Полицаят от Чикаго Джейсън Ван Дайк беше обвинен в убийство от първа степен преди дни заради смъртта на Лакян МакДоналд. Видеозапис, разпространен от полицията, показва, че Ван Дайк стреля по тийнейджъра 16 пъти. Той е поредният пример за безсмислената употреба на смъртоносна сила от американската полиция. Органите на реда в САЩ убиват по няколко души дневно и вземат много повече жертви в сравнение с колегите си в Европа.
Според статистическите данни за 2014 г. дейността на ченгетата в САЩ е била 18 пъти по-смъртоносна от тази на колегите им в Дания и 100 пъти по-смъртоносна от тази на полицията във Финландия. Американските полицаи убиват доста по-често от колегите си във Франция, Швеция и други страни на Стария континент.
Не е лесно да се даде просто обяснение на тези стрелби, но американската култура за притежание на оръжие е важен фактор. За разлика от европейските държави
в повечето американски щати е лесно пълнолетните да си купят пистолет
за самозащита. В САЩ не е по-трудно да се сдобиеш с оръжие и нелегално. Около 57% от жертвите на тазгодишните полицейски акции са били въоръжени с истински оръжия, с играчки или с реплики на пистолети. Американските полицаи са инструктирани да очакват, че срещу тях ще бъде извадено оръжие, и затова понякога преувеличават заплахите, като вземат за пистолет мобилен телефон или отвертка.
Американците, които са въоръжени с не толкова смъртоносни оръжия като ножове - и дори тези, за които се знае, че не носят оръжия - също могат да станат жертви на полицията. Такива са едва 20% от жертвите при полицейски акции в САЩ. Броят им обаче надвишава общата численост на смъртните случаи в европейските страни.
В Англия често се използват ножове при разрешаването на конфликти и това създава сериозни проблеми. Британската полиция обаче от 2008 г. насам е убила само един човек, въоръжен с нож. Той обаче държал заложници. Данни, събрани от сайта fatalencounters.org и от в. "Вашингтон пост", показват, че
американската полиция фатално е простреляла над 575 души,
за които се е смятало, че носят остри предмети и други подобни оръжия, от 2013 г. насам.
Расизмът помага да се обясни защо афроамериканците и американците (родените и израснали в САЩ) са особено уязвими на полецейско насилие. Това до известна степен дава обяснение защо белите и законодателите толкова силно подкрепят спорните стрелби и агресивната тактика на полицаите. Това обаче не обяснява защо бели американци без латинопроизход е 26 пъти по-вероятно да станат жертви на полицейска стрелба в САЩ, отколкото германци например.
Расизмът обаче не може да даде обяснение защо щати като Монтана, Западна Вирджиния и Уайоминг - където извършители и жертвите са почти винаги бели - се наблюдава сравнително високо процент на жертвите на полицейски куршуми. Обяснението вероятно е некомпетентност и липсата на добро обучение. Всяка от 15 500 общински и окръжни служби е отговорна за проверката на кандидатите за полицаи, за обучението им. В службите, в които не достига персонал, тези изключително важни задачи вероятно се изпълняват зле. Страдащите от безпаричие местни власти, като тези във Фъргюсън, щата Мисури, приемат фишовете, глобите и конфискуването на активи като източници на приходи. Затова там
се правят и повече принудителни полицейски проверки
Градовете в Европа не финансират собствени полицейски сили. Общинската полиция не е въоръжена и няма право да извършва арести. Единствените въоръжени полицаи, с които гражданите обичайно се срещат в Европа, са тези в провинциите (eквивалент на американската щатска полиция), регионалните (в швейцарските кантони) или националната. Централизираните полицейски сили създават възможности за по-добро обучение и за оценка на всички въоръжени служители, като се прилагат едни и същи правила за използване на смъртоносна сила.
В САЩ единствените национални правила за използването на оръжие при изпълнение на служебния дълг са установени от Върховния съд. През 1989 г. бе решено, че е конституционно приемливо полицаите да използват смъртоносна сила, когато "основателно" забелязват непосредствена и сериозна заплаха. В 38 щата съществуват подобни закони, но и там властите се позовават на решението на Върховния съд.
Националните стандарти в европейските държави са съобразени с Европейската конвенция за правата на човека, според която 47-те държави, които са я подписали, могат да разрешат смъртоносна сила, когато е "абсолютно необходима". Убийствата, които се приемат според американските стандарти за основателни, често нарушават европейските за "абсолютна необходимост".
В Европа се смята, че не трябва да се извършва убийство от органите на реда, ако има и други възможности - вербалните предупреждения; предупредителни изстрели във въздуха; произвеждане на изстрел, насочен към част от тялото, незастрашаваща живота, и чак след това може да се прибегне до смъртоносна сила. В САЩ само в 8 щата се изисква от полицаите да отправят вербални предупреждения (когато това е възможно), а предупредителни изстрели и прострелване в крака обичайно са забранени.
Обучението на полицаите в Европа е много по-добро от това в САЩ, което също е съществен фактор. В Холандия, Норвегия и Финландия, например, бъдещите полицаи преминават тригодишно обучение в специализирано учебно заведение. В Норвегия, например, наскоро се явиха 5000 кандидати за 700-те места за обучение на полицаи, които се отпускат всяка година. Полицейските академии в САЩ осигуряват средно по 19 седмици инструктаж на ченгетата.