През комсомолския блясък в очите на здравния министър Петър Москов проблемите и решенията в здравния сектор изглеждат горе-долу така: парите изтичат, а качеството на лечението и изобщо здравето на нацията са умишлено поставени на заден план, защото едни лоши хора имат интерес само да крадат и източват. Затова сме на този хал, и съответно - ако променим правилата на играта и спрем кранчето на лошите, халът със здравната система ще се подобри. Лошите, крадците, хората с бизнес плана са съвършено черни, а предлаганите от Москов решения са единствено правилните и който не ги одобрява, е по дефиниция лобист и говорител на Тъмните сили.
Вече над една година, откакто е министър, Москов налага този калъп за всичко и всеки и упорито отказва да назове лошите. Те са анонимни "собственици на лечебни заведения, хора, които стоят зад начина, по който се сключваха досега договорите с фармацевтичната индустрия". Един-два пъти министърът даде малко по-голяма яснота: "на всички е ясно, че зад голяма част от болниците, разкрити през последните години, стоят политици, които защитават единствено своя интерес, а не интереса на пациентите и обществото", визирайки евентуално ДПС, но дотам. Имена и факти няма, само предъвкване на твърдения и подозрения, вероятно напълно основателни. До същите изводи стига всеки, който живее в България. От министъра все пак се иска повече.
Кои са тъмните сили и как им се противопостави Москов,
или с други думи - какво свърши и какво не свърши за 1 година на министерския пост и кой му попречи?
"Знам за струпан финансов и лобистки ресурс срещу този данък, не мислете, че съм наивник на средна възраст", заяви Москов превантивно при представянето на идеята за въвеждане на по-висок налог върху някои храни и допълни, че само идиоти биха спорили върху безспорната вредност на вафлите, чипса, газираните напитки и трансмазнините. Заклинанията обаче не помогнаха, лобистите не се посвениха да се обявят открито и срещу данъка се обявиха всички работодателски и синдикални организации, министрите Владислав Горанов, Десислава Танева и Божидар Лукарски. Заговорът на лошите срещу Москов изглежда толкова мащабен, че данък "вредни храни" дори не е включен в бюджета за догодина и най-вероятно изобщо няма да види бял свят. Защото няма никаква гаранция, че увеличението на цените на някои вредни храни ще доведе до по-здравословно хранене изобщо. Рискът от загуба на работни места, инвестиции и обедняване на населението с още една идея обаче е прекалено реален, за да се допуснат експерименти с данъци върху храни.
Естествено, усилията на Москов са съсредоточени основно върху батака с финансирането на лечението. Там бяха приети законови промени, които регламентират разделянето на пакета лечение, финансиран от здравната каса, на основно и допълнително, а също и задължителен характер на националната здравна карта, от която се очаква, ако не да намали броя на сега съществуващите болници, то поне да спре появата на нови. И двата текста се озоваха в Конституционния съд, пратени там от БСП и ДПС. "Защо се атакува в Конституционния съд това нещо? Защото нечий бизнес план ще бъде нарушен. Защото нечии печалби ще бъдат намалени, защото някаква система е изградена, за да може няколко хора да печелят", разясни ситуацията Москов.
Към момента обаче реалността е малко по-различна. Обещаваните промени по тези текстове няма да влязат в сила от 1 януари, а от 1 април, защото се бавят редица нормативни промени, които трябва да се подготвят именно от Петър Москов и подопечното му здравно министерство. На бял свят излезе наредбата за съдържанието на двата пакета, от която става ясно, че в допълнителния пакет няма нищо и за неприоритетно е обявено единствено лечението на инконтиненция и операциите с робота Да Винчи. В това няма нищо лошо, естествено, но продължава да не е ясно
как ще се изпълнят тържествените обещания болестите от основния пакет
да са наистина приоритетни и лечението по тях - 100% гарантирано. За целта трябват пари, а разчети и начин на финансиране още никой не е видял. Но дори и да падне текстът за пакетите в КС, той и в момента реално не действа, защото не тъмните сили, а сам Москов е подписал "кух" допълнителен пакет. Колкото до това детското и майчиното здравеопазване, сърдечносъдовите и раковите заболявания да се реален приоритет със съответното финансиране - нищо не пречеше това да се случи и по доскорошното законодателство, без разделяне на пакетите.
В този ред на мисли - друго голямо обещание на Москов беше осигуряване на комплексна грижа при всяко лечение у нас - на първо време за раковите и сърдечносъдовите заболявания. За целта онкодиспансерите трябваше да станат част от областните болници, а болният да получи без разтакаване и на едно място цялото си лечение - от поставянето на диагноза, през операцията, химиотерапията и рехабилитацията чак до евентуалната палиативна грижа. В крайна сметка онкодиспансерите останаха автономни, не без помощта на ГЕРБ, комплексна грижа за сърдечносъдови операции догодина изобщо не е предвижда, а за раково болните дори не е сигурно, че операциите ще са част от нея, и то отново според наредбата на МЗ за пакетите.
Здравната карта все още не е готова, за да видим ще бъдат ли отстранени от кранчето хората с бизнес плана, които само източват здравната каса. Засега обаче опасенията са от страна на общинските болници, които твърдят, че при изготвянето на областните здравни карти им се залагат прекалено високи критерии за финансиране от НЗОК, т.е. че ги грози фалит. Ако това са лошите феодали в здравната система, явно всички сме в грешка. Досега за такива обикновено бяха нарочвани частните болници и директорите на големите държавни лечебници, заедно със стоящите зад тях партийни централи. Москов твърди, че 6000 болнични легла за момента са в повече от нуждите на населението, 3000 от тях ще се преструктурират като легла за продължително лечение, а останалите 3000 ще останат без финансиране от здравната каса. Колко реално ще останат извън борда, ще видим чак след 1 април.
Това, което става все по-нереално да видим след 1 април, е обещаният индивидуален пакет в доболничната помощ. Идеята на МЗ беше всеки да има собствен, изчислен за потребностите му пакет от изследвания и прегледи, които са му гарантирани. Сегашната система е личният лекар да дава направления на когото прецени и най-вече - докато има неизчерпан лимит. Засега обаче няма нито една нормативна промяна в този дух, нещо подобно се предвижда единствено за хронично болните, които обаче и в момента имат гарантирани изследвания и прегледи по основното си заболяване.
За 2017 г. пък е отложена реформата в ТЕЛК,
част от която е в компетенциите на Москов. На това поле здравният министър отново имаше гръмка идея - ТЕЛК да се закрие, а свидетелство за нетрудоспособост да се издава от всеки лекар със специалност. От почти година обаче по въпроса няма никакво развитие.
По искане на БСП и премиера Бойко Борисов пък Москов сам си оттегли законовата промяна, която позволяваше приватизацията на големите държавни болници. Министърът сам спря да говори и за това как болниците вече няма да бъдат търговски дружества и явно се отказа и от тази промяна.
И въпреки заклинанията, че тази година дефицит в бюджета на здравната каса няма да има, въпреки твърдите лимити за лечение и листите на чакащи НЗОК очаква да е на минус 60 млн. лв. Да, това е доста по-малко от обичайното, факт и че за пръв път от доста време ръстът на нови болници беше спрян - с мораториум, наложен от Москов. Мораториумът беше подновен и за 2016 г., въпреки че трябваше да бъде заменен от здравната карта, която още никой не е виждал.
Пазарът на здравни услуги у нас е за над 6 млрд. лв., голяма част от които се раздават почти безконтролно и създават идеална среда за феодали, лоши и крадци. Но само наивник на средна възраст може да смята, че ще ги уплаши с приказки и намерения.
|
|