да се
свари ракия. Някои обичат табуретовка. А пък може просто гроздова
или сливова. С една дума — за коя и да е от сто и петдесетте ракии,
чиито рецепти зная.
Остап беше представен на американците. Във въздуха дълго
плаваха вежливо вдигнатите шапки. След това пристъпиха към работа.
Американците избраха пшеничната ракия, която им допадна с
простия си начин на добиване. Дълго записваха рецептата в
бележниците си. Като безплатна премия Остап съобщи на
американските делови хора най-добрата конструкция кабинетен апарат
за варене на ракия, който лесно може да се скрие от чужди погледи
отдолу под писалището. Деловите хора увериха Остап, че при
американската техника изработването на такъв апарат не представлява
никаква трудност. От своя страна Остап увери американците, че
апаратът от неговата конструкция дава на ден кофа прелестен ароматен
първак.
— О! — развикаха се американците.
Те вече били чували тази дума в едно почтено семейство от
Чикаго. И там за „pervatsch“* били дадени прекрасни референции.
Главата на това семейство на времето си бил с американския
окупационен корпус в Архангелск, пил там „pervatsch“ и още не може
да забрави очарователното усещане, което изпитал тогава.
07 Декември 2015 21:37
http://goo.gl/yXk70S
08 Декември 2015 10:42
Единственият начин да се намалят производството и консумацията на алкохол е да се променят хората.


Колегата по-горе е започна с Великият комбинатор, та и аз да добавя
— Аз ще ви помогна — каза Остап. — Имал съм случаи да лекувам приятели и познати по Фройд. Сънят е празна работа. Главното е да се премахне причината на съня. Основна причина е самото съществуване на съветската власт. Но в дадения момент аз не мога да я премахна. Просто нямам време.
08 Декември 2015 10:48
Колеги по форум... Имаме проблем
А , молим молим ! Ние немаме проблем. Имате проблем които къркате ракия ката ден !
08 Декември 2015 11:07
Критерият не е отлежалата мускатова или 21г. Чивъс. Варенето на ракия е ритуал за българина. Удоволснвието да видиш как се "точи" бистрата течност. Удоволствието от конушмата край казана. И не накрая, някой да те потупа по рамото и да ти каже - евалла, хубава ракия изкара.
Иначе купешката отлежала, пакетирана мускатова - над 40 лв половинката. А от казана , с много по- добро качество / 100% грозде без влагане на захар и други боклуци/ 7 лв. литъра / ако си имаш собствен казан/.
Де е "Киро на кирия" ?
08 Декември 2015 11:10
Мисля, че форумът " тръгна"
08 Декември 2015 11:25
алкохол, дестилиран от хранителни отпадъци...

Това не звучи компетентно..

08 Декември 2015 11:25
Бай Драган, ,
За снимката,

Усилията, необходими за налагане на строг контрол за дребните производители вероятно ще са по-големи от ползите.
Т.е. резултата ще е отрицателен, отделно на общественото неодобрение.
08 Декември 2015 11:29
Проблемът е,че като си вариш ракия трябва и да я пиеш,въпреки наркотичния ѝ ефект.
Добро решение е да има само подвижен казан,който да се придвижва до мястото на варене по предварителна заявка.
08 Декември 2015 11:59
Азбучна истина е, че който се бъзика с алкохола - сее проблеми... и ще жъне бури...
Някой си търси белята?
Или имаме намеса от някое невинно, но амбициозно тийнейджърче?
Само младо и много русо създание с открояваща се липса на опит в алкохолните дела може да прави тази глупост да бърка в копанята на гладния лъв...
Или се маскира някоя каша... маньовър за отклоняване на вниманието...
Сега българската държава иска да сложи джибрите в ред

Това е лъжа.
Най-добрият ред в тази тема е - минимална намеса, щото иначе наместо ред ще стане образцово безредие ...
08 Декември 2015 13:20
Нелегалната дейност е източник на неформални доходи за разполагащите с достатъчно сила и/или власт да ги съберат!

Очевидно е какво насърчава сегашния парламент - а за облагодетелстваните можем да предположим.
08 Декември 2015 14:06
borony

Напълно рационално предложение! Но нима мислите, че някой в парламента е седнал да мисли рационално?! Други са им проблемите и се страхувам, че се търсят най-нерационалните решения. Съзнателно! Не искам да излизам извън темата, но колко пъти съм се учудвал как може проста задача - от типа да се раздели купчина сено на две магарета, да получи толкова сложно "законово" решение. Което още на следващия ден се оказва, че всъщност не е никакво решение, а нов проблем.
08 Декември 2015 18:05
Срамота е да се пускат такива оди, възпяващи битовия алкохолизъм и домашната ракия (дори я изкараха екологичен продукт).
Българите пием като...айде да не се обиждаме, но не виждам защо трябва да се гордеем с това. Високият акциз и здравото преследване за неговото плащане няма да напълни хазната, но ще намали количеството произвеждана (и изпивана) ракия. По-малко пиене, по-малки разходи за лечение и гледане на 60 годишни "старци" с тежък инсулт на легло.
Или - както казва Карбовски - по-малко ракия, по-малко ангиография
08 Декември 2015 19:55
По-малко пиене, по-малки разходи за лечение

каква смешна измишльотина
Точно обратното е...
10 Декември 2015 13:56
Лошият закон сам по себе си не е голям проблем.Когато обаче се съчетае със невъзможността на властта да го приложи се получава голям проблем.Той се състои в това че калпавия и неприложим закон ще почне да се нарушава повсеместно.Това ще одързости нарушителите на закона и те ще започнат да нарушават и читавите закони.От тук до пълната ерозия на цялата законова уредба има само една малка крачка.Римляните саго казали точно и лаконично:"по добре лош закон от колкото без закон"Но това при тогавашните условия на налагането на закона чрез силата на властта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД