:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,210
Активни 476
Страници 23,620
За един ден 1,302,066
Симбиоза

Бойте се от ДПС, дори когато носи дарове

Догановата партия активно сътрудничи с ГЕРБ, но ще им обърне гръб в мига, в който се появи удобен повод
Снимка: "Сега"
Трудно е да се осмисли какъв е политическият дивидент на ГЕРБ от тази връзка.
"ДПС няма амбиции към изпълнителната власт в рамките на 43-ото народно събрание", декларира наскоро водачът на партията Лютви Местан. Не че има и нужда за момента. Заобиколни пътища към "порциите на финансирането" дал господ - движението демонстрира още при първия кабинет "Борисов", че прекрасно може да вирее и без министерски кресла, благодарение на скритото коопериране с управляващата ГЕРБ, докато публично се позиционира като опозиция. И посредством тази своеобразна форма на "мирно съвместно съществуване" успява добре да реализира интересите си и сега.

Основите на този модус вивенди положи още Ахмед Доган в далечната 2009 г., когато ГЕРБ за пръв път стигна до върховете на властта. Успех, за който тогавашният лидер на ДПС има немалък принос заради непремерените си хвалби пред избирателите, че всъщност той е човекът, от когото зависи всичко в държавата. Това беше и вторият случай след появата на "Атака", при който



партия успява да се въздигне в политиката,



експлоатирайки натрупващата се дълбока неприязън в обществото към ДПС. Така след 8 "златни години" във властта движението се озова в парламент, изпълнен с триумфиращи гербери, жадни за мъст атакисти и обидени заради изборния погром на тройната коалиция социалисти. Изправена пред перспективата да се превърне в боксова круша на всеки, търсещ да си напомпа рейтинга, Догановата партия обяви курс към "конструктивна опозиция", протягайки предпазливо приятелска ръка към новите управляващи. А съзнаващият силата на ДПС Бойко Борисов отвърна с прикрито намигване, видимият резултат от което беше, че забрави предизборните си закани да прати Доган и тогавашния соцлидер Сергей Станишев в затвора. За удовлетворение на "верващия" електорат все пак бутна прословутото Доганово барбекю в боянските сараи през 2011 г. И толкова.

Скоро след това двете партии намериха достатъчно поводи, за да работят "конструктивно" заедно. Герберите направиха изключителен жест към ДПС, като подкрепиха през януари 2012 г. противоречива декларация, с която т.нар. възродителен процес се обявяваше за "форма на етническо прочистване". А две години преди това, когато още открито се заканваха на движението и съюзът им с "Атака" беше силен, категорично отказаха подобно нещо и даже сериозно обмисляха предложението на националистите за референдум за свалянето на новините на турски. През септември 2012 г. ГЕРБ и ДПС взаимно си помогнаха при избора на членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота. Знаков пример за задкулисно сътрудничество стана и съвместната им подкрепа за кандидатурата на Венета Марковска за конституционен съдия в края на същата година. Изборът й на високия пост доведе до безпрецедентна конституционна криза, след като самият президент Росен Плевнелиев бойкотира опита й да се закълне като член на съда заради разразилата се около нея компроматна битка и негативната реакция на евроинституциите. А в същото време



ДПС съвестно играеше и ролята си на опозиция,



готвейки вот на недоверие срещу правителството за провал в цялостната му политика. Пълен театър.

При първото управление на Борисов обаче подобни примери за колаборация не бяха достатъчни, за да се стигне до стабилно партньорство между двете партии. Преди всичко ГЕРБ не се нуждаеше така отчаяно от ДПС, както сега, просто защото си имаше достатъчно здрава парламентарна опора - 159 собствени депутати плюс куп независими. А и хората на Борисов агресивно се опитаха да срежат специалната връзка на ДПС с Турция. И за известно време сякаш успяха - герберите заедно с отцепника от ДПС Касим Дал (сега един от партньорите на Борисов чрез Реформаторския блок) се превърнаха в предпочитаните приятели на тогавашния турски премиер, а сега президент Реджеп Ердоган. За ДПС подобно развитие съдържаше непредвидими рискове, най-малкото защото можеше да повлияе върху лоялността на гласовете на изселниците в Турция. А и назряващата социална криза в страната през 2012/2013 г. обръщаше вятъра в благоприятна за движението посока. След това дойде странното нападение срещу Доган през януари 2013 г., февруарските протести, обвинението на Борисов, че Доган му е поръчал атентат. Вкопчени в битката за властта, двете партии се наостриха една срещу друга и с падането на правителството крехкото партньорство рухна. За да се възроди малко повече от година по-късно, когато ДПС прецени, че



съюзът с БСП вече не върши работа



Днес двете формации до такава степен са се сплели, че човек вече се чуди доколко разграничението между управляващи и опозиция има някакъв смисъл. И от тази симбиоза ДПС извлича максимума - както стана с успешния саботаж на опита за изборна реформа чрез референдум и окастрянето на готвените промени в конституцията за съдебната власт. Какво ГЕРБ печели от това, само Бойко Борисов си знае. Местан може и да говори, че партията му няма амбиции към изпълнителната власт в сегашното управление. Но и каза, че има такива за следващото. А както видяхме от печалния опит на БСП и Пламен Орешарски, ДПС има вкус към предсрочното прекратяване на мандати, когато не му отърват. В бурната и мътна българска политика поводи за това неминуемо ще има.
5
3443
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
08 Декември 2015 20:59
Коментар в стил "Анатолия" :
Не се боя да закусвам в турска баничарница - при ДПС на власт в Румели, тежко се притеснявам !!!...
08 Декември 2015 21:06
Бабаита от фотото с ББ е артефакт от тежко сбъркания ни преход !!! ...
Това ли не сме сетили, Драги редактори ??? ...
08 Декември 2015 22:35
Гледам днес прекрасни снимки на г-н Лютви Местан.
Сниман е до труповете на три яки вълка - направо вълчища и има описание на случката.
Как внимателно е изчакал в засада първо единия вълк и го е чатнал безкомпромисно и смъртоносно.
Въпреки желанието му да огледа дивеча отблизко, г-н Местан останал в засада. Чатнал втория вълк пак смъртоносно - явно оръжие със заглушител и дочакал и третия. И го повалил смъртоносно.
И понеже аз знам, че символите управляват, мисля си, може би наивно, дали тия вълци не са съответно Доган, Цветанов и Борисов - третия накрая. Човек с такива здрави нерви и хитрост, каквито е проявил г-н Лютви Местан, не е нито един от тримата бъдещи вълци в колекцията.
09 Декември 2015 01:14
ДПС е или управляваща опозиция, или опозиционен управляващ, според случая.



09 Декември 2015 07:47
Догановата партия активно сътрудничи с ГЕРБ, но ще им обърне гръб в мига, в който се появи удобен повод


Ами бизнес партия - не робува на никакви идеали. Такива най-много ги търсят американците/а и не само те/.. щото лесно човек се разбира с тях стига да има пари или нещо друго което да им предложи. Нищо лично - просто бизнес.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД