:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,915
Активни 486
Страници 24,325
За един ден 1,302,066
Нрави

Защо полицаите в САЩ убиват най-много хора?

Недостатъчно обучение, либералният режим за притежание на оръжие и законодателството са сред основните виновници
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френски полицаи патрулират из коледния базар в Страсбург. Правилата за използването на оръжия от полицаите в Европа са съобразени с Европейската конвенция за правата на човека, според която смъртоносна сила трябва да се използва само при крайна необходимост.
Полицаят от Чикаго Джейсън Ван Дайк беше обвинен в убийство от първа степен преди дни заради смъртта на Лакян МакДоналд. Видеозапис, разпространен от полицията, показва, че Ван Дайк стреля по тийнейджъра 16 пъти. Той е поредният пример за безсмислената употреба на смъртоносна сила от американската полиция. Органите на реда в САЩ убиват по няколко души дневно и вземат много повече жертви в сравнение с колегите си в Европа.

Според статистическите данни за 2014 г. дейността на ченгетата в САЩ е била 18 пъти по-смъртоносна от тази на колегите им в Дания и 100 пъти по-смъртоносна от тази на полицията във Финландия. Американските полицаи убиват доста по-често от колегите си във Франция, Швеция и други страни на Стария континент.

Не е лесно да се даде просто обяснение на тези стрелби, но американската култура за притежание на оръжие е важен фактор. За разлика от европейските държави



в повечето американски щати е лесно пълнолетните да си купят пистолет



за самозащита. В САЩ не е по-трудно да се сдобиеш с оръжие и нелегално. Около 57% от жертвите на тазгодишните полицейски акции са били въоръжени с истински оръжия, с играчки или с реплики на пистолети. Американските полицаи са инструктирани да очакват, че срещу тях ще бъде извадено оръжие, и затова понякога преувеличават заплахите, като вземат за пистолет мобилен телефон или отвертка.

Американците, които са въоръжени с не толкова смъртоносни оръжия като ножове - и дори тези, за които се знае, че не носят оръжия - също могат да станат жертви на полицията. Такива са едва 20% от жертвите при полицейски акции в САЩ. Броят им обаче надвишава общата численост на смъртните случаи в европейските страни.

В Англия често се използват ножове при разрешаването на конфликти и това създава сериозни проблеми. Британската полиция обаче от 2008 г. насам е убила само един човек, въоръжен с нож. Той обаче държал заложници. Данни, събрани от сайта fatalencounters.org и от в. "Вашингтон пост", показват, че



американската полиция фатално е простреляла над 575 души,



за които се е смятало, че носят остри предмети и други подобни оръжия, от 2013 г. насам.

Расизмът помага да се обясни защо афроамериканците и американците (родените и израснали в САЩ) са особено уязвими на полецейско насилие. Това до известна степен дава обяснение защо белите и законодателите толкова силно подкрепят спорните стрелби и агресивната тактика на полицаите. Това обаче не обяснява защо бели американци без латинопроизход е 26 пъти по-вероятно да станат жертви на полицейска стрелба в САЩ, отколкото германци например.

Расизмът обаче не може да даде обяснение защо щати като Монтана, Западна Вирджиния и Уайоминг - където извършители и жертвите са почти винаги бели - се наблюдава сравнително високо процент на жертвите на полицейски куршуми. Обяснението вероятно е некомпетентност и липсата на добро обучение. Всяка от 15 500 общински и окръжни служби е отговорна за проверката на кандидатите за полицаи, за обучението им. В службите, в които не достига персонал, тези изключително важни задачи вероятно се изпълняват зле. Страдащите от безпаричие местни власти, като тези във Фъргюсън, щата Мисури, приемат фишовете, глобите и конфискуването на активи като източници на приходи. Затова там



се правят и повече принудителни полицейски проверки



Градовете в Европа не финансират собствени полицейски сили. Общинската полиция не е въоръжена и няма право да извършва арести. Единствените въоръжени полицаи, с които гражданите обичайно се срещат в Европа, са тези в провинциите (eквивалент на американската щатска полиция), регионалните (в швейцарските кантони) или националната. Централизираните полицейски сили създават възможности за по-добро обучение и за оценка на всички въоръжени служители, като се прилагат едни и същи правила за използване на смъртоносна сила.

В САЩ единствените национални правила за използването на оръжие при изпълнение на служебния дълг са установени от Върховния съд. През 1989 г. бе решено, че е конституционно приемливо полицаите да използват смъртоносна сила, когато "основателно" забелязват непосредствена и сериозна заплаха. В 38 щата съществуват подобни закони, но и там властите се позовават на решението на Върховния съд.

Националните стандарти в европейските държави са съобразени с Европейската конвенция за правата на човека, според която 47-те държави, които са я подписали, могат да разрешат смъртоносна сила, когато е "абсолютно необходима". Убийствата, които се приемат според американските стандарти за основателни, често нарушават европейските за "абсолютна необходимост".

В Европа се смята, че не трябва да се извършва убийство от органите на реда, ако има и други възможности - вербалните предупреждения; предупредителни изстрели във въздуха; произвеждане на изстрел, насочен към част от тялото, незастрашаваща живота, и чак след това може да се прибегне до смъртоносна сила. В САЩ само в 8 щата се изисква от полицаите да отправят вербални предупреждения (когато това е възможно), а предупредителни изстрели и прострелване в крака обичайно са забранени.

Обучението на полицаите в Европа е много по-добро от това в САЩ, което също е съществен фактор. В Холандия, Норвегия и Финландия, например, бъдещите полицаи преминават тригодишно обучение в специализирано учебно заведение. В Норвегия, например, наскоро се явиха 5000 кандидати за 700-те места за обучение на полицаи, които се отпускат всяка година. Полицейските академии в САЩ осигуряват средно по 19 седмици инструктаж на ченгетата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Убийството на тийнейджъра от Чикаго Лакян МакДоналд, който е поредният американец, загинал при полицейска акция, предизвика масови протести в града. Полицаят Джейсън ван Дайк бе обвинен в убийство от първа степен.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американските полицаи за разлика от колегите си в Европа много по-често могат да използват оръжията си. Това е и една от причините за голямата смъртност по време на полицейски операции в САЩ.
24
4649
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
08 Декември 2015 19:20
а предупредителни изстрели и прострелване в крака обичайно са забранени

Ако това е вярно, обяснява всичко
08 Декември 2015 20:25
Добре е за баланс да има сравнителен анализ колко са убитите полицаи в САЩ и по света... Ама тая статистика е леко неудобна.
08 Декември 2015 20:43
...американската полиция фатално е простреляла над 575 души, за които се е смятало, че носят остри предмети и други подобни оръжия, от 2013 г. насам.

Това не е вярно! Само за 2015 са 1055 досега. Натисни тук
Основната причина е че САЩ е полицейска държава и ченгетата са над закона.
08 Декември 2015 20:47
Защо ли? Ами защото имат точен мерник, затова.
08 Декември 2015 21:03
Преди около 20 години познат полицай беше в САЩ за обмяна на опит. Коментирайки реда за употреба на оръжие от българската полиция, той им обяснява, че първо се предупреждава нарушителя /да преустанови определено действие, да изпълни дадено му разпореждане и т.н./, след това се произвежда предупредителен изстрел във въздуха и едва на края се стреля в него, като се целиш в долните крайници, за да се сломи съпротивата му. Коментарът на американските полицаи е бил "Защо стреляш по него, като няма да го убиеш".
Каква вербална комуникация, какви пет лева?!
08 Декември 2015 21:27
И къде точно е проблемът - в смисъл, кое му е лошото, че полицаите в САЩ убиват толкова хора?
Представете си, че някой напише - американските хирурзи режат прекалено много. Да, но те режат малка част, за да спасят целия организъм. Хирургът знае, че ако си спести рязането, инфекцията ще обхване целия организъм и пациентът ще умре.
А по-добре ли е у нас - крадци на дървесина пребиват полицаи или случайни свидетели и никой не смее да им се опълчи? Изроди изнасилват старици и малки деца, а после десетки години обществото ги храни?
"Не ме плашете, на мен черджето ми е още в затвора", бе казал през осемдесетте в Русе участник в колективно убийство с особена жестокост. Но тогава бяха други времена и го разстреляха.
Ако в заглавието липсва думата "невинни" (там е проблемът, да няма невинни жертви), всичко останало е само чесане на езиците.
08 Декември 2015 21:34
Ако в заглавието липсва думата "невинни"

Полицията не е съд.
08 Декември 2015 21:57
Прав е Тимур,полицията си е репресивен орган по определение и така трябва да бъде.
Става дума за нормална,вършеща работата си по защитата на обществото полиция,де!
08 Декември 2015 22:25
Просто в сащ населението обича да убива, не е ли ясно. Най-жестокият геноцид в света - индианците са унищожени от 50 милиона на 250 000.
08 Декември 2015 22:31
*
09 Декември 2015 00:23
Ако в заглавието липсва думата "невинни" (там е проблемът, да няма невинни жертви), всичко останало е само чесане на езиците.

Fouad Kaady. Жертва на катастрофа, получил тежки изгаряния, ударен неколкократно с тейзър заради отказа си да легне на асфалта и накрая застрелян седем пъти.
09 Декември 2015 10:28
У нас направо с гранатомети
09 Декември 2015 10:36
09 Декември 2015 11:00
Другата страна на медала: в периода 1980 - 2014 г. средно 64-ма полицаи са убити по време на работа. През 2014 броят е 51 46 са застреляни, четирима са преднамерено прегазени с автомобил, а един е починал след побой.
09 Декември 2015 11:09
"...Ван Дайк беше обвинен в убийство от първа степен..." Не стига че името на ченгето едно такова, ами и убийствата вече заприличаха на ордени Новояз мой, враг мой! Мдам...
09 Декември 2015 11:21
Обвинението в убийство първа степен е номер, целящ оправдаването му, защото доказателственият праг за осъждане по такова обвинение изисква журито да бъде убедено beyond reasonable doubt, че полицаят е действал умишлено. Анита Алварес, прокурорката, е с дебело досие от подобни кретении.
09 Декември 2015 11:32
А къде остана предумишленото убийство? Сигурно при Ломоносов и Кюри... А Ван Дайк в затвор няма да влезе. И заради прокурора, и заради cop fans в тези демократични институции.
09 Декември 2015 12:09
Полицията не е съд.

САЩ, ако удариш полицай по време на изпълнение на служебните му задължения или дори само му скъсаш пагоните, могат да те застрелят като куче, при това напълно законно. А у нас... Спомнете си случая отскоро в центъра на София с оня бакшиш, дето бил бивш полицай и убиец. В САЩ за подобно нападение щяха да го гръмнат с пълно основание. Впрочем, и в Русия, и в Китай, а в Турция щяха да го убият от бой.
Всички тези страни още не са дорасли за нашите "демократични" ценности.
09 Декември 2015 12:10
САЩ, ако удариш полицай по време на изпълнение на служебните му задължения или дори само му скъсаш пагоните, могат да те застрелят като куче, при това напълно законно.

Това няма абсолютно нищо общо с конкретния случай.
09 Декември 2015 12:14
Другата страна на медала: в периода 1980 - 2014 г. средно 64-ма полицаи са убити по време на работа. През 2014 броят е 51 46 са застреляни, четирима са преднамерено прегазени с автомобил, а един е починал след побой.

Като че ли в Европа обществата приемат за нормално да има убити полицаи само и само да бъде запазен ценният живот на престъпниците, стрелящи срещу тях. Убийците на полицаи ги осъждат, а след 10-15 години може да ги пуснат на свобода.
И‌ ще става още по-добре за престъпниците след като европейските "правозащитници" хем им издействаха хотелски условия в затвора, хем решиха, че наказанието доживот без право на замяна "било много тежко" и натискат държавите да го отменят.
В случая с Чората държавата плати обезщетение, но си спести убийството на полицаи и парите по делото и издръжката на въпросния бандит в затвора.
В случая в Лясковец бих предпочел да бяха застреляли онзи ненормалник, отколкото да има убити и ранени полицаи, пък близките му да съдят държавата. Никой не може да върне Шарков на семейството му, а скапаният психопат ще лежи до края на дните си на издръжка на данъкоплатеца.
Като сложим на кантар двата случая, в кой от тях обществото е загубило повече?
09 Декември 2015 12:16
При 320 млн. население убийствата на около 1000 престъпници едва ли си заслужава вниманието!
09 Декември 2015 13:34
Вършат си работата хората и то така че у никого да не остане и капка съмнение че са решени да я свършат докрай.Това предполагам е ясно за повечето от американците което обяснява сравнително малкият брой на застреляните пред вид броят на населението общо.Ако смекчат мерките ще им се качат на главата че и по лошо.Да не давам за пример че вчера пияните мангали в Бургас скочиха на полицаите.Убеден съм че ако имаха оръжие те щяха да го използват срещу тях.Липсата на адеквантни мерки както превантивни така и последващи кара престъпниците да се одързостяват.Поне един корав бой да им бяха метнали...така при самозащита.
09 Декември 2015 13:40
Ако смекчат мерките ще им се качат на главата че и по лошо.

това също няма отношение към конкретния случай, в който няма никакви мерки, а 16 куршума, абсолютно ненужно изстреляни в тялото на момчето.

09 Декември 2015 16:07
Като че ли в Европа обществата приемат за нормално да има убити полицаи само и само да бъде запазен ценният живот на престъпниците, стрелящи срещу тях. Убийците на полицаи ги осъждат, а след 10-15 години може да ги пуснат на свобода.

Като гледам какви боклуци са нашите полицаи, това ми се вижда съвсем справедливо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД