:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,004
Активни 598
Страници 14,569
За един ден 1,302,066

Остана последният рубеж - овладяването на опозицията

По време на дебатите за т. нар. съдебна реформа БСП не каза нищо, освен че е против. Да си против нещо, без да казваш за какво си, след като 81% от гражданите имат негативно отношение към работата на съдебната система, е все едно да те няма изобщо
Юрий Асланов
Объркан съм. Ако в българската политика има логика, тя си е грабнала шапката и е заминала на почивка.

ДСБ остава в правителството, но в парламента минава в опозиция. Нещо като да се разведеш, но да продължиш да живееш на семейни начала.

Реформаторският блок като цяло имал сериозни претенции към управляващите, но щял да решава дали да остане в коалицията напролет. Нещо като "Тате ще ми купи колело, ама друг път".

За ГЕРБ, АБВ, Патриотичния фронт, "Атака" и някакви свободни депутати съдебната реформа е 6 на 4, за реформаторите - 6 на 6, а за БСП - нищо. За протестиращите на улицата достатъчно е да се махне Цацаров и съдебната система ще цъфне и ще върже.

И всичко това по повод на нещо ужасно, което предстои да се случи, ако съответните претенции не бъдат удовлетворени. То е с хоризонт следващата есен, за която прогнозите варират от прости президентски избори до избори две в едно и даже избори три в едно.



Избори за какво, също не е ясно



От избори за обикновено Народно събрание до избори за Велико народно събрание и референдум за щяло и не щяло.

Единственият шаран, който отиде зян покрай Никулден, е правосъдният министър, увиснал на подкрепата на ДСБ. Тази подкрепа се материализира под формата на полуопозиция.

Според доволните от промените в конституцията съдебната реформа е факт. Според недоволните случилото се е победа на олигархията. На олигархията й е все тая, защото нейното не се губи при никой от вариантите. По този въпрос олигархията и народът за първи път са на едно мнение, защото и на хората не им пука. Не че не смятат въпроса за важен, но не вярват, че коментираната съдебна реформа ще промени нещо.

Има и други версии. Бойко Борисов заподозря онези от ДСБ, че се правят на интересни, за да заемат по-добри позиции за предстоящите президентски избори. По този повод премиерът смени тактиката, която досега се опираше на заплахи за извънредни парламентарни избори, и рече, че ако продължават да го ядосват, ще се кандидатира за президент.

Да заподозреш обаче ДСБ в амбиция за спечелване на президентските избори е все едно да обвиниш мравка, че е изнасилила слон. Ясно е, че ако се направи импровизирана анкета на тема "Кой измежду ГЕРБ и ДСБ може да спечели изборите за президент" 10 от 10 отговора ще бъдат в полза на ГЕРБ. А ако Борисов е решил най-сетне да се пробва за президент, можеше да си измисли по-разбираем аргумент.

Като казах обаче, че съм объркан, донякъде излъгах. Всичко ми прилича на дежавю. То се е случвало много пъти по различни поводи, но по една и съща причина: предстоящо поредно раздаване на порциите на властта. И това съвсем не са предстоящите президентски избори, а нещо друго.

Да припомня. През пролетта на 1992 г., когато Доган даде знак, че подкрепата му за правителството на Филип Димитров е на изчерпване, от управляващата група на СДС тутакси започнаха да се роят групи - на Луджев, на Пушкаров, на АСП, които в края на годината



получиха много добри позиции в следващия кабинет на Беров



В края на 1996 г., когато стана ясно, че правителството на Виденов бере душа, от управляващата БСП се отцепи т. нар. "Група на 19-те", предвождана от Николай Камов, към която по-късно се присъедини и Александър Томов. Всички те под формата на Евролевица по-късно бяха наградени от следващия премиер Костов с подобаващи позиции във властта.

През пролетта на 2001 г., когато дойдоха първите информации за предстоящото завръщане на царя, от управляващия тогава СДС се отцепи групата на Бисеров и Цонев. Те бяха наградени съответно от ДПС, което хвана здраво управляващите за шлифера и управлението на НДСВ увисна на неговата авторитетна подкрепа. Чак до кризата с отцепването на "Новото време", която беше ловко овладяна от същите Бисеров и Цонев.

Защо все пак съм объркан? Защото от известно време групи на отцепници се роят както от управляващите, така и от опозицията. И през миналата година беше ясно, че БСП няма как да спечели каквито и да е избори, но от нея се отделиха АБВ, Движение 21, някакви русофили, някакви други и Кадиев. Всички те обаче имаха и имат логично поведение предвид на заеманите в момента властови позиции. Логиката се къса само при Радан Кънев. Ако идеята му да се прави на кинозвезда почиваше на мотива да получи нещо повече, трябваше да прилича по-скоро на Кунева, отколкото на себе си. Той обаче играе ролята си с такова настървение, че наистина оставя впечатление, че е будала. А е ясно, че не е такъв и има на акъла си нещо друго.

Какво остана за раздаване и разпределяне в държавата? Парите на КТБ? Глупости! Тях ги платихме под формата на държавни заеми всички ние с данъците си, но те отдавна се разхождат напред-назад и придобиват предприятия, имоти и медии. Ясно е, че в отсечката между Борисов и Пеевски никой няма да допусне никого да се бърка в този лов на още богатство и още власт. Тогава какво е това, което е останало свободно за завладяване? Това е опозицията.

След като през миналата година БСП преживя драматична смяна на лидера си, неочаквано за всички се приспа дълбоко и продължава да не мърда от леглото си. Дори и по време на дебатите за т. нар. съдебна реформа БСП не каза нищо, освен че е против. Да си против нещо, без да казваш за какво си, след като 81% от гражданите имат негативно отношение към работата на съдебната система, е все едно да те няма изобщо.



Няма никакъв шанс да те забележат



и да ти обърнат внимание, докато дребнавите глупостите на ДСБ все пак изглеждат като някаква алтернатива.

Опозиционната ниша е празна. Натам се е прицелил Радан Кънев, сиреч Костов. А опозиция, начело с Костов си е направо таралеж в гащите. Много е неприятно. На Кънев не му отива да се прави на БСП и на ляв, но какво пък толкова: и в Полша няма лява опозиция, и в други европейски държави се формира нова концепция от редуващи се във властта десни управляващи и опозиционни партии.

Оттук нататък опозиционните настроения в страната ще нарастват, няма да намаляват. Противно на впечатлението за стабилност на управлението и на безалтернативност на управляващата коалиция. Няма нито един политик, включително и Бойко Борисов, към когото доверието да превишава недоверието. Народът мрази всички, макар и в различна степен, и няма откъде и към кого да се появи любов. Единствената мизерна симпатия от народната душа, която може да се изтръгне в тази ситуация, е симпатията към онзи, който е противник на статуквото. И макар да не е за вярване, че тъкмо ДСБ може да реализира този тактически план, всичко може да се очаква с оглед на все по-тежката обстановка, която се очертава пред страната като перспектива - и в икономиката, и в социалната сфера, и в международното положение.

Данъци, винетки, акцизи, цени на тока, ракия и сланина... ще има гладни бунтове, протести и прочие. Някой трябва да се престраши и да стъпи на улицата, без да бъде посрещнат от уличните протести с камъни. И докато БСП продължава да спи, нищо чудно на нейно място да се намърда някой имитатор.
Снимка: "Сега"
На теория тези хора би трябвало да са в опозиция. На практика обаче опозиционната ниша е празна
Снимка: "Сега"
Опозиция, начело с Радан и Костов, си е направо таралеж в гащите
28
3525
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
17 Декември 2015 19:39
Още не съм прочел статията, но подзаглавието е недомислие.
"Да си против нещо, без да казваш за какво си, след като 81% от гражданите имат негативно отношение към работата на съдебната система, е все едно да те няма изобщо"
Да бе, авторе, да. Ама даваш ли си сметка, че не 81%, ами 99,99% от гражданите не са наясно какво представлява пресловутата съдебна реформа ? Готов съм да се обзаложа, че поне 81% от депутатите не са наясно...
17 Декември 2015 19:46
Да си против нещо, без да казваш за какво си, след като 81% от гражданите имат негативно отношение към работата на съдебната система, е все едно да те няма изобщо


Асланов, Асланов, повториха го 1000 пъти. Казаха за какво са. За промени в законите, които пряко касаят тези 81% от гражданите - бърз и справедлив процес. Ако перефразираме, да критикуваш някого, без да си чул каква е позицията му (или да си чул, но да манипулираш), е все едно да те няма изобщо. Затуй,
17 Декември 2015 20:21
За промени в законите, които пряко касаят тези 81% от гражданите - бърз и справедлив процес

Реформа!!!
А сега кажете конкретно какво да се реформира. "Абе не знам как, ама не така."
17 Декември 2015 21:01
объркан си , как нема да си объркан - като си излезнал от сталинскийот шинел...
17 Декември 2015 21:05
Язе мислим, че сички са доволни. Е, коги свърши папото ша стане страшно...
17 Декември 2015 21:06
Споко Юри Асланов, братовчед ти Андрешко е племенник на Татко Барба ...
17 Декември 2015 21:15
Асланов, Асланов, повториха го 1000 пъти. Казаха за какво са. За промени в законите, които пряко касаят тези 81% от гражданите - бърз и справедлив процес.


Предполагам законопроектите на БСП в тая насока са в деловодството на НС.......
И как да бъде бъде постигнат бърз и справедлив процес с кая ковачница на кадри - ВСС, която сакън не пожелахте да бъде пипната.
17 Декември 2015 21:29
Още не съм прочел статията, но ...

Хвала на такива форумци.
17 Декември 2015 21:49
Асланов, Асланов, повториха го 1000 пъти. Казаха за какво са. За промени в законите, които пряко касаят тези 81% от гражданите - бърз и справедлив процес.
Кога? Ти май заприличваш на онова овчарче.
17 Декември 2015 21:58
И докато БСП продължава да спи, нищо чудно на нейно място да се намърда някой имитатор.


То пък щото БСП не е имитатор.
17 Декември 2015 22:51
В крайна сметка какво е искал да каже авторът на това нескопосано хайку?
17 Декември 2015 22:58
То пък щото БСП не е имитатор.

Не е. Долнопробно менте е.
17 Декември 2015 23:11
Сер гейска статийка, целяща да охрачи Миков и да навреди максимално на БСП. Отврат!
18 Декември 2015 02:25
Калки, те 99% не знаят какво е съдебна система, ти за реформата да знаели ... Ей такава е наща демокрация - никой нищо не знае, даже и не иска да знае, но иска да командва и да е важен. Какъв може да е резутата, освен нещо като сегашния? Даже минаваме тънко с ГЕРБ, можеше и още по-зле да е, сега главният простакна републиката поне е докртор на наУките!
18 Декември 2015 02:29
Васуки, а даваш ли си сметка, че Сергей накара хора като мен да погледант сериозно на БСП? Виждаш, че нищо не излиза от старите пътища, само електората намалява по естествени причини, трябва нещо ново, може и да е батак, каквото Сергей направи, но поне се опита да вдъхне малко живот, а сега и без статията, не мога да кажа за БСП нищо - като за мъртвец малко седи работата. Докато тая партия не разбере, че живее в различен свят, единственото, за което може да служи е параван за тоя и оня (който се вреди - даже и в това май няма система).
18 Декември 2015 07:29
"Докато тая партия не разбере, че живее в различен свят"-колега, какъв според тебе е света, в който под един покрив живеят червени мобифони/олигарски/ и измиращи/за жалост/ пенсионери вперили поглед в миналото? Какво бъдеще може да има такава партия?
18 Декември 2015 07:40
Това за съдебната реформа е само един от нюансите. БСП наистина като основен създател на Конституцията, трябваше да каже нещо смислено по въпроса. Авторът от групата на Станишев обаче е прав.
БСП не е никаква опозиция, откакто приеха там някакви мерки срещу "веригите" (големия проблем на нашето общество) тяхната опозиционност се изразяваше в идеята за бебешки стоки с намален ДДС. Трябваше Радан и Гроздан да излязат в опозиция, че лелките там да се сетят за вот на недоверие. Вчера ходих на сайта на официоза Дума. Потърсих Пеевски, нито статия за него. Нито дума за кой печели около милиард с ДДСто за 60км асфалт.
Но това не е само официозът им, а цялата официална политика. Някакви размишления за данъчната система, Русия и нищо за сегашните тумори на обществото.
ако сега двама десебара ги извадят от задкулисната дрямка, ще спечели само България.
18 Декември 2015 08:52
Понякога - рядко, все още - и Юри Асланов пише нелепици.
18 Декември 2015 09:55
Лешоядите накацаха трупа на БСП.
Сидеров им отне монопола върху русофилството, Кънев пък ще се пробва да им отнеме монопола за "единствена алтернатива" на това управление.
А бай Миков и компанията около него (на снимката горе), показва до каква степен е стигнало разложението в БСП.
На лицата им е изписано.
18 Декември 2015 10:51
Нещо като да се разведеш, но да продължиш да живееш на семейни начала.


Това изобщо не е объркващо - по социалистическо се развеждаха, когато съпрузите имаха две жилища, за да ги запазят и двете, защото законът беше - едно семейство - едно жилище... И оставаха да живеят заедно, разбира се
18 Декември 2015 10:55
И през миналата година беше ясно, че БСП няма как да спечели каквито и да е избори, но от нея се отделиха АБВ, Движение 21, някакви русофили, някакви други и Кадиев. Всички те обаче имаха и имат логично поведение предвид на заеманите в момента властови позиции.


За АБВ добре, ама какви властови позиции спечелиха Движение 21? А въпросните русофили - аа не би Баце да раздава и телевизии? И защо Асланов някак срамежливо пропуска, че и БСП и лично др. Миков получиха малък, но значим подарък с избора на др. Манолова за омбудсман.
18 Декември 2015 11:13
БСП.
Кои беха тия???
18 Декември 2015 11:14
“…Дори и по време на дебатите за т. нар. съдебна реформа БСП не каза нищо, освен че е против…”

Това изречение дали не е преднамерено орязано… в края.
Мисля, че от БСП недвусмислено и многократно казаха в НС и в публичното пространство, че са ЗА съдебна реформа, но са ПРОТИВ начина, по който се предлага да се извърши. Т.е., че е наложително да се реформират законите в съдебната система и че за това не е нужно да се изменя конституцията.
18 Декември 2015 11:21
Юри Асланов
Много добро описание на шизофренията в наглостта, обхванала т.н. "държава"!
18 Декември 2015 13:09
Ами,хубава статия ,не мога да разбера какво не ѝ харесвате?
18 Декември 2015 13:41
" Сергей накара хора като мен да погледант сериозно на БСП" - не е забранено и така да си мисли човек, което не значи, че всъщност е прогледнал, а не зяпа с широко затворени очи. Сер гей е напълно чужда не само на БСП, ами на България и българите субект. Точно това беше главното основание да бъде домъкнат тук за политическа кариера и натресен два мандата на европейските социалисти. Хак им е на ония, хак й е и на БСП да я съсипва 13 години, на мен за българите ми е тъжно и обидно
Да припомня на компанията прогледнали, че когато преди внушението за "тези млади и чисти наши лидерчета с розови бузки", макар и двамата да не са българи, а .
Като Асланов, прочие. В същия погребален за БСП стил той писа през 1990 г., когато заедно с "истинските социалисти" от АСП тръшна вратата на "Позитано"... за да се върне бодър и прогледнал в ръководството й при идването на събрата му по кръв и семейство от Лондон. Сега се досеща, че ще го изхвърлят оттам и затова ще пише в същия стил. По онова време обаче друг негов съплеменник - Валери Нисим Петров - писа: "Не потъва Титаникът", та рано е да го обявяват за удавен на дъното в Перловската река.
18 Декември 2015 17:08
Обладаването, не овладяването. Прелъстяване, обладаване и захвърляне. Само Радан нешо се дърпа, не бил от тия.
19 Декември 2015 00:48
Каква съдебна реформа, какви 5 лв.? Да направиш две колегии от една е да мултиплицираш неефективния и блокиран за смислен дебат непотичен, цехово обвързан и клиентелистски ВСС. Проблемът е не в колегиите, а в липсата на същинско разделение на властите, което опира и до липсата на жури (поне по гежки наказателни дела и колективни искове... които е трудно да се каже, че са допустими), липса на уважение към прецедента, лекотата, с която се сменя законодатеството поради липса на бикамерен парламент и оттам - безпредел за лобистки интереси, безконтролност на съдебната система, поради начина, по който се рекрутират кадрите в нея и имунитетите, които й дават привилегии, без още да са се доказали професионално, генерирането на безполезни и гладни юристи от 10 ЮФ, вместо да се даде предимство на техническите професии и професиите, които осигурявт възможности за страната да бъде на върха на новите технологии. Конституционен съд, който всъщност не е съд. Липса на индивидуална конституционна жалба, което прави от конституционния "не-съд" политически инструмент. Но за да се кажат истинските кусури на съдебната система е нужно поне малко да се разбира от основни принципи на строежа на държавата и правото, а те се загърбват, за да се решат тривиални политически задачи на момента. Беззъбата опозиция е най-лошият тип опозиция, защото става съучастник на властимащите и им дава алиби дори за безумни идеи. Иначе технологията на изборите не решава нищо - нито мажоритарният вот, нито електронното гласуване, нито задължителното такова, нито намаленият състав на парламента - това са само някакви проявления на нещо близко до т.нар. юридически идиотизъм. Пропорционалната систмеа на действа никак зле в един Израел и повечето скандинавски държави, дори и в Германия, където е от смесен тип. Задължителното гласуване не предпази Гърция от най-гежката криза, преживявана от държава (с изключение на Зимбабве). Който каже, че електроното гласуване е панацея - да го прилага в държави като Естония, където повече от една трета от населението от 1.3 млн. души са не-граждани и нямат право да гласуват. То зер, дори машинното гласуване не е гарант за нормални избори, да не ми е името Chad...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД