"Ислямска държава" все по-често прибягва до вербуването на жени, за да покаже на международната общност, че зачита и тях наравно с мъжете. С тази цел разпространява в социалните мрежи послания, в които насърчава младите дами да се присъединят към формациите й в Сирия и Ирак. Снимките на котки и специални шоколади, които се появяват на някои от електронните страници на "Даеш", играят важна роля за привличането към тази организация на западни момичета. Фотосите внушават на хората, че животът в "Ислямска държава" не се отличава съществено от обикновеното всекидневие. Повечето западни граждани постоянно използват "Нутела", а и обичат опитомени котки. Ними Гурнитан - професор в Нюйорския университет, твърди, че има и по-сериозни мотиви зад присъединяването на жени към "Даеш". Може би най-важната от тях е идеята за джихада в нейния религиозен аспект в контекста на халифата.
Западнячките считат себе си ангажирани в политическа битка. Поради това трябва да погледнем по-сериозно от онова, което ни предлагат социалните мрежи като мотиви за включването в сирийската война. Доклад на Института за стратегически диалог в Лондон твърди, че над 600 жени от Западна Европа са напуснали страните си и са се включили в джихада. В западните медии се публикуват различни версии за причините, накарали дамите, сред които и непълнолетни, да се разделят със спокойното си съществувание и да се хвърлят в авантюрата. Някои изследователи свързват този избор с личните им неблагополучия. Други го отдават на желанието им да се омъжат за боец в Сирия. Анализаторът Рус Фринт каза пред Би Би Си, че животът на тези жени след пристигането им в Близкия изток се превръща в обикновена и битова история. По думите му "активистките, които не са възнамерявали да сключват брак, се е наложило да се вслушат в съвета на вече установилите се в "Ислямска държава" -
намери си съпруг или приятел измежду джихадистите
Обикновено жените в тази "държава" са пренасочвани към образованието на децата, готварството и домакинството. Новите попълнения на терористичните сили произхождат от различни държави. В рамките на Арабския свят кандидат-джихадистките идват от Сирия, Ирак, Тунис, Египет и Саудитска Арабия. Западният свят също е представен от жени от САЩ, Франция, Великобритания, Германия. Изненадващото е, че Средна Азия е един от най-важните региони за рекрутиране на джихадистки. Франция се откроява като най-големия западен източник на фанатички - в "Даеш" според неназовани източници се сражават между 100 и 150 французойки между 18-21 г. Те представляват около 10% от контингента на чуждестранните бойци в редиците на "Даеш", въпреки че засега няма твърди данни за точния им брой.
В. "Индипендънт" напомня, че присъединяването на жените към организацията се обяснява с нуждата им от признание. В някои случаи това е част от т. нар. "младежки бунт". Привличането, което девойките изпитват към "Даеш", се уподобява на чувствата на жертвата към своя мъчител. Експертът Ношин Икбал (в. "Гардиън") счита, че джихадистките са жертва на опасно промиване на мозъците: "За тези млади девойки войната, която води "Даиш", прилича на холивудски екшън. Известно е, че тийнейджърите обичат насилието. Повечето експерти твърдят, че голям брой мюсюлманки в западните общества са жертва на алиенация. Това обяснява защо по-голямата част от рекрутираните западнячки произхождат от нерелигиозни, католически и дори еврейски семейства, които отхвърлят решението им да приемат исляма. Те се различават от онези западни мюсюлманки, чиито семейства практикуват ислямското вероизповедание. Тяхното заминаване за Сирия се диктува от желание да живеят в "Ислямска държава" според каноните на тяхната религия. По такъв начин те се стремят да скъсат с досегашната си изолация в рамките на едно друговерско общество.
Френско проучване описва основните дейности на чуждестранните участнички в "Даиш". Те включват домакински дейности, създаване на семейства за джихадистите, хуманитарни дейности, здравна помощ, както и участие във военно обучение.
Бунт срещу двуличието
Френската социоложка Жералдин Казут казва в книгата си "Жените в сянката на джихада", че трябва да признаем как девойките, които се отправят към земята на джихада, са привлечени от традиционната женска роля, която толкова се отрича в западните общества. В лицето на джихадисткия боец те виждат достойния човек и пример за мъжественост, за разлика от съвременния западен мъж, у когото чертите на истинския мъж постепенно изчезват. Такъв мъж те не могат да уважават. Така тези девойки изразяват протеста си към предизвикателствата и недостатъците в западния модел на отношения между двата пола. Това е и своеобразният им протест срещу западните ценности, прогласяващи равенството между мъже и жени. Това е общество, което осъжда както жените, придобили квалификация, но пренебрегнали майчинството, така и обратното - онези, които са се посветили на децата си за сметка на образованието и кариерата си; общество, което забранява забулването на мюсюлманките, но не и разголването на жените. Това е свидетелство, че положението на жената в западните общества се отличава с двойственост - не е ясно какво точно се иска от тях или по-точно от тях се иска да бъдат на ниво на всички "фронтове" - в личния си живот, в семейството и в професионалната си реализация.
Женска полиция за налагане на шариата
"Даеш" създаде и религиозна полиция под ръководството на британски джихадистки, чиято задача е да открива жени, нарушаващи "ислямското поведение" на териториите, контролирани от организацията. Отрядите "Ал Ханса", сформирани от "Даеш" в Ракка, представляват женският авангард в "Ислямска държава". Според изследователите от Международния център за изучаване на радикализма тя се оглавява от 20-годишната Акса Махдуд. Тя е получила образованието си в частно училище във Великобритания и искала да стане лекарка. В социалните мрежи Махдуд използва името "Ум лейт". Британските служби съобщават, че около 60 гражданки от страната на възраст между 18 и 24 г. са се присъединили към джихадистите.
Австрийската полиция признава, че две момичета от босненски произход - Самра и Сабина, са напуснали Виена, за да се присъединят към джихадистите от "Ислямска държава" или "Джебха ал нусра". Явлението се наблюдава и отвъд Океана. Според ФБР 19-годишна медицинска сестра, която неотдавна приела исляма, имала намерение да пътува до Турция, откъдето да влезе в Сирия. Вербувана е през интернет. Американските власти отблизо следят опитите за набиране на жени от самите Съединени щати. Както призна неотдавна 19-годишната американка Шанън Конли - помощник медицинска сестра от Колорадо, тя също имала намерение на отпътува за Близкия изток, за да се присъедини към "Ислямска държава", преди да бъде задържана на международното летище в Денвър заради еднопосочния си билет. След това се оказало, че я е вербувал чрез интернет джихадист от Сирия.
Жените самоубийци
Жената е считана за важен стимул за бойците. Присъствието им се използва и като пропаганден инструмент за разпространяване на екстремистките идеи наред с тяхната употреба за повдигане духа на джихадистите на бойното поле. Докато в миналото ролята на жената оставаше в сянката на мъжа, сега тя се счита за ефикасен и задължителен елемент на джихадисткия проблем.
Този феномен не е съвсем нов. През 2002 г. например чеченските жени участваха в терористични акции, най-известната сред които бе тази в московския театър по време на спектакъла "Норд ийст". Въоръжените групировки в Северен Кавказ използват жените срещу руските власти като част от противопоставянето на Москва.
Първият самоубийствен атентат на "Ал Кайда" в Ирак бе извършен от белгийката Мюриел Дегок, приела исляма под въздействието на магребския си приятел.
Преди повече от десетилетие ислямистките екстремисти започнаха да използват жените в самоубийствени атентати. Днес обаче те са пренасочвани към решаването на нови военни задачи. През периода 2012-2013 г. се появиха множество видеоматериали в социалните мрежи, в които облечени в бурки жени боравят със стрелково оръжие, гранати и оръдия. Подобна еволюция се наблюдава и при афганските талибани. Ролята на жените в локалните конфликти е изненадваща, но по всичко изглежда, че ще се засилва и в бъдеще.
|
|