:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,447
Активни 498
Страници 23,857
За един ден 1,302,066

Данък "уикенд" на фирмите ще натовари и служителите им

Липсата на ясни текстове за облагането на личното ползване ще създаде проблеми на коректните данъкоплатци
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Финансовият министър Владислав Горанов се опита да омаловажи разгорялата се покрай данък "уикенд" дискусия.
Повод за тази статия е публикуваният за обществено обсъждане проект за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност. Справедливо ли е, или не е облагането с ДДС върху личното ползване, който медиите нарекоха данък "уикенд", не е обект на коментар. Целта е да изследваме облагането в контекста и на другите данъчни закони.



Какво се промени във връзка с личното ползване



Нека първо да изясним, че текстове за облагане с ДДС на личното ползване съществуват и в действащия закон. Именно последните промени в ЗДДС обаче дадоха възможност за всеобхватното облагане на личното ползване с ДДС, защото чрез тях се въведе пропорционално разделяне в зависимост от дела за личното ползване. До момента текстовете касаеха по-скоро установимите стоки и услуги, които изцяло се ползват за лични нужди, но са отчетени за целите на ДДС в счетоводствата на фирмите. Новите текстове вече говорят за облагане, което да е "пропорционално в зависимост от степента на използване на съответната стока и/или услуга за лични нужди на собственика, на работниците и служителите или за цели, различни от независимата икономическа дейност."



Какви са проблемите с прилагането



Проблемът, че липсват методика и процедура, по които ясно и точно да се установява личното ползване - това е само част от пейзажа. По-големият проблем е, че компаниите, които си "признаят" за целите на ЗДДС, че дадени техни служители ползват безплатно фирмени стоки и услуги и за лични нужди, следва да ги посочат поименно в дневника си продажби със съответната данъчна основа. С това работодателят на практика ще обяви, че е предоставил непарични доходи на свои служители, което води след себе си включването на тези непарични доходи във ведомостта за заплати и облагането им по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), както и с осигуровки, чиито проценти са дори по-високи от тези на данъка.

Потърсихме и данъчна практика по въпроса. В свое писмо - изх. № 24-39-58 от дата 03.09.15 г., Националната агенция за приходите - Централно управление разглежда случай, при който компания е предоставила безвъзмездно акции от дружеството майка на свои служители като част от стратегията си за поощрение.

На въпросите "Считат ли се "безвъзмездно" получените акции за придобит доход? Задължен ли е работодателят да удържа данък и задължителни осигурителни вноски?" от НАП отговарят така:

I. По прилагане на данъчното законодателство:

"Съгласно чл. 10, ал. 2 от ЗДДФЛ в зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични. В конкретния случай става въпрос за непаричен доход, тъй като работниците и служителите получават акции или опции за акции. На основание чл. 11, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ доходът се смята за придобит на датата на получаването на престацията (акциите или опциите за акции). Непаричните доходи се остойностяват в български лева към датата на придобиването им по пазарна цена в съответствие с нормата на чл. 10, ал. 4 от ЗДДФЛ."

II. По прилагане на осигурителното законодателство:

"Предвид обстоятелството, че акциите се предоставят при изпълнение на определени условия, свързани с трудовите задължения на служителите, считаме, че предоставените акции са част от трудовото възнаграждение на лицата в резултат на трудова дейност, поради което се дължат задължителни осигурителни вноски."

Прилагаме още един данъчен отговор, който касае питане за платен от работодател наем на даден служител. Писмото е с изх. № 23-29-161 от дата 13.09.10 г. от НАП, дирекция "Обжалване и управление на изпълнението"-София. В своя отговор НАП прави следните изводи относно облагането с данък върху доходите, осигуровките и непризнаването на разхода за фирмени цели:

"Във връзка с гореизложеното считаме, че стойността на платения наем на Вашия служител е възнаграждение в натура и е част от месечния осигурителен доход на лицето." Което означава, че върху този безплатен за служителя наем, се дължат осигуровки. "Следователно изплатените суми за наем в конкретния случай трябва да бъдат включени в облагаемия доход на служителя съгласно чл. 24, ал.1 от ЗДДФЛ." Което означава, че сумата за наема се облага с 10%-ов данък върху доходите на физическите лица, който се удържа от заплатата на служителя.

"Следователно този разход за целите на корпоративния данък се третира като несвързан с дейността по реда на чл.26, т.1 от ЗКПО", се посочва още в писмото, което означава, че за самата компания това не е данъчно признат разход и с него не може да намали данъчната основа за облагане с корпоративен данък.

Обръщаме внимание, че тези данъчни писма нямат задължителен характер за прилагане. Изводите, които се правят от НАП в тях, са следствие от тълкуване на данъчноосигурителното законодателство, съобразно конкретните случаи. Но те все пак дават насока за данъчната практика на НАП за сходни и подобни случаи, където безплатното ползване за лични нужди на стоки и услуги, платени от работодателя, всъщност са непарични доходи за самите служители, като това ползване следва да се оцени по пазарна цена и да се обложи с данък върху дохода за служителя и осигуровки за служителя и работодателя.

Примери за непарични доходи на служителя:

1. Стойността на безплатните за служителя лични разговори по служебния мобилен телефон е облагаема освен с данък "уикенд" при работодателя, но и с данък общ доход при служителя и осигуровки при служителя и работодателя.

2. Безплатното представяне (като безплатен наем) за ползване от служител на служебен автомобил за лични цели, където сумата на това ползване ще се оценява по пазарна цена, за целите на облагането с данък общ доход, който е удръжка от трудовото възнаграждение на служителя, респ. и с осигуровки.

Липсата на ясни текстове по отношение на облагането на личното ползване допълнително ще породи данъчен риск за коректните данъкоплатци, които биха платили данък "уикенд".



Какво е последното предложение в правилника за прилагане на ЗДДС



В проектоправилника виждаме ясно изразено желанието на държавата да събере данните и да контролира кой плаща данък "уикенд", както и да отчете приходите в хазната от него, получени чрез последните изменения в ЗДДС. За целта се предлага създаването на нови специални колони и клетки в месечните ДДС регистри, където да бъде посочван само начисленият ДДС върху личното ползване за служебните стоки, услуги и активи. И въпреки че в мотивите към проекта финансовото министерство посочва, че промените "няма да доведат до допълнителна финансова тежест за лицата", то на практика разходът за бизнеса ще е голям, защото:

Първо: Всички компании трябва да поемат допълнителен разход по актуализацията на счетоводния си софтуер във връзка с новия формат на Справка-декларация по ЗДДС и дневник продажби, независимо от това дали ще плащат данък "уикенд" или не.

Второ: Безспорно ресурсът по следенето и отчитането на така нареченото "пропорционално ползване" ще е доста сериозен, а процесът - трудоемък.

Трето: Самите преценки по изчисленията ще са много субективни, което ще породи данъчен риск за коректните данъкоплатци, тъй като сумите, посочени от тях за данък "уикенд", ще могат лесно да бъдат оборени от данъчната администрация при проверки и ревизии.

Изчисленията показват, че често данък "уикенд" плюс последващи данъци и осигуровки върху сумите, пресметнати за пропорционалното лично ползване, като общо ще нахвърлят ползвания данъчен кредит за фирмените нужди и тогава е възможно част от компаниите да се откажат да изискват фактури от контрагентите си, което ще увеличи сивата икономика. От друга страна не е целесъобразно, за да избегнем данък "уикенд" плюс последващи данъци и осигуровки, да се налага да ползваме по два телефона, два лаптопа, два автомобила и т. н.



Какво е решението



Преди да се подходи към такова стриктно и всеобхватно облагане на личното ползване, каквото желание виждаме по отношение на ДДС напоследък, е необходимо въпросът да се разгледа, премисли и реши и в контекста на другите данъчни закони - ЗКПО, ЗДДФЛ и осигурителното законодателство.

И не на последно място - в ЗДДС, ЗДДФЛ, ЗКПО и осигурителното законодателство трябва да се направи разлика между осчетоводените стоки и услуги, които са изцяло за лично ползване, и такива, които са купени за служебни цели, но частично се ползват и за лични нужди от служителите или собствениците на фирмите. Второто е нормална и често срещана практика както при малките компании, така и при големите.
Карикатура Христо Комарницки
КАРИКАТУРА ПРИЛОЖЕНИЕ
6
3545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
23 Декември 2015 05:42
Фирмите карат служителите си да плащат личните си разговори. Това първо. Второ кой плаща квартири на служителите си и кога? Става дума за командировки на служители или за прикриване на лични имоти и наемни отношения като фирмени?! Време е депутати, митничари, полицаи да върнат фирмените имоти и автомобили. Както и мобилни телефони. И фирмите да не третират като служебни разходите на цялата си рода до девето коляно, както и на любовниците. В повечето случаи става дума за корупция или за укриване на данъци/ точене на ДДС. Кой вярва, че на някой му пука за работниците в дадена фирма?! А и защо се правят подаръци за сметка на хазната? Не е ли време да се спре с тези тарикатлъци????????? Ако фирмите откажат да поемат данъчните си тежести, Горанов и компания ще продължат да мислят нови данъци за балъците. Да вдигат винетките, местните данъци, да облагат храните, а и въздуха дори. Което пак и още по-жестоко ще засегне работниците и служителите. Защото в бюджета няма пари, а всички са се наредили с паничките. Не само социално слабите, но и по-голямата част от бизнеса. Едните чакат субсидии, другите чакат обществени поръчки, трети чакат съфинансиране по еврофондовете. Откъде пари като никой не иска да плаща?! И, ако населението може да се държи като Андрешко, защото едва оцелява и не може да си плати тока, как фирмите, които трябва да са икономически грамотни и отговорни, си позволяват да се държат подобно?!
23 Декември 2015 08:40
Веднъж вече питах. От к`ъв зор и е на счетоводна къща КиК високопроходим джип? Да обикалят фирмите на горски и овчари из планините ли? Извинявам се, ако въпросната къща не притежава такъв, но пък други имат.
А какво правим, когато чорбаджията, натоварил цялото си семейство в мини-вана, се е командировал за една седмица на Слънчев бряг или някъде още по-?

Щели да натоварят обикновените работници във фирмите с този данък! А сега кой ги купува тези лукс. коли бе?
23 Декември 2015 09:12
ДДС е голяма глупост. Създава само проблеми/за едни само далавери/ за държавата. Бюрокрация, кражби, точене от държавния бюджет.. висока ставка и защо? Защо нямаме данък върху продажбите с малка ставка? Защото европейските бюрократи са по-бюрократи и от българските?

ДДС е безумие.. помагащо на богатите да живеят много по-евтино от бедните и работещите. Безумие помагащо на спекулантите.. на тия дето само префактурират и почти никаква принадена стойност не добавят към стоките и услугите които препродават. Безумие заради което всяка фирма трябва да назначава допълнителни счетоводители..

23 Декември 2015 10:05
Mick, подкрепям мнението за ДДС с две ръце,

Annetaz,
23 Декември 2015 14:45
Ако фирмите откажат да поемат данъчните си тежести
ДДС-то е данъчна тежест за крайния потребител, не на фирмите. Но НАП се правят на тарикати - вместо да задължат крайния потребител да внесе дължимия данък, прехвърлили са задължението на фирмите. А когато се върши чужда работа, се дължат "комисионни". Ако не е уредено в закон (как НАП прибира 2% върху събраните осигуровки, пенсионните фондове 6%, банките, нотариуси, съдии и т.н.), "комисионерът" търси начин да се компенсира, и то в резерв (ако част от продукцията е бракувана, изтекъл срок на годност, по-лесно е да се "преглътне" платеният вече ДДС, отколкото фирмата да блокира за месец поради данъчна ревизия, която да възстанови ДДС-то на бракуваната/преоценаната продукция).
23 Декември 2015 17:56
Защо се правите, че не разбирате за какво става въпрос?
Ако искаха да отрежат "луксозните джипове", можеха просто да кажат, например, че ДДС се признава за товарни с до 3 места и пътнически с 8 и повече места - просто, нали!

Да, ама не - целта се нарича данъчен произвол. Фирмите на "нашите хора" (и тези които си плащат) няма да ги закачат и пак ще си купуват "луксозни джипове" и имоти за лично ползване. Начините са много - от това, че на правилните въобще няма да се прави ревизия (по указание "от горе" ), през затваряне на очите на данъчните инспектори до "оправяне" по съдебен ред. Дори и да не се дават безплатно коли и имоти на политици и др., ще се дават под наем (напр. 10 лева/ на месец) - размера подлежи на оценка от оценител (в съда - от вещо лице), този пък наем може само да се начислява, а реално даже и да не се плаща и т.н. МНОГО варианти има.

Целта е, както е казал и Мечо Пух - колкото повече, толкова повече - субективизъм и тълкуване. Тази фирма, която не е от "нашите" или не ще да си плати "кеша" на инспектора (не че всичко остава за него) ще получи ревизионен акт за начет по ЗДДС и ЗКПО дори за химикалките в джобовете на служителите - нали тази химикалка може да се използва у дома след работа и в почивните дни - например служителят може да разписва с нея бележника на отрочето си или да си пише списък за покупки от супермаркета. Ако данъчните решат да се заядат още малко, спокойно могат да начислят в акта и осигуровки (КСО - за сметка на работодателя) върху "химикалките". Ако решат тотално да се заяждат може да направят проверки и актове и на самите служители (по КСО и ЗДДФЛ) - осигуровки за сметка на служителя и данък доход.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД