:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,757
Активни 456
Страници 5,322
За един ден 1,302,066
Кръстопът

Реформаторите съсипват собствените си реформи

Кога и къде по пътя РБ забрави, че основният му политически враг е БСП
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Разправиите в средите на реформаторите са удобни за премиера Бойко Борисов. Засега. А когато му дойде времето, ще въздаде правосъдие.
Когато обясненията за личния живот са повече от думите за провежданите от собственото ти правителство реформи, спираш да си политик. Превръщаш се в средностатистически представител на тази държава, от когото се очаква всичко друго, но не и промяна. Радан Кънев прескочи тази линия с обясненията на тема "Не съм гей" във "Фейсбук". Резултатът от тази селф мейд кампания е, че стана основен герой в жълтата преса. А реформаторите като цяло се превърнаха във футболна врата, в която всеки желаещ може да вкара гол. Омесването на политика с личните оправдания рефлектира върху това доколко сериозни са реформаторските политически намерения и не са ли и те само смокиновият лист, зад който се крие пълна безпомощност. Няма никакво значение дали Кънев се е подвел от нескопосан пиар, или всичко е самоинициатива. Но със сигурност



не е поведение на политик и лидер на партия



Още по-малко на формация от управляващата коалиция. Щеше да е далеч по-полезен, ако се беше съсредоточил върху обясненията за провежданите от правителството реформи в тежки ресори като съдебна власт, здравеопазване и пр., с които са ангажирани министрите на реформаторите. А смешните подхвърляния за сексуалната му ориентация беше пуснал покрай ушите си.

После дойде историята с оставката на просветния министър Тодор Танев - един от малкото, които правят нещо, ако се съди от медийните публикации за свършеното. Историята е ярко доказателство за битките в средите на реформаторите, а приказките за единството на блока са добри пожелания. Даниел Вълчев от ДБГ предаде четата с обясненията си, че Радан Кънев лично иска оставката на шефа на МОН и вече е занимал премиера Борисов с проблема. Кънев нито потвърди, нито отрече, но нали така се постъпва, когато си се оплел в полуистини и полулъжи. От подхвърлените реплики на реформаторските персонажи обаче се разбра, че никой с никого в РБ не си говори и че далеч по-лесно е скандалът да се пренесе в медиите. След едногодишното управление е нормално да отчетеш какво си свършил и ако някой от министрите не е за поста, да обясниш защо. Вместо това се разбра, че две "каки" в кабинета на Танев не могат да си поделят мястото на по-шеф след професора. А още по-безумно е, че Кънев решава да раздаде правосъдие, защото "кадър" на ДСБ бил похарчен. От тази нелепост страда невинният Тодор Танев. И разговорът от политически се превърна в махленски, понеже "нашите" хора, а ги пипнеш, а си изгорял. Много по-лесно е министър да си тръгне, отколкото да се търси място за трудоустрояване на "нашите" и "вашите".

Третият момент от реформаторските неволи е проблемът "Христо Иванов". Правосъдният министър е в челото на реформата в съдебната система. Премиерът го харесва, но ДБГ не го ще. Дали оставката му се иска заради безсилието му като министър, или е по други причини - едва ли някой ще каже, но Борисов е прав, че



Христо Иванов сам клати стола си



с работата си, а реформаторите му помагат да слезе от него по-лесно. Какво ще реформира Иванов, след като промените в конституцията бяха сведени единствено до разделянето на ВСС на две не е ясно. Но депутати от РБ направиха възможно всичко това, като бойкотираха собствените си предложения. Вярно, поправките в основния закон са на ниво гласуване в комисия, но е показателна реакцията им. Ако това е политика, то тя е дълбоко непонятна за обикновения гражданин.

И това не е най-скандалното. Страшно е, когато се откажеш от собствените си позиции и го правиш толкова нескопосано, сякаш хората нямат памет. В рамките на няколко месеца лидерът на ДСБ Радан Кънев извървя доста сложен път. Отъждествяваше ГЕРБ с мафията, но влезе в коалиция с Борисов в името на светлото бъдеще. Зарече се партията му да напусне управляващата коалиция, ако съдебната реформа не мине, но направи сериозен "исторически компромис". Обяви, че ДСБ върви в комплект с Христо Иванов и че ако някой посмее да го пипне, тъмносините веднага напускат кабинета. Вече не е толкова категоричен, напротив - смята, че конституционната реформа върви според плана. Само съобщи в любимия си "Фейсбук", че ще има продължение: "Без изненади. Колкото и обидно да е това. Преговорите дали сме мъже, които държат на подписа си, тепърва предстоят." Успокоихме се - все пак разговори ще има.

Парадоксите за жалост не свършват дотук. Излиза, че



най-големият враг на РБ са самите реформатори



Партиите в блока не могат да се разберат и докато този уж единен субект се раздира от противоречия, Борисов ще е в ролята на Нерон, който с наслада гледа пламъците над Рим. А един ден, когато се насити и когато си намери по-подходящ партньор, ще въздаде правосъдие. Засега обаче го устройва да има напрежение - политиката "разделяй и владей" му иде отвътре.

И още нещо - кога и къде по пътя реформаторите забравиха, че основният им политически враг е БСП? Нали се канеха на наврат в миша дупка соцпартията. Сега социализмът не се забелязва, оставен е на самотек. Добре, че соцпартията е в нокдаун, та не може да е равностоен противник. Иначе щеше да е доста интересно.
7
2447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
07 Декември 2015 19:34
Има една доста популярна теория, че в България всичко се повтаряло през около сто години. Ако наистина е така, сегашните реформатори са точно повторение на някогашното БЗНС с десетките му крила и крилца, само дето никой не е можел да различи ръж от просо. БСП не са враг, понеже в момента не участват в подялбата на властта - враг е "съюзникът" ти, който може да ти измъкне под носа някое министерско място. Обикновена вътрешносъюзна конкуренция, нищо ново под слънцето.
07 Декември 2015 19:38
Основният враг на деформаторите е тоя, който е заел местата във властта, "полагащи се" на разбитите авари...
--------------------
Сайтът на Генек
07 Декември 2015 20:27

Странно повърхностна статия, оставяща горчив послевкус за принадлежност към отчетливата поредица анти-къневизми.

Добре, че ги има на тоя политически свят РБ, ДСБ и Р. Кънев, та всеки пишещ да се упражнява на воля, без риск да настъпи някоя противопехотна мина.

Между другото, бих бил благодарен, ако авторката разтълкува и аргументира следното си твърдение:
После дойде историята с оставката на просветния министър Тодор Танев - един от малкото, които правят нещо, ако се съди от медийните публикации за свършеното.

07 Декември 2015 20:30
Реформаторският няма как да реализира своите реформи, защото реализацията им е противоестествена и обречена на неустойчивост.

Реформаторският блок, и то част от него - ДСБ, провежда реформи, за които ... няма мандат. Тая незначителна по обществената подкрепа и влияние секта се опитва да диктува дневния ред на държавата. На какво отгоре? Коя от захванатите от тях реформи е преминала през "парафа" на суверена, на избирателя? Печелени ли са избори с техните политически (в смисъл на политики) платформи в здравеопазване, правосъдие, икономика, образование? Не. И в момента тези реформи нямат обществена подкрепа. Нито в гилдиите, нито в обществото. Техните реформи са още "на дъската" не поради друго, а защото докато народът си има занимавка с тях и ги пустосва, селските тарикати от ГЕРБ реализират своята "програма" и "реформа" за пълзящо овладяване на публичната власт, а с нея и на икономическата, в страната. Зад пушилката на Къневци, Московци, Ивановци, Митовци, Начевци и вся остальная сволочь, ГЕРБ си оплете кошницата и СЕГА я пълни с плодове, превръщайки се в новата ... БКП - реставрация пар екселанс, ама версия 2.0.

Така проведени, реформите на РБ (ДСБ) ще влязат единствено в ... предизборните платформи на опозицията - наличната или ... бъдещата - под целта да бъдат заличени, а адептите им жестоко наказани. Така с претенция за необратимост, те дори няма да имат устойчивост. Щото бързи и необратими са сал неравновесните процеси, познати нам като ... катастрофи. Тази шайка социопати изначално е неспособна да ражда идеи и да създава политики, около които може да се изгради обществен консенсус. Нейните "реформи" раждат само реакция, ожесточение, непримиримост. Те не печелят съмишленици, а само врагове.

И защо това е така, ще запитате. Ами защото това, всъщност не са ... реформатори, не са консерватори. Това са революционери с трескави погледи, мании, комплекси и обсесии. Достолепието, мъдростта и надеждността на консерваторите тям са чужди. Бесове, не разум ги води. И затова и ще свършат като библейското стадо свине - право в батака, където и им е мястото. И никой няма да жали за тях. Когато блатото се затвори над тях, ще да плюнат връз него и ще ги забравят - и "своите" и чуждите.
08 Декември 2015 07:05
Печелени ли са избори с техните политически (в смисъл на политики) платформи в здравеопазване, правосъдие, икономика, образование?

В България никой никога не е печелил избори с идеи и платформи. С безумни популистки обещания - може би, но не и с реални намерения. У нас се печели с имидж на личности, които като юнака от приказката ще преборят "лошите".
Да не дърпам дявола за опашката, но у нас има идеална среда за идване на власт на фашистка партия - беден и политически неграмотен електорат, индивиди, които са напълно наясно, че не могат сами да се справят с предизвикателствата на живота и мечтаещи за лидер (фюрер), който да ги поведе на борба с врага - цигани, олигарси или просто хора, които не са като тях - материално, етнически, сексуално, мислещи различно и т.н. И като се добави носталгията по това, което никога в обозримо минало не сме имали (величие, висок жизнен стандарт и т.н.), но за което силно съжаляваме, че сме го загубили - просто си търсим родния Хитлер.
За щастие у нас кандидат-фюрерите, както и всичко останало, са менте и клоуни от класа - Жорж Ганчев, Волен Сидеров, Бойко Борисов, Николай Бареков (да не пропусна някого?).
Ние виждаме навсякъде ръката на олигархията и бившите кадри на ДС, които дърпали конците (донякъде е така), но рядко осъзнаваме, че при народ с подобна средна интелигентност умен и некорумпиран политик няма абсолютно никакъв шанс да попадне във властта. Затова можем само да мечтаем за нещо от рода на операция "чисти ръце" - народът ни уж иска борба с корупцията, но плаща на катаджията, а и не само на него. За съжаление, така не става.
08 Декември 2015 12:40
До някое време си мислех че българите искат някой силен, умен и честен да оглави държавата за да промени всичко. Чудех се наистина ли някой вярва че има подобен ангел небесен и ако да, защо би станал политик в България. Чак напоследък започна да ми просветва, че повечето българи всъщност си харесват кочината и не искат промени. Не искат правова държава, а само възможност да покрадват и те.
08 Декември 2015 20:07
Добрева доста нескопосано е успяла да убие темата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД