:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,739
Активни 399
Страници 2,206
За един ден 1,302,066

Поне вече знаем кой кой е

Случилото се миналата седмица "опраскване" на съдебната реформа е голяма загуба за всички, които се надяваха на промяна. Но има и един положителен ефект: маските паднаха
Ясен Бояджиев
"Нали ви казвах", повтарят днес онези, които от самото начало на днешното управление твърдяха, че от него не може да се очаква нищо добро. И че по-специално дълбоката съдебна реформа е невъзможна. Оказаха се прави. Което, разбира се, не е кой знае каква изненада и за онези, които хранеха някаква малка надежда за промяна или твърдяха, че поне трябва да се опита. Днес и едните, и другите са отново обединени в здравата прегръдка на отвращението и чувството за безсилие. Но може би тази година не мина съвсем напразно?

На първо място, станалото хвърли толкова обилна светлина върху механизмите и движещите сили на българския политически терен, че те няма как да не станат още по-ясни за още повече хора.

Тези хора получиха например нова прекрасна възможност да забележат, че в по-голямата си част избраните от тях лица и партии се ръководят не от заявяваните публично политически позиции, а от скрити интереси. Както и че България се управлява не от избраните от тях институции, а от интересите на превзелия тези институции политико-икономически олигархичен кръг.

Тези интереси са по-силни от всякакви идеологически различия и дори от партийния инстинкт за самосъхранение. Те са в състояние (в далеч по-голяма степен от обществения интерес) да обединят почти всички партии в българския парламент. И да накарат 90% от депутатите, като по команда и без капчица срам, да се отметнат от собствените си подписи и да провалят съдебната реформа още в самото й начало.

Това гласуване направи още по-ясно за още повече хора "кой кой е" и "за какво се бори" в българската политика. За "малките" играчи, клонирани периодично, за да крепят статуквото, ще е все по-трудно да прикриват предназначението си. За най-голямата опозиционна партия, която уж беше против всякаква промяна в конституцията, но точно в ключовия момент гласува "за" основния текст, обезсмислящ реформата, ще е още по-трудно да доказва смисъла от съществуването си.

Рано или късно обаче последиците от това саморазобличаване ще са най-драматични за най-голямата управляваща партия. Защото, без да си дава сметка за това, тя бе изправена пред може би най-важния избор в досегашното си съществуване. Обръщайки се с лекота срещу собствените си коалиционни партньори и собствените си подписи, тя недвусмислено застана на страната на статуквото. За мнозина това не е новина. Но сега още повече хора ще забележат какво стърчи изпод маската на тази реформаторска, европейска, дясноцентристка партия.

Реформаторският блок - единствената политическа сила, останала (общо взето) последователна в подкрепата си за съдебната реформа - сега също е изправена пред съдбовен избор. Преди година РБ спечели доверие със заявката, че ще се изправи срещу мафиотския модел, завладял държавата. Още тогава някои се съмняваха в искреността на тази заявка и твърдяха, че няма как да промениш модела, като се коалираш с него. Днес това вече е съвсем ясно. Тъй че пред блока, както и пред отделните му съставни части вече има само два пътя: или оставане в управлението с последващо изчезване от политическата сцена, или напускане на управлението с огромен шанс за завръщане с много по-голямо обществено доверие. Вторият път, разбира се, е дълъг и мъчителен. Затова някои вече побързаха да се устремят по първия - краткото, но сладко пребиваване във властта. Каквото и да стане и остане от Реформаторския блок, то пак ще е полезно за болезненото, но оздравително проясняване, от което българският политически пейзаж има тъй остра нужда.

Това, разбира се, е слаба утеха на фона на поредната монолитна победа на статуквото. Но през тази година се случиха и хубави неща, които едва ли ще останат без последствия. Видя се например, че (макар и в малцинство) има политици, които държат на думата си.

Точно през тази година България имаше вероятно най-смисления си министър за всичките 25 години на така наречения преход. Човек, съчетаващ висока компетентност и култура, толерантност и диалогичност, твърдост и последователност. При това излъчен не от бездънния резервоар на политическия кариеризъм, а от гражданското общество. В края на краищата той беше принуден да си отиде, но направеното от него ще остане. Той здраво разклати дървото на съдебната система, така че "гнилите ябълки" започнаха да капят и да се "топят" една друга. Оттук нататък имитациите на съдебна реформа вече няма как да минават незабелязани. Включително и заради все по-обединената общност на съдиите, които не се страхуват да протестират с лицата и имената си и да поставят диагнозата: "Мнозинството в парламента и управляващите политически партии ясно показаха с решението си, че независима съдебна система не само не им е нужна, а дори е нежелана от мнозинството политици в България".

От тази година България за първи път има председател на Върховния касационен съд, който противно на непробиваемата досега традиция на "замазване", характерна за хората на подобни високи постове, не се притеснява да назове истината ясно и на висок глас: че "държавата и обществото ни бяха поставени под пълен олигархичен контрол", че "българската олигархия си има държава", че това е "добре действаща машина, която умело си служи със службите, медиите, икономиката, политиката и, разбира се, съдебната система" и че "усилията, положени през последните седмици за спъване на реформата, са напълно обясними, защото именно съдебната система е тази, която би могла да върне държавата на нейните граждани".

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
През тази година България имаше вероятно най-смисления си правосъден министър за всичките 25 години на така наречения преход.
18
3977
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
14 Декември 2015 20:05
България за първи път има председател на Върховния касационен съд, който...

... се опитва да ни се представи "целият в бяло". Не знам, може би някой му се хваща на номерата. Някой, който не знае или е забравил, че 'системата' - съдебна и не само - не допуска в нея да пробият и прогресират неконформисти. С други думи, че въпросният съдия е завършен продукт на системата, срещу която ужким протестира.

А проблемът е прост. Тази вече бе отчетливо артикулиран от съдия Капка Костова, бувш председател на най-големия съд в България - Софийския районен. И проблемът е "не може Гл. прокурор да е независим, Съдът може, прокуратурата - не. Защото прокуратурата е държавна."

Не знаех, че съдът е частен ....
14 Декември 2015 20:09
от цялата статийка разбрах, че авторът преповтаря това, което каза и Радан, демек Дойче веле се припознава с една партийка с 6 дупетата. А, и обявява Тиквоний за шеф на мафията.
14 Декември 2015 20:17
Точно през тази година България имаше вероятно най-смисления си министър за всичките 25 години на така наречения преход. Човек, съчетаващ висока компетентност и култура, толерантност и диалогичност, твърдост и последователност. При това излъчен не от бездънния резервоар на политическия кариеризъм, а от гражданското общество. В края на краищата той беше принуден да си отиде, но направеното от него ще остане. Той здраво разклати дървото на съдебната система, така че "гнилите ябълки" започнаха да капят и да се "топят" една друга.


Абе, тоя на снимката изглежда интелигентен чиляк. Да го познава някой тук, че да ми обясни как е могъл да напише този майтап по-горе? Три пъти го препрочитах абзаца, да разбера дали се шегува, щото, викам си, човек с перо няма как да е толкоз заблуден.
14 Декември 2015 20:21
автора
написаното е глупост!
14 Декември 2015 20:27
Защо всеки, който се издокара с очила и брада (и визитка на DW) се мисли за по-умен от простолюдието? Керата (1. недодялан, недорасъл 2. хулна дума, нещо като лека псувня),
"висока компетентност и култура, толерантност и диалогичност, твърдост и последователност"
съвсем за абдали и будали ни вземат...................
14 Декември 2015 20:29
Керата (1. недодялан, недорасъл 2. хулна дума, нещо като лека псувня)


Всъщност ... рогоносец
14 Декември 2015 20:32
Христо Иванов изговори и беше изритан, след А-то на общия ни проблем ...
14 Декември 2015 23:07
Най-напред, комплименти за Ясен Бояджиев.
След това, разбирам че казаното от г-н Бояджиев не Ви харесва (дори разбирам защо).
Но не разбирам, кое от казаното не е верно.

1. Г-н правосъдния министер Х. Иванов, каквито и да са неговите професионални качества (според форумците, де), той показа че е достоен човек. Единствен. За разлика от останалите дупетати, „политици” и „реформатори” от „Реформаторския” Сбор (пардон Блок).

2. Председателят на ВКС заяви ясно "държавата и обществото ни бяха поставени под пълен олигархичен контрол". Някой от господата да счита че казаното не е верно?

3. Цялата професионална гилдия на съдиите показа ясно становището си: "Мнозинството в парламента и управляващите политически партии ясно показаха с решението си, че независима съдебна система не само не им е нужна, а дори е нежелана от мнозинството политици в България". Някой от господа уважаемите форимци да не е съгласен с тяхната констатация?

Приятната изненада е че все още има достoйни хора в България. Неприятната е .... че болшинството хора в България ... хм, не са като тях.
15 Декември 2015 00:52
Автора -
Кратко и ясно!
Комунетата побързаха да се поизхрачат под написаното, но от тях никой нищо друго не е и очаквал....
А Боката,както е тръгнал, ще го одрусат отново едни вълнения от властта.
Надявах се да му е дошъл малко акъл в тиквата, ама не би.....
15 Декември 2015 04:07
1. Г-н правосъдния министер Х. Иванов, каквито и да са неговите професионални качества (според форумците, де), той показа че е достоен човек.

Аха, нали този "достоен човек" в прав текст викаше на Баце и Цецко мутри, пък после стана слуга на Първия.
15 Декември 2015 06:05
Точно през тази година България имаше вероятно най-смисления си министър за всичките 25 години на така наречения преход. Човек, съчетаващ висока компетентност и култура, толерантност и диалогичност, твърдост и последователност. При това излъчен не от бездънния резервоар на политическия кариеризъм, а от гражданското общество

Две изречения - квинтесенция на натрапваното на публиката гледище на задкулисието.
15 Декември 2015 06:10
Да ти имам оптимизма, авторе! От писанието разбрах, че всяо зло за добро - България е като болен човек, който сега преживява криза и чрез кризта ще победи болестта си...ама човека умря, ще знайш!
15 Декември 2015 06:54


Браво! Казано точно, ясно и кратко. А троловете - тъпо, нищо и многословно.

Категоричната позиция на съдиите вдъхва надежда. Съсловието и Гражданите, обединени, това е голям шамар за анцузите. И току виж - тогите ги помели.
И да помним кои се бориха до последно, кои не се отметнаха от думите си, на кои можем да се доверим следващия път.
15 Декември 2015 07:32
И проблемът е "не може Гл. прокурор да е независим, Съдът може, прокуратурата - не. Защото прокуратурата е държавна."


Еми НЕ е това проблемът! И не е един, а два!

Първият е че наистина държавната Прокуратура НЕ се ОТЧИТА пред Суверена, чиито ХЛЯБ яде, и комуто принадлежи Държавата, т.е. е БЕЗконтролна, а оттук и - БЕЗотговорна!!!! Без accountability няма responsibility!

Начинът за справяне с този проблем е Суверенът

а/ да я задължи на 3 месеца да внася писмен доклад в НС (който веднага да се качва на сайта на НС) колко са ПРЕКРАТЕНИТЕ преписки и ЗАЩО са прекратени, и

б/ да разреши всяка една от така прекратените преписки (с всички събрани по нея материали) да се предоставя - ако такова желание изяви субектът, инициирал преписката/сигнала/ - на ЧАСТЕН прокурор, както предложи доц. Кристиян ТАКОВ (оня ден при Цветанка Ризова /БТв, "Лице в лице"/, а седмичникът "Капитал" отрази, mot-a-mot, в последния си брой)..., и

в/ Ако ЧАСТНИЯТ прокурор успее да намери данните за престъпление, които ДЪРЖАВНИЯТ прокурор не е успял да намери (и именно затова е прекратил преписката), то държавната Прокуратура да връща на Републиканския бюджет парите, похарчени за "работата" по въпросната преписка!

Вторият проблем е НЕсменяемостта на магистратите (съдии и прокурори)! Тя трябва да се ОТМЕНИ! Трябва да ги ИЗБИРАМЕ!
15 Декември 2015 09:46
Единственият въпрос, както се казва, е: Вярваш ли че е така? Или всичко има и друго обяснение: Например, борба между разни групировки кой да яхне системите? И дай да забаламосаме публиката, че това се прави в неин интерес и едни хора, част от системата, днес са целите в бяло? Като гледам колко са протестиращите, публиката май не кълве!
15 Декември 2015 10:03
А пък Близнашки (не, че го броя за chevalier sans peur et sans reproche ) се е изказал доста неласкаво по въпроса.

Христо Иванов подаде оставка като правосъден министър не заради гласуването на промените в Конституцията, а заради скандала „Яневагейт”, смята бившият служебен премиер Георги Близнашки. Според него оттам е тръгнало разминаването между Иванов и министър-председателя.

Христо Иванов не можеше да изведе реформата до успешен край, некомпетентен е в тази материя, с която се е захванал, изтъкна още Близнашки по bTV. Това е една загубена година за съдебната реформа, допълни той.

В служебния кабинет Иванов ми беше натрапен, никога не бих работил с такъв човек, ако зависеше от мен, но така се случи, подчерта още Близнашки. Главният прокурор далеч няма такова влияние върху хода на съдебната реформа, каквото Христо Иванов се опитва да представи, отбеляза бившият служебен премиер, който нарече Сотир Цацаров много интелигентен юрист.

За председателя на ВКС Лозан Панов, чиято реч наскоро взриви в социалните мрежи, Близнашки каза, че е „наплашен и пречупен човек”, който не буди доверие.


Натисни тук
15 Декември 2015 10:05
А пък Близнашки ...


Ама ти какво си решил, че като натрупаш една смрад връз друга, вонята ще се поразреди ли?
15 Декември 2015 11:55
През тази година България имаше вероятно най-смисления си правосъден министър за всичките 25 години на така наречения преход.


Г-н правосъдния министер Х. Иванов, каквито и да са неговите професионални качества (според форумците, де), той показа че е достоен човек. Единствен.


Не бих оспорил това, че е достоен, а може би и единствен - особено на фона на недостойниците, които бъкат в политиката. Но дали това е достатъчно, за да бъде "най-смисления правосъден министър", че на всичкото отгоре - независимо от "неговите професионални качества"? Кой от "колегите" му се изказа положително за професионалните му качества (извън форума, де ), освен политическите му приятели?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД